škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yaz lastiği almayı düşünüyorum

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı smtgndgn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba,

Forumu uzun zamandır takip ediyorum ama konu açmak bugüne kısmetmiş.

2016 Model 1.4 TSI Rapid Sedan aracım var.

Aracıma yaz lastiği alamayı düşünüyorum. İstanbulda yaşıyorum.

Lastik ölçüleri 215/45/R16 Hangi marka lastik önerebilirsiniz?

Konuştuğum lastik satan firmalardan birisi 195/50/R16 önerdi ama bu konuda bilgim olmadığı için bilemiyorum. Lastik ebatlarını değiştirmem de bir sakınca var mıdır?

Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı smtgndgn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dunlop 215/45 R16 86V SP Sport FM 800 alamayı düşünüyorum, kullanan var mıdır acaba bu lastiği?

Çevrimdışı cancan7024

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kış lastiği için önceki kış 205/50/16 almıştım. falken marka. kış boyunca balansı kesemedik. defalarca lastikçiye gittim. en son öyle bitirdim kışı. yazlıkları takıp sattım hemen. sonra 185/60/15 e geçtim kışlıklar için. ki kıştır kafam rahat. bahsettiğiniz ebatı kullanan arkadaşlar da var. sorun yaşamayanlar olduğu gibi benim gibi problemli olanlarda var. kendi kişisel tecrübelerimden yazlık lastik için yine 215/45/16 alırım. aynı modelmiş araçlarımız, lastikleriniz biraz erken bitmiş sanki?

Çevrimdışı smtgndgn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cancan7024;646630
Kış lastiği için önceki kış 205/50/16 almıştım. falken marka. kış boyunca balansı kesemedik. defalarca lastikçiye gittim. en son öyle bitirdim kışı. yazlıkları takıp sattım hemen. sonra 185/60/15 e geçtim kışlıklar için. ki kıştır kafam rahat. bahsettiğiniz ebatı kullanan arkadaşlar da var. sorun yaşamayanlar olduğu gibi benim gibi problemli olanlarda var. kendi kişisel tecrübelerimden yazlık lastik için yine 215/45/16 alırım. aynı modelmiş araçlarımız, lastikleriniz biraz erken bitmiş sanki?

Bridstone vardı fabrika çıkışı, aracım şimdi 75.000 km de. Sağ ön lastik mazgala takılıp parmak büyüklüğnde delindi, ben de hazır delinmişken 4ünü de değiştireyim diyorum.
Dunlop almaya karar verdim. Çok da tecrübem yok lastik konusunda, bakalım nasıl olacak

Çevrimdışı ilhana

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Selamlar,

Dunlop SP Sport FM800 premium kategorisine giren performans lastiği olarak gözüküyor. Bende geçen sene çok ciddi araştırmıştım bu modeli, hatta alma aşamasındaydım, fakat sonra tercihimi CrossClimate+ 'dan yana kullandım.

FM800'lerin özellikle yurtdışı yorumları ve test sonuçları gayet iyi fakat tek olumsuz noktaları çoğu ebatta yakıt değeri E seviyesinde.

Sizin ölçünüzde lastik bulmak zor ve ortalama 400TL fiyatı ile premium touring sınıfına giren bu lastik bence gönül rahatlığı ile alınabilir.

Çevrimdışı smtgndgn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ilhana;646634
Selamlar,

Dunlop SP Sport FM800 premium kategorisine giren performans lastiği olarak gözüküyor. Bende geçen sene çok ciddi araştırmıştım bu modeli, hatta alma aşamasındaydım, fakat sonra tercihimi CrossClimate+ 'dan yana kullandım.

FM800'lerin özellikle yurtdışı yorumları ve test sonuçları gayet iyi fakat tek olumsuz noktaları çoğu ebatta yakıt değeri E seviyesinde.

Sizin ölçünüzde lastik bulmak zor ve ortalama 400TL fiyatı ile premium touring sınıfına giren bu lastik bence gönül rahatlığı ile alınabilir.

Teseşkkürler yorum için,

Ben de cross climate alacaktım ilk olarak, ama benim ölçülerde malesef üretilmiyormuş. Yakıt değeri e evet ama 1000km de üç litre fark eder sanırım , doğa için zararlı biliyorum ama yapacak birşey yok şuan :) ama ıslak zeminde fren mesafesi de a olarak gözüküyor. Kararımı verdim artık , lastik bakmıyorum . Bugün veya yarın gidip taktıracağım.

Çevrimdışı weneorn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
https://kolayoto.com/lastik-uzmani/lastik-olcusu-hesaplama.html
Buradan %3 kuralına uyarak seçtiğiniz uygun fiyatlı marka-modelin aşağıdaki linkteki test verilerine bakarak size uygun olanı seçebilirsiniz.
http://www.tyrereviews.co.uk

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtgndgn;646620
Dunlop 215/45 R16 86V SP Sport FM 800 alamayı düşünüyorum, kullanan var mıdır acaba bu lastiği?

Eski Corolla aracım orijinal üstünde Dunlop Sp Sport ile geldi belli bir süre sonra çok sertleşiyor ve yol tutuşu gidiyor. Tavsiye etmem memnun değildim.

Yeti aracım Michelin Energy Saver ile geldi 5 yıldır süper memnunum. Bir kaç zaman önce kaldırımın sivri köşesine vurunca sol ön parçalandı önlere 2 adet Bridgestone Turanza T001 aldım önden çıkan diğeri stepne oldu arkalar Michelin ile devam hala çok iyi durumdadır. Bridgestone Turanza T001 tavsiye ederim asimetrik desenlere sahip güzel bir lastik şimdilik memnunum.

Orijinal lastik ve jant ölçülerinizi çok değiştirmeyiniz + ve = %3 sınırları içinde değişim yapınız. Bence aracınız için 205/55 R16 lastik fiyatları da uygun çıkacaktır.
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2019, 11:47:41 Gönderen: rocky62 »

Çevrimdışı smtgndgn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;646646
Eski Corolla aracım orijinal üstünde Dunlop Sp Sport ile geldi belli bir süre sonra çok sertleşiyor ve yol tutuşu gidiyor. Tavsiye etmem memnun değildim.

Yeti aracım Michelin Energy Saver ile geldi 5 yıldır süper memnunum. Bir kaç zaman önce kaldırımın sivri köşesine vurunca sol ön parçalandı önlere 2 adet Bridgestone Turanza T001 aldım önden çıkan diğeri stepne oldu arkalar Michelin ile devam hala çok iyi durumdadır. Bridgestone Turanza T001 tavsiye ederim asimetrik desenlere sahip güzel bir lastik şimdilik memnunum.

Orijinal lastik ve jant ölçülerinizi çok değiştirmeyiniz + ve = %3 sınırları içinde değişim yapınız. Bence aracınız için 205/55 R16 lastik fiyatları da uygun çıkacaktır.

cevap için teşekkürler, üstteki postta arkadaşın paylaştığı internet sitesinden hesaplama yaptığımda 205/55 r16 %5 in üzerinde çıkıyor ve ben zaten lastik ebatlarını değiştirmekten vazgeçtim.

Michelin energy saver benim lastik ebatlarında yok malesef,

Dunlop olarak kullandığınız model  SP Sport sanırım,

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlop/SP-Sport-01.htm

Benim istediğim lastik de FM 800 modeli,

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlop/SP-Sport-FM800.htm

Acaba siz hangisini kullandınız ?

Çünkü FM800 değerleri baya iyi duruyor yakıt dışında.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim kullandığım eski model sp sport1 sanırım memnun kalmamıştım yol tutuş olarak ama bunda araçda önemli sizin bahsettiğiniz fm800 değerler iyi olabilir bilmiyorum Dunlop genel olarak iyi bir lastiktir %2.5 değişim sınırları içinde kalmaya özen gösterin benim tercihim orijinal ebat

Çevrimdışı smtgndgn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;646649
Benim kullandığım eski model sp sport1 sanırım memnun kalmamıştım yol tutuş olarak ama bunda araçda önemli sizin bahsettiğiniz fm800 değerler iyi olabilir bilmiyorum Dunlop genel olarak iyi bir lastiktir %2.5 değişim sınırları içinde kalmaya özen gösterin benim tercihim orijinal ebat

Teşekkürler yorumlar için, alıcam sanırım FM800 ü. Alırsam deneyimlerimi paylaşırım.

Çevrimdışı weneorn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dunlop kullandım ve kullanıyorum hem eski Leon aracımda hem de şu anki Rapidimde. Güzel asfaltta yağ gibi akıyor ama Aşırı yokuşlarda bozuk yolda pek iyi değil. Asfalt lastiği yani. Bozuk yol vs diyorsanız bir miktar sesli olmasına rağmen tutuş ve sağlamlık olarak ben de bridgestone t001 derim..

Çevrimdışı smtgndgn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhaba,

bu lastiği almayı düşünenler olursa diye konu yarım kalmasın diye tekrar yazmak istedim.

lastiğin tanesini KDV dahil 390TL ye aldım. bence fiyat performans olarak gayet başarılı.

yaklaşık 10 gündür kullanıyorum ve genel olarak memnunum. yol tutuşu ve sessizliği yeterli. gönül rahatlığıyla alınabilir.

Çevrimdışı JrSlim

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtgndgn;646857
merhaba,

bu lastiği almayı düşünenler olursa diye konu yarım kalmasın diye tekrar yazmak istedim.

lastiğin tanesini KDV dahil 390TL ye aldım. bence fiyat performans olarak gayet başarılı.

yaklaşık 10 gündür kullanıyorum ve genel olarak memnunum. yol tutuşu ve sessizliği yeterli. gönül rahatlığıyla alınabilir.

İyi yapmışsınız hayırlı olsun, T001 çok sert ve gürültülü bir lastik. Tek olayı sağlam olması.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Yaz geliyor şimdiden yazlık lastikleri alma tarafıyım, 245 40 18 Contenental ve Brıdgestone arasında kaldım.XL RF serileri çok pahalı..