škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Araç motoru ısınmıyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı onurrr

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Superb 1.6 tdi kitapçığında motoru çalıştırdıktan sonra rolantide araç dururken ısıtmayınız diye bir ifade vardı. Motoru çalıştırdıktan kısa bir süre sonra aracı kullabilirsiniz. Kitapçığı kontrol etmenizi öneririm. Sadece motor soğukken ani hızlanmalardan ve yüksek devirde kullanmaktan kaçının.

Ben motoru çalıştırdıktan sonra tahmini 5-10 saniye bekliyorum sadece.

Çevrimdışı MUZKENTLİ

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Motoru çalıştırdıktan sonra hareket edilmezse 5-6 sn içinde aracı durdurun diye bi uyarı geliyor. Ben aracı çalıştırdıktan sonra, yol bilgisayarını yağ sıcaklığına ayarlıyorum. Motor yağı ısınmadan aracı düşük devirlerde(zorlamadan) kullanıyorum. Motorun ısınmaması normal sabah araca  bindiğimde sıcaklık 8 derece görünüyordu. Yaklaşık 13 km gittim yağ sıcaklıpı 54 derece oldu.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Isıtmanın tek yolu motoru zorlamak, onu da daha önce 2000-2500 devirlerde kullanıyorsanız  bir süre 3000-3500 devirde sürerek daha hızlı ısınmasını sağlarsınız.

Çevrimdışı onurrr

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Dizel motor için çok yüksek bence bu devir aralığı, ısınmamış motoru 3000 devirde kullanmak hem motor açısından hem de yakıt tüketiminiz açısından faydalı olmayacaktır. Kaldı ki ısınmış halinin bile 1500-2000 aralığında kullanılması öneriliyor.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dizele dikkat etmedim, benzinli için demiştim. Sonuçta düşük vites yüksek devir olacak.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2018, 20:36:05 Gönderen: rsimsek »

Çevrimdışı HasanK

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim rotam buna çok benzer, tek fark araba kapalı garajda duruyor bir etkisi olur mu bilmem, sabah 3-7 derece civarı hareket ediyorum, 8-10 dk içerisinde hararet çubuğu hareket ediyor, klimayı açıyorum sıcak üflüyor. 8-10 dk dan çok eminim çünkü yakıt tüketimini takip ediyorum. Rotam bu 8-10dk ya kadar hep iniş, ardından da hafif hafif inişlerden oluşuyor.

Eğer ki 10 km sonunda hala yükselmiyor, tam ısınmıyorsa kontrol ettirin bence.

Edit: Benim araba 2017 Comfort, aktif ızgara da yoktur büyük ihtimalle.

XT1650 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı muratulas40

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim
Erinmeyip resim çekenler ve uzunca yorum yazanlar var. Sağolun.

2-3 gündür şunu anladım. Çalıştırıp beklemeye gerek yok. Hareket edip 2000 devirde kullanıyorum. Spor modda yada manuele alıyorum. Daha keyifli sürüş oluyor ve işin garibi ortalama yakıtı 13 ten 10 a düşürdüm bu şekilde :)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı vetapex

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
benzinli superb de ısınmıyor. benim ilçem hem soğuk hem mesafe kısa. araba ile işim bittiğinde hararet hiç kımıldamamış oluyor.

yaşadığım yer yüksek olduğundan soğuk çalıştırıp aşağı indiğimde 15 km de bile araba ısınmamış oluyor.

bende soğukta motorun rolantide çalışmaması gerektiğini düşünüyorum. çalıştırıp 5 saniye sonra zorlamadan hafif hafif hareket ederim.

ısıtmak için ise şehir içinde bayırlı yerlerde bir kaç tur attığım oldu. durup kalkmak arabayı ısıtıyor. çocuk üşümesin diye neler yapıyoruz...

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17128]vetapex[/MENTION]

Hocam zaten turbo beslemeli benzinli üniteler turbo dizel araçtan çok farklı bir ısınma süresine sahip değil. Atmosferik motorlu araçlar bu konuda çok daha çabuk ısınabiliyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı mojaverock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
8-9 derecede benzinli dsg superb düz yolda tam 2 km de ısınıyor (90derece)  ( 500 metre mahalle arası ) Aynı yolda dizel dsg superb 7-8km arasında ısınıyor . ( çalıştırdıktan sonra beklemeden direk hareket ediyorum )

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Araçların bulunduğu konum çok önemli,Konya ile İzmir asla kıyaslanamaz.Konyada ki ayazın Erzurumdan farkı yok,araç ne yapsın:)İzmir kış boyu eksiyi görmezken,konya kışın yarısını eksiyle geçiriyor,Doğu ve Güneydoğu Anadoluda aynı.Boşuna endişeye kapılmayın motor ısınmıyor diye...