škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Pirelli lâstikler 3 yıl 50 bin km oldu. Degistirmelimiyim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cihangir Emre

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Lastikler guzel gozukuyor. Sizce ne yapayım. Bir yaz daha cikarirlarmi.Fotolari boyle
https://eksiup.com/9bd476ef4316
https://eksiup.com/98f137075275
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2018, 09:47:29 Gönderen: Cihangir Emre »

Çevrimdışı volkan.e

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Diş kalınlıklarını ölçerek karar verebilirsiniz 3mm ve altındaysa değiştimenizde yarar var.

Çevrimdışı quiet50

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yanaklarda çatlama yok dişler de fena görünmüyor ABS sık sık devreye girmiyorsa daha idare eder gibi görünüyor.

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
2.5 yaşında 50 bin km'de Continental CSC5 lastiğim şehir içinde 50km hızla giderken asfaltın bozuk yerine denk gelip yarıldı. Gerçi diş derinliği de sınıra gelmişti. Hiç bir lastiğe bu kadar ömür biçemem bundan sonra.

Patates tarlası gibi şehir içi yollarında kullanılmamışsa, çok fazla çukura girilmemişse ve şehirler arası dişli asfaltta 100 km/sa üzeri hızlarda fazla yolculuk edilmemişse; diş derinliğine bakarak aynı şartlarda bir süre daha kullanılabileceğini söyleyebilirim.

Çevrimdışı Geronimo

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İki set pirelli kullandım hayatımda, ikisinde de 25000 de patiye düşmeye başladı ve 30000 de atmak zorunda kaldım sertleşmesinden dolayı.Dişleri daha baya duruyordu.Modeli hatırlamıyorum ama baya sesli ve konforsuz lastiklerdi.
Onlardan sonra michelin energy saver aldım 66000 km kullandım 1 defa dahi patiye düşmedi.10 bin daha götürecek diş derinliği vardı.60000 den sonra defalarca balans yapılsa da tutmamaya başlamıştı ama virajlara sert bile girsem 1 cm kaymazdı, pirellilerden sonra aracın süspansiyon sistemi değişmiş gibi konforum artmıştı.Çok sessiz lastiklerdi.
Şimdi ikinci el aldığım superbde csc 5 ler ile geldi 30 bin bile yapmamış ama bariz ezilmiş ve çok yıpranmış lastikler.Benim gördüğüm aynı km deki tüm csc5 ler aşağı yukarı aynı durumdaydı.Tutunma falan çok iyi olmasına rağmen baya dayanıksız geldi bana.
Bence pirelliler sertleşmişse, dişe km ye bakmadan değiştirmelisin.Sertleşme kolay pati absye düşme gibi sorunlara neden olur.Yani yol tutuşun azalır.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı sakin sakin sağ şeritten kullanıyorsanız bir yaz daha çıkarır belki. Fakat biraz atraksiyona meyilliyseniz hiç riske girmeye gerek yok. Ben lastik konusunda takıntılıyımdır biraz mesela 30 bin kmdeki 2016 superbin üzerinde şuan 3. takım lastik var :)

Çevrimdışı Tazmanic

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Pirelli lastikler sıfır olsa bile kalkışlarda habire sarma eğilimine giriyor malesef. En azından benim 235-45-18 p7 cinturato lastiklerim böyle. Sakin kullanılıyorsa çok anormal bir kayış yoksa biraz daha kullanılabilir.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Lastiklerin büyük çoğunluğunda 15-20 bin km'den sonra patinaj eğilimi artıyor.
Bence ideal değişim aralığı 30-40 bin km (max). 50 bin olduysa o size yol vermeden siz ona yol verseniz iyi olur.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastik ömrünü sadece diş aralığı ve km ile ölçmek ne kadar doğru bilemiyorum. Üzerindeki dört haneli üretim haftası ve yılı da önemli. Kullanım ömrü üretim yılından itibaren 4 yıldır. Ondan sonra sertleşme iyice belirgenleşiyor. Bu, kullanımınıza, bulunduğunuz bölgeye de bağlı olabilir. Yumuşak lastiklerde uygun kullanıma göre altı seneye kadar kullanılabileceğini düşünüyorum.