škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.6 tdi comfort mu 1.5 tsi style mi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ya biz başka bir TSİ mi kullanıyoruz anlamış değilim dizelle aynı veriler deniyor da sanırım gaz pedalının altında yumurta ile geziliyor :) Aynı arabanın farklı bir motor versiyonunu sanki bambaşka kötü gibi anlatmak bence çok doğru değil. Millet 1.5 dci ye biniyor az yakıp kaçıyor deniyor bu 120 beygirlik dizelle ben 105 beygirlik leonun yeni kasasını defalarca kez tokatladım nesi kasaya ağır kalıyor kasaya ağır felan kaldığı yok ki tüm dizel rakipleri segmentinde aşağı yukarı aynı. Dizel sesi çok güzel yalıtılmış. Ben TSİ ile aynı sürüşle 2 litre kadar fazla tüketiyorum bu herkese göre değişir. Kendi ortalamamız şu an 5.6 litre 19 jant ve sunroof var prestij paket şehir içinde 6.7 ile gittiğim aynı rotaları Passat In 16 jant comfort DSG si ile 8.8  litre ile gittim burda TSİ yakmıyor rahatlamalarına mana yok benim gibi sürersen ya da öyle trafiğe kalırsan bariz derecede cebi daha çok yoruyor. Daha önce 1.5-1.6 dizel süren birine de hantal gelmez hatta 1.4 125 lik TSİ si olan bile çok aramaz zira maximum hızları ve ivmelenmeleri birbirine yakın. Herkese kazasız belasız sürüşler. Dediğim gibi beyfendi uçuk donanım farkı yok ikisi arasında ve aynı para civarına hem satış hem ekonomisi için her türlü dizel diyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı vetapex

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
ben tercihimi 1.4 tsi den yana yaptım. yıllık yaptığımız km ler aynı. benzinli motor bile olsa 2000 devirde vites değiştiriyorsunuz ve 1400 devir de bile 200 tork var. yani bayırları çıkma hızı gayet iyi.
hız olarak da 230 maksimum yapıyor. düşük devirde biraz cansız kalıyor fakat tork ile yürüyor.
ben aracım 150 hp olsun bile istemezdim. yaklaşık 8 litre şehir içi tüketimi var. şehir dışında ise 4.4 bile gördüm ki 4.7 litrelik katalog verisini tutturmak mümkün.

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı oprdrhvs

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Burdaki benzinliyi öneren arkadaşların yorumlarını hayretle bakıyorum. Donanıma bişey demiyorum ama. arkadaş sanırım bende bir sorun var. 1.4 TSI araca 1 yıl bindim. Öyle aşırı sıkıştırmadım ama devirsizde sürmedim aracı. Ancak şehir içi 7-8 arasından aşağı düşmüyordu. Aynı ben 1.6 TDI aldım 1 yıldırda ona biniyorum. Arkadaş buda şehir içi 5.5-6 arası yakıyo. Anlamadığım şey bu şehir içi sakin sürüyorum deyip 4.5 ları gören birde dizelle benzinli arasında fark yok diyen arkadaşlar neye göre yazıyorlar bu yorumları. Tabiki yıllık 20-30 bin km yapmıyorsanız dizel araca alırken vereceğiniz farkı yakıtla kurtaramazsanız ama illa benzinli al demenin anlamı nedir. Yakıt sürüşe bağlı değişir. Tabi ki ikisininde avantajları dezavantajları mevcut. Son olarak fark yok diyen arkadaşlar için söylüyorum madem fark yok fabrikalar neden hala aynı aracın hem dizelini hemde benzinlisini üretiyorlar arada 15-20 bin Tl fark varken hemde. Bu arada bu fiyat farkı aslında dizel motorların daha sağlam olarak üretilmesi gerektiğinden. Sıkıştırma oranları dizel motorlarda daha yüksek olduğu için motorun içerisinde daha büyük bir basınç oluşur bu yüzdende  motor daha dayanaklı malzemeden üretilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak bu durum maddi güç ve zevk meselesi. İki araçta gayet şık, rahat ve performanslı araçlar.
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2018, 09:32:58 Gönderen: oprdrhvs »

Çevrimdışı e.atakan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Valla bende 1.6 tdi motor kullanıcısıyım daha önceki golfüm de 1.6 tdi idi istanbuldayım 1.4 tsi a geçmeye cesaret edemiyorum etrafımda bir çok dostumda 1.4 tsi var 8-9 arası yakıyorlar şehir içi senede max 2 kez uzun yol yapıyorum buna bağlı olarakta uzun yol ortalaması 4 -5 lt arası diye tsi almanın bir mantığı yok bence aracı nerede nasıl kullanacagınızla da alakalı imkan varsa tdi tercihim olur her zaman

Çevrimdışı DOĞUSER

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Şehirler arası yolda TSİ logo su gördüğüm çoğu araç sakin sakin gidiyor, arabası çok yakmasın diye böyle 100 km hızlarda gittiklerini düşünüyorum. Ben ise dizel arabamla onların yanından 130-140 gibi hızlar ile geçip gidiyorum. Yani araba az yaksın diye uğraşmadığım anlarda bile benzinli arabaya göre az yaktığı kanaatindeyim.

Bununla birlikte aracımı 2017 eylül döneminde alırken aynı paraya 1,6 tdi dsg comfort alma seçeneğim var iken, ben gidip  style manuel tdi aldım. Çünkü iki arabanın arka stoplarında bile fark var, hem iç sinyallerinin olduğu yerdeki görsel küçük parçalar, hem led kısımları, hemde kırmızı tonları bile birbirinden farklı.

Sonuç olarak bütçe sizin zevk sizin ama yakıt tüketimi konusunda asla DİZEL ile TSİ kıyaslanmamalı diye düşünüyorum

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ayrıca değinmek istediğim başka bir hususta şudur. Diyelim Prestije paket full opsiyonlu gırtlak dolusu Superb alacaksın ama dizeli benzinlisinden 30 milyar pahalı. Sürekli böyle senede 20-30 bin yapmazsan kurtarmaz dizel diyen insanlar görüyorum. Yahu ben bu aracı pahalı aldıysam gene o derecede pahalı satacağım bu olay bu kadar basit eğer alım gücüm varsa neden benzinli alıp yakıta fazla para verip kendimi dizel 30 milyar pahalıydı diye tatmin etmeye çalışayım ? Satarken de pahalı sonuç olarak benzinli araçtan bu para bir yere uçmuyor senede 10 bin km yapsam da üstüne yakıt olarak ekonomik oluyor. Aşırı performanslı sürüş aramayan birisi bence dizel almalı ki Türkiye de nerde hangi hız yapılıyor ki benzinli araç alayım aynı paraya farklı donanımda aynı aracı konuşurken ? Eğer burda 1.4 tfsi Audi A4 ile Superb dizel konuşuyor olsak iş değişirdi ama 1 kademe donanım farkı ve aynı arabaya kesinlikle dizel. Ayrıca herkesin sürüş profili farklı hiçbir zaman yakıt düşünerek binmedik aracımıza şu an 5.6 litre ortalaması var rödaj döneminde bile 6.5 litreyi geçmedi. Tsi ile biz ve çevremizde ki birçok yakıt düşünmeden süren insan 7.5 litrenin altına inemiyor bile geneli 8-9 arası geziyor.

Çevrimdışı HasanK

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim 1.6 Tdi şehir içi ortalamam 7.5, Tsi alsam 8.5 olurdu, bastığımdan da keyif alırdım. Tdi hem bu kasa için güçsüz, hem de sıkışık trafikte iyi yakıyor. Şehir dışı için iyi, fark hissedilir Tdi-tsi arasında ama ciddi şehir içi trafiğinde ikisi arasında 1 lt yok. Hele 1.5 Tsi çok daha verimlidir diye düşünüyorum.

Ki benzin 6.60 mazot 6.40, mazotlu araba benim için hiç de az yakmıyor açıkçası.

XT1650 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı DOĞUSER

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: HasanK;644231
Benim 1.6 Tdi şehir içi ortalamam 7.5, Tsi alsam 8.5 olurdu, bastığımdan da keyif alırdım. Tdi hem bu kasa için güçsüz, hem de sıkışık trafikte iyi yakıyor. Şehir dışı için iyi, fark hissedilir Tdi-tsi arasında ama ciddi şehir içi trafiğinde ikisi arasında 1 lt yok. Hele 1.5 Tsi çok daha verimlidir diye düşünüyorum.

Ki benzin 6.60 mazot 6.40, mazotlu araba benim için hiç de az yakmıyor açıkçası.

XT1650 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İndirimler bu ara hep benzine geldiği için aradaki fark bu kadar az gibi görünüyor, ancak önümüzdeki günlerde dizel yakıtlara da indirim geleceği düşüncesindeyim. Sanırım o zaman aradaki litre fiyatı farkı açılacaktır

Çevrimdışı vetapex

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
dizel elbette az yakıyor ve benzine göre daha ucuz olduğu için ekonomik ama yaptığım km ye bakarsak aradaki fiyat farkına değecek kadar yakıt farkı yok.

1.5 tsi nedense 1.4 den daha fazla yakıyormuş. sitede verileri azcık daha yüksek görünüyor. elbette yeni iyidir, performansı iyidir ama sadece yakıt olarak değerlendirirsek 1.5 motor 125 lik motora göre ekonomik değil.

Çevrimdışı ömer0618

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Benzinli 1.4veya1.5 araba her halükarda 1.6 dizelden 2 3 litre fazla yakar. Benzinde 8.5 8litre yakar iken dizelle 5.5 6.5 arası yakıyor benzinlide kullandık dizelde. Dizel aldım 10bin farkla ikinci eldede satarım 10bin farkla nie bukadar kasmaya gerek varmı. Donanım açısından değip değmeyeceği kişinin zevk ihtiyaç doğrultusunda değişir.

Çevrimdışı chesteren

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Skoda Superb III Yakıt Tüketim Değerleri sayfasında benzinli araçlarımızın ne kadar yaktığına dair tonla fotoğraf var. Halen gelip şurada cahil cahil 8-9 litre diye yazmayın, biraz gerçekçi olun.
Kendi aracımda 4000 km yarı şehiriçi yarı da şehiriçi kullanımla ve tüketim için kasmadan fakat hız kurallarına uyarak yapmış olduğum tüketimim 6.2 litre.. Daha neyin benzinli çok yakar, dizel her türlü tokatlar söylemlerindesiniz siz?
Evet, araç seçimi kese meselesidir. Paran varsa istediğini alırsın.. Fakat bilgi danışana da yanlış kulaktan dolma veya varsayımlı bilgi veremezsin. Ki, her cebinde parası olan parasınca araba almak zorunda da değil, isterse gider 60.000 liraya Egea da alır kime ne?
Yakıt ve gidişat anlamında benzinli TSI üniteler, dizel TDI ünitelerden farksızdır, bunun aksini iddia edenle anahtar bırakmak üzere kapışabilirim. Varsa babayiğit buyursun gelsin. Bizim aradaki fiyat farkını boşuna ödemeyin, kulaktan dolma bilgilere kanmayın diyişimiz de buradan öte gelir. Yoksa bu araba benim için bugün var yarın yok, öldüm bittim kaldım savunmasını yapacak değilim.

Çevrimdışı ömer0618

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ömer0618;644247
Benzinli 1.4veya1.5 araba her halükarda 1.6 dizelden 2 3 litre fazla yakar. Benzinde 8.5 8litre yakar iken dizelle 5.5 6.5 arası yakıyor benzinlide kullandık dizelde. Dizel aldım 10bin farkla ikinci eldede satarım 10bin farkla nie bukadar kasmaya gerek varmı. Donanım açısından değip değmeyeceği kişinin zevk ihtiyaç doğrultusunda değişir.

https://www.skoda.com.tr/modeller/superb/teknik-ozellikler
Kendi yazımı doğrulamak adına uzağa gitmeyin teknik verilerle konuşacak olursak skoda resmi sitesine girip motorları karşılaştırırsanız dizelin şehir içi 4.7 yaktığını benzinlinin 6.7 yaktığını görürsünüz. Ben benzinlide şukadar yaktırıyorum bukadar yaktırıyorum iyide aynı yolu dizelle git bakalım daha az yakıta gidersin aynı sürüş profiliyle bukadar basit. Dünyanın kabul ettiği şeyi burada tartışmanın yada insanları yanlış yönlendirmenin manası yok. Dizel benzine göre daha az yakıtla daha fazla yük taşımaktır.

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kimsenin cahilce konuştuğu yok burada. Yok yakıt fotoğrafı atıyormuş beyfendi birsürü varmış felan bunları geçiniz hem dizele hem benzine binip tecrübe eden bir insan gelir burda aynı sürüşle litre bazında yakın yakıyor diyorsa arabadan anlamıyordur. Dizelini amcaoğlumuz üretmiyor bir sonraki aracımız benzinli de olabilir ama bırakın bu işleri yakacak mı ortalmam ne diye bakarak araç sürenlerin çoğı benzinli araca biniyor sağ şeritten gidiyor ayda bir kere gaz pedalına çöküyor sonra az yaktı. Aynı ilçede yakın bir arkadaşta Leon gibi 1200 kiloluk bir araçla o 7.5-8 ben 5.5-6 ile geziyorum ve o Leon bu Superb  Leon 16 jant Superb 19 jant ve anca ama anca olursa o da sürüş profilimiz yakındır. Ben kendi yaşam tecrübelerimle bu benzin dizel yazılanlarına inanmıyorum gazı okşayarak araba süreceksem yakıt korkusuna gemi gibi Superb e neden bineyim ? Herkesin tecrübesi başka benim gözümde net TSİ TDİ motordan aynı sürüş profilinde 2 litre fazla yakar. Performaslı sürülürse zaten ya da yüksek hızlarda bu fark iyice artar. Alım gücüm varsa dizel alırım pahalı aldığım gibi de pahalı satarım.

Çevrimdışı kartal1903

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
TSI kullanıcısı olarak benzinlinin dizel ile aynı yakacağı kanaatinde değilim. Tabiki dizel az yakacaktır. Her iki ünitenin birbirlerine göre üstünleri var. Fakat benzinliler gaza basamıyor sağ şeritten gitmek zorunda kalıyor söylemine katılmıyorum. Dizel kullanan bir kişide ekonomik olsun diye sağ şeritte giderek sakin kullanım tarzını tercih edebilir. Sonuçta her iki ünitede performanslı kullanımda ve dur kalklı trafikte fazla yakıt yakacaktır. Ben her gün toplamda 40 km yol yapıyorum. Keçiören-Balgat-Beşevler-Emek istikametinde gidip geliyorum. Sabah 07.10'de keçiörenden yola çıkıyorum. İşyerinde kontağı kapatırken Başlangıçtan İtibaren Ort. : 6.5 LT gösteriyor. Net rakam olarak söylüyorum. Yalnız sürüş tarzım sakin. Sakin derken yavaş gitmiyorum. Sadece dikkatli kullanıyorum. Bu tarz kullanımda ACT ninde çok faydasını görüyorum. Benim için çok güzel rakam. D sınıfı diğer benzinli araçlara göre (Mondeo-insignia vb...) çok çok iyi bir rakam olduğunu düşünüyorum. Kıyaslamayı bu şekilde yapmak gerekir. TSI ACT motorun en takdir ettiğim yanı ekonomi ise ekonomi performans ise performans.