škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kış lastiği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HasanK

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Lastiklerin 5 sene raf ömrü olur, 2017 tarihli lastiği gönül rahatlığıyla alın, büyük ihtimal 2017 sonu çıkar zaten.

XT1650 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı huseyin.cesmeci

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ercan87;643661
Nokian wr d4 bir kis kullandim. Gecen sene 215/60/r16 tanesi 450tl den almistim. Yol tutusu, sesi vs gayet iyi. Ama karlı zeminde oyle tirmanayim edeyim dedinmi pek bir ise yaramiyor. Gecen kis kartepeye cikayim dedim. Kis lastigi olmayan arabalardan 100metre daha fazla ileri gidebildim sadece. Okadar parayi verince dag tepe gezerim saniyordum[emoji39]
Merhaba aynı lastik 205/55/r16 ile kullanıyorum bir sezon Honda civic fb7 aracım ile bir sezon da octavia ile banamisin demedi kaç defa Uludağ ve kartepe ye çıktım sorun yaşamadım ama bilginiz olsun

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı hanifi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.skoda-motorsport.com/
Alıntı yapılan: Ercan87;643661
Nokian wr d4 bir kis kullandim. Gecen sene 215/60/r16 tanesi 450tl den almistim. Yol tutusu, sesi vs gayet iyi. Ama karlı zeminde oyle tirmanayim edeyim dedinmi pek bir ise yaramiyor. Gecen kis kartepeye cikayim dedim. Kis lastigi olmayan arabalardan 100metre daha fazla ileri gidebildim sadece. Okadar parayi verince dag tepe gezerim saniyordum������

Aynı lastikten bende kullanıyorum. Ayağımı yere basıp yürüyemediğim yamaç kar buz karışık yerlerde usulünce rahat yol aldım. Ve tepkilerini anlayabilmek için zaman zaman uygun yerlerde hafif agresif kullanımda limitlerini anlamayı denedim gayet tatminkar sonuçlar aldım. Karlı yolları gezmeyi sevdiren lastiktir benim için.

Çevrimdışı ozgurcollu

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hanifi;643799
Aynı lastikten bende kullanıyorum. Ayağımı yere basıp yürüyemediğim yamaç kar buz karışık yerlerde usulünce rahat yol aldım. Ve tepkilerini anlayabilmek için zaman zaman uygun yerlerde hafif agresif kullanımda limitlerini anlamayı denedim gayet tatminkar sonuçlar aldım. Karlı yolları gezmeyi sevdiren lastiktir benim için.

Peki kar olmadığı zaman nasıl ? yani soğuk ama kuru günlerde genelde Ankara böyle olur çünkü.

Çevrimdışı hanifi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ozgurcollu;643802
Peki kar olmadığı zaman nasıl ? yani soğuk ama kuru günlerde genelde Ankara böyle olur çünkü.

Konya'da Ankara'dan çok farklı sayılmaz aslında. Normal yazlıklarım aracı satın aldığımla beraber gelen Kumho marka lastiklerle yazın hava sıcak olduğunda bile korku verirken bu lastiği kış aylarında takınca inanın mutlu ve güvende hissediyorum kendimi. Hem fren hem yol tutuşu gerçek manada oldukça tatminkar. Yol tutuşu A verimliliğinde olduğunu bana ispatlıyor.

Nokian WR D4 modelini hem yakın arkadaşım hemde ben kullanıyorum. İkimizde uzun araştırmalar ve istişareler sonucu aldık ve aldıktan sonraki deneyimlerimiz ve testlerimizi paylaştığımızda iyi ki almışız kanısına vardır.

Arkadaşımın ebat 205 55 R16 Honda Civic aracında kullanıyor. Son kasanın bir öncesi.

Bende 185 60 R15 Skoda Fabia III de kullanıyorum.

Ayrıca kuzenimde Ankara'da yaşıyor daha bu kış aldı ama henüz taktırmadı. O da Toyota Corolla 2018 aracına 205 55 R16 aldı.

Hep bahsedilen lastiğin yumuşak olmasından kaynaklı sıcak havalarda kullanılmamasına dikkat etmek gerektiği oldu. Bende hava gerçekten soğumadan takmamaya özen gösteriyorum. Birde özene bezene satın aldığım için ömrü boyunca kullanmak istiyorum o yüzden dikkatli davranıyorum.

185 60 r15 modellerinde genellikle XL ibaresi yazar lastiklerde. Ekstra yük anlamına geliyor. Ve yanaklar güçlendirilmiş oluyor. Yanaklarda balon riskini indirgemiş oluyor.

Çevrimdışı Köylü

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

Bende 2017 Fabia 1.2 tsi dsg Style araç aldım. Eski aracım 2012 Toyota Yaris 1.33 Multidrive S Cool idi, şansız bir kaza (şehirler arası yolda gece yaban domuzu sürüsü ile karşılaştım) sonucunda kasko şirketi Yaris'i perte ayırdı. Aylar sonra karar vererek Fabia aldım.

Benim sorum da aynı; Yaris'de kış lastiği olarak Nokian 185/65 R15 88T WR D4 Kış Lastiği kullanıyordum, sadece bir kış kullanabildim, lastiklerin durumu çok iyi. Fabiada  orjinal ölçü 185 60 R15 olarak görünüyor. Açıkçası tekrar lastik almak istemiyorum. O lastikleri 191 liradan almışım şuan 302 lira. Kışın çok fazla uzun yol yapmam. Aracı daima yasal hız limitleri çerçevesinde kullanan biriyim. İkametim Yozgat, yani şehir içi de öyle pek yol yapmıyorum. Bu koşullar çerçevesinde aynı lastikleri kullansam sorun yaşar mıyım ? Araca bir zararı olur mu? Aracın kilometre hesabı sapar mı? Hız limitlerinde dahi kullansam bir güvenlik sorunu yaşar mıyım ? Geçmiş cevapları okudum ancak pek fazla bir yanıt bulamadım. Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba, aracınız hayırlı olsun kullanımda sıkıntı sorun yaşamazsınız ama veriler için bişey diyemeyeceğim.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hanifi;643804
Konya'da Ankara'dan çok farklı sayılmaz aslında. Normal yazlıklarım aracı satın aldığımla beraber gelen Kumho marka lastiklerle yazın hava sıcak olduğunda bile korku verirken bu lastiği kış aylarında takınca inanın mutlu ve güvende hissediyorum kendimi. Hem fren hem yol tutuşu gerçek manada oldukça tatminkar. Yol tutuşu A verimliliğinde olduğunu bana ispatlıyor.

Nokian WR D4 modelini hem yakın arkadaşım hemde ben kullanıyorum. İkimizde uzun araştırmalar ve istişareler sonucu aldık ve aldıktan sonraki deneyimlerimiz ve testlerimizi paylaştığımızda iyi ki almışız kanısına vardır.

Arkadaşımın ebat 205 55 R16 Honda Civic aracında kullanıyor. Son kasanın bir öncesi.

Bende 185 60 R15 Skoda Fabia III de kullanıyorum.

Ayrıca kuzenimde Ankara'da yaşıyor daha bu kış aldı ama henüz taktırmadı. O da Toyota Corolla 2018 aracına 205 55 R16 aldı.

Hep bahsedilen lastiğin yumuşak olmasından kaynaklı sıcak havalarda kullanılmamasına dikkat etmek gerektiği oldu. Bende hava gerçekten soğumadan takmamaya özen gösteriyorum. Birde özene bezene satın aldığım için ömrü boyunca kullanmak istiyorum o yüzden dikkatli davranıyorum.

185 60 r15 modellerinde genellikle XL ibaresi yazar lastiklerde. Ekstra yük anlamına geliyor. Ve yanaklar güçlendirilmiş oluyor. Yanaklarda balon riskini indirgemiş oluyor.

Kumho'dan memnun kalmamanız ilginç olmuş. 185/60/R15 ebatında fiyat/performans olarak iyi lastiklerden birisi aslında. Parayı verirseniz Bridgestone, Good Year vs. gibi bir üst satıcılarda iyi lastikler bulunuyor tabi.

Benim araçta da yazlıklar Kumho Ecowing, kışlıklar Nokian WR D4 185/60/R15 XL yanak. İki lastikten de son derece memnunum.

Çevrimdışı hanifi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;643827
Kumho'dan memnun kalmamanız ilginç olmuş. 185/60/R15 ebatında fiyat/performans olarak iyi lastiklerden birisi aslında. Parayı verirseniz Bridgestone, Good Year vs. gibi bir üst satıcılarda iyi lastikler bulunuyor tabi.

Benim araçta da yazlıklar Kumho Ecowing, kışlıklar Nokian WR D4 185/60/R15 XL yanak. İki lastikten de son derece memnunum.

Aracı ilk aldığımda aslında Kumho'yu hiç sevmiyordum. Aracın atik olması aynı zamanda da hafif olmasından kaynaklı olarak octavia'dan sonra bana hiç yol tutmuyormuş hissi vermişti. Octavia'da da Nokian 205 / 55 / R16 Weatherproof vardı Yol A, Yakıt C . Kumho'nun etiket değerlerini araştırdım. C- C olarak verimliliğini işaretlemişler. Tamam bi Nokian olamaz o zaman dedim ve kanaat getirdim yüksek performans beklememem konusunda. Sonra forumda sizin yorumlarınızda Kumho'ya dair olumlu söylemler dikkatimi çekti. Kumho'dan nasıl daha iyi verim alabilirim diye denemeler incelemeler yapmaya çalıştım. Lastiğin yüksek olmasından kaynaklı konfor odaklı lastik basıncının virajlarda tutunmaya negatif etki yaptığını düşünerek ideal bir lastik basıncı belirlemeye çalıştım. Normalde 30-32psi konfor sağlarken yakıt depo kapağında da belirttiği gibi 34 psi ekonomi sağlıyor hemde virajlarda daha iyi tutunma sağlıyor, lastiği esnetmiyor. Tabi negatif yönlü olarak da araç kötü yollarda konfor yönünden tatsızlaşıyor.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hanifi;643828
Aracı ilk aldığımda aslında Kumho'yu hiç sevmiyordum. Aracın atik olması aynı zamanda da hafif olmasından kaynaklı olarak octavia'dan sonra bana hiç yol tutmuyormuş hissi vermişti. Octavia'da da Nokian 205 / 55 / R16 Weatherproof vardı Yol A, Yakıt C . Kumho'nun etiket değerlerini araştırdım. C- C olarak verimliliğini işaretlemişler. Tamam bi Nokian olamaz o zaman dedim ve kanaat getirdim yüksek performans beklememem konusunda. Sonra forumda sizin yorumlarınızda Kumho'ya dair olumlu söylemler dikkatimi çekti. Kumho'dan nasıl daha iyi verim alabilirim diye denemeler incelemeler yapmaya çalıştım. Lastiğin yüksek olmasından kaynaklı konfor odaklı lastik basıncının virajlarda tutunmaya negatif etki yaptığını düşünerek ideal bir lastik basıncı belirlemeye çalıştım. Normalde 30-32psi konfor sağlarken yakıt depo kapağında da belirttiği gibi 34 psi ekonomi sağlıyor hemde virajlarda daha iyi tutunma sağlıyor, lastiği esnetmiyor. Tabi negatif yönlü olarak da araç kötü yollarda konfor yönünden tatsızlaşıyor.

[MENTION=16036]hanifi[/MENTION] Bey kesinlikle haklısınız. Benim aracım Fabia Combi. Eco lastik basıncı 36 psi. Ben bu değerde kullanıyorum. 1.2 TSI DSG'de şehir içi 4.9 ile 5.2 l/100 km arası yakıt değerlerim. Etrafımda dizel aracı olan arkadaşlar kıskanıyor :)

32 psi basınçla kullanınca araç resmen konfor anlamında sınıf atlıyor. Ancak o zaman da hem yakıt tüketimi artıyor, hem de araç salınımında fazlalıklar oluyor.

Benzinin şu an ₺ 6.85 olduğunu düşünürsek, ekonomi ön plana çıkıyor :D

Çevrimdışı hanifi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;643829
[MENTION=16036]hanifi[/MENTION] Bey kesinlikle haklısınız. Benim aracım Fabia Combi. Eco lastik basıncı 36 psi. Ben bu değerde kullanıyorum. 1.2 TSI DSG'de şehir içi 4.9 ile 5.2 l/100 km arası yakıt değerlerim. Etrafımda dizel aracı olan arkadaşlar kıskanıyor :)

32 psi basınçla kullanınca araç resmen konfor anlamında sınıf atlıyor. Ancak o zaman da hem yakıt tüketimi artıyor, hem de araç salınımında fazlalıklar oluyor.

Benzinin şu an ₺ 6.85 olduğunu düşünürsek, ekonomi ön plana çıkıyor :D

Belki sizin aracınız kombi olduğu için 36 psi da çok sarsmıyordur oturaklıdır ama benim 34-35 psi da yol biraz bozuksa tadım kaçmaya başlıyor. Konya'da yavaşlama pütürleri bile resmen tümsek gibi olunca araba zıplamaya başlıyor. Hele birde bu pütürler rampa inişindeyse eğer frene basınca kimi zaman lastiklerinin yerden kesildiğini bile hissediyorum. Gel gelelim olaya güzel yanıyla baktığımızda da ayağımı gazdan kesince araba akıp gidiyor. Yakıt tasarrufu için çok iyi oluyor. Basınç konfor seviyesindeyse de kimi zaman arkadan biri çekiyormuş gibi araç hemen yavaşlamaya başlıyor.

Kumho yazlık olduğu için Nokian'ın kışlığına göre biraz daha sert olmasından kaynaklıda olabilir beni çok mutlu etmiyor maalesef :) . Kumho kötü değil ama Nokian WR D4 de ki gibi mutluluk sebebi değil ;)

Çevrimdışı vetapex

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar nokian 215 65 16 lastik aldım taktırdım , konforu sessizliği gayet güzel.

215 60 yerine 65 aldım. km sapması neredeyse hiç olmadı.

Çevrimdışı hanifi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smtcglr;643513
185/65/15 bizim araçlara olur aslında.. Nokian ı çok tutuyorlar alanlar da çok memnun. bende nokian ın 4 mevsimini almanyı düşünüyorum malum samsun da kar en fazla 2-3 gün oluyor.

Samet Hocam,

2 yıl önce Ankara'da ve Konya'da güzel kış olmuştu. 2004 model Octavia aracım vardı o zamanlar. Üzerindeki lastikler aracımı aldığımda eskiydi. Ben hem sök tak olmasın hemde iki masraf yapmayayım diye Nokian Weatherproof 4 mevsim lastiğini almıştım. Kar performansı çok hoşuma gitti. Zaten m+s sertifikasına sahip bir lastikti ama sonuçta 4 mevsim belki çok kar performansı olamaz ama madem çok övüyorlar dedim ilk defa Nokian lastik aldım. O sene yağan yoğun karda hiç tereddütsüz rahat rahat kullandım. Aracımı yaz başlangıcında lastikleriyle beraber sattım. Benim en çok merak ettiğim konu bir kaç kış ve yaz geçirdikten sonra benzer güzel performansı verir mi vermez mi çok merak etmiştim doğrusu. Alırken dikkatimi çeken Nokian firmasının yaz kış sağlam direnç aralığına sahip kauçuk kullanarak her mevsimde olabilecek en iyi değerleri yakalayabildiğini bahsediyordu.

Ayrıca şuan ki aracıma yani fabia'ya kış lastiği araştırırken 4 mevsime de göz atmıştım hobi olarak. 205 55 r16 da C Yakıt A Yol etiketi varken 185 60 r15 ebatında C Yakıt B Yol olarak etiketlemişler. B etiketi de kötü değil zaten. En çok düşündüren konu bir kaç yaz geçtikten sonra yani sıcak gördükten sonra sonraki kış nasıl tepkiler vereceğiydi. Yol tutuşundan memnundum fakat dişlerde biraz aralık olduğu için taşı iyi kavrıyor. Belki birde ilerleyen zamanda dişler aralıklı olduğu için asfaltta yazlığa göre biraz ses yapabilir. Mevcut lastiklerin eskidikten sonra düşünür müsün dersen eğer cevabım tekrar değerlendireceğim yönde olur.

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=16036]hanifi[/MENTION]  karda frenlemesi yola tutunmasi vs iyi. Benim cikamadigim yer epey dikti. 4 ceker araclar ancak cikabiliyordu. Sadece benim beklentim bu kosullar icin biraz fazlaymis onu anladim.
[MENTION=17273]ozgurcollu[/MENTION]  gayet iyi bir lastik. Islak, kuru her zeminde gayet basarili. Tavsiye ederim