škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Periyodik Bakım Malzemeleri

Arai · 11 · 4846

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Arai

• Bahtsız
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

Aracımın en son 48 binde periyodik bakımı yapıldı. Şuanda 68 bin de. 2 yıl 2 ay oldu aracımı alalı. Garanti dışı kaldığı için dışarıda yaptırmak istiyorum bakımı malum servisler aşırı pahalı. Herkes malzemeleri al ustaya işçilik ücreti öde sadece diyor. Banada daha ucuza gelecek gibi geldi bu şekilde fakat neler almalıyım bilmiyorum. Yağ, filtre vesaire şeklinde biliyorum fakat aracıma uygun almam gereken şeyleri bilmiyorum.

Mesela yağ 5w-30 olacak ama bir sürü farklı şey var. DPF li olanı var 5w-30 LL yazan var 5w-30 A5 yazan var çok çeşit var. Ya da misal filtre alacağım ama bunun doğru olanı bulmam için bi kodu falan yokmu? Almam gereken şeyleri kodlarıyla birlikte ya da açıklayıcı şekilde yazabilecek birisi varsa minnettar olurum. Herkese keyifli sürüşler

Çevrimdışı ilhana

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Bosch'un yedek parça bulucu uygulaması var. Aşağıdaki linkten araç ve motor özelliklerinizi girerek ürünlere bakabilirsiniz. Sadece filitre vs değil fren, yürüyen aksam gibi parçalarıda listeliyor. Eski aracım Ibiza için tüm parçaları buradan bulup internette aratıp satın alıyordum.

http://www.bosch-automotive-catalog.com/en_GB/vehicle-search

İkinci alternatif olarak aloparça'yı kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde aracınızı seçtiğinizde  uyumlu olan parçalar listeleniyor. Tereddütte kalırsanız yardım hattına şase numaranızı yazıp sizin için uygun parçaları bulmasını isteyebilirsiniz.

http://www.aloparca.com

Üçüncü alternatif (:
Biraz büyükçe bir VW grup marketi/parçacısına gidip ruhsatınızı verirseniz yine şase numarasından tüm ürünleri size söyleceklerdir. Oto sanayi sitelerinin içinde mutlaka oluyor.

Yağ için; Aracınız dizel ve DPF olduğu için o tip bir yağı tercih etmelisiniz. Dip not olarak bir çok kullanıcı Mobil 1 ESP Formula 5W30 DPF yada Castrol 5W30 DPF tercih ediyor.
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2018, 16:52:58 Gönderen: ilhana »

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.6 tdi 4,5lt yağ alır. Almanız gereken yağ castrol edge 5-30 LL. Hepsiburadadan satıcısı hepsiburada olan yağı satın alın. (Sahte yağ riski olmaz diye düşünüyorum.) Ankarada merttuğ ve türkyılmaz var. Vw yedek parçacı. Oraları arayıp hengst veya mahle marka filtre temin edin. Poleni karbonlu alın.
Bu şekilde yaparsanız serviste kullanılan orjinal parçaları takmış olursunuz. Bosch falan kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Çevrimdışı Atabey01

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hava filtresi
MHL LX 2831    86,4255TL

Yakıt Filtresi
MAHLE KL494   117,4845Tl

POLEN FILTRE
MHL LA 809      74,8335TL

YAG FILTRE
MHL OX 388D    40,047TL

KDV Dahil Toplam   318,79 TL
Kargo   9,50 TL
TOPLAM TUTAR   328,29 TL

Bu ne arkadaş... Daha buna 225tl yağ eklenecek (Castrol Edge 5W-30 LL 5Litre)

Çevrimdışı Arai

• Bahtsız
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
hocam yukaıdaki fiyatlar çok pahalı değil mi? Ben atıyorum filtre dediğin şey 20-25 liradır falan diye düşünüyordum. yakıt filtresi değişiyor mu 60 bin bakımında? ben sadece 2 filtre değişir sanıyordum

Çevrimdışı Atabey01

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Arai;642473
hocam yukaıdaki fiyatlar çok pahalı değil mi? Ben atıyorum filtre dediğin şey 20-25 liradır falan diye düşünüyordum. yakıt filtresi değişiyor mu 60 bin bakımında? ben sadece 2 filtre değişir sanıyordum

Bende huydur hocam, her bakımda tüm filtreleri değiştiririm. (75bin bakımı yapılacak)
Fiyat konusuna gelince hiçbir bilgim yok. İlk kez bakım yaptıracağım. alo parç sitesinden bu fiyatlar çıktı hepsi mahle marka (yukarda arkadaş yazdığı için baktım)

Çevrimdışı Atabey01

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bir yerden 300tl fiyat aldım.
Sadece yağ 225 tl iken, 300 tl ye komple bakımı nasıl yapabilir ki?

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yagina uygun olandan sen karar ver git bir yagciya hepisini degistirir o. Sincandaysan sincan sanayide ilhan madeni yag var. Harun usta gotur degistirsin , veya sasmazda cihan wosvogen var cihan usta gotur yapsinlar bakimini. Ne hismim, ne akrabamdir. Sadece verdikleri hizmetten memnunum.  İstersen yagini kendin gotur.

Çevrimdışı Atabey01

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;642540
Yagina uygun olandan sen karar ver git bir yagciya hepisini degistirir o. Sincandaysan sincan sanayide ilhan madeni yag var. Harun usta gotur degistirsin , veya sasmazda cihan wosvogen var cihan usta gotur yapsinlar bakimini. Ne hismim, ne akrabamdir. Sadece verdikleri hizmetten memnunum.  İstersen yagini kendin gotur.

Öneri için teşekkürler, ama Adana'dayım :) Haftasonu Ankara yapacağım, orada mı yaptırsam bakımı acaba :)

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Atabey01;642543
Öneri için teşekkürler, ama Adana'dayım :) Haftasonu Ankara yapacağım, orada mı yaptırsam bakımı acaba :)

önerimi konu sahibi halil bey için yapmıştım. ama ankaraya geldiğinizde sizde uğrayıp yaptırın  tabiki. gogıl amcaya ismi gir götürsün seni.:-))

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Piyasada 20 çeşit filtre markası var. Takım olarak aynı kalem malzemeleri 300 e de mal edebilirsiniz 150 ye de. Oem üreten markalardan satın alırsanız sizin için daha güvenli ve garanti olur. Mann-Mahle gibi markalar şuan güncel olarak logolu ürün üretmektedir aynı zamanda piyasadan da bulabilirsiniz.

Mazot filtresi 30-60-90 şeklinde değişim yapılıyor. Ona göre listeye ekleyebilirsiniz.