škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yağ eksiltme meydana gelmiş ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hilter

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracım 2016 optimal tsi,30.000 kmde. Bugün ekranda yağ seviyesini kontrol edin uyarısı çıktı,sanayiye götürdüm baktılar yağ eksiltmiş...
Sebep ne olabilir var mı başına bu durum gelenler ?

Çevrimdışı smsener

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim de ilk iki bakimda ( 15/30bin) olmadi ama sonrasin 42500 civari bu uyari geldi, aradim servisi 1lt ilave edin dedi. Yuksek Devirli kullanimdan kaynakli dediler. Peki daha once niye eksiltmedi dedim. Ayni sekilde kullaniyorum dedim. Belki servis 100gr eksik koymustur dedi telefondaki acil skoda yardimda baglanan usta.

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı hilter

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ercan87;642291
Tsi motorlarda oluyor. Servis normal diyor.

Eee ne yapmayı öneriyorlar peki,servisi aradım yarım litre yağ ekle dediler :)

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yapısı ve doğası gereği tüm yağlamalı yanmalı motorlarda yağ eksilmesi olur. Çünkü sekman ne kadar yağı sıyırsa da silindir çeperinde bir miktar yağ kalır ve bunun da bir kusmı patlama ile yanar ya da buharlaşarak eksilir. Misal 4 litre yağ koyulur bir sonraki değişime kadar oluşan eksilme normal şartlarda sorun teşkil etmez, uyarı ışığı yakmaz. Daha fazla eksilmelerde uyarı mesajı ya da ışığı yanar. Değişim zamanına çok varsa eksilmenin sebebi araştırılmalıdır.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Aşırı beslemeli motorlarda, turbo ünitesi kanalıyla, yağ eksiltme biraz daha fazla olabiliyor, atmosferik motorlara nazaran. Motora yüksek devir çevirtilmesi, eksiltmeyi arttırıyor.

Bu şekilde yağ eksiltme, yağın buharlaşması ile alakalıdır. Aşırı sıcaklık altında yağlaması devam eden turbo milinden, yağın uçması ile olur.

Yanma odasına sirayet edip, yanarak eksilen yağ ise, motor kompresyonu ile ilgilidir. Her türlü motorda olabilir.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben aracı sıkıştırmadan kullanırım. Ona rağmen her bakım zamanı yarım litre civarı eksiltmiş oluyor. Sıkıştırarak kullanınca daha çok yakıyor demek ki.

Çevrimdışı hilter

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bakım zamanı gelmişti 30 Bin km.Yaptırdık özel serviste 490 TL tuttu,yağa çok zam gelmiş :(

Çevrimdışı Wolf

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Castrol edge 5w -  30 aracı sıfır aldığım günden beri 15.000 km de 750 - 1000 ml arası eksiltiyordu. Şu an mobil1 esp 5 30 kullanıyorum hiç eksiltme olmadı. Araç 80.000 km de

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Wolf;648651
Castrol edge 5w -  30 aracı sıfır aldığım günden beri 15.000 km de 750 - 1000 ml arası eksiltiyordu. Şu an mobil1 esp 5 30 kullanıyorum hiç eksiltme olmadı. Araç 80.000 km de
Yararlı bilgi. Teşekkürler

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de Mobil1 Esp 5w30 dan memnunum. Bir kaç ayda bir seviye kontrolü yaptığımdan fark edilecek bir eksilme görmedim.

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende 60 bin bakimı icin ozel servis dusunuyorum. Yag olarak motul kullanayim diyordum ama mobil 1 daha mi iyi olur sizce?  [MENTION=12618]Wolf[/MENTION]   [MENTION=12462]rsimsek[/MENTION]

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Halihazırda memnunum, bir önceki değişimden beri 15k oldu, halen rengi de güzel kayganlığı da. Motul ve Liqui Moly'yi de merak etmiyor değilim.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;648674
Halihazırda memnunum, bir önceki değişimden beri 15k oldu, halen rengi de güzel kayganlığı da. Motul ve Liqui Moly'yi de merak etmiyor değilim.
Recep bey, yağ konusu ile ilgili bir yorum rica edeceğim sizden.
15k kilometreyi 1 yılda yapmazsam, aracım da kapalı garajda kalıyorsa, yağ değişim peryodu ne olmalı sizce? 2 yıla kadar çıkabilir mi mesela?

Veya şöyle sorayım.

Yağ üreticisi tarafından en fazla menzili olarak tavsiye edilen maksimum kilometreyi 1 yılda yapmazsam, aracım da kapalı garajda kalıyorsa, yağ değişim peryodu ne olmalı sizce?

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Levent bey bu konudaki bildiklerim çok da tecrübe etiğim şeyler olmadığını öncelikle belirtmek isterim!

Bilindiği üzere yağın görevi, hareketli metal parçaların yüzeyinde bir film tabakası/katman oluşturarak sürtünmeyi azaltmak, hareketi kolaylaştırmak ve aşınmayı da en aza indirmektir. VAG grubu kitapçıklarında her sene ya da 15-30k için yağlama usullerinde farklı standart kodlu yağlar önerilmiş. Her sene km dolmasa bile değişim yapılıyorsa 502 00 kodlu yağ, diğerinde ise 504 00 kodlu yağ kullanılması gerekiyor/önerilmiş. Motor yağında ve hidrolik yağlarda kirlenme ve viskozitesinin azalması yanında, zamana bağlı olarak havadan nem karışması, yağın ve hidroliğin özelliklerine olumsuz etki edebiliyor. Km dolmasa bile sürenin çok uzun olması önerilmiyor. Ben şahsen, önceki bir konuda paylaştığım üzere ]yağdan 1-2 damla beyaz bir kağıda damlatıp[/URL], kirlenme ve nemlenme olup olmadığına bakmıştım. Süresi dolsa da olumsuz bir kirlenme ve nemlenme gözlemlemedim.

Yağ değişim zamanlaması hakkında; http://www.skodaturkey.com/showpost.php?p=648630&postcount=2

Bir de forumda yağların aşınma testleri paylaşımı vardı.