škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb tdı dsg kalkışta çıtlama

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bertugdogan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı gibi aracım dizel ve dağ şanzımanlı. Kalkışlarda 1. Vitesten 2. Vitese geçerken çıt diye bir ses geliyor. Bu benim 3. Dsg li aracım ve bu sesi ilk defa duydum.Sanki valf açma sesi gibi. Ama o esnada vites geçişinin olması şanzımanla ilgili bir sıkıntının ayak sesleri mi diye düşündürüyor. Bu sorunu yaşayan ya da fikri olan var mı?

Çevrimdışı muratulas40

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bertugdogan;642059
Merhaba arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı gibi aracım dizel ve dağ şanzımanlı. Kalkışlarda 1. Vitesten 2. Vitese geçerken çıt diye bir ses geliyor. Bu benim 3. Dsg li aracım ve bu sesi ilk defa duydum.Sanki valf açma sesi gibi. Ama o esnada vites geçişinin olması şanzımanla ilgili bir sıkıntının ayak sesleri mi diye düşündürüyor. Bu sorunu yaşayan ya da fikri olan var mı?
Bende de şöyle oluyor;
Araç durduktan sonra cam açıksa kalkarken "çat" diye bir ses geliyor. Birde vitesi parka alırken vitesin hareket sesini net duyuyorum. Başka superblerde bu sesler duyuluyorsa sorun yok ama bence normal gelmiyor.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Birden ikiye geçişlerde titreme gibi durumu baskıdan kaynaklı olabiliyor.

DSG de parka almadan önce boşa (N) alıp el frenini çektikten sonra ayak frenini bırakıp yükün el frenine geçmesinden sonra parka (P) alınması tavsiye ediliyor!

Çevrimdışı Leca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O çıt sesi bende de geliyor. Park manevrasına duyuyorum.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı marifaydin

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar o çıt sesi ön akslardan geliyor bende de vardı normal sanıyordum servise gittiğimde söküp locktite ile sıkıştırıp geri taktılar düzeldi birinden de lok diye ses geliyordu onuda değiştirdiler..

Çevrimdışı bertugdogan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: marifaydin;642355
arkadaşlar o çıt sesi ön akslardan geliyor bende de vardı normal sanıyordum servise gittiğimde söküp locktite ile sıkıştırıp geri taktılar düzeldi birinden de lok diye ses geliyordu onuda değiştirdiler..

Çıt sesiyle beraber kasislerden geçişte lok sesi bende de geliyor. Sanırım birbirine bağlı problemler. Daha 6 aylık d segmenti arabada bunlar oluyorsa daha çok işimiz var demektir :/

Çevrimdışı Yunusemre37

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sağa sola manevra yaparken akslardan 2 3 defa çıt sesi geliyor yanlız aynı sesi passtta da duydum sanki.

Çevrimdışı marifaydin

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bertugdogan;642361
Çıt sesiyle beraber kasislerden geçişte lok sesi bende de geliyor. Sanırım birbirine bağlı problemler. Daha 6 aylık d segmenti arabada bunlar oluyorsa daha çok işimiz var demektir :/

sizin aracın km sini bilmiyorum ama benim araç 1 yaşında ve 3500 km de araba yaklaşık 200 km de iken başladı ses normal sandım başlarda yıllık bakıma bırakırken sordum sorun dediler hallettiler..

Çevrimdışı Birader

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;642346
Birden ikiye geçişlerde titreme gibi durumu baskıdan kaynaklı olabiliyor.

DSG de parka almadan önce boşa (N) alıp el frenini çektikten sonra ayak frenini bırakıp yükün el frenine geçmesinden sonra parka (P) alınması tavsiye ediliyor!

Sadece DSG'de değil, tüm otomatik şanzumanlarda aynı sıralamanın yapılmasını öneririm. Şanzuman sağlığı için çok önemlidir.

Ben hatta manuel vites araçlarımda bile bunu yaparım...

Ayrıca araç manuel bile olsa, kontağı çevirmeden debriyaja basılmasının alışkanlık haline getirilmesini tavsiye ederim.

Çevrimdışı nakamura

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ayni çıt çıt sesinden bende şikayetciydim ve servisten randevu alip gittim kalkislarda ve dusuk hizda manevralarda çit çit sesini duyuyordum birde ani geri ve ileri kalkişlarda akstan tak diye bir ses geliyordu. Servis ile araci bir yarim saat teste çiktik her sesine dikkatlice baktik dinledik çit çit sesinin poryo bilyelerinden olduğunu ve kronik bir problem oldugunu soylediler buna bagli olarak akslarda bosluk oluştuğunu hepsini garantiden değistireceklerini soylediler ve iki gün sonra aracimi aldim araç pamuk gibi olmuş adeta yaylana yaylana evin yolunu tuttum suan hiç bir ses veya şikayetim yok.