škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Benzin zamlarından sonra Lpg düşünmek

ixir · 16 · 4327

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ixir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar zamlardan sonra hiç istemesem de lpg düşünmeye başladım ancak bir türlü düzgün maliyeti ne kadar sonra kurtarırım ne kadar yakar vs konularda  bişey bulamadım. Güncel olarak aracında Lpg kullanan arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi? Km de kaç kuruş yakıyor ne marka dönüşüm kiti taktırdınız vs. Aracım 1.0 mpı aslında şu anda bile oldukça ekonomik bir araç ancak dediğim gibi benzin fiyatları duracak gibi görünmüyor. :)

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
lpg de 3.85 tl civarında. çıktıkça çıkıyor. benim octi lpg de uzun yolda 120 km hızlarda 10 litre, ş. içi 11-12 lt. sakin uzun yolda 8,5- 9 lt. yakıyor 1.6 mpi. 102 bg.

Çevrimdışı fatih_buyuk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ixir;641945
Arkadaşlar zamlardan sonra hiç istemesem de lpg düşünmeye başladım ancak bir türlü düzgün maliyeti ne kadar sonra kurtarırım ne kadar yakar vs konularda  bişey bulamadım. Güncel olarak aracında Lpg kullanan arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi? Km de kaç kuruş yakıyor ne marka dönüşüm kiti taktırdınız vs. Aracım 1.0 mpı aslında şu anda bile oldukça ekonomik bir araç ancak dediğim gibi benzin fiyatları duracak gibi görünmüyor. :)
merhaba
hocam bendede 1.0 mpi motor fabia 3 var bende aracıma gecen sene atiker gold lpg kiti 1700 tl taktırdım son derece memnunum 32 lt lpg ile şehir içi 410 km yol yapıyorum performansa gelince benzin ile bire bir hiç fark yok NOT:diyarbakır'da yaşıyorum lpg go petrol ipragaz alıyorum lt:3,56 32x3,56=114,00tl 114/410= km'de 27 kuruş yardımcı olmamı istediğin aklına takılan bir konu varsa sorabilirsin lütfen ama lütfen ustanı çok iyi seç iyi usta doğru ve sağlam montaj çok önemli

Çevrimdışı hebelup

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Tarihler belli

BLA-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı fatih_buyuk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hebelup;641962
Tarihler belli

BLA-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emre bey sanirim araciniz tsi motor bizim araclar atmosferik motor oldugundan sizin araclardan daha fazla yakıyor her ne kadar 1.0 mpi motor olsa da kendi adima konusayim benzinli kullanimda sehir icinde 100 km de 6.0 6.2 lt nin altina inemedim

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yıllık toplam lpg alımına benzin ve lpg nin bakım onarım dahil hesaplanırsa gerçekçi rakama ulaşılır.
Sadece lpg den hesaplanırsa sonuç hüsran olabilir.

Çevrimdışı ixir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fatih_buyuk;641961
merhaba
hocam bendede 1.0 mpi motor fabia 3 var bende aracıma gecen sene atiker gold lpg kiti 1700 tl taktırdım son derece memnunum 32 lt lpg ile şehir içi 410 km yol yapıyorum performansa gelince benzin ile bire bir hiç fark yok NOT:diyarbakır'da yaşıyorum lpg go petrol ipragaz alıyorum lt:3,56 32x3,56=114,00tl 114/410= km'de 27 kuruş yardımcı olmamı istediğin aklına takılan bir konu varsa sorabilirsin lütfen ama lütfen ustanı çok iyi seç iyi usta doğru ve sağlam montaj çok önemli

Fatih sanırım senin taktırdıgın kit şuan da 2800tl olmuş. Bu fiyatlarla dönüşümün masrafını cıkarmak için arabadan inmemem gerekiyor hesabıma göre .:D  Allah sonumuzu hayır etsin :)

Çevrimdışı fatih_buyuk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ixir;642009
Fatih sanırım senin taktırdıgın kit şuan da 2800tl olmuş. Bu fiyatlarla dönüşümün masrafını cıkarmak için arabadan inmemem gerekiyor hesabıma göre .:D  Allah sonumuzu hayır etsin :)
2800 tl'mi yuh be kardeşim fiyata bak sözde atiker yerli üretim adamlar konya da üretiyor demek ithal olan ürünlere hiç bakmamak lazım

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fatih_buyuk;642022
2800 tl'mi yuh be kardeşim fiyata bak sözde atiker yerli üretim adamlar konya da üretiyor demek ithal olan ürünlere hiç bakmamak lazım

Ülkemizde "yerli ve milli" kavramları ele ayağa düştü. Çoğu firma ham maddeyi yurt dışından alıyor ve montajı burada yapıyor. Sonrasında da "yerli" diye piyasada kendisine yer ediniyor.

Türkiye'de üretilen çoğu ürüne ait ham madde ne yazık ki yurt dışından geliyor. Üzücü ama gerçek.

Örneğin otomobil lastiği. Yerli firmamız var. Hatta eskiden devletin olan firma özelleştirme kapsamında satılmıştı. Lastiğin ham maddesi kauçuğu yurt dışından Amerikan Doları ile alıyor. Lastik kalıpları AB ya da Çin menşeili, keza makineler de öyle. Bir tek işçilik yerli :)

Çevrimdışı nothıng01

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Üstadım nasıl oluyor km de 27 krş yakıyorsun üstelik diyabakır gibi çok çok yoğun olmayan bir trafikte. Ben mersinde güncel (6,92) benzin fiyatı üzerinden 28-29 kuruş yakıt tüketimini yakalıyorum. Uzun süreli ortalamam 4,2 lt.

Çevrimdışı fatih_buyuk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nothıng01;642227
Üstadım nasıl oluyor km de 27 krş yakıyorsun üstelik diyabakır gibi çok çok yoğun olmayan bir trafikte. Ben mersinde güncel (6,92) benzin fiyatı üzerinden 28-29 kuruş yakıt tüketimini yakalıyorum. Uzun süreli ortalamam 4,2 lt.
ahmet can valla helal olsun senin arac tsi'mi yoksa mpi motor mu benim arac mpi motor benzinde 100 km de 6,2 lt altına inemedim şehir içi ondan lpg taktırdım kullanım tarzım genelde sakin ama az yaksın diye de gaza yumurtaya basar gibi basmıyorum ondan olabilir belki??

Çevrimdışı nothıng01

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Fatih hocam benim araçta 1.0 mpı son 5000 km ortalaması 4,2 lt o yüzden lpg yi düşünmedim ama satmazsam düşüneceğim yılbaşında. Kullanım olarakta oldukça sakin kullanıyorum 2000-2500 devir aralığı ve genellikle üst viteslerde.

Çevrimdışı Skodacu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Kesinlikle son zamanlarda çok fazla düşündüğüm olaydır. Daha ne kadar düşmesini bekleyeceğiz benzin fiyatlarının bilmiyorum. Son bir sene içinde ülkede artmayan fiyat kalmadı. Ha pardon bir asgari ücret kaldı :)
Şu benzin fiyatlarını asgari ücretli birisi nasıl karşılayabilir ki.
https://piyasa.paratic.com/forex/emtia/benzin/
Hocam mantıklı geliyor bana LPG'ye geçmek. Siz ne düşünüyorsunuz geçme hakkında?

Çevrimdışı ixir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben konuyu açarken 1.0 mpı motor da lpg nin ne kadar tükettiğini merak etmiştim sağolsun fatih gerekli şeyleri yazmış. Lpg kitlerinin fiyatlarına ve benim benzin tüketimime bakınca aradaki fiyat farkını çıkarmak için yaklaşık 2 sene (senede 10bin km) binmem gerektiğini hesapladım hemen hemen hesabım yanlış olabilir :) O yüzden şimdilik benzinde kalmaya karar verdim.