škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 3 Aracımla Selanik e kadar gittim. Deneyimlerim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar selam. Bu hafta sonu kuzenlerle birlikte 3 kişi benim 2017 fabia aracım ile meteora kasabasına kadar gittik. bu yer selanikten 250km kadar daha uzakta.

Toplamda gidiş dönüş 1700KM yol yaptık. Hep arabada uyuduk.

Öncelikle yurtdışına araçla çıkışın bu kadar sorunsuz ve kolay olabileceğini hiç düşünmemiştim.

Yurtdışına çıkarken 235tl ye 15 günlük yeşil kart sigortası yaptırıyorsunuz. Bu sigorta sizi değil kaza anından çarptığınız karşıdaki kişiyi koruyor. siz kendiniz için ise kaskonuza teminat eklemesi yapıyorsunuz. Buna da 3 günlük 160tl ödedim. Yani sigortalar toplamda 400 tL tutuyor.

Gece istanbul kucuk cekmeceden yola cıktık 12 de.saat 3.5 gibi ipsala gümrüğe vardık. geçişimiz yaklaşık 20dk da bitti. bence gayet hızlı.

gümrüğü geçiyorsunuz ve karşısınıza direkt yunanistanın en büyük otobanı çıkıyor. bomboş hız limiti 130 ama daha da basabillirsiniz. ben tüketimden dolayı 100 civarında gittim.

otobanda hiçbir yerde benzinci yok. bu yüzden deponuzu doldurup geçin ayrıca benzin 1.55 euro ki tl ye cevirince bizdne pahalıya geliyor.

Otobadan benzin bitecek gibi olur ise yakındaki kasabaların çıkışlarına girip kasabaya geçiyorsunuz benzini alıp tekrar otobana giriyorsunuz.

selanik e kadar belkide 10 tane gişe var . yaklaşık her 30-40 km de bir gişe var.

1.70, 1.90, 2,40 vs tutarlarda euro ödeyip geçiyorsunuz. bizde yaklaşık 15 tane fiş birikti, biriktirdik hepsini :)

Turumuz şu şekilde oldu;

Istanbul>İpsala>Meteora>Selanik>Kavala>Gümülcine>Dedeağaç

bu arada selanik cok güzel, bildiğin izmirin kopyası ama daha hareketlisi, kavala da baya iyi yere kurulmuş.

sorular varsa alabilirim.

bu arada 2 gece de arabada kaldık. biraz yorucu oldu tabi :)

unutmadan gidiş dönüş 90 lt benzin yaktık diye düşünebilirsiniz. Mesafe olarak da 1700 KM toplamda yol katettik.

Bu sigorta mevzusu olmasa sürekli gidip gelirim valla güzel yerler..

Ek: Schengen vizemiz daha önce olduğundan onu bir maliyet olarak yazmadım. Araçla giderken vizeye ihtiyacınız var ve gümrükten vize verilmiyor.
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2018, 09:20:01 Gönderen: irfun4ever »

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: irfun4ever;636817
Arkadaşlar selam. Bu hafta sonu kuzenlerle birlikte 3 kişi benim 2017 fabia aracım ile meteora kasabasına kadar gittik. bu yer selanikten 250km kadar daha uzakta.

Toplamda gidiş dönüş 1700KM yol yaptık. Hep arabada uyuduk.

Öncelikle yurtdışına araçla çıkışın bu kadar sorunsuz ve kolay olabileceğini hiç düşünmemiştim.

Yurtdışına çıkarken 235tl ye 15 günlük yeşil kart sigortası yaptırıyorsunuz. Bu sigorta sizi değil kaza anından çarptığınız karşıdaki kişiyi koruyor. siz kendiniz için ise kaskonuza teminat eklemesi yapıyorsunuz. Buna da 3 günlük 160tl ödedim. Yani sigortalar toplamda 400 tL tutuyor.

Gece istanbul kucuk cekmeceden yola cıktık 12 de.saat 3.5 gibi ipsala gümrüğe vardık. geçişimiz yaklaşık 20dk da bitti. bence gayet hızlı.

gümrüğü geçiyorsunuz ve karşısınıza direkt yunanistanın en büyük otobanı çıkıyor. bomboş hız limiti 130 ama daha da basabillirsiniz. ben tüketimden dolayı 100 civarında gittim.

otobanda hiçbir yerde benzinci yok. bu yüzden deponuzu doldurup geçin ayrıca benzin 1.55 euro ki tl ye cevirince bizdne pahalıya geliyor.

Otobadan benzin bitecek gibi olur ise yakındaki kasabaların çıkışlarına girip kasabaya geçiyorsunuz benzini alıp tekrar otobana giriyorsunuz.

selanik e kadar belkide 10 tane gişe var . yaklaşık her 30-40 km de bir gişe var.

1.70, 1.90, 2,40 vs tutarlarda euro ödeyip geçiyorsunuz. bizde yaklaşık 15 tane fiş birikti, biriktirdik hepsini :)

Turumuz şu şekilde oldu;

Istanbul>İpsala>Meteora>Selanik>Kavala>Gümülcine>Dedeağaç

bu arada selanik cok güzel, bildiğin izmirin kopyası ama daha hareketlisi, kavala da baya iyi yere kurulmuş.

sorular varsa alabilirim.

bu arada 2 gece de arabada kaldık. biraz yorucu oldu tabi :)

unutmadan gidiş dönüş 90 lt benzin yaktık diye düşünebilirsiniz. Mesafe olarak da 1700 KM toplamda yol katettik.

Bu sigorta mevzusu olmasa sürekli gidip gelirim valla güzel yerler..

Ek: Schengen vizemiz daha önce olduğundan onu bir maliyet olarak yazmadım. Araçla giderken vizeye ihtiyacınız var ve gümrükten vize verilmiyor.

Güzel rota seçmişsiniz bende geçen yaz eski aracımla yunan adalarına geçmiştim çoğu ada birbirine feribot ile bağlı ama arabayla adadan adaya geçiş biraz tuzlu bize bu kadar yakın adalarda yunan bayrağı olması çok acı

Ayrıca çoğu işletme çalışanı İngilizce bilmiyor bilsede konuşmuyor sakız adasındaki gümrük memurunun yunanca konusmasındaki ısrarı bir türlü anlamadık

Biz Selanik göçmeniyiz yaptığınız rotaya benzer bir rotayı gezmek istiyorum fırsat olmadı bı türlü bu sene için planlıyodum ailemize gelecek olan küçük misafir bu seneyide bağladı seneye kısmetse

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: erensaat;636818
Güzel rota seçmişsiniz bende geçen yaz eski aracımla yunan adalarına geçmiştim çoğu ada birbirine feribot ile bağlı ama arabayla adadan adaya geçiş biraz tuzlu bize bu kadar yakın adalarda yunan bayrağı olması çok acı

Ayrıca çoğu işletme çalışanı İngilizce bilmiyor bilsede konuşmuyor sakız adasındaki gümrük memurunun yunanca konusmasındaki ısrarı bir türlü anlamadık

Biz Selanik göçmeniyiz yaptığınız rotaya benzer bir rotayı gezmek istiyorum fırsat olmadı bı türlü bu sene için planlıyodum ailemize gelecek olan küçük misafir bu seneyide bağladı seneye kısmetse

Eğer meteoraya gidecekseniz sağdaki değil atinaya doğru giden yönteki rotayı takip edinn. orası baya uzun bir otoban olarak gidiyor (larissa üzerinden) hem daha az yakarsınız. süre olarak pek fark yok aynı sürede gidiliyor. eğer google maps in ilk sağdan verdiği yönde giderseniz dağ yollarından gidiyorsunuz o yol da manzaralı ama cok iniş çıkış ve virajlı.

bunun dışında rotam hep otobanlardan gidiliyor.

Çevrimdışı Feyzun

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
uzun yolda araç tepkileri nasıldı sizi yordumu? eksi olarak gördüğünüz bir yanı yada arti bir yanı varmıydı sehir ici kullanimina göre ?

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Feyzun;636832
uzun yolda araç tepkileri nasıldı sizi yordumu? eksi olarak gördüğünüz bir yanı yada arti bir yanı varmıydı sehir ici kullanimina göre ?

Valla açıkçası yolculuk cok rahat ve keyifliydi. bazı yerlerde 190 filan bastım hiç sorun olmadı. fakat yunan yollarındaki malzeme kalitesi çok kötü ve aracın hızını ayağımla sabitlediğimde hızı düşüyor. tekrar hız vermem gerekiyor.

ha bu arada arabada yattık kalktık orada anladık ki araba 3 kişinin yatması için çok konforlu değil :)

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: irfun4ever;636822
Eğer meteoraya gidecekseniz sağdaki değil atinaya doğru giden yönteki rotayı takip edinn. orası baya uzun bir otoban olarak gidiyor (larissa üzerinden) hem daha az yakarsınız. süre olarak pek fark yok aynı sürede gidiliyor. eğer google maps in ilk sağdan verdiği yönde giderseniz dağ yollarından gidiyorsunuz o yol da manzaralı ama cok iniş çıkış ve virajlı.

bunun dışında rotam hep otobanlardan gidiliyor.

Meteorayı düşünmüyorum ama bilgi için teşekkürler benım gezmek istediğim yerler selanık dedeağaç ve kavala

Bekar olsam arabada yatma fikri güzel ama şimdiki durumda bu imkansız

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzin Yunanlı için kendi parasına göre 1.55 tl yani bizde 6.10 tl vay halimize bu arada bende selanikliyim ama hiç gitmedim.

Çevrimdışı Firzen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yunanistana geçiş için tam gerekli belgeleri ve tutarları yazabilir misin hocam rica etsem?

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;636874
Benzin Yunanlı için kendi parasına göre 1.55 tl yani bizde 6.10 tl vay halimize bu arada bende selanikliyim ama hiç gitmedim.

Aynen banada kısmet olmadı hemşerim [emoji4]

Evet bize göre bayagı yuksek onlara ucuz olduğu için lpg kullanmıyorlar pazar günleri bütün benzinciler kapalı ve çoğu marka aracın hiç görmediğim modellerini gördüm

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Firzen;636913
Yunanistana geçiş için tam gerekli belgeleri ve tutarları yazabilir misin hocam rica etsem?

İrfan daha geniş yazabilir ben bildiklerimi yazayım

Yeşil sigorta araç için 30 Euro cıvarı

Vize shengen yok ise sadece bir kaç ada için 15 güne kadar kapı vizesi veriliyor otel rezervasyonuna göre bu sayı belirleniyor kapı vizesi 45 Euro her ada için ayrı acente var
Karadan giderseniz shengen şart

Yurt dışı çıkış harcı 15 tl

Pasaportunuz gidiş tarıhınden itibaren 3 ay daha geçerli olması gerekiyor

Şimdilik aklıma gelenler bunlar

Yurtdışında kredi kartı kullanmamaya çalışın burada öderken kur farkı yapıp bankalar öpüyor yada Euro borcunuz Euro ödeyin

Öğle saatlerinde siesta saatleri var sokaklar boş oluyor

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Firzen;636913

Harcama Kalemlerim şöyle;

1- Yeşil Kart sigortası (Mecburi. Eğer bu belge yoksa çıkış yapamazsınız)

Bu sigortayı alacağınız süreye göre değişiyor. 1 yıla kadar alabiliyorsunuz ve 1 yıllık ücreti 250 Euro.
Bunun fiyatları da standart her sigortacı aynı fiyata yapıyor sanırım. Ben 15 günlük aldım en kısa süre bu ve 45 Euro+2.5 BSMV alındı.
Bu sigorta kaza durumunda karşı tarafın hasar masraflarını ödüyor. Sizin hasarınızı ödemiyor. Kendinizi korumak için de Kaskonuza ek teminat almanız lazım.

Önemli bir not, bu evrak yeşil bir kağıt ve bu kağıt olmak zorunda. Beyaz bir bilgisayar cıktısı geçersiz. Sigortacınızdan kesinlikle Yeşil kağıda baskı isteyin yoksa yaptırmayın.

2- Kasko Ek Teminatı (Kaza durumunda sizin hasarınızı ödemesi için) (Mecburi değil)

3 gün süre için 160TL ödedim. Sigortam Mapfreden di. Kaskonuzu nereden aldıysanız bu işlemi sadece orası yapabiliyor.

3- Schengen Vizesi (Mecburi)

Vizeniz var ise sorun yok, Eğer almak istiyorsanız 60 Euro+aracı firma ücretleri. Egeden adalara geçişte gümrükten vize uygulaması var ama sanırım onun maliyeti bundan fazla. Tek avantajı hemen veriliyor.

4- Kişisel Seyahat Sağlık sigortası (Mecburi değil)

Bu da süreyle orantılı 8 Eurodan başlayarak yukarı doğru çıkıyor. Burada bir acenteden yaptırmanız gerek.

5- Yeni standartlara sahip Ehliyet (Mecburi)

Şimdi buna mecburi yazdım ama şansa bağlı. Mesela benim ehliyet eski. Kuzenin yeniydi yunan gümrüğüne girerken o oturdu şoför kısmına. Yunan gümrük görevlisi de sormadı ne hikmetse.

Bu arada yeni ehliyet sadece yunana girince gerekiyor. İçeride eski tip ehliyetiniz de işe yarıyor. Biz yunan gümrüğünden geçince hemen şoför kısmına ben geçtim ve seyahat boyunca bi 200 km kısmı sadece kuzen sürdü. Ben 1500KM yi sürdüm.

Bu kadar.

En önemli konuyu unuttum. Araç ruhsatı kimin üzerine ise onun arabada olması gerkeiyor. Eğer o kişi araçta yoksa Türkiyeden çıkış yapamazsınız.

Ayrıca deneyimimden tavsiye, İpsala gümrüğüne yaklaşırken son bir benzin istasyonu var. Deponuzda %75 benzin olsa bile yine orada fulleyin. Mümkün olduğunca yunandan yakıt almamaya bakın.

soru varsa alabilirim tekrar.

Şu yeşil kart sigortası mevzusu olmasa sürekli gider gelirim. 1 yıllık schengen var, tek masrafım kendi aracıma kasko ve harcadığım benzin olacak.

Çevrimdışı ozkan29

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hocam bilgilendirme için teşekkürler Yeşil Pasaportu olanlar içinde Shingein vizesi gerekiyormu acaba yoksa gümrükten direk geçiş oluyormu. Bu konu hakkında bilgi sahibiyseniz ve aydinlatirsaniz çok memnun olurum. Bu yaz sizin tura benzer bir seyahat planlıyorum.

SM-C9000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ozkan29;636956
Hocam bilgilendirme için teşekkürler Yeşil Pasaportu olanlar içinde Shingein vizesi gerekiyormu acaba yoksa gümrükten direk geçiş oluyormu. Bu konu hakkında bilgi sahibiyseniz ve aydinlatirsaniz çok memnun olurum. Bu yaz sizin tura benzer bir seyahat planlıyorum.

SM-C9000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yeşil Pasaport varsa vizeye gerek yok.

Çevrimdışı Smtglr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Eğerki yılda birkaç kez yurtdışına çıkacaksanız araçla kaskolu yenilirken belirtin nerdeyse fark bile çıkmıyor bende 2-3 ayda bir Bulgaristan'a gidip geliyorum eğerki gitmek isterseniz yaz tatili için sozopol çok güzel biyer fiyatlarında uygun Varna burgas arasında kalıyor kış tatili içinse bansko bu kış 3 kişi 2 gece kahvaltı dahil kayak pistinin dibinde 550 TL'ye tatilimizi yaptık