škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Eco mod 1000-1500 devir arası gaz pedalının geç tepkimesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ali_aras2002

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar, eco modda araç kullanırken yuvarlanmaya bırakıldığında araç devri 900'e yani rölanti seviyesine düşüyor. Yeniden hızlanmak için gaz pedalına basıldığında (devir aralığı 900-1500 ) gaz pedalı tepki vermiyor. Arac hızlanmıyor, hatta yokuş çıkıyorsanız yavaşlıyorsunuz. 5-7 sn sonra gaz pedalı tepkimesi normale dönerek hızlanmaya başlıyorsunuz.

ilk defa böyle bir durumla karşılaşılıyor.

Bu durumu normal (D) ve spor (S) modlarda denendiğinde olmuyor. O zamanlar motor devri 2000 altına hiç düşmüyor.

Yetkili servise götürdüm, bilgisayara bağladılar, güncelleme attılar ancak sorun çözülmedi ve aracı normal(D) modda kullanmam önerilerek durum normal kabul edildi.

Zaten normal modda bu tür bir problem ile karşılaşılmıyor.

Daha önce bu veya benzer durumla karşılaşan oldu mu, ya da teknik çözümünü önerebilecek var ise memnun olurum.

Teşekkürler.

Çevrimdışı erharp32

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bu durum Eco Modun normal hali. Bunun için yazılım atmaya veya ariza kabul etmeye ne gerek var ki. Eco da gaz tepkimeleri minimuma iniyor bu durum araç kitapçığında yazıyor, test videolarında da durum bu şekilde anlatılıyordu. Size bu durumun ariza olduğunu kim söyledi?

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ali_aras2002

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Durum şöyle, Eco modun normal halini biliyorum, ancak bu durum eco modun normal halinden çok daha uzun sürüyor. Uzun yıllardır aracı kullanıyorum, ilk defa böyle durumla karşılaşınca sorun olduğunu ben düşünüyorum.

Gaz tepkimesinin inmesi problem değil, ancak gaza basınca hiç tepki vermemesi çok kötü oluyor, motor stop etmiş gibi bir durum söz konusu.

Çevrimdışı erharp32

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13813]ali_aras2002[/MENTION]
Yani siz gazdan ayağınızı çektiğiniz anda devrin düşmesinden sonraki süreçte gaza tekrar basınca gaz tepkimesinin çok geç olduğunu söylüyorsunuz doğru anladıysam haftasonu dediğiniz şekilde bir test ben aracimda yapacağım sonucu paylaşırım buradan.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
900-1500 Devir arası turbo devre dışı bence normal bir durum. o devirde 1.4 atmosferik motorun torkunu ve aracın kütlesini düşünürsek eco modda da enjektörlerin tepkisinin kısıldığını da eklersek normal gibi. Bizzat test etmeden bir şey söylemek zor ama 1.4 tsi act aracım eko modda çekilmez oluyor. Normal modda kullanıyoruz biz.

Çevrimdışı fairfight

• Superb Driver
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 Tsi 150 HP aracımda Eco mod ile hiçbir keyif alamazken ayrıca yakıt konusunda da bir tasarrufuna denk gelmedim daha. Belki 0,1-0,2 litredir o da belki. Normal modda hem keyifli hem ekonomik bir sürüş yapmak mümkün. O yüzden sürekli normal modda kullanıyorum günlük kullanımım esnasında.

Çevrimdışı HasanK

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim aracımda mod seçimi yok default olarak normal mod oluyordur diye düşünüyorum. Bu hali bile çekilmiyor, evimden çıktığımda dik bir yokuşta sürekli 30km hızda 3. Vites çıkmaya çalışıyor. Vitesi S'e alınca o da çok spor kaçıyor. Akıcı kullanmak için ara bir ayarı olsa keşke.

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı buro

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Motor stop durumda ama anahtar marş konumunda (gösterge uyarı lambaları yanar konumda) iken gaz pedalına sonuna kadar 15 saniye basın ve bırakın.

-Daha yumuşak vites geçişi (vuruntulu vites geçişinin azalması)
-Gaz tepkilerine daha duyarlı
-Daha doğru vites seçimi

Arkadasim bunu bi dene aracin rahatlayacaktir.dsg uzun sureli senin surusu hafizaya aliyor surekli eco modda kullaninca sana uygun bi profil cikariyor sen bunu bi dene ben faydasini gordum iyi aksamlar

Çevrimdışı ali_aras2002

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tüm yorumlarıniz ve test sürüşü sonrası aktaracağınız bilgiler  (@erharp32 )için şimdiden teşekkür ederim.   [MENTION=15204]buro[/MENTION] bahsettiğiniz şekilde deneyip sonucundan geri dönüt yapacağım.

Burada konuyu açma nedenim; gerçekten sürüş tarzima değişik gelen durumun arıza olup olmadığını tespit etmek. Eğer arıza değilse sineye çeker olduğu gibi kabullenirim. Ancak yurd dışı forumlarini araştırdığımda bir takım sensorlerin kronik probleminden bahsettiğine rast geldim. Böyle bir durum söz konusu ise ona göre çözümünü bulmak gerek.

Eco modun, diğer modlara gore hantalliginin farkındaligina sahibim. Ama durum gerçekten de çok farklı ve can sıkıcı. Örneğin, araç yuvarlanmada iken (gaza basmadan mevcut enerji ile yol alma) tekrar hızlanmak için gaza bastığımda araç tıkanıyor. Sanki stop etmiscesine hicbir komutu algılamıyor. Araç yavaşlamaya başlıyor, yoğun trafikteyseniz arkadan korna ve selektör yapılması kaçınılmaz oluyor. Önceleri de biraz hantallik vardı ama bu tek kelime ile illet birşey.

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mojaverock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
aracı çoğunlukla eco da kullanıyorum . bahsettiğiniz gibi bir durum yok bende . yuvarlanma dediğiniz serbest sürüş ( yelken modu ) sanırım . Serbest modda giderken gaza bastığımda en fazla 1 saniye tam güç veremediği oluyor ama yinede bi ivmelenme oluyor ...

Çevrimdışı fusel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: buro;636667
Motor stop durumda ama anahtar marş konumunda (gösterge uyarı lambaları yanar konumda) iken gaz pedalına sonuna kadar 15 saniye basın ve bırakın.

-Daha yumuşak vites geçişi (vuruntulu vites geçişinin azalması)
-Gaz tepkilerine daha duyarlı
-Daha doğru vites seçimi

Arkadasim bunu bi dene aracin rahatlayacaktir.dsg uzun sureli senin surusu hafizaya aliyor surekli eco modda kullaninca sana uygun bi profil cikariyor sen bunu bi dene ben faydasini gordum iyi aksamlar
Bu işlem gerçekten işe yarıyor mu çok merak ettim. Bu konuda dayanak olarak bir kaynak var mı. Nerden öğrendiniz acaba

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı buro

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu islemi ben denedim vi arkadasim onermisti faydasini gordum genelde eco modda kullanirim arac hantallastigi zamanlarda yapiyorum arac bi duzene giriyor. Bi kac dsg yle alakali forumlarda okumustum. Skodanin cek forumlarindada bahsedildgiini okudum.dsg uzun sure araci sagir yani eko modda kullaninca kendine bi profil ciziyor diyorki bu arkadas arabayi bole kullaniyor.ona gore tepkiler veriyor. Bu islemde araci tekrar ilk haline donduruyormus verileri sifirliyormus.kisacasi hocam ben uyguladim faydasi oluyor.3 aylik periyod halindede uyguluyorum

Çevrimdışı fusel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: buro;636783
Bu islemi ben denedim vi arkadasim onermisti faydasini gordum genelde eco modda kullanirim arac hantallastigi zamanlarda yapiyorum arac bi duzene giriyor. Bi kac dsg yle alakali forumlarda okumustum. Skodanin cek forumlarindada bahsedildgiini okudum.dsg uzun sure araci sagir yani eko modda kullaninca kendine bi profil ciziyor diyorki bu arkadas arabayi bole kullaniyor.ona gore tepkiler veriyor. Bu islemde araci tekrar ilk haline donduruyormus verileri sifirliyormus.kisacasi hocam ben uyguladim faydasi oluyor.3 aylik periyod halindede uyguluyorum
Sizin öneriniz üzerine bende uyguladım. Gerçekten aracın vites değiştirme şekli değişti. Daha net atıyor artık vitesleri. 3.viteste ani titreme yapıyordu oda bitti şükür. Bu kadar kolay olacağını tahmin etmezdim doğrusu. Ani yüklenmelerde üst vitesi kavrarken zorlanıyor,  yarım debriyaj yapar gibi gidiyordu. Oda düzeldi. Ne diyim çok teşekkür ederim.  

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı buro

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hocam bu bilgi kimsede yok servisin bile haberi yok ben arastirmayi severim bilgi paylastikca guzeldir.allah gule gule kazasiz belasiz binmek nasip etsin.