škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Spor Süspansiyon Paketi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mesut61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar Aranıza Yeni Katıldım.

Octavia 1.6 TDI DSG aracım var, aracın opsiyon listesindeki spor yay seçeneğini sonradan yaptırmak adına günlerdir uğraşıyorum. Bu opsiyon listede 600 lira gibi bir bedelle eklenebiliyor, fiyattanda anlaşılabileceği üzere bunlar muhtemelen helezon yaylar, fakat Skoda ısrarla bunun fabrika çıkısı eklenebilecegini söylüyor, şahsi kanaatim spor yay paketi eklenen bir aracın şasi numarasiyla getirilebileceği, bu konu hakkında bilgisi olan var midir ?

Çevrimdışı Gökhan_55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen öyle sadece yay farkı var. Spor şaseli Bi aracın adına getirtip alabilirsiniz

Çevrimdışı Mesut61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bizim araçlar virajlarda çok yatıyor, ben bunun yaylardan değilde aracın yüksekliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bu paketteki yaylar aracı 1.5 cm kısaltıyor.

Çevrimdışı Mesut61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu yayı Türkiye’ye getirmenin bir yolunu bulursak bence herkesin istifade edebileceği ör olay olur, çünkü spor yaylar gibi soru işaretleri oluşturmaz bende yaylarda orijinal olmuş olur. Sonuçta Skoda’nın kendi araçları için ürettiği yaylar.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Spor yay paketi almanız gerek yok. İşi bilen bir bayii aracınıza uygun yayları parça numarası ile getirtebilir. Geldiğinde aracınızın orjinal yayları sökülecek ve yeni spor yaylar takılacak.

Bunun dışında aracınız için üretilmiş Eibach Prokit ler de mevcut. Forumda konuları aratırsanız konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı Mesut61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bayilere sordum bilgileri yok, 6-7 bayi aradım, sonra yüce autoyu aradım araştırıp döndüler bana, sıfır araç alırken eklenebilir sadece dediler, sonra Skoda genel merkezine mail attım onlarda aynısını söylediler, satış politikası iste sadece sıfır araçlara veriyorlar, bu spor süspansiyon paketini ekleyen biri olsa onun şasi numarasıyla parça istenebilir aslında, bayiler o yayların kodunu bulamıyor bulsa bile isteyemeyiz diyorlar. Sadece bu paketin ekli olduğu araç adına istenebilir diyorlar

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı alırken ben de araştırmıştım. Tabii o zamanlar temsilcilerin de servislerin de böyle bir paketten haberleri dahi yoktu. Yurtdışı resmi sitelerin birinde yayı ve parça numarasını da bulmuştum ama maalesef hatırlamıyorum. Orada aksesuar kısmında ayrı parça olarak satılıyordu. Belki o şekilde temin edebilirsiniz.

Hatta o yayların da markası Eibach idi. Ben de öyle olunca spor paketteki 1.5 luk eibach lar yerine getirmesi daha kolay olan 3.5 luk Eibach Prokit leri almıştım.

Çevrimdışı Mesut61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
3.5 cm kısalma çok geliyor bana, bu yayları bulabilseydik çok iyiydi, acaba forumda bu paketi ekletmiş bir Octavia aracılı olan var midir ?

Siz memnun musunuz 3.5’luk eibachlardan ?

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben aracimi satali 1 ay oluyor. Ama taktirdigim sure zarfunda memnundum. Arac bayaa yere yaklasiyor, bazi yerlerde dikkat etmek gerekiyor. Arka torsiyon bu araci zaten sert kiliyor, yaylarla beraber bir miktar konfor kaybi da yasaniyor.

Bunalara karsilik gorsel olaral cok gzl.oluyor. yine torsiyon cubuktan kaynakli olumsuz yol tutus iyilesiyor.

Soyle diyelim, yine olsa yine alirim

Çevrimdışı Mesut61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Anladım Can bey, ben aracın çok esnemesinden şikayetçiyim, belki daha önceki araçlarımdan da kaynaklanıyor olabilir. Yaylardan sonra aracın esnemesi ne durumdaydı ? Virajlarda saga sola yatma durumları ?

Çevrimdışı Ozan SARAÇ

• RSS 99
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Şasi no filan araştırmanıza gerek yok, ben And Oto dan sordurmuştum. Yedek parça bölümündeki bilgisayardan girip bakacak, 4-5 çeşit yay çıkıyor. SW vagon olan için ayrı, benzinli-dizel için ayrı ayrı var. Sizin aradığınız VRS yayı. Kullanma kılavuzunun sonunda her tipin teknik bilgileri var. VRS ninki 12,5 cm dir örneğin bizimkiler 14 cm iken, verdiğim bilgiyi teyit edin diye söylüyorum. Aslında 1,5 cm için yay değiştirmeye gerek yok; ben arka yaylarımı soğuk pres yaptırdım 1,5 cm kadar, önlere de dizel için olan 3,5 cm lik Vogtland spor yay taktırdım. Önlerde 2-2,5 cm kadar arkalarda da 1,5 cm lik düşüş oldu. Arkalara bir de spacer taktım, yol tutuş eskisine göre ciddi fark etti; ESP devreye hiç girmiyor bile o kadar diyeyim size.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hizli serit deistirmelerdeki yatma olayi azalmisti. Yol tutusu bir nebze olsun iyilestirmisti. Ama hem notchback yapi, hem torsiyon hem de yan panellerin cok duz olmasi sebebiyle Octavia nin cok tatminkar yol tutusu olmasi zor. Bana her zaman sanki arkasi kopacakmis gibi geliyordu. Tabii bu insanin onceki kullandigi arabalara da cok bagli bir durum.

Soguk press cok tavsiye etmiyorum. Yayin tum fiziksel ozelligi degisiyor. Sorunsuz kullanan cok var ama, bu tur islerde ufak kovalamak lazim.

Çevrimdışı Mesut61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dediğiniz yükseklik farklarına baktım katalogda RS daha yüksek görünüyor çok şaşırdım doğrusu, ekte resimden bakabilirsiniz.

Çevrimdışı Mesut61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Soguk presi bende düşünmüyorum, yayın dinamikleriyle oynamamak lazım. 1.5 cm’lik alçalma benim için hem aracı çok yere yaklaştırmamak hemde aracın yüksekliğini bir nebze azaltmak için yeterli diye düşünüyorum. Çünkü bu aracın yana yatmasının sebebi bence fazla olan yüksekliğinden kaynaklı.