škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid hakkında yardım

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eneskurt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Öncelikle merhabalar forumda yeniyim. Skoda rapid almayı düşünüyorum ama kafamda soru işaretleri var yardımcı olursanız sevinirim. Almak istediğim model rapid spaceback 1.2 tsı 90 hp dsg şanzıman 2015 veya 2016 model.

1- Bu aracın performans konusunda sıkıntı yaşar mı ?
2- Dsg şanzıman nasıldır ?
3- Rapid'in fazla tutulmadığını düşünüyorum yanılıyor muyum ?
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2018, 23:42:23 Gönderen: eneskurt »

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: eneskurt;631367
Öncelikle merhabalar forumda yeniyim. Skoda rapid almayı düşünüyorum ama kafamda soru işaretleri var yardımcı olursanız sevinirim. Almak istediğim model rapid spaceback 1.2 tsı 90 hp dsg şanzıman 2015 veya 2016 model.

Ben 2017 1.0 dsg 95 bg kullanıcısıyım

1- 1.0 tsi gayet ıyı hıc bır sıkıntı yok yokuşlarda atak
2- dsg şanzuman keyifli en az sorunlu şanzumanlardan
3- rapid oldukça tutuluyor bence son zamanlarda iyi prim yaptı mesela ben 25 ekim 2017 de aldığım da liste fiyatı 74.500 tl idi suan 89.900 tl buna bağlı ıkıncı eli de artıyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı law23

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: eneskurt;631367

1-1.2 den çok fazla performans bekleme,fena değil
2-Dsg en sorunlu şanzuman
3-Piyasası yeni oluşuyor,0 fiyatları çok şişirilmiş durumda

Çevrimdışı eneskurt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: law23;631380
1-1.2 den çok fazla performans bekleme,fena değil
2-Dsg en sorunlu şanzuman
3-Piyasası yeni oluşuyor,0 fiyatları çok şişirilmiş durumda

Peki siz 1.2 tsı mı kullanıyorsunuz?

Çevrimdışı law23

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: eneskurt;631382
Peki siz 1.2 tsı mı kullanıyorsunuz?

Maalesef hocam

Çevrimdışı eneskurt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: law23;631383
Maalesef hocam

birbirine zıt 2 cevap aldım zaten kararsızdım daha fazla karıştı kafam mesela maalesef demenize neden olan en büyük eksiklik nedir ?

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 DSG 2016 kullanıyorum DSG li Rapid alınır tavsiye ederim,  sorunsuz otomatik vites yoktur bunu bilin sadece DSG de sorun yaşanmıyor, örneğin CVT/DCT forum sayfalarını okuyun yığınla sorun yaşanların paylaşımını okursunuz. Ayrıca DSG nin konforu diğerlerinden çok üstün kullanan bilir.

Çevrimdışı law23

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: eneskurt;631384
birbirine zıt 2 cevap aldım zaten kararsızdım daha fazla karıştı kafam mesela maalesef demenize neden olan en büyük eksiklik nedir ?

Hocam sizi olumsuz etkilemek istemem, mesela 1.2 motor zayıf kalıyor. Her ne kadar turbo ile desteklense de düşük hız ve devirlerde zayıf kaldığını homurtulu çalıştığını veya titrediğini hissediyorsunuz. 1.4 motor daha iyi olabilir.
Araba biraz şans işi ben aldığımdan beri birtakım sıkıntılar yaşadım, ama herkes aynı sıkıntılarla karşılaşacak diye birşey yok.
Arabadan beklentiniz, kullandığınız yer vs de öndemli. Rapidlerin bagajı muazzam arka koltuk diz mesafesi çok tatminkar, donanım olarak fena değil. Ama B sınıfı bir sedan ve biraz dar.
Yakıt olarak da kullanmaya bağlı olmakla birlikte ortalama bir değerde 1.2 diye az yakmıyor yani. Ben günde 2 saat trafikte kalıyorum 7.5-8 arası yakıyor. Siz trafiğe girmezsiniz 6 civarı yakarsınız mesela.
DSG vites olayına gelince araba sürekli yarım debriyajda kaldığı için kavrama vs çabuk bozuluyor.Örneğin durduğunuz zaman frene tam basmanız gerekiyor yoksa kavrama devreden çıkmıyor.Bu da sürüş konforunuzu etkiliyor. Benim gözüm sürekli devir saatinde .Ama siz çık fazla dur kalk yapmazsınız çok uzun süre kullanabilirsiniz.Yarı otomatik viteslerde sıkıntı çıkması her zaman olası.

Çevrimdışı eneskurt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: law23;631395
Hocam sizi olumsuz etkilemek istemem, mesela 1.2 motor zayıf kalıyor. Her ne kadar turbo ile desteklense de düşük hız ve devirlerde zayıf kaldığını homurtulu çalıştığını veya titrediğini hissediyorsunuz. 1.4 motor daha iyi olabilir.
Araba biraz şans işi ben aldığımdan beri birtakım sıkıntılar yaşadım, ama herkes aynı sıkıntılarla karşılaşacak diye birşey yok.
Arabadan beklentiniz, kullandığınız yer vs de öndemli. Rapidlerin bagajı muazzam arka koltuk diz mesafesi çok tatminkar, donanım olarak fena değil. Ama B sınıfı bir sedan ve biraz dar.
Yakıt olarak da kullanmaya bağlı olmakla birlikte ortalama bir değerde 1.2 diye az yakmıyor yani. Ben günde 2 saat trafikte kalıyorum 7.5-8 arası yakıyor. Siz trafiğe girmezsiniz 6 civarı yakarsınız mesela.
DSG vites olayına gelince araba sürekli yarım debriyajda kaldığı için kavrama vs çabuk bozuluyor.Örneğin durduğunuz zaman frene tam basmanız gerekiyor yoksa kavrama devreden çıkmıyor.Bu da sürüş konforunuzu etkiliyor. Benim gözüm sürekli devir saatinde .Ama siz çık fazla dur kalk yapmazsınız çok uzun süre kullanabilirsiniz.Yarı otomatik viteslerde sıkıntı çıkması her zaman olası.

Rapid donanım olarak beni tatmin etti  75.000 tl bütçem var  bu bütçeyle düşük km yüksek model alabileceğim araç olarak rapid spaceback mantıklı geldi yakıt olarak istanbul trafiğinde çok aktif olmasada senelik 10.000 km yaparım ortalama 8 ideal. Bende hyundai i20 vardı dizel manuel 3 sene sorunsuz kullandım yine öyle sorunsuz kullanacağım bir araç olsun istiyorum

Çevrimdışı hsnkrmn

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Law23 arkadaşın dediklerinin tamamına katılıyorum, ben de 1.2 tsi manuel 110 hp kullancısıyım 2016 model, bir yıl oldu alalı. Daha önce dizel kullanmışsınız o yüzden performans beklentiniz çok yüksek olmasın. Rapid hakkaten genişlik olarak fabia dam bile dar bir araba, teknik özelliklere bakarsanız görürsünüz, ha çok mu sorun belki değil ama bence tuhaf.

Çevrimdışı civilkaya

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bende 1.2 tsi dsg kullanıcısıyım. DSG ile 1.2 motor çok uyumlu değil sanki. DSG ekonomik olmak adına erken vites değiştirdiği için araç zorlanıyor. Sport modda daha rahat hareket ediyor, vitesi en erken 3000 d/d de değiştirdiği için. Genişliği ve donanımı yeterli seviyede. DSG ise biraz şans işi. Uzun süre sorunsuz kullananda var, çok çabuk arıza verende. Benim araç 22.000 km de ve sanki 3. viteste ufak ufak titremeler başladı. Bu konuda usta değilim ama sanki japonlar bu konuda daha sorunsuz gibi geliyor bana. Yine de derin bir araştırma yapmak en iyisi.

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hsnkrmn;631471
Law23 arkadaşın dediklerinin tamamına katılıyorum, ben de 1.2 tsi manuel 110 hp kullancısıyım 2016 model, bir yıl oldu alalı. Daha önce dizel kullanmışsınız o yüzden performans beklentiniz çok yüksek olmasın. Rapid hakkaten genişlik olarak fabia dam bile dar bir araba, teknik özelliklere bakarsanız görürsünüz, ha çok mu sorun belki değil ama bence tuhaf.

Siz bakmadınız sanırım

Genişlik

2017   rapid  1.428
2017   fabia   1.380

Uzunluk

2017   rapid   4300
2017   fabia   4000

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hsnkrmn;631471

Ben Law23 arkadaşın dediklerine katılmıyorum. 1.2 TSI DSG araçlar 1.4 TDI DSG den performans olarak üstündür. 0-100 hızlanma ve son sürat teknik verilerinde bariz belli zaten. Dizeller sadece tork olarak daha güçlü gözüküyor. O da rampalarda ve yüklü vaziyette iken geçerli. Diğer durumlarda benzinli araçlar dizellere göre oldukça seri ve sessiz araçlardır.

Genişlik konusunda da size katılmıyorum. Teknik verilerdeki dış ölçüler sizi yanıltmasın. iç koltuk genişliği önemli.
Kardeşimde Golf 7 kasa var genişlik dıştan çamurluklar arası 1799mm.  Rapid: 1706mm. Fabia: 1732mm.
Ancak içeriden sağ kapı kolundan sol kapı koluna ölçtüğümde Golf7 ile Rapid aynı çıktı. İkisi de 1695mm çıktı.
Bunun sebebi de Golf çamurlukları biraz daha dışa çıkıntılı olması ve kapıların daha kalın olması olabilir. Ancak iç ölçüler tamamen aynı.

Alıntı yapılan: erensaat;631615
Siz bakmadınız sanırım

Genişlik

2017   rapid  1.428
2017   fabia   1.380

Uzunluk

2017   rapid   4300
2017   fabia   4000

Eren kardeşim dediklerine katılıyorum. Ancak ölçülerde bir hata var sanırım.
Benim baktığım teknik verilerde;
Genişlik,
2017   rapid  1706
2017   fabia  1732
Uzunluk,
2017   rapid   4304
2017   fabia   3992  olarak gözüküyor.

Çevrimdışı erensaat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: khalil;631618
Ben Law23 arkadaşın dediklerine katılmıyorum. 1.2 TSI DSG araçlar 1.4 TDI DSG den performans olarak üstündür. 0-100 hızlanma ve son sürat teknik verilerinde bariz belli zaten. Dizeller sadece tork olarak daha güçlü gözüküyor. O da rampalarda ve yüklü vaziyette iken geçerli. Diğer durumlarda benzinli araçlar dizellere göre oldukça seri ve sessiz araçlardır.

Genişlik konusunda da size katılmıyorum. Teknik verilerdeki dış ölçüler sizi yanıltmasın. iç koltuk genişliği önemli.

Kardeşimde Golf 7 kasa var genişlik dıştan çamurluklar arası 1799mm.  Rapid: 1706mm. Fabia: 1732mm.

Ancak içeriden sağ kapı kolundan sol kapı koluna ölçtüğümde Golf7 ile Rapid aynı çıktı. İkisi de 1695mm çıktı.

Bunun sebebi de Golf çamurlukları biraz daha dışa çıkıntılı olması ve kapıların daha kalın olması olabilir. Ancak iç ölçüler tamamen aynı.

Eren kardeşim dediklerine katılıyorum. Ancak ölçülerde bir hata var sanırım.

Benim baktığım teknik verilerde;

Genişlik,

2017   rapid  1706

2017   fabia  1732

Uzunluk,

2017   rapid   4304

2017   fabia   3992  olarak gözüküyor.

Halil kardesım skoda sıtesı önümde acık suan sofor kapısının ıc tarafından dıger kapının iç tarafına olan genişlik

Fabia 1380
Rapid 1706

Senın soyledıgınde kapının dısından dısına oda doğru

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: erensaat;631619
Halil kardesım skoda sıtesı önümde acık suan sofor kapısının ıc tarafından dıger kapının iç tarafına olan genişlik

Fabia 1380
Rapid 1706

Senın soyledıgınde kapının dısından dısına oda doğru

Tamam. Anladım kardeşim. De yine yalnış yazıyorsun. Benim dediğimi yazmışsın yine.:) (Rapid 1706)

Neyse. Zaten ilk mesajında dediğin ölçüler iç ön tarafın ise ki arka koltuk ölçüleri daha da geniştir. Sonuç olarak benim için önemli olan iç ölçülerdir. Ki ben arka koltuk ölçülerini Golf7 ile karşılaştırdığımda aynı idi. Bu da yeterli benim için. Dar diyenler Octavia yada SuperB baksınlar.