škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia 3 III A7 Park Pilot Asistanı Retrofit Montaj

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ankara'da Necati Usta var, yapıyor böyle retrofitleri.Far-yağmur sensörü yaptırmıştım işi anlayan bir usta.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;633282
Benim araç 2015 euro6 bu seride 5"inç swing multimedya ekran var. Kodlamayla, sizin ekranda görselin açılacağını tahmin ediyorum. Emin olmak için Ender Elektronikten Metin beye sorabilirsiniz.  Normalde bizim ekranda da park sensörü menüsü ve görseli yok. Kodlama sonrası açıldı. Park sensörü için renkli ekran şart değil. Ön-arka sensör taktırmanızı tavsiye ederim. ön-arka için verilen bedel sadece arka için verilenin %50 fazlası daha uyguna geliyor. Ön sensör taktırırsanız trafikte otomatik devreye sokabilirsiniz.

Peki arka park sensörlerini orijinal yerlerine mi taktılar? Sitesinde arka sensörler için araç rengine boyanır demiş ancak orjinalinde tamponun altındaki siyah kısımda sensörler.

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Orijinal yerine taktılar, arka sensörler siyah yere, ön sensörler renk koduna göre boyandı. Vitesin ön kısmına sensörü manuel açıp kapatabileceğiniz düğme takılıyor.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;633452
Orijinal yerine taktılar, arka sensörler siyah yere, ön sensörler renk koduna göre boyandı. Vitesin ön kısmına sensörü manuel açıp kapatabileceğiniz düğme takılıyor.

Türkiye'nin öbür ucundayım, parçaları alsam bile burada nereye taktırabilirim bilmiyorum. Teşekkür ederim bilgilendirme için.

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rduran;633457
Türkiye'nin öbür ucundayım, parçaları alsam bile burada nereye taktırabilirim bilmiyorum. Teşekkür ederim bilgilendirme için.

parçaları servisler takabiliyor, asıl mesele kodlamanın sağlıklı bir şekilde yapılması. Enderden Metin beyle görüşün uzaktan bağlantı ile kodlama yapıldığını biliyorum. Sensörleri sizden alacağım montajı konusunda yardımcı olur musunuz? sorusunu yöneltebilirsiniz.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;633452

Peki montajı siz izleyiniz mi? Resimler var mı? PDC kontrolcüsü nereye monte edildi ve Can bus bağlantısının yapıldığı soket tam nerede? Bunları öğrenebilsem geri kalan sensör montajı için dokümanları buldum.
« Son Düzenleme: 30 Mart 2018, 13:47:40 Gönderen: rduran »

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rduran;635476
Peki montajı siz izleyiniz mi? Resimler var mı? PDC kontrolcüsü nereye monte edildi ve Can bus bağlantısının yapıldığı soket tam nerede? Bunları öğrenebilsen geri kalan sensör montajı için dokümanları buldum.

Montajı kısmen izledim. İki tampon, arka stoplar sökülmüştü, vitesin çevresi ve multimedya sökülmüştü dediğiniz soketlerin nerede ve nasıl takıldığını görme şansım olmadı. Foto çekmedim. Sabah bıraktım aracı akşam 19:00da bitti.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;635517
Montajı kısmen izledim. İki tampon, arka stoplar sökülmüştü, vitesin çevresi ve multimedya sökülmüştü dediğiniz soketlerin nerede ve nasıl takıldığını görme şansım olmadı. Foto çekmedim. Sabah bıraktım aracı akşam 19:00da bitti.

Teşekkür ederim, parçalar gelsin bakacağım artık.

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rduran;635519
Teşekkür ederim, parçalar gelsin bakacağım artık.

Rica ederim. Parçaları ne kadara, nereden aldınız? Ön ve arka olarak mı aldınız?

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;635526
Rica ederim. Parçaları ne kadara, nereden aldınız? Ön ve arka olarak mı aldınız?

Ön / Arka Ender Elektronikten aldım. Kablolama ve tampon montajı işin basit kısmı, detaylı şemalar var elimde montaj için. Ancak PDC modülü nereye takılacak, CAN gateway nerede, aralarındaki bağlantı hangi pinlerden olacak (iki kablo bağlanıyor) o kısmı ile ilgili net bilgi bulamadım. Zorda kalırsan Metin Beyi arayacağım artık. Kodlama konusunda VAG-COM varsa uzaktan yardımcı olacağını söyledi. Şöyle de bir şey var, ne iletişim formundan yazılanlara ne de attığım e-postalara kesinlikle bir dönüş alamadım. Bu konuda memnun kalmadım açıkçası.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Can modülü teybin arkasında. Pdc modülüde bagajda sağ yada sol yan kısıma döşemenin altına denk geliyor.İnternette detaylı anlatımlar mevcut biraz ingilizce kullanırsanız ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;635529
Can modülü teybin arkasında. Pdc modülüde bagajda sağ yada sol yan kısıma döşemenin altına denk geliyor.İnternette detaylı anlatımlar mevcut biraz ingilizce kullanırsanız ulaşabilirsiniz.

Can modülünü genelde gaz pedalının üstünde biryerlerde gösteriyor a7 kasada. PDC modülü de sadece arka sensör kiti ise Bagajın sol tarafında, ön sensörler de var ise ayak dinlendirme yerinin oralarda gösteriyor. İngilizce sıkıntı değil.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: engin_z_engin;635526

Evet, parçalar geldikten bir ay sonra gibi bir süre sonra nihayet bu sahab bitirdim tüm montajı :D

Sadece hafta sonları çalıştığım ve arada şehir dışına göre vs gittiğim için uzun sürdü.

1. İlk hafta PDC modülünü aracın ön tarafında ayak dinlendirmenin yanındaki yerine taktım. Sonra Yine ayak dinlendirmenin oradaki trimden (önce kaput açma kolu sökülüyor) başlayıp arabanın arka koltuğa kadar olan tüm trimlerini söktüm. Sonra arka koltukları söktüm. Ertesi gün bagajın içindeki tüm sol tarafı söktüm. Böylece PDC modülünden başlayıp sol taraftaki sökülen trimler boyunca ana kabloyu stepnenin önündeki lastik contaya kadar döşedim. Gerekli yerlerde kabloyu sabitleyip tersten başlayarak söktüğüm her şeyi geri monte ettim.

2. İkinci hafta arka tamponu indirdim tek başıma. Açıkçası arka tamponu sökmek beklediğimden çok çok kolay çıktı. Tekerleri sökmek gerekmiyor. 10 dk'da sökülüp 10 dakikada takılabiliyor. Sensörler için işaretli yerleri isopropil alkol ile temizleyip sensörleri yapıştırdım. Kabloları sabitledim. Stepnenin oradaki kör contayı söküp yerine sensör takımıyla gelen delikli contayı taktım ve kabloyu buradan bagajın dışına aldım. Kabloları sokete takıp sensörlerin soketi ile birleştirdim. Kodlama olmadan da çalışacağını düşünmüştüm ancak hiç hareket olmadı. Evde laptop olmadığı için neyse sorun olursa tamponu tekrar indiririm deyip her şeyi sabitleyip tamponu geri monte ettim.

3. Hafta içi iş yerinde VCDS ile gerekli kodlamaları kendim yaptım. Gateway çok zor bir yerde olduğu için Can-Bus kablolarını Gateway'e değil ayak dayamanın yanındaki trim'in altında bulunan aynı işi gören sokete ekledim. (Pin diagramını ErWin'den indirdiğim servis dokümanlarından teyit ettim.) Kontağı çevirip geri vitese taktım ve bir ohh çektim :D Siyah beyaz Swing radyo ekranında araç görseli ile sensör çizgileri belirdi. Önler takılı olmadığı için kısmi hata uyarısı da yazıyordu ancak yine de arkalar çalıştı.

4. Ender Elektronik vitesin oraya takılacak düğmelerin temininde sorun yaşayınca düğmeler arkaları taktıktan 2 hafta kadar sonra geldi. Düğmeler gelince onun montajını da yaptım. Vitesin çevresini tamamen sökmeye gerek kalmadı. Mevcut düğmelerin panelini trim aleti ile kenarlardan kanırtınca kolayca çıkıyorlar. Boş sırayı söküp geleni takıp kablolarını bağladım. Sorunsuzca çalıştı.

5. Evet, tüm bu işlemler içinde en zorlandığım kısım Ön tamponu sökmek oldu. Normalde ön tamponu sökmek için ön teker davlumbazlarını sökmek gerekiyor. Bunun için de ön tekerleri sökmek. Ancak İngiltere forumunda biri zor da olsa tekerleri ve davlumbazları sökmeden tamponu söktüğünü yazmış. Ben de ona güvenip sökmedim tekerleri. Ancak ön tamponu tutan, sağ da iki solda iki, ön farların hemen dibinde kafaları yukarı bakan dört vida var. Biri dikkatli bakınca göz ile görülüyor ancak diğeri ancak el ile dokunup hissederek bulunabiliyor. Bu dört vida ile neredeyse iki saat uğraştım. Çok dar yerdeler, el zor giriyor.tornavida sığmıyor. Alyan tipli minik torx ile ellerimin her tarafını yona yona zor çıkardım bunları. Neyse sonuç olarak tamponu indirip sensörleri yapıştırıp kablolarını sabitleyip tamponu geri taktım. Tek kalan PDC'den Ön tampona kablo çekmek.

6. Sabah da bunu hallettim. Debriyaj pedalının sapının dibindeki yün ve izolasyon malzemesini elinizle iyice aşağı sıyırınca boş bir kör lastik conta bulacaksınız. Kabloyu buradan motor bölümüne almak gerekiyor. Bunun için önce aküyü söktüm çünkü contanın çıkışı akünün arka-alt tarafına denk geliyor. Bir tane eski tel elbise askısı bulup  debriyaj pedalının oradan contayı delerek soktum. Motor kısmından çıkan ucuna da kabloyu bağlayıp geri çekerek kabinin içine almış oldum kabloyu. Ön tampondaki soketle de birleştirince sonunda her şey bitmiş oldu. Aküyü geri takıp tüm montajı bitirmiş oldum.

İstanbul'da olsam parasını verip Ender Elektroniğe montajını yaptırırdım muhtemelen ancak burada Ne Erzurum ne de Trabzon servisleri montaja yanaşmadı. Aksine bana 1400 TL'ye sadece sesli ikaz özelliği olan arka sensörleri veya 500 TL'ye Cylon marka sensörleri takmayı önerdiler. Ben de gözümü karartıp her şeyi kendim yaptım.

İyiki de kendim yapmışım diyorum. Hem uğraşmanın, hem de başarılı olmanın verdiği haz yorgunluktan kat kat fazla oldu :)

Çevrimiçi rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İyi cesaret, iyi iş. Gönlünüzce kulanırsınız inşallah.:)

Ben de cihazım destekliyor diye 50 TL ye aldığım ön tampon kamerasını montajladım ama sizin anlattığınızın yanında esamesi okunmaz.;)

Çevrimdışı ckeskin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=7926]rduran[/MENTION] hocam elinize sağlık. Bir kaç tane de resim alsak harika olur. Tabi eğer çektiyseniz.
 [MENTION=12462]rsimsek[/MENTION] hocam ön tampon kamerası mı? Bir kaç resim koyabilir misiniz?