škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yakıt Km Ekranı Hatası Hakkında

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı volkansahin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Merhaba;

Aracı galeriden aldıktan sonra ilk işim depoyu doldurdum. Tekirdağ'dan İstanbul'a gelene kadar, gidilecek mesafe bilgi ekranında 480 km ile başladı istanbul'a gelene kadar 530 km oldu.

İlk depo dolumu seviye sensörü hata vermiş olabilir diye düşünerek aldırış etmedim. Fakat aracı alalı neredeyse 1 ay oldu 4. sefer depoyu doldurdum. Son yakıt alımında yedek depoyu da doldurttum. 530 km gösterme ile başladı. 150 km gitmeme rağmen aralıklı artarak şuan ulaşım mesafesi 590 km gösteriyor.

2017 sıfır Kia Cerato şirket aracım var. Depo dolduğunda 750 km gösteriyor ve gittikçe doğru bir şekilde düşüyor.

Sorum şu;

Tüm fabialar da kronik sorun mu? Yoksa fabrikasyon arızalı mı? Geldi anlayamıyorum. Daha önce böyle bir durum yaşayan arkadaşımız var mıdır?

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Tam 1 yıldır Fabia kullanıyorum ve ayda ortalama 4 seferden yaklaşık 50 kez depoyu fullettim. Ama bahsettiğiniz durumla hiç karşılaşmadım. Depo dolduğu anda menzili 750 kilometre gösterdi hep(1 kere deneme amaçlı genleşme tankını doldurdum. O zaman yanlış hatırlamıyorsam menzili 900 km göstermişti) Benzin azaldıkça da kullanım ortalamama bağlı olarak menzil azaldı.

Sizin de tahmin ettiğiniz gibi bir sensör sorunu olabilir. Servise danışmanızda fayda var.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=16320]volkansahin[/MENTION] Volkan Bey aracın gideceği kilometre sizin son sürüşünüzdeki ortalama tüketime göre alınır. Örnek vermek gerekirse; bayiden çıkarken aracın ortalaması 10 litre/100 km ise 40 litre benzin ile 400 km gösterir. Ancak siz uzun yolda seyahat ettikçe yakıt tüketiminiz düşer. Uzun sürüş sonrası 5 litre/100 km'ye düşerse gideceğiniz mesafede -benzin miktarının değişmediğini varsayarsak- 800 km'ye çıkar.

Zaten doğru olan sistem Fabia'nın üzerinde olan. Aracınızdaki mevcut yakıt tüketimi ve benzin miktarı ile artıp azalması normal.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2017, 11:10:29 Gönderen: Bilgic »

Çevrimdışı volkansahin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bilgiç Bey eğer sistem dediğiniz şekilde tanımlı ve bu mantık ile çalışıyor ise dediğiniz doğru. Oran orantı hesaplaması yapıp kullanım şekline göre değerlendirip veriyor.

Ama standart araçlarda olduğu gibi depo da ki yakıt miktarı ortalama ... gider şeklinde bilgi veriyor ise Erdem Bey'in de belirttiği üzere o zaman sensör de bir sıkıntı var.

Kafam karıştı iyice...

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: volkansahin;629123
Bilgiç Bey eğer sistem dediğiniz şekilde tanımlı ve bu mantık ile çalışıyor ise dediğiniz doğru. Oran orantı hesaplaması yapıp kullanım şekline göre değerlendirip veriyor.

Ama standart araçlarda olduğu gibi depo da ki yakıt miktarı ortalama ... gider şeklinde bilgi veriyor ise Erdem Bey'in de belirttiği üzere o zaman sensör de bir sıkıntı var.

Kafam karıştı iyice...

Sistem ortalama tüketim ve yakıt miktarına entegre tanımlı.

Ayrıca dizel şirket araçları ile şahsi kullanılan benzinli araçları karşılaştırmamak lazım. Örneğin benim şirket aracım otomatik dizel Hyundai Accent. Şehir içi ve dışı yakıt tüketimi hep aynı 6.7 litre/100 km. Bu yüzden varış mesafesi depoyu tam doldurduğumda değişmiyor (Bu arada Hyundai Accent'ten sonra VW AG'nin kıymetini anladım, çift kavramalı otomatikleştirilmiş bir şanzımana göre yakıt tüketimi çok fazla. Aynı segmentteki Megane vs. daha başarılı tüketim olarak).

Mesela; Fabia'yı ben sürersem 4.9 litre/100 km ortalamam var, eşim sürdüğünde ise 6.0 litre/100 km ortalama oluyor. Ben kullandıktan sonra depoyu tam doldurduğu göstergede 800 km'yi görüyorum, eşim sürdükten sonra ise 700 km'lere düşebiliyoruz :)

Çevrimdışı Ceycey1103

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Anlık yakıt tüketimine göre değişiyor menzil.Benzin aldığınızda tüketim yüksekse az gösterir.Yakıt tüketiminiz azaldıkça menzil uzar.

Çevrimdışı volkansahin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;629125

Ayrıca dizel şirket araçları ile şahsi kullanılan benzinli araçları karşılaştırmamak lazım. Örneğin benim şirket aracım otomatik dizel Hyundai Accent. Şehir içi ve dışı yakıt tüketimi hep aynı 6.7 litre/100 km. Bu yüzden varış mesafesi depoyu tam doldurduğumda değişmiyor (Bu arada Hyundai Accent'ten sonra VW AG'nin kıymetini anladım, çift kavramalı otomatikleştirilmiş bir şanzımana göre yakıt tüketimi çok fazla. Aynı segmentteki Megane vs. daha başarılı tüketim olarak).

Mesela; Fabia'yı ben sürersem 4.9 litre/100 km ortalamam var, eşim sürdüğünde ise 6.0 litre/100 km ortalama oluyor. Ben kullandıktan sonra depoyu tam doldurduğu göstergede 800 km'yi görüyorum, eşim sürdükten sonra ise 700 km'lere düşebiliyoruz :)

Şimdi oturdu bir şeyler kafamda, ben kullandığım zaman ortalamam akar trafikte İstanbul içi 4,8-4,9 sıkışık trafik dur kalk max. 5,6-5,8  Hanım kullandığında 7,2 - 8,5 :) buradan ortalama tutturup bize bilgi veriyorsa araba haklı. :)

Çevrimdışı Feyzun

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: volkansahin;629128
Şimdi oturdu bir şeyler kafamda, ben kullandığım zaman ortalamam akar trafikte İstanbul içi 4,8-4,9 sıkışık trafik dur kalk max. 5,6-5,8  Hanım kullandığında 7,2 - 8,5 :) buradan ortalama tutturup bize bilgi veriyorsa araba haklı. :)

sizin araciniz 1.2. dsg mi yakit degerleriniz istanbul ici icin cok iyi degerler.

Çevrimdışı volkansahin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;629125

Alıntı yapılan: Feyzun;629131
sizin araciniz 1.2. dsg mi yakit degerleriniz istanbul ici icin cok iyi degerler.

1.0 TSI 110 PS Green Tec DSG

İstanbul içi trafikte performanslı kullanmak hiç mantıklı gelmiyor bana. 1 km hızlı gitseniz ilerde mutlaka frene dokunuyorsunuz. Tamamen tasarruf odaklı kullanıyorum kendimce. 90'ı geçmem, her rampa da boşa alırım. Yokuşlarda çok fazla gaza yüklenmem trafiğin seyrini aksatmayacak şekilde kontrollü gaz veririm.

Dün gece 23.00'da Beylikdüzü'nden Beyoğlu'na yola çıktım. Eve geldiğimde 4,6 gördüm ekranda. Sürüş 33 dakika sürdü. Aynı yolda hanım kullandığında 7,8 ile 8,2 arası değer görüyorum.

Her araç kullanıma göre yakıt sarfiyatında değişkenlik gösterir ama, Fabia bu konuda çok hassas 110 beygiri sana sağlarım fakat bedelini ödemek şartıyla, diyor :)

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kitapçıkta şöyle demiş;
Alıntı
Menzil
Menzil değeri size, aracınızın şimdiki yakıt ikmali ile ve şimdiye kadarki sürüş
tarzı ile daha ne kadar mesafe gidebileceğini verir.
Gösterge 10 km'lik adımlarla ilerler. Kontrol lambası  yandıktan sonra gösterim 5 km'lik aralıklarla devam eder.
Bilgi hesaplaması, son 50 kilometredeki yakıt tüketimine dayanır. Aracınızı tasarruflu kullanırsanız, menzil artar.

Dolaysıyla uzun bir yokuş aşağı yolda her 10 km de çok yüksek menzil gösterebileceği gibi, bir tırmanma yolunda her 10 km sonrası çok daha az menzil gösterecektir. Bu işi son 50 km ortalamasına göre yapmakta.

Çevrimdışı volkansahin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;629145
Kitapçıkta şöyle demiş;

Dolaysıyla uzun bir yokuş aşağı yolda her 10 km de çok yüksek menzil gösterebileceği gibi, bir tırmanma yolunda her 10 km sonrası çok daha az menzil gösterecektir. Bu işi son 50 km ortalamasına göre yapmakta.

Servis danışmanına size anlattığım gibi anlattım, konu hakkında fikir beyanında dahi bulunamadı. Kitapçığa baktım göremedim. Cevap alamayınca buraya yazdım, iyi de etmişim.

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı Fabian

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: volkansahin;629119
Arkadaşlar Merhaba;

Aracı galeriden aldıktan sonra ilk işim depoyu doldurdum. Tekirdağ'dan İstanbul'a gelene kadar, gidilecek mesafe bilgi ekranında 480 km ile başladı istanbul'a gelene kadar 530 km oldu.

İlk depo dolumu seviye sensörü hata vermiş olabilir diye düşünerek aldırış etmedim. Fakat aracı alalı neredeyse 1 ay oldu 4. sefer depoyu doldurdum. Son yakıt alımında yedek depoyu da doldurttum. 530 km gösterme ile başladı. 150 km gitmeme rağmen aralıklı artarak şuan ulaşım mesafesi 590 km gösteriyor.

2017 sıfır Kia Cerato şirket aracım var. Depo dolduğunda 750 km gösteriyor ve gittikçe doğru bir şekilde düşüyor.

Sorum şu;

Tüm fabialar da kronik sorun mu? Yoksa fabrikasyon arızalı mı? Geldi anlayamıyorum. Daha önce böyle bir durum yaşayan arkadaşımız var mıdır?

Sistem Fabia'da olması gerektiği gibi çalışıyor. Aracınızın o anki ortalama tüketimi ile alakalı. Km yaptıkça menzil artışı, ortalama tüketimin azalmasıyla açıklanıyor.

Çevrimdışı Agronom

• Kıdemli Fabialog
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: volkansahin;629119
Arkadaşlar Merhaba;

Sorum şu;

[MENTION=12348]Bilgic[/MENTION] benim de düşündüğüm cevabı vermiş ancak illa emin olmak istiyorsanız araca yakıt aldıktan sonra tüm 3 sürüş verisini de ayarlardan sıfırlayarak sensörel sandığınız arıza problem tespitini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede kafanızda soru işareti kalmamış olur.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Anlık tüketime göre değişiyor. ben yola çıkınca 390 km gösteriyordu 30 km gittim geldim 400 km ye çıktı :D

Çevrimdışı fthzngn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: volkansahin;629136
1.0 TSI 110 PS Green Tec DSG

İstanbul içi trafikte performanslı kullanmak hiç mantıklı gelmiyor bana. 1 km hızlı gitseniz ilerde mutlaka frene dokunuyorsunuz. Tamamen tasarruf odaklı kullanıyorum kendimce. 90'ı geçmem, her rampa da boşa alırım. Yokuşlarda çok fazla gaza yüklenmem trafiğin seyrini aksatmayacak şekilde kontrollü gaz veririm.

Dün gece 23.00'da Beylikdüzü'nden Beyoğlu'na yola çıktım. Eve geldiğimde 4,6 gördüm ekranda. Sürüş 33 dakika sürdü. Aynı yolda hanım kullandığında 7,8 ile 8,2 arası değer görüyorum.

Her araç kullanıma göre yakıt sarfiyatında değişkenlik gösterir ama, Fabia bu konuda çok hassas 110 beygiri sana sağlarım fakat bedelini ödemek şartıyla, diyor :)

Hocam her rampa da boşa almaz iseniz aracınız yakıt kesme özelliğinden dolayı rampa aşağı kendi hızı ile giderse yakıt tüketmez. Boşa alırsanız rölanti devrinden dolayı yakıt tüketimi olur. Amacınız eğer tasarrufsa rampa aşağı aracınızı viteste bırakın