škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Süspansiyon gıcırtısı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı icarus

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba ,

son 2-3 gündür ön süspansiyon tarafından gelen, kasisten yavaş geçtiğimde aracın salınımı ile duymaya başladığım gıcırtı ( Eskimiş yatak yayı gibi bazende cam şişe şangırtısına benziyor ) peydah oldu. Yaşayan yaşamış biri var mı içimizde ?

Çevrimdışı emreogut

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Soğuklarda bu tarz sesler gelebilir ancak amortisörü, amortisör takozunu kontrol ettirmek lazım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı fatihatilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.youtube.com/otodunyam
Alıntı yapılan: icarus;628607
Arkadaşlar merhaba ,

son 2-3 gündür ön süspansiyon tarafından gelen, kasisten yavaş geçtiğimde aracın salınımı ile duymaya başladığım gıcırtı ( Eskimiş yatak yayı gibi bazende cam şişe şangırtısına benziyor ) peydah oldu. Yaşayan yaşamış biri var mı içimizde ?

Bu bende de başladı geçen hafta 2 gün falan aynısı oldu , bugün yok mesela.

Çevrimdışı msami

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ses salıncak burçlarından geliyor büyük ihtimalle. Soğuk havalarda hep oluyor.  Yağlanması problemi çözecektir. Ben kendim wd40 sıkıyorum ses kesiliyor.

Çevrimdışı Rujdi

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: icarus;628607
Arkadaşlar merhaba ,

Aynı sorundan muzdaribim.2015 model aracımda havaların soğuması ile başladı.Özel bir serviste bu durumdan bahsettiğim usta, (yanlış hatırlamıyorsam) salıncak takozu dediği lastik bir parçanın soğuk hava ile etkileşiminin bu sese neden olduğunu söylemişti.Usta, her ne kadar bir risk taşımadığını söylese de insanı gıcık ediyor.

Çevrimdışı Ozan SARAÇ

• RSS 99
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: msami;628626
Ses salıncak burçlarından geliyor büyük ihtimalle. Soğuk havalarda hep oluyor.  Yağlanması problemi çözecektir. Ben kendim wd40 sıkıyorum ses kesiliyor.

Tam nereye ve nasıl sıkıyorsunuz  wd40'ı?

Çevrimdışı fatihatilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Wd40 alsak bizde tam olarak nereye sıkacağız fotoğrafla gösterebilir misiniz acaba?

Çevrimdışı Cncskn52

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı problemden servise gittiğimde bahsetmiştim salıncak burçlarından dediler yağlamışlar aldıktan sonra ses bir süre daha sürdü tekrar servise gidecektim ki ses kesildi artık gelmiyor yağlamayla çözülür

Çevrimdışı msami

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ozan SARAÇ;628635

Salıncak burcu tekerleğin gövdeye bağlandığı kesişim noktasında. Tekeri tam dışa çevirdiğinizde kavisli L şeklinde metal bir parça var onun ucunda yuvarlak bağlantı noktasına sıkmak yeterli oluyor. Lifte kaldırmak gerekebilir ben lastik değişiminde sıkıyorum o zaman daha kolay oluyor.

1 numaralı yer.

https://i.hizliresim.com/3pVdnp.jpg

Çevrimdışı Mecheng89

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ozan SARAÇ;628635

Alıntı yapılan: fatihatilla;628637
Wd40 alsak bizde tam olarak nereye sıkacağız fotoğrafla gösterebilir misiniz acaba?

Arkadaşlar WD-40 ın amacı salıncak burçlarını yağlamak değil ayrıca uzun ömürlü de olmayacaktır. Sebebi ise WD-40 ın viskozitesi düşük. Salıncak burçları her yağ ile yağlanmaz. Burçlar kauçuk malzemeden yapılır ve uygun olmayan yağlar kullanıldığı zaman burçlara zarar verebilir ve ömrünü kısaltır. Bu bir kronik sorun özellikle soğuk havalarda baş gösterir ve Skoda tarafından uygun görülen yağlar yetkili servislerde hazır tutuluyor. Salıncak burçlarının yağlanmasını yetkili servislerde ücretsiz bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Çevrimdışı EnginT

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
2004 Superb Elegance aracımda geçen yıl yaşamıştım bu sorunu... Toz ve kuruluktan... Salincak burç lastiklerini silikonlayip halletmişlerdi... Ancak, 2-3 yil bu  tür sesler  için (normal sartlarda) erken sayılır...

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Engin Tunçay

Çevrimdışı Obi_Y

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
herkesde aynı döneme denk gelmesi ilginç aynı ses cuma günü benim arabada da vardı bugun yok hayret birsey :)

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ses burçlardan geliyor.Kendi aracımdan biliyorum, bayağı araştırdım.Çözüm yolu yağlanması veya değiştirilmesi.Ancak neyle yağlandığı çok önemli.WD40 tarzı şeyler aslen yağlayıcı olmadığı için sesi geçici keser ve parçaya zarar verebilir.Servisin kullandığı yağ almanyadan ithal ama TR'de 70-80 liraya bulunabiliyor.Garantisi bitmemiş olanlar yetkilide ücretsiz değiştirebilir veya yağlatabilir.Garanti bitmişse yüksek fiyatlar istenebiliyor bu yüzden özel servislerde yağlanabilir.

Benim aracımda şu an bu sorundan dolayı serviste.Bu sabah verdim :)

Çevrimdışı fatihatilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Herkese fikir ve tecrübelerinden dolayı teşekkür ederim garanti devam ediyor bir Aveke telefon açayım ne diyecekler.

Çevrimdışı fatihatilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar AVEK ile görüştüm bu hususu bahsettim. Direk salıncak burçları dedi. Temizlenip yağlanıyormuş yada değişmesi gerekirse değiştiriyorlarmış. Garanti devam ediyorsa aracın ücretsizmiş.