škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne yüzde 40 zam geliyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
80 lerde 4*4 LK donanım superb vardı da biz torosa biniyorduk. Neden ben fedakarlık ediyorum da benim vergimle passatı beğenmeyen bürokratlar, başkanlar fedakarlık etmiyor. Yaşam standardı tüm dünyada arttı ve biz avrupanın çok gerisindeyiz. Verginin vergisini veriyoruz zaten. 5,3 benzine veriyoruz daha ne vereceğiz. Adam gelirinin %30 unu vergi alıyor. Onun dışında harcadığın %70 gelirinin de %18 ine ötvler hariç ortak oluyor. Daha ne verelim?
Edit: https://www.arabam.com/ilan/sahibinden-satilik-renault-r-12-sw/sahibinden-temiz-renaurenault-se-1976-model-arac/7640398
40 yaşında araca neden 5500 tl isteniyor hepimiz çok iyi durumdaysak?
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2017, 22:01:30 Gönderen: **SEMİH** »

Çevrimdışı TolgaKarahun

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tam da arabamın yaşı 12 olacakken bu hiç olmadı ama :(

neyse alıştık artık sindirdiler olabildiğince bizleri.:(

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Duzenlemenin bu sekilde gececegine ihtimal vermiyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Doğruya doğru, yanlışa yanlış demenin partizanlıkla alakası olmaz. Ben bundan 14 yıl önce maliye ana bilim dalında yüksek lisans yaptım. O zamanlar incelediğimiz kaynaklarda şöyle bir bilgi vardı. Gelişmişlik göstergesi olarak Avrupa ve ABD'de, vergi gelirleri içinde dolaylı vergilerin payı %30'dur. Türkiye'de ise bu oran tam tersi olarak %70'dir.

Yani devlet zenginden vergi alamadığı için, Kdv, Ötv, Öiv gibi dolaylı vergilerle kendisini finanse ediyor. Aradan yıllar geçti ama bu oran aynen devam ediyor.

Şimdi gelelim herkesin zenginleşip ev araba alması olayına. Doğrudur gerçekten bu hükümetin ilk yıllarında herkes zenginleşti. Ben 26 yaşında mortgage ile ev aldım. 10 yıllık kredimi 5 yılda kapattım. Ailemin arabası yoktu. Ben 2011 yılında sıfır Kia Ceed'i 32.000 TL'ye aldım. Çalıştığım sektör 2008 yılına kadar sürekli büyüdü ve gelişti. Ben de geliştim ve zenginleştim.

Peki bunu överken son yıllarda sıfır arabaların neredeyse 2,5 kat fiyat artışı yaşamasına, mtv'nin deli gibi artmasına, köprü ve otoyol zamlarına isyan etmeyecek miyiz?

Depremde konulan Özel iletişim vergisinin aradan geçen 18 yıla rağmen hâla kaldırılmamasına laf etmeyecek miyiz?

Yaşadığımız şehirlerin beton çöplüğüne dönmesine, yeşil alanların talan edilmesine, kişiye göre imar planı değişikliği yapılmasına sessiz mi kalacağız?

Benim çocuğumun üniversiteye girene kadar sürekli değişen eğitim sisteminde kafasının allak bullak olmasını ya da 2002 den beri değişen 6 milli eğitim bakanının oyun hamuru gibi sistemi kurcalamasını sineye mi çekeceğiz.

Bunları forum ortamında da konuşmayacaksak nerede konuşacağız?

Sonuçta hakaret ve küfür olmadığı müddetçe herkes fikrini beyan eder. Ama yapılan zamların savunulacak bir tarafı kalmamıştır.

Benim esas sinirlendiğim şeyse hâla insanların hangi sıfır arabayı alacağını tartışmasıdır. Almayın kardeşim sıfır araba. Tepkinizi koyun ki, başkaları sizi koyun sanmasın.
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2017, 22:25:18 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı ciko44

• SuperB 3 1.6 Dsg Prestige
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Haksız toplanan fahiş verginin vatan severlik ile alakası yok
Ne demek yani? Birilerinin  keyfi aldığı Audi makamların vs vs parasını  benim sırtıma yüklenmesini istememem beni vatan haini mi yapacak??
 Lütfen olayı çarpıtmayın, ortada bal  gibi bir Adaletsizlik var
Bizim gibi helal ve zor kazanıyorsanız,  sizin de bu durumdan memnun olmamanız gerekirdi. ..
Sempatizanlık yapacağım derken komik olmayınız

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Adminden bu konunun kilitlenmesini talep ediyorum.Yoksa buradaki ortam gerilerek başka yerlere gidecek.Yazılanlar fikirden öte siyasi görüş niteliğinde.Konu kilitlenmesse çok ağır cümleler kullanarak cevap vermek zorunda kalacağım.

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ringcep;624982
Adminden bu konunun kilitlenmesini talep ediyorum.Yoksa buradaki ortam gerilerek başka yerlere gidecek.Yazılanlar fikirden öte siyasi görüş niteliğinde.Konu kilitlenmesse çok ağır cümleler kullanarak cevap vermek zorunda kalacağım.

sanırım öyle olacak gibi.
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu zamları savunanlar isterlerse ödedikleri verginin 10 katını gerekli kurumlara bağışlayabilir; bu kendi vicdani görşleridir. Devleti yönetenler kişisel harcamalarını devletin kasasından yapmayı kesmediği sürece fazla fazla ödediğim vergileri helal etmiyorum; bu da benim vicdani görüşüm.

Konu kilitlensin; çok güzel bir çözüm. Böylelikle insanlar fikirlerini paylaşmasınlar, çünkü vergi zammını savunmak dışında her şey siyasi görüş oluyor.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Arabayı almak bir mesele, arabayı yürütmek bambaşka mesele. Yıl boyu kapının önünde yatırsam gene dünyanın vergisini veriyorum. Yetmiyor o boştan yere verdiğim vergiler de afaki oranlarda zamlanıyor. Kabullenenin kendi bileceği iş ama ben kabullenemiyorum arkadaş. Gözümün içine bakıla bakıla cebimdeki paranın zorla benden tahsil edilmesini kabullenemiyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
Bir yazı paylaşacağım ama öncesinde birkaç şey söylemekte fayda var. Bu durum için sadece siyasi yorum yapmak çok doğru olmayacaktır. Sosyolojik, psikolojik ve ekonomik olarak da incelemek gerek. Ki saatlerce konuşsak ortaya anlaşacağımız bir ortak nokta çıkarsak ne olacak?

bir alıntı yapayım:
Servet AVCI
Vergi zammı iyidir!.. Vergilendirilmiş kazanç kutsal olduğu için, 'daha yüksek vergi daha fazla kutsallık' demektir, insanın imanını arttırır!..Şayet Motorlu Taşıtlar Vergisi yüksek bir arabanın etrafında tavaf ederseniz, hacı olamasanız da, Üsküdar meydanına kurulmuş Kâbe maketinin etrafında dönenlerden bir miktar daha hayırlı bir iş yapmış olabilirsiniz!..Yüksek vergi vermek tıbben de ispatlanmıştır ki, sağlığa iyi gelir!.. Saçlara dolgunluk ve parlaklık kazandırır!.. Böbrekte taş varsa eritir!.. Kanı temizler!.. Kalbi rahatlatır!.. Romatizma ağrılarını keser atar!.. Zekâyı kamçılar!..Aynı zamanda yüksek vergi, bir vatanseverlik borcudur… Nasıl savunuyor bu zammı bir devlet büyüğümüz: "Ülke savunması için gerekli… Zam olmasın da memleket bölünsün mü?"

Terörizmle mücadeleye harcanan paranın artık milletin cebinde kalacağını söyledikleri sözde 'çözüm' günlerinden bugüne geldik!..* Yüksek verginin yine 'güvenlik'le ilişkilendirildiği bugüne!..Kimi kansızlar vergideki büyük zammı, pardon 'güncelleme'yi ağır şekilde eleştirip, fitne çıkarmaya çalışıyorlar!.. Biz bunların kim olduklarını gayet iyi biliyoruz… Ya FETÖ'cü, ya PKK'lı, ya DHPK-C'li, ya Dalton kardeşlerden, ya Gezicilerden veya faiz lobicilerinden bunlar!..Peki güzel kardeşim, hiç düşündün mü, sen 'yüksek' bulduğun o vergiyi beğenmezsen, hazine garantisi ile ihale ettiğimiz köprülerden geçmeyen ve garantiyi tutturamayan arabaların parasını nasıl vereceğiz? Bu açık nasıl kapanacak, müteahhite o para nasıl ödenecek, hiç düşündün mü kardeşim?Yok öyle yağma!.. Köprünün ayaklarında fotoğraf çektirip, sosyal medyada paylaşmayı biliyorsun ama!.. Taşıtın varsa, o taşıtın at veya eşek değilse, yani motorluysa, Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ülkeye hizmet yolunda daha da yükseltilmesini isteyeceksin!..

Üçüncü havaalanı da yolcu garantili ihale edildi… Yeni köprülerdeki gibi yolcu eksik kalırsa, açığı kim kapatacak? Hasedinden çatlayan Almanlar mı, yoksa 'aziiiiz milletimiz' mi? Bakın, "ABD bize parasıyla vermediği silahı teröriste bedava veriyor" dedikten üç gün sonra aynı ABD'yle 11 milyar Dolarlık yolcu uçağı sözleşmesi yaptık… Kim verecek parayı, 'bedavacı terörist' mi, yoksa sen mi?Nereden toplanacak bu para, armut ağacından mı? Mantıklı olalım lütfen… Şehir hastaneleri birer birer tamamlanacak… Burada da müteahhit kardeşlerimize hasta garantisi verildi… Eksik olursa hazine ödeyecek… E hazine nereden alacak bu parayı? Eh, Şair'in dediği gibi "Sen yanmazsan, ben yanmazsam, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa" değil mi? Kendimizi adam akıllı yakalım ki kamu maliyemiz ışık görsün!..

Kamuya tahsil edilmiş otomobillere harcanan paraya 'çerez parası' diyordu bir devlet büyüğümüz… Başka büyüklerimiz de milyarlarca dolarlara mâl olan binaları 'devletimizin itibarı' şeklinde savunuyordu… Bu 'çerezler'in ve 'itibar'ın devam için de kaynağa ihtiyacımız var… Katar Katar da Katar da bir yere kadar!..Sonra, millete hizmet aşkıyla yanıp tutuşan ve bu uğurda o milletin neresine ne koyacağını iyi bilen müteşebbislerimizin 'uzlaşma' yoluyla silinen veya sıfırlanan vergi borçlarından doğan boşluk, sen vermesen, ben vermesem nasıl kapatılacak?Açığı motorlar kapatacak!.. Memleket zaten motor dolu!.. İçten yanmalı mı ararsın, dıştan yanmalı mı? Tek silindirli mi olsun, çok silindirli mi? Hararete karşı hava soğutmalı mı olsun, su soğutmalı mı?

Buradan maliye yönetimine sesleniyorum: Her kim Motorlu Taşıtlar Vergisi'ndeki artışı yüksek buluyor ve fitne çıkarıyorsa, o düşmanımızdır, hasmımızdır, haindir, ajandır, çaşıttır!.. O yüzden Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni beğenmeyenlere Motorlu Çaşıtlar Vergisi salınmasını teklif ediyorum!.. Böylece ibret olur bütün ihanet edenlere!..Zaten onlar bizim dinden de sayılmaz!.. Cizye niyetine alınsın!..Kaynak: Teklifimdir: Motorlu Çaşıtlar Vergisi -

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İnsanlar duygu ve düşüncelerini saygı ve edep çerçevesini aşmadığı sürece söylemekte özgürdür. Konuyu baştan sona okudum, insanlar düşüncesini gayet güzel bir dille yazmış, siyasete girmemiş yada hakarette bulunmamış. Belki karşınızdakinin düşüncelerini kabul etmezsiniz, fikirleriniz uyuşmaz ama karşınızdakinin düşüncelerine medeni bir insan gibi saygı duymak düşer, ağır konuşmak değil.
Kimse devlet bizden vergi alamaz yada almamalı demiyor, insanlar neden vergi artışı bu kadar fazla diye tartışıyor. Vergi tabi alınacak, vergi artışı tabi olacak ama olması gereken artış makul bir derecede olmalı vatandaşa enayi muamelesi yapılmadan olmalı. İnanın %40 değilde %5 veya %10'luk bir artış olsa bu kadar tartışma konusu olmazdı.

Çevrimdışı bluevelvet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Sadece mtv  %40 ile kalsa iyiydi. Yakinda bir zam furyası bizi bekliyor