škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik Basınç Uyarısı Sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eren1977

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar..
Aracıma Newfron marka 10.2 inçlik multimedya taktırmıştım ve lastik basınç uyarısını multimedya üzerinden silme işlemini deneme amaçlı olarak sol ön lastiğin havasını 25 psi'ye indirdim ve bu şekilde birkaç km yol yapmama rağmen göstergede lastik basınç uyarı ışığı yanmadı. Bu ışık hangi koşullarda yanıyor, lastiğin tamamen mi inmesi gerekiyor anlamadım doğrusu!

Çevrimdışı namre3kutuk

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Anında uyarı vermeyebilir. Ben geçen ay uzun yol yaptım. Keşan'da lastiklere hava bastım ancak sağ arka lastiğin sibobunu açamadığım için ona basamadım. Diğerleri 36 iken bu lastik 30 civarında kaldı. Yaklaşık 600 km yol yaptıktan sonra İzmir çıkışında uyarı verdi.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Sensoru lastilkte bara gore hafiza kaydi yapmaniz gerekiyor.Ondan sonra o bardan asagi hava dusunce uyari veriyor.Ornegin 32 bara kaydettiniz.31 e dusunce uyari verir.Bence 25 bar cok dusuk sistemde sorun var.Fabrika ayari bile 30 bar...

Çevrimdışı wertasd

• Sabreden Derviş
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ringcep;624306
Sensoru lastilkte bara gore hafiza kaydi yapmaniz gerekiyor.Ondan sonra o bardan asagi hava dusunce uyari veriyor.Ornegin 32 bara kaydettiniz.31 e dusunce uyari verir.Bence 25 bar cok dusuk sistemde sorun var.Fabrika ayari bile 30 bar...

Ali bey, psi demek istediniz sanırım.
1 bar = 14,5 psi

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastiğin içinde sensör olmadığı için net ölçüm yapmaz ABS sensörü ile çalıştığından ufak basınç farklarını okumaya bilir.

Çevrimdışı Celalsn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
aracımı alalı 1 yıl olmak üzere benim aracımda da bir kele bile  yanmadı lastiklerin indiğide oldu. Aslında bir yandan iyi şirket araçlarımızda o lamba hiç sönmüyor lastikleri şişirsekte, hatayı sıfırlasakta en fazla 2 saat yanmadan durabiliyor. Sürekli arıza yakmasından iyidir. Bir yanıda kötü sanki sistem çalışmıyormuş izlenimi veriyor :)

Çevrimdışı comondx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
böyle bir durum bende de var. sanırım çok hassas değil. hatta baya baya bir hassas değil. o kadar inink olunca zaten çekmesinden vs.den fark ederiz. bu kadar da olmamalı.

Çevrimdışı oprdrhvs

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bizim araçlarda basınç ölçüm sensorunun davlumbaz içinde olduğu söylenmişti bana. belki tam algılamayabilir. servise danıştınızmı.

Çevrimdışı özdil

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim araçlarımızda lastik basınç sensörü yok. o ünite büyük ihtimal opsiyonel satılan sensörlere göre dizayn edilmiş.
 bizim araçlarımızda aks üzerinden dönüş tur sayısı hesabı yapılıyor. basıncı düşen lastiğin çevresi de azalacağından düz gidişte inik teker daha çok dönüş yapar. sistem bu küçük farkları hesaplayıp basınç kaybı var diyor. 2004 vectra aracımda 4 lastiğin de basıncını sayısal olarak gösteriyordu ama onda sipoblarda basınç okuyucu vardı.

Çevrimdışı e.atakan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Gecen ayki tatil seyahatimde basınç ikaz ışığım yandı girdim bir petrole sol arka lastiğimin havası inmişti 26 ya tekrardan hava basıp diğerlerini de kontrol ettim yola çıktım aradan 1 ay falan geçti hala sönmedi lastikçi kendi kendine söner dedi ama ışık hala yanıyor sanırım cihaza bağlamak lazım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı eren1977

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: e.atakan;624362
Gecen ayki tatil seyahatimde basınç ikaz ışığım yandı girdim bir petrole sol arka lastiğimin havası inmişti 26 ya tekrardan hava basıp diğerlerini de kontrol ettim yola çıktım aradan 1 ay falan geçti hala sönmedi lastikçi kendi kendine söner dedi ama ışık hala yanıyor sanırım cihaza bağlamak lazım

Kendisi sönmez, lastik havalarını tamamladıktan sonra sizin söndürmeniz gerekiyor.

Çevrimdışı Cihangir Emre

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: eren1977;624370
Kendisi sönmez, lastik havalarını tamamladıktan sonra sizin söndürmeniz gerekiyor.

aynen setden ayarlardan söndürmek gerek

Çevrimdışı e.atakan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Cihangir Emre;624379
aynen setden ayarlardan söndürmek gerek

Bunu tam açabilir misiniz kendim araç içinden yapabiliyor muyum yoksa sanayide bir cihaza mı bağlatmam gerek bende kablo vs donanım yok

Çevrimdışı oprdrhvs

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: e.atakan;624444
Bunu tam açabilir misiniz kendim araç içinden yapabiliyor muyum yoksa sanayide bir cihaza mı bağlatmam gerek bende kablo vs donanım yok

Arac menusunde lastik basınç sekmesi mevcut. Siz havaları istediğiniz değere getirdiğinizde o menuye girip 4 lastik basıncıda uygun mu diye sordugunda set düğmesine tıkladıgınızda lastik basınç seviyeleri kaydedildi uyarısı alacaksınız.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: e.atakan;624444

Yanılmıyorsam lastik basınç sensörüyle ilgili sizin araçtaki tuş orta konsolda, klima kontrol butonlarının altındaydı. Aracınızın lastiklerine doğru havayı basın, kontağı açın, sonra bahsettiğim tuşa birkaç saniye basılı tutun, bu esnada kadranda ilgili uyarı ışığı yanacak ve yeni basınç değeri kaydedildiğinde ayrıca sesli bir uyarı verecektir.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...