škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni Sipariş:1.4 TSI Style DSG+20.000TL opsiyon...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erhan126

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba.Forumda yeniyim."Tanışma" bölümünde kendi tanıttım.Konuya gelecek olursak;şu an 2015 model yeni kasa Ford Mondeo 1.6 TDCI Manuel 53.000km aracım var.Yeni Superb çıkmadan aylar öncesinde takip ettiğim bir araba,ama 6 ay önce şimdiki arabamı alırken param olmadığı için alamamıştım Superb'i.Şu an hem hacim hem otomatik vites ihtiyacından dolayı Superb almaya karar verdim.Bu hafta test ettim arabayı,Mondeo'yla kıyaslamamı isteyen arkadaşlar olursa cevaplarım.
     Ben biraz detaylı araştırma yaptım,hesap kitap yaptım ve şu araba ve opsiyonları almaya karar verdim:

Skoda Superb 1.4 TSI Style DSG +

2300 KA2   Arka Park Kamerası   
750   PLE   3 Kollu çok fonksiyonlu deri kaplı dreksiyon (DSG Kontrol özellikli)   
2500 PK7   Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi (KESSY)   
3000 4A4   Isıtmalı ön ve arka koltuklar   
2650 4E7   Elektrikli bagaj kapağı   
900   PNF   LED iç ambiyans aydınlatması   
500   8M1   Arka cam sileceği

150   9T1   Isıtmalı Ön Cam Suyu Püskürtücüleri   
1850 PKL   Arka Koltuk Konfor Paketi (USB-230V Priz-Karartmalı Arka Camlar-Multimedya Sabitleyici)   
2000 PPA   Akıllı Park Asistani 3.0   
3400 RA3   CANTON 610W 12 Hoparlörlü Müzik Sistemi

İlk gruptaki opsiyonlar Prestige'de olup Style'da olmayanlar.Yani 18 inç jantlar ve alcantara hariç Prestige'in aynısı.Toplam 12600 TL tutuyor.Koltuk opsiyonu istemedim çünkü koltuk kılıfıyla kullanacağım arabayı.18 inç jant istemedim çünkü arabanın daha konforlu olmasını istedim.
     İkinci gruptaki opsiyonlar ise benim seçtiğim gerekli gördüğüm veya sevdiğim opsiyonlar.Toplam 7400 TL.

Sonuç olarak size sormak istediğim:saçmamı bu düşündüğüm,gereksiz gördüğünüz veya eklememi istediğiniz opsiyonlar var mı,bu şekliyle 2. elde kafa karıştırıp değer kaybeder mi (prestige'den dolu ama prestige değil),1.4 TSI yakıt olarak üzer mi (ortalama 7.5 litreyi gözden çıkarmış durumdayım)...
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2017, 01:34:05 Gönderen: erhan126 »

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence gayet güzel opsiyonlar. Ancak ileride Prestije donanımında olsa idi daha çok mu para ederdi bilemiyorum. 7.5 litre ortalama gözden çıkardıysanız araç sizi mutlu eder.Tabi yaşadığınız şehre göre konuşmak lazım bunu.İstanbulda dizeller bile 7-8 arası yakmakta.Bir de aracınız 125 beygir mi 150 beygir mi olacak ? Birde Mondeodan inip Superbe bindiğinize göre konfor şanzuman donanın yol tutuş hacim malzeme kalitesi vb kıyaslamalar yaparsanız sevinirim :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı mojaverock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aradaki fiyat farkını bilmiyorum ama satarken donanım eklenmiş  style yerine prestij daha iyi olur bence . İmkanı olan 20 bin opsyonlu style yerine az daha koyup prestij alıyım diye düşünebilir..

Benim en çok ihtiyaç duyduğum ön camera . Böyle bi opsyon var mı bilmiyorum ama geri görüşe hiç ihtiyaç duymadım . Öne yanaşırken tam ayarlayamıyorum . Mondeodan alışıksanız sorun yok .. Sunroof aracı çok daha güzel gösteriyor , hazırda sunrooflu araç olsa kesin onu alırdım ... İzmirde aynı motor dsg uzun süreli yakıt ortalamam 35 km/h - 6.8 lt . Orta sertlikte kullanıyorum , %50 hız sabitleyiciyle ..

Çevrimdışı fatihatilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.youtube.com/otodunyam
Zevk ve tercih meselesidir saygı duymak lazim aldığınız opsiyonlar gayet güzel fakat style için ileride ikinci el alıcı acaba prestige mi tercih etsem düşünebilir veya sizinle aynı görüşte olan da olabilir kısmet. Ben konforlu olması açısından 18.in jant istemedim demişsiniz fakat ben de prestige var yeni iki gün önce kaş-ist arasi geldim tatil dönüşü gidiş olsun harika efsane bir konforu var. Bir fırsat bulup osmangazi otobanının eds siz bölümünde 234e çıktım inanılmaz hic oynama kayma vs kirku yok. Bu arada tatile gidişimde aracımda bir problem yaşadım ayrıca musait bir zaman da konu açıp herkesi bilgilendireceğim garantili araçlarının ne kadar arkasinda olduğunun üstelikte 30bin bakımından avekten yeni çıkıp aldim.

Çevrimdışı erhan126

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aslında sürüş olarak Mondeo'dan hiç bir üstün yanı yok.Mondeonun süspansiyonları daha iyi çukurlarda kasislerde,malzeme kalitesi daha iyi,daha pahalı bir otomobil hissi veriyor,ses yalıtımı düşük hızlarda superb yüksek hızlarda mondeo daha iyi.Superb'te motor sesi çok az,hacmi eşsiz,malzemeler güzel tatmin edici,standart ses sistemi güzel ama Sony bariz daha iyi.Manuel vitese ve 430 litre bagaja razıysan kesinlikle D sınıfında en iyi araba mondeo yoksa tartışmasız superb diyorum ben.Mondeo'da her ne kadar çok güzel opsiyonlar olsa da biraz donanım eksikliği de var.Mesela,elektrikli hafızalı koltuk,anahtarsız giriş,kendisi devreye girmeyen el freni(otomatik devreden çıkıyor ama) vs...Benim arabanın prestige'ten tek farkı jant ve koltuk.Ama bu haliyle bile 12 bin TL daha ucuz prestige'den.O koltuklara 10.000 TL vermek benim gibi koltuk kılıfıyla kullanacak adama biraz fazla geldi.Jantı'da 2400TL ilerde belki sevdiğim jantı alır takarım eskileri satıp.Her ne kadar hızlı kullansam da 180'i çok geçen biri değilim zaten yol da yok.Genelde 140-150 yle gidiyorum.Bu hızlarda tüketim çok olursa beni üzebilir.

Ortalama kaç ay beklerim arabanın gelmesi için?Arabamı da satılığa koydum satılırsa o süre zarfında neye bineceğim düşündürüyor beni.Business gri doğru bir tercih mi yoksa beyaz mı almalıyım?

Çevrimdışı alpers

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Genelde 12-16 hafta arasi suruyor.

Style, prestige durumunun farkindasiniz, satarken ne olursa olsun style muamelesi gorecek:

Bir de sizin yerinizde olsam isitmali on cam da alirdim. Hem Bu cam daha iyi Isi yalitimina da sahipmis, yazin da rahat ederseniz.

Çevrimdışı erhan126

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.4 Tsi pretige 7400 TL'lik benim opsiyonları ekleyip indirimler dahil 155.000 TL olacak.Benim  hesapla 1.4 Tsi Style + yukardaki opsiyonlar 141.000 TL oluyor indirimler dahil.155 binlik araba 130'a benim 141'binlik araba 116'ya satılsa yine aynı hesaba geliyor.Zaten alcantara koltuk ve 18 inç jant hariç benim kombin prestige'in aynısı hatta daha dolusu.Zaten satmaya değil binmeye alacam hiç umrumda olmaz artık 2. eli.

Herşeyden önemlisi şu an skodanın genel sitesinde 1.4 TSI DSG 134.400 TL yazıyor.Kahramanmaraş bayisinin sitesinde 124.800 yazıyor.Ne yani zam geliyor da yerini mi yapıyorlar,şimdi ben arabayı liste fiyatı 124.800'den sipariş edip daha bir ay geçmeden 10 bin TL zam yapabilirler.Çok korkunç bir durum :)Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz bir tezat var,uyumsuzluk var.

"Hiç bulaşma en dolu 2 el 1.6 TDI Prestige 140bin TL al geç" mi dersiniz.Ya da "Kıy paraya 1.6 TDI Prestige + 7400 TL'lik hoşuna giden opsiyonları ekle 0 km sipariş et." mi dersiniz?
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2017, 18:45:19 Gönderen: erhan126 »

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Zevk sizin zevkiniz, ekleteceğiniz donanımları da tamamen ihtiyaçlarınıza yönelik seçtiğinizi düşünüyorum.
Tek ekleme yapmak istiyorum; konforlu olsun diye 17" jant olsun istiyorsunuz ama 19" ile bile bu araç çok konforlu. Bence hiç değilse 18" alın, daha düşüğünü bu araca yakıştıramıyorum ben yandan bakınca. Tabi takdir sizin

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=15934]erhan126[/MENTION]

Abi bende de nedense tam tersi bi görüş var demek ki zevklerle alakalı. Mondeo bana focusvari geliyor iç tasarım olarak daha basit geliyor.Superb daha yayvan kalite algısı yüksek geliyor. Malzeme kalitesi olarakta pek katılmıyorum Superbin iç bölümünde kullanılan yumuşak malzeme oranı mondeodan fazla. Bir de hemen hemen her testte ve kullanıcı yorumlarında Mondeo nun süspansiyonlarının çok yumuşak ve konforlu olmasının dezavantajı olarak virajlarda fazla yatması ve çizgisinden çıkması gibi durumları Ford forumlarında da görmüştüm. Ve araç olarak benim görüşüm 2. El Prestije paket sıfır ayarında (10 bin km veya altı) full opsiyonlu bi Superb 1.6 tdi dsg prestije paket almanız yönünde olur. İçiniz de rahat olsun mondeonun biraz daha yumuşak olması dışında motor sesi  vb olarak asla aratmaz. Daha seri ve performanslı bi sürüş veren bi araç hissi alacağınıza emin olun. Zaten iç hacmine 2 tane mondeo sığar :) Şimdiden alacağınız araç hayırlı olsun :)

Çevrimdışı erhan126

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
O kadar yazdım silindi yaa...Özet olarak konfor konusunda Mondeo önde,yalıtım konusunda 80'e kadar Superb sonra mondeo önde.Malzeme kalitesi Mondeo bir tık önde.Mondeo virajlarda biraz yatıyor ama bu yol tutmuyor demek değil yine çok güzel viraj dönüyor çok yüksek hızlarla ama biraz yana yatma daha doğrusu yatma değilde yığılma gibi bir his var.Superb D sınıfında tartışmasız bir araba,hangi arabayla kıyaslarsanız kıyaslayın geri de bile kalsa ki bence hiç geride kalmıyor ama hacmiyle sadece hacmiyle bile tek başına tercih sebebidir.Özel bir araba.Mondeo'da donanım olsa otomatik olsa ve hacim olsa Superb'e geçer miydim cevabım "Hayır"...

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Valla abi ben kapıdaki şemsiyeleri benzin kapağındaki buz kazıyıcısı bagajdskş kaydırmaz aparatları bilet tutacağı gibi kendinş ayrı kılan özelliklerine bayılıyorum.Zaten hele ki bagajının açılma şekli ve elrktrikli olması zaten mondeodakş gibi bir araçla kıyaslayınca çok başka oluyor. İnşallah güzel bir araç alırsınız. Ancak ben hala baya incelediğim için diyorum Mondeodan malzeme kalitesi bi tık önde :) mındeo da kapı ceplerine göre superbinki halı kaplama. Mondeo da kapı içlerinde sert malzeme olan yerleri var direksiyon derisi felan bence superbte daha iyi.Tabi şahsi düşüncem bunlar size de mondeo da bi tık iyi gelmiş algı meselesi :)

Ayrıca bizim aracımız 19 jant ve oldukça konfolu. Mondeodan sonra size sert gelebilir ama kesinlikle konforsuz değil.Aracın görüntüsü değişiyor büyük jantla ve ben yol tutuşuna kattığı o keskinliği hafif tatlı sert yol tutmasını seviyorum büyük jantla.Kesinlikle sizi üzmez 19 jant ile bile alsanız bu konuda ön yargılı olmayın bence

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Zevkler tartışılmaz tabiki. Ben mondeo yu bırakmazdım. Diğer bi konuda arkadaş ekstralı süperini satıyor konuyu bi takip et istersen.

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;622764
Zevkler tartışılmaz tabiki. Ben mondeo yu bırakmazdım. Diğer bi konuda arkadaş ekstralı süperini satıyor konuyu bi takip et istersen.

Konu hangi başlıkta acaba bilginiz var mı? Arattım ancak bulamadım.

Çevrimdışı erhan126

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Cagri33;622752

Valla abi ben kapıdaki şemsiyeleri benzin kapağındaki buz kazıyıcısı bagajdskş kaydırmaz aparatları bilet tutacağı gibi kendinş ayrı kılan özelliklerine bayılıyorum.Zaten hele ki bagajının açılma şekli ve elrktrikli olması zaten mondeodakş gibi bir araçla kıyaslayınca çok başka oluyor. İnşallah güzel bir araç alırsınız. Ancak ben hala baya incelediğim için diyorum Mondeodan malzeme kalitesi bi tık önde :) mındeo da kapı ceplerine göre superbinki halı kaplama. Mondeo da kapı içlerinde sert malzeme olan yerleri var direksiyon derisi felan bence superbte daha iyi.Tabi şahsi düşüncem bunlar size de mondeo da bi tık iyi gelmiş algı meselesi :)

Ayrıca bizim aracımız 19 jant ve oldukça konfolu. Mondeodan sonra size sert gelebilir ama kesinlikle konforsuz değil.Aracın görüntüsü değişiyor büyük jantla ve ben yol tutuşuna kattığı o keskinliği hafif tatlı sert yol tutmasını seviyorum büyük jantla.Kesinlikle sizi üzmez 19 jant ile bile alsanız bu konuda ön yargılı olmayın bence

Evet kesinlikle haklısın kapı içlerinde kadife kaplama yok benim arabada.Ben oraları hiç kullanmadığım için sorun olmuyor ama böyle bişey kabul edilemez.Yani özetle Mondeo konfor,yalıtım ve süspansiyon konusunda bir üst segmente yakın bir araba olsa da çok büyük handikapları olan bir araba,amacına uygun alınıp binilirse sahibini çok mutlu eder.Ben eşim kullansın diye otomatik araba alacam yoksa arabamı satmayı uzun yıllar düşünmezdim.

Arabasını satan arkadaş kim,link atabilir misiniz?

Çevrimdışı beko86

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de mondeo kullanan bir superb sahibi olarak bir iki ekleme yapayım. Malzeme kalitesi superb te daha iyi. Kapı içindeki eşya koyma yerleri tamamen sert plastik olan içine en azından bir parça keçe koymayan mondeo için düşüncem olumsuz (talisman da bile en azından alt yüzeyde var) yumuşak malzeme yoğunluğunda superb daha iyi. Süspansiyon konusunda superb sınıfının en yumuşak süspansiyonuna sahip. Öylesine yumuşak ki yayları birbirine temas edip ses yapıyor.
Yol tutuş tabiki de mondeo da daha iyi. Bunda süperb in yumuşak süspansiyonlarının ve boyutlarının etkisi büyük.
Boyutlar ve kullanışlılık için zaten söyleyecek sözüm yok. Tartışmasız superb.
Yalıtım konusunda her iki araç da birbirine çok yakın. Ford mondeo diğer konularda rakibinin gerisinde kalsa da yalıtımda rakibini yakalıyor.
Camlar konusunda mondeo daha iyi en azından kapıyı kapatırken şangır şungur ses çıkartmıyor superb gibi. Bu durum da yol ve rüzgar sesini etkiliyor.
Motor sesi superb te daha az iken rüzgar ve yol sesi mondeo da 10 km sonra gelmeye başlıyor.

Özetle bir üst segmente daha yakın olan araba mondeo değil aslında superb. Kaldı ki otomobil devi almanlar da superb i bir üst segmentte görüyorlar. Bakınız linkler aşağıda...

https://www.adac.de/_ext/itr/tests/Autotest/AT5318_Skoda_Superb_2_0_TDI_SCR_Style_DSG/Skoda_Superb_2_0_TDI_SCR_Style_DSG.pdf

https://www.adac.de/_ext/itr/tests/Autotest/AT5446_Ford_Mondeo_1_5_TDCi_Titanium/Ford_Mondeo_1_5_TDCi_Titanium.pdf
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2017, 19:48:57 Gönderen: beko86 »