škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yunanistan, makedonya, bulgaristan turu

SAHLVCV · 43 · 18681

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı palandoken

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yolunuz açık olsun. Keyifle okudum ve devamını da bekliyorum. Anlatımınız da oldukça güzel.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, güzel temennileriniz ve yorumlarınız için hepinize tek tek teşekkür ederim.

Bugün Makedonya'nin kuzeyindeyiz.

KALKANDELEN (TETOVO)

Güne, başkent üsgüpten yaklaşık 35 dakika uzakliktaki kalkandelen gezisiyle basliyoruz.

Yaklaşık 8 gündür vatan toprağı dışındayım. Ama bugün sanki Türkiye'nin bir şehrindeymiş gibi hissettim kendimi.

Nüfusunun çoğu müslüman Türk ve Arnavutlardan oluşan bu güzel şehir, yaklaşık 600 yüzyıl ecdad tarafindan yönetilmişti.

Bugün gezdiğim bu topraklarda insanlarin birbiriyle Türkçe konuştuğunu görmek, bizim Turkiye'den geldiğimizi öğrenince gülerek bizleri ne kadar sevdiklerinden bahsetmeleri, insanda farkli duygular uyandırıyor.

Gezdiğimiz bazı yerlerde Türkiye ve Arnavutluk bayraklarini yan yana görüyoruz.

Girdigimiz bir dukkandaki arnavut asıllı kardeşimiz, Turkiye'de bir süre tedavi gördüğünden bahsediyor. Bize "Biz ayni milletiz" diyor. 600 yüzyıl boyunca bu toprakları batılılar gibi sömürseydik, bu kadar içten bir ilgi görür müydük acaba?

İlk olarak harabati baba tekkesine giriyoruz. Aslen bir bektaşi tekkesi. Kuruluşu 1538'e kadar gidiyor.

(Girişte büyük bir Türk bayrağı göze çarpıyor)

Tekkenin hikayesi şöyleymiş. Kanuni nin sadrazamı Server Ali Paşa, gördüğü bir rüya üzerine devlet işlerini bırakıp Hacı Bektaş Veli dergâhında dinî hayata geçmek için padişahtan izin istemiş

Bu kararına şaşıran Sultan Süleyman “Sen sersem mi oldun? Vezîrlik bırakılır da orada Dervîşlik mi yapılır” deyince, “Kabûlümdür Sultânım, varsın bana Sersem Alî desinler. Fakir müsaadenizi ricâ ederim”, diye cevap vermiş ve padişah da izin vermiştir.

Kalkandeleni bir sefer dönüşü görüp çok beğenen Ali Paşa tekkesini kuruyor. En yüksek devlet makamını bıraktığı için de, Sersem ali baba tekkesi adını alıyor. Onun ölümünden sonra yerine geçen harabati baba, tekkeyi dergaha dönüştürüyor ve dergah onun adıyla bu zamana kadar anılıyor.

« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2017, 20:42:25 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İlk yurtdışına gidiceğim yer ata yurdu balkanlardır, nasip olursa inşallah. Paylaşımlarınız için çok teşekkür eder, gönlünüzce keyifli geziler dilerim.:)

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ALACA CAMİ (PAŞA CAMİ)

Tam da öğlen ezanının okunduğu vakte denk gelince namazı burada cemaatle kılmak nasip oldu. Namaz bitince insanlarin birbirine "Allah kabul etsin" demesi, namaz vakitlerinin Türkçe yazılması, bağış kutusunda yerel dillerin yanında Türkçe "Bağış kutusu" yazısını görmek bile insanda tebessüm yaratıyor.

Şehirdeki Pena Nehri yakınlarında 1438-1439 yıllarında İshak Bey tarafından inşa edilen camiye, kayıtlara göre Menşure ve Hurşide isimli iki kız kardeş destek sağlamış.*

Kadınların zevkleri de sanirim işin içine girmiş. Çünkü ben bu kadar güzel, içindeki süslemeleri adeta iğne oyası gibi işlenmiş baska bir camiye rastlamadim.

Yine fazla konuşmadan bu güzel yapinin resimleriyle sizleri başbaşa bırakıyorum.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dönüşte yol üzerinde bir avm görünce sırf fiyatları karşılaştırmak amacıyla girdik. Fiyatlar Türkiye'den ucuz değil.

Hem Yunanistan'da, hem de Makedonya'da Türk dizilerinin deli gibi izlendiğini duymuştum. Bunun dışında pekçok Türk markasini da her iki ülkede sıkça görmüştüm. Şimdi altta size atacağım bu fotoğraf, Türkiye'den değil, Makedonya'dan bir avm ;)

(bu arada herhalde adamların terör derdi olmadığından, girişte x ray dedektoru, çanta araması, güvenlik görevlisi falan yok)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güzel paylaşımlar emeğinize sağlık.Bende Şubat ayında belgraddan kiraladığım araçla balka turu yazmıştım yollar konusunda kuzey ve balkanların batısı pek hoş değildi sizin rotanızda yollar nasıldı?

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;621485
Güzel paylaşımlar emeğinize sağlık.Bende Şubat ayında belgraddan kiraladığım araçla balka turu yazmıştım yollar konusunda kuzey ve balkanların batısı pek hoş değildi sizin rotanızda yollar nasıldı?
Yunanistan'da yollar bakımlı ve ulaşım rahattı.

Makedonya'da ise genel olarak pek iyi değil. Özellikle ohrid-üsgüp arası son derece kötü ve virajli bir yol var.

İşin ilginç bir tarafi da, Mekadonya'da bildigimiz duble yollarda kisa aralıklarla nakit gişeler koymuşlar. Ama otoban falan değil. Bildiğiniz duble yol. Bu yollarda da, bizdeki gibi giriş çıkışlarda degilde, dümdüz yolda belli araliklarla gise koymuşlar.

Makedonya da gişelerde ortalama 1 eur, yunanistanda 2.4 eur alıyorlar.

Bir de hem yunanistan'da, hemde makedonya'da tek saygısız sürücü kitlesi taksicilerdi. Demek ki taksici milleti, her yerde aynı.
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2017, 23:33:52 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ÜSGÜP

Artık başkent üsgüp'ü gezme zamanı.

Üsgüp, sanki iki zamani ve kültürü yaşayan bir şehir. Bir tarafinda Osmanli'dan kalma derin tarih izleri görülüyor.

Diğer taraftan bu dokuyu sönükleştirmek, hatta değersiz kılmak için yapılan ve şehrin hristiyan-pagan kültürünü ön plana çıkarmayı amaçlayan bir çaba göze çarpıyor.

Sanırım resimleri incelediğinizde siz de benimle aynı fikirde olacaksınız.

Önce Mustafa Paşa camisini görüyor ve sonra üsgüpün tarihi çarşısını ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretimizde de tıpkı kalkandelen deki gibi guzel duygular yaşıyoruz. Her yerde türkçe ve türkiye sevgisi var.

Çarşıda çanta satan bir amcayla ayak üstü sohbet ediyoruz. Çok güzel Türkçe konuşuyor bizimle. "amca arnavut musun" diye soruyorum. O da bana "Ne arnavutu, Türk üm ben. Öz be öz Osmanlı torunuyuz" diyor [emoji2]

« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2017, 23:51:17 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Maalesef eski çarşı ve Osmanliya ait eserler bakımsız geldi gözümüze. Makedonya hükümeti birazdan resimlerine bakacaginiz eserlerle büyük iskenderi ve şehrin hristiyan kültürünü öne çıkarmaya gayret etmiş.

Şehrin en yüksek noktasina, 66 metre uzunluğunda çelikten milenyum haçı dikmişler.

Vardar nehri üzerindeki meşhur taskopru yada diger adiyla fatih sultan mehmet köprüsünü adeta küçülten ve tarihi dokuya pekte uymayan pekçok büyük yeni kopru yapılmış.

Bu arada hem yunanistan'da,hem de makedonya'da gözümüze fazlaca çarpan bir rezilliği paylaşmadan geçemeyeceğim.

Bütün eski ve yeni yapılar sprey boyalarla kirletilmiş. Bu kötü görüntü çok rahatsiz edici oluyor. grafitilerin sanatsal bir boyutu yok. eline spreyi alan her yeri abuk subuk boyamis. bu konuda daha önce gezme fırsatı buldugum ve orada da gözüme batan italya, meğer epey iyiymiş.

Çevrimdışı simurgson

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2014 yılında Sarajevo'dan kiraladığımız araçla önce Belgrad, sonra Üsküp, Tetovo, Ohrid yaptık. Oradan Kosova Prizren'e gitmiştik. Masal gibi bir seyahatti. Ve inanın ben Bosna Herseğe aşık olmuştum. Bu yazı dizisini de büyük bir zevkle takip ediyorum. Bana o onları yaşattı resmen.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: simurgson;621504
2014 yılında Sarajevo'dan kiraladığımız araçla önce Belgrad, sonra Üsküp, Tetovo, Ohrid yaptık. Oradan Kosova Prizren'e gitmiştik. Masal gibi bir seyahatti. Ve inanın ben Bosna Herseğe aşık olmuştum. Bu yazı dizisini de büyük bir zevkle takip ediyorum. Bana o onları yaşattı resmen.
dostum bosna hersek tarafina insallah ucakla gitmek planlarımda var.

yollari kotu oldugu ve sürem kısıtlı oldugu icin rotama dahil etmedim.

Bu arada kosova icin gorulmeye deger yerler var midir? su an bulunduğum yere prizren sadece 2 saat mesafede. ama internette kosova ya gidenlerin pek olumlu yorumlarını okumadim.

Çevrimdışı simurgson

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben Prizren'i çok beğenmiştim. Üsküp'ten oraya gece seyahat etmiştik ve inanılmaz maceralı bir yolculuktu. Bistrica Köprüsü, Sinan Paşa Camii, ayrıca şehrin tepesindeki Kaleden şehrin genel manzarası çok hoşumuza gitmişti. Küçük güzel bir yer. Bize de özellikle Priştine yi tavsiye etmemişlerdi. Diğer kişilerin yorumlarına saygı duyarım, herkesin kendi zevki...

https://i.hizliresim.com/pWpORm.jpg
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2017, 13:56:02 Gönderen: simurgson »

Çevrimdışı simurgson

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu sene Hanımı ikna edebilsem biz de yine arabayla daha önce gitmediğmiz yerlere gitmek istiyordum ama, hayırlısı...

Çevrimdışı delirecem

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Çok güzel paylaşım olmuş. Benim de çocuklar biraz büyüsün  bir iki seneye araçla Bosna hersek turu yapma planım vardı. Resmen rehber oldunuz, saolun varolun.iyi tatiller

E6633 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ÜSGÜP DEVAM

Dün biraz hava şartlarından, biraz da telefonların yetersiz şarjından dolayi bitiremedigimiz üsgüp meydan turuna devam ediyoruz.

Adamlari bir konuda taktir ettim. 18.500 m2 meydan yapmışlar ve çok güzel planlamışlar.

Meydanda en büyük heykel, elbette büyük iskenderin. onun dışında Osmanliya isyan eden iki komitacinin da heykelleri var. Bunun disinda köprülerde de çeşitli sanatçıların sıra sıra heykelleri var.

resimlerde görmüş oldugunuz yapıların bir kismi yeni yapılmış. bazilari ise var olan binalarin dis cepheleri dekore edilerek genel tarza uydurulmuş.

Müslümanlara ait eserler "tika" tarafindan (bkn: http://www.tika.gov.tr/tr) restore ediliyor.

zaten devletimiz bu eserlere sahip çıkmasa makedon hükümetinin ilgileneceğini sanmıyorum.