škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yunanistan, makedonya, bulgaristan turu

SAHLVCV · 43 · 18662

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Forumdaşlar hepinize merhaba. Bir süre önce "Karadeniz Turu" başlığında,onceki sene yaptigim geziyi paylaşmıştım.

Bu sene kendi aracimla yurtdışına çıkmak nasip oldu. Bu geziye eşim ve kızımla çıktık. Merak edenler için hem arabanizla yurt dışına nasıl çıkacağınızı, hem de benzer bir seyahat planlayanlar için güzergahlardaki tecrubelerimizi sizlerle paylaşacağım.

Ufak dinlenme aralarında sizlere parça parça yazacağım için, yurda döndükten sonra bazi eklemeler ve duzeltmelerle yaziyi tamamlayacagiz kısmetse.

Araçla yurtdışına çıkmak için ne yapılır onlardan bahsedelim.

1- Öncelikle geçerli bir multi (çoklu giriş ve çıkış) schengen vizeniz olmali. Eger benim gibi ailenizle yurtdışına çıkacaksınız ya araç size ait olmalı yada aracın sahibi yanınızda bulunmalı. Şirket aracınız varsa sanırım resmi bir vekalet yazısı gerekiyor ama bu detaya hakim değilim.

2- Shengen vizeniz varsa yada aldınızsa, aracınız için yeşil kart sigortası yaptıriyorsunuz. (Yani yurtdışı trafik sigortası) Bu sigortayi herkes yapmıyor. Ben gumrukteki touring ofisinden rahatlıkla yaptırdım. 15 günlük sigorta icin 52.5 euro (yada karsiligi tl) ödüyorsunuz.

3- Şart olmasa da bence kaskonuza yurt disi zeyili ekletin. bana maliyeti sadece 122 tl oldu.

4- Herhangi bir bankadan yurt dışı çıkış harç pulu ödemenizi yapın ve dekontlarini gümrüğe gostermek icin klase edin.

5- Geldik en önemli konuya. Yurtdışı için telefonunuza navigasyon kurun. Ancak bunun için para ödemeniz gerekli degil. google haritalarin cevrimdisi haritalarini indirerek bedavadan ve internetsiz ulaşım sağlamamız mümkün.

6- Rotamızı belirliyoruz ve Booking (eger otel degilde evde kalmak isterseniz airbnb yi tavsiye ederim) üzerinden rezervasyonlarımızı yapıyoruz. Benim ilk duragim thassos adası, ki size şu an buradan yazıyorum.

Thassos:

Ben buyukcekmeceden yaklaşık 7 saatlik yolculuk ile bu adaya geldim. Ancak süre gözünüzü korkutmasın. Bu zamana, gumrukteki beklemeler ve feribot kuyrugu ile ulasim da dahil.

Thasos yaklaşık 455 km uzaklıkta gözde bir tatil beldesi. Adanın keramoti limani ile surekli feribot seferleri var ve ulasim icin fazla beklemiyorsunuz.

Bu arada küçük bir hatirlatma, ben ipsalaya 50 km kala arabanın deposunu agzina kadar fulledim. Çünkü yunanistan otobaninda servis alanı şeklinde benzin istasyonlari yok. Otobandan çıkıp istasyon bulmayla ugrasmak istemedigim icin boyle yaptim.

Şimdilik burada yazimi birkaç resimle noktaliyorum. Firsat buldukca devamını getirecegim.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2017, 13:50:20 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yunanistan da yol kenarında sıkça görülen minik kilise şeklinde semboller var. Bunların ne anlama geldiğini sorduk. Bu küçük kilise heykelcikleri, o noktalarda ölen kişilerin yakınları tarafından anma amaçlı yapılıyormuş. Buralara belli araliklarla gelip mum yakip dua ediyorlarmış.

Bazen de çok tehlikeli bir kazadan kurtulan kişiler, şükür anlamında bunları yapıyorlarmış.

Yunanistanda hayat genel anlamda ucuz sayılır. Hele ki euro cinsinden kazanan biri için gercekten ucuz bir ülke bile sayılır. Bunun dışında yemek menuleri inanilmaz büyük. Bu anlamda ülkemizde ciddi anlamda kaziklandigimizin farkina varıyoruz.

Mesela deniz kenarında lux bir restoranda deniz cuprasi 11 euro. Kılıç balığı filetosu 9 euro. Dusunun euro kazanan bir yunanliyi. Adam bizim ulkedeki hesapla 11 tl ye, lux restoranda balik yiyor. Bu arada gelen balik resmen kolum kadar. Ben balık seven birisi olarak bu zamana kadar burada yediğim çupranin yarı büyüklüğünde cupra yemedim.

Yunanistanda epey türk turist var. Bu sebeple lokantalarda türkçe bilen personel veya türkçe menu görmek zor degil.

« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2017, 16:47:38 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kıbrıs sorunu diye bir kavram var biliyorsunuz. Bunun sorun olarak kalmasında yunanlıların mi, yoksa türk lerin mi daha çok payi var diye düşünenlere gelsin bi resim.

Kavala da pekcok yerde ve farklı yabancı dillerde "kibrisi hatırla" "işgalci Türkler kibristan defolun" yazılı tabelalar.

« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2017, 22:26:20 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı hebelup

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Görüntüleme çok cevap yok. Yolunuz açık olsun güzel bir kaynak olacağına eminim. İyi eğlenceler.

Çevrimdışı wertasd

• Sabreden Derviş
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ellerinize yüreğinize sağlık.

Alıntı yapılan: SAHLVCV;621048
...Şirket aracınız varsa sanırım resmi bir vekalet yazısı gerekiyor ama bu detaya hakim değilim...

Eski şirketimin kiralık aracıyla Yunanistan' a gidildiğinde kiralama firması bir vekalet vermişti. Vekalet yoksa sınırdan dışarı çıkmasına izin verilmiyor diye hatırlıyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabiayi yedek depo dahil fullemistim. Yaklaşık 1000 km yol yaptım tekrar yakıt almak için.

Beyler en merak ettiğiniz konuya geliyorum. Yunanistanda istasyonlarda 95 ve 100 oktan benzin var. 95 oktan benzin fiyati yaklaşık 1.5 eur. Yani turkiyeden pahalı. Bu sebeple depoyu Türkiye de fullemekle iyi etmişim. Anti parantez makedonya da benzinin litresi 60 dinar yani 1 eur.

Yunanistanda araba fiyatlarına gelince televizyon da 4x4 jeep renegade reklami vardi, fiyati 19.900 eur fan başlıyordu.

Makedonya'da opel mokka x 20.990 eur, hyundai i 20 ise sanirim 10.400 eur başlangıç fiyati. Yarin daha detayli bilgi veririm.

Yunanistanda krizin etkilerini farkli şekillerde goruyoruz.

Daha gümrükten girerken bile Türk gümrüğü ve yunan gümrüğü arasında bariz fark var. Bizim gümrük daha duzenli ve bakimli. Kontroller daha yoğun. Yunan tarafinda gümrük çok bakımsız.

Kamu araçları son derece eski. Zaten euronews kanalında Atina ambulans sürücüleri sendikasi başkanının roportajini izlemiştim. Ambulanslarin 1/3'ü arızalı oldugundan çalışmıyormuş. Şimdi yerinde görünce o gün izlediklerim pekte abartı gelmiyor.

Belki insanlarin tüketim alışkanlığıyla da ilgilidir, ama yollarda cok lux araç görmedim.

Otobanlarda hgs yada europass benzeri sistem yok. Hala eski tip nakit gişeler var.

atm lerden gunluk 60 eur cekilebiliyormuş.

gunlerdir arac kullandım ama bizdeki gibi devasa sanayi tesislerine rastlamadim. hatta tek tük fabrika gordum.

carrefour sanirim yunanistandan çıkmış. tüm marketlerinde kepenkler inmişti. bunun dışında cok fazla kapanmış is yeri gözümüze carpti. gittigimiz yerlerde binalar genelde eski. cok fazla yeni bina ve konut goremedim.

Bizlerle benzer çok yönleri var. Hatta bizde sokak arasında domates, patates satip arabadan megafonla bağıran tiplerden bile sıkça gördük. [emoji2]

insanlar cok durustler. turizmi hakkıyla yapıyorlar. bu anlamda taktir ettim kendilerini.

KAVALA:

Tarihten bildiğimiz Kavalali Mehmet Ali Paşa'nın dogdugu yer. Zaten başka bir hikayesi de yok.

Thasos tan sonra burada 1 gün kalmak icin rezervasyon yaptırmıştim. Ama hic gerek yokmuş. Mehmet ali pasanin tarihi evi ve ev civarindaki Osmanli'dan kalma imaret, bir de aynı mahallede el yapımı kavala kurabiyesi yapan bir yerden kurabiye almakla kavalayi tamamladık.

« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2017, 00:24:51 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
HALKİDİKİ

Muhteşem temizlikte deniz. Yol kenarında sıralanmış ve tenha bir sürü koy. Hani sizde Türkiye'de bir dunya para harcayıp, barzo tiplerle dolu plajlarda dipdibe denize girmekten bunaliyorsaniz, hiç vakit kaybetmeden buraya gelin derim. Yunanistanda insanlar, bizim ülkemizin aksine inanilmaz kibar ve mutlu.

1100 km yol yaptim, ne sol şeritte 50 km ile gidene rastladim, ne dibime sokulup sellektor yapan gördüm. Ada şeklindeki kavşaklarda içte olana herkes yol veriyor.

Zaten başka bir medeniyet gostergesi olarak, koca yunanistanda 1 tane kasis görmedim.

Plajlar halkin mali sayiliyor. Eger bir tesisin özel plajina girerseniz sizden kibarca şezlong parasi isteyen de var. Ya da hiçbir şey ödemeyip, tesisten yeme-içme olayını yapıyorsunuz.

Bu arada aracimda semsiye ve katlanir koltuk vardi. Girdim plaja, girdim denize. Kimse de bizi rahatsiz etmedi. Etrafımızda bir tane görgüsüz ayıya rastlamadık. Tesisler hafif sesli yunan müzikleri çalıyorlar. Bizdeki gibi son ses çıstak müzikle ortalığı inleten mekan görmedim.

Burada da, thasos daki gibi tavernalarda hem Turkce bilen personele, hemde Türkçe menuye rastlamak sıradan. Zaten çok fazla Türk plakalı araç goruyoruz.

Teknolojik olarak, sanayi gucu olarak, ekonomik olarak (kişi başına milli gelir demeyin. çünkü nüfusları bizim 1/7 miz), askeri olarak Yunanistan'dan iyiyiz.

Insanlik olarak maalesef aramizda 50 yil fark var.

« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2017, 21:03:41 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
SELANIK

Makedonya öncesi son durağımız Selanik. Tıpkı İzmir havasi var burasinin. Hatta madoya ve istikbal mobilyaya bile rastladik

Ama esas amacimiz
tabi ki Atatürk'ün büyüdüğü evi görmek. Burasını görmeden Yunanistan'dan ayrılmak olmaz.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Selanik manzarasini en iyi görebileceğiniz yer white tower. Bu tarihi yer ve çevresi mutlaka görülmeli.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aristotelous meydani son durağımız. Sonrasında Makedonyaya yola çıkıyoruz.

« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2017, 00:12:53 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
MAKEDONYA

Meşhur ohrid gölüne gitmek için Yunanistan'dan çıkıp, makedonyaya giriyoruz. Daha gümrükten girer girmez, sanki yugoslavya hic dagilmamiş ve biz 1980 yılında yolculuk yapiyormuşuz hissine kapiliyoruz. Zaten resimlere bakınca sizde anlayacaksınız.

Ancak buna paralel inanilmaz bir dogal guzellik var. Her yer yem yeşil.

Devami gelecek....

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
OHRID

Kaynağı pekçok yer altı suyuyla beslenen ve dünyanın en berrak 4 gölü arasında yer alan Ohride variyoruz.

Öncelikle ohrid şehrinden biraz bahsedeyim. Yunanistanin aksine "turisti opmek" adına burada ne ararsaniz var. Yabanci plakali araç görünce hemen yanınıza yaklasip "oda lazim mi" diye yapisanlardan tutunda, mezbelelik otellere 4 yıldız veren ama kol gibi ucret isteyen bir turizm anlayışı mevcut. asgari ücret yunanistan in 1/3'ü. ama yunanistan dan her anlamda çok daha kazık bir şehir ohrid.

özellikle yaz aylarında otel doluluklari full. merkez tam keşmekeş ve her yerde kumarhaneler. yani ilk izlenimim son derece olumsuz.

ama eftesi gün o dillere destan ohrid gölünde tekne turu ve st. nahum manastirina yapilan yolculuğumuzda bu güne kadar hiç rastlamadığımız doğal guzellikler görüyoruz.

Neyse ben susayım resimler konuşsun :)

« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2017, 23:14:24 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Alıntı yapılan: SAHLVCV;621413
Insanlik olarak maalesef aramizda 50 yil fark var.

Abi ilgiyle takip ediyorum paylaşımını :)

Ama bu belirttiğin husus çok önemli. Sanayide vs ne kadar onlardan ilerde olursak olalım insanlık bambaşka bişey

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı MaÇaHeL

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
takdire şayan paylaşımlar ve yorumların var tebrik ve tazahüratla takip edicem...gönlündeki güzelliklerle dolu tatilin ve her daim yolun açık olsun kardeşim.