škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.6tdi AE189 motor emisyon guncellemesi 23R6

Raci · 42 · 20827

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tevfik Yüksel

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sedat önal;623543
Merhaba,

Sn. [MENTION=9937]Tevfik Yüksel[/MENTION] beyin söylediği tüm sorunlar 05.09.2017 tarihli güncelleme sonrası aracımda da mevcuttur. Yarın sabah servise gideceğim. Umarım size söylediklerini tekrarlamazlar .
Size de volant derlerse yapılan güncellemenin ortaya çıkardığı bir sorun kesinleşecek. Aracımı halen teslim almadım. Bugün aradığımda parçanın geldiği ve takılma aşamasında olduğu yarın  aracın test edileceğini söylediler. Aracı teslim aldıktan sonra madde madde bütün yaşananları özetler bir yazı yazacağım forumda. Güncelleme yapmak isteyenlerin biraz daha beklemesini tavsiye ediyorum. Yazdıklarımdan sonra karar vermeleri iyi olacaktır.

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sedat önal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar tekrar merhaba,

Dün işlerimden dolayı gidemedim, bu sabah gidebildim. Durum şöyle ki;

Aracı götürdüğümde titremeyi yapmadı o yüzden net bir teşhis konamadı, yine bilgisayara bağlayıp 10 dakika civarı süren testler vs yaptılar. Sonrasında 7 km yine döndük dolaştık sıkıntı çıkmadı. Tekrarlarsa video çekip servise gitme kararı aldık.

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Evet arkadaslar bu guncellemenin hurmalarını aldim 3 gun önce, aracım yolda giderken stop etmeye başladı, bu arizayi 3 kere yaptı ve en sonunda çekiciyle götürdüm servise, ariza bulamadılar guya, aracin verdiği ariza kodu geçici ariza ve yakıt bitti hatası dediler, yani burdan ben anlayacağımi anladım artik, demek ki bu güncelleme tam bir fiyasko olmuş, almanya bu konuda geri dönüşlere göre yeniden yazılım ve parça değişimi yapacaga benziyor bu gidişle, çünkü her araçta aynı sıkıntı olmayabiliyor, bende stop etme oburunde egr valfi berikinde enjektör seklinde farklı gelismeler oluyor fakat bariz ve net olan tek şey güç kaybı kesin oluyor ve olcumler ile sabittir arkadaşlar.
[/URL][/IMG]

Çevrimdışı T.Altunbas

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar. Ben de 1.6 tdi dsg kullanıcısıyım. Az önce emisyon  güncellemesi için servis tarafından arandım. Forum üyesi olduğumu ve bu  konu ile ilgili güncelleme yaptıran kullanıcıların ciddi problemler  yaşadığını,ağrısız başımı ağrıtmak istemediğim belirttim. Onlar da  güncellemeyi sürekli yaptıklarını kullanıcılar tarafından olumsuz bir  dönüş olmadığını sorun olduğu takdir de zaten arkasında olduklarını  belirttiler. Sizce güncelleme yaptırmak ne kadar mantıklı? Yapılmadığı  taktirde doğacak sorunlar bize mi yüklenir?

Çevrimdışı Tevfik Yüksel

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: T.Altunbas;624262
Merhabalar. Ben de 1.6 tdi dsg kullanıcısıyım. Az önce emisyon  güncellemesi için servis tarafından arandım. Forum üyesi olduğumu ve bu  konu ile ilgili güncelleme yaptıran kullanıcıların ciddi problemler  yaşadığını,ağrısız başımı ağrıtmak istemediğim belirttim. Onlar da  güncellemeyi sürekli yaptıklarını kullanıcılar tarafından olumsuz bir  dönüş olmadığını sorun olduğu takdir de zaten arkasında olduklarını  belirttiler. Sizce güncelleme yaptırmak ne kadar mantıklı? Yapılmadığı  taktirde doğacak sorunlar bize mi yüklenir?

Bütün servisler böyle söylüyor. Kısmen haklılar. Güncelleme yapılıp da sorun çıkarmayan araçlar da var. Evet çıkan sorun da servisler ellerinden geldiğince yardımcı oluyor. Benim başıma gelen olayda olduğu gibi. Ancak yapılan güncellemenin bazı araçlarda olumsuz etkiler oluşturduğu da kesin bir durumdur. Daha önce bu konuda detaylı bir açıklama yapacağımı yazmıştım. Aracımı servisten teslim aldım, gözlemlerimi, yaptığım araştırmaları aşağıda madde madde yazacağım.

Aracımı servisten teslim almaya gittim. Aracı teslim almadan önce servis danışmanı ve servis müdürü bana yapılan güncelleme ilgili kendilerine genel merkezden söylenenleri bana aktararak uzun uzun bir sunum yaptılar. Fazlasıyla ilgilendiler. Araçta yine sorun oluşması ve devam etmesi durumunda aracın arkasında olduklarını söylediler. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu konuda asla hiçbir yetkili servisi ve servis görevlisini suçlamıyorum. Sizlerinde bildiği üzere bu işi yapan VW'dir. Servisler kendilerine gelen emri uyguluyorlar.

1-Tarafıma yapılan bilgilendirme sonrasında servis danışmanı ile araçla test sürüşüne çıktık. Sürüşten önce olduğu yerde aracımı üst üste birkaç defa stop ettirdim. Araç ilk stop etmede sarsıntılı stop etmedi. Ancak 2. ve 3.stop ettirmelerde sarsıntılı stop etti. Fakat bu sarsıntı eskisi gibi değildi. Daha hafifti. Servis danışmanı da buna şahit oldu ve o da bu durumu onayladı. Sonra ki stop ettirmede yine sarsıntı olmadı. Sonuç olarak araçta oluşan sarsıntı eskisi gibi rahatsız etmeyecek seviyeye gelmiş, ancak tamamen geçmiş değil.

2-Aracın performans konusuna gelirsek, ben aracımı performanslı kullanan biri olmadığım için bu konuda olumsuz bir yorum yapmam mümkün değil. Araç bu hali ile de beni memnun ediyor. Ancak seat forumunda da okuduğum yorumlarla desteklenen tespitim şudur ki, araç artık gaza yüklendiğinizde eskisi gibi atlamıyor. Daha cool bir şekilde hızlanıyor. Araç gitmiyor diye birşey yok. Bunu da şuna bağlıyorum. Serviste bana şöyle bir cümle söylendi. Yapılan işlemde aracın nox gazının azaltılması için yanma veriminin azaltıldığı söylendi. Aracın atikliğinin biraz daha sakinleşmesini buna bağlayabiliriz diye düşünüyorum. Tamamen kendi fikrim. Teknik bir bilgiye sahip değilim. Teknik konuda bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyoruz. Ayrıca Seat forumunda bir kişi güncelleme sonrasında verilen belgede araçta güç kaybı oluşmayacağına dair bir cümle varmış. Bu husus önemli. Bana herhangi bir belge verilmedi. İmzaladığım belgede de böyle bir cümle olduğunu şu an hatırlamıyorum.

3-Seat forumunda iki aracına güncelleme yaptıran bir kişinin iki aracında da hiçbir sorun olmadığını, ilk etapta yakıtta artış olduğunu sonra da azaldığını söyledi. Bu cümlenin aynısını aracımı teslim almadan önce servis müdürü de bana söyledi.

4-Yine Seat ve VW forumunda yaptığım incelemede güncellemeyi yapan araçlarda en çok yaşanan sorun DPF ve EGR. Sarsıntı problemini yaşayan bir kişiye rastladım.

Sonuç olarak, güncelleme sonrası her aracın ilk etapta yakıtında hafif bir artış yaşayacağı kesindir. Bunun dışında hiçbir sorunla karşılaşmayan araçlar olması karşısında kesin olarak sorun yaşayan araçlar da var olması nedeni ile VW'nin oluşan problemlere çözüm üretene kadar güncelleme yaptırmak için beklenilmesini şahsen tavsiye ediyorum. Yine de takdir sizlerin arkadaşlar.

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar benim aracimda stop haricinde rölantide sarsıntı da bas göstermişti bugün serviste bu konuyla ilgili enjektör ayar ve adaptasyonu iceren bir islem yapıldı araci islem sonrası 30km kullandım ve herhangi bir olumsuzluk yaşamadım henüz, ilerki zamanlarda kullanımlarımi ve gözlemlerimi sizinle paylaşacağım inşallah aracım düzelmiştir

Çevrimdışı bertann

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Emisyon güncellemesindrn sonra ben de sıkıntılar yaşadım motor istikrarsızlaştı bende videoya çektim youtube attım burdan izleyip ne demek istediğimi çok iyi anlaya bilirsiniz
https://youtu.be/pXZvPfcwZ4M

Evet servisler sıkıntınyok diyor ama bende oldu stop ederken titreme yapmaya başladı yakıt tüketimi şu an  1,5. 2 lt artış gösteriyor birde gaz tepkileri istikrarsız oldu aynı devirde 2 kere viteş atıyor videosu çektim youtube attım izleye bilirsin
 Eğer yaptırmadıysan bence şu an yaptırma bir araçta motor sesi arttı vites düşürükende sarsıyor acemi kullanıcı gibi titretiyor aracım bubara dsg

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bertann;627470
Emisyon güncellemesindrn sonra ben de sıkıntılar yaşadım motor istikrarsızlaştı bende videoya çektim youtube attım burdan izleyip ne demek istediğimi çok iyi anlaya bilirsiniz

Evet servisler sıkıntınyok diyor ama bende oldu stop ederken titreme yapmaya başladı yakıt tüketimi şu an  1,5. 2 lt artış gösteriyor birde gaz tepkileri istikrarsız oldu aynı devirde 2 kere viteş atıyor videosu çektim youtube attım izleye bilirsin
 Eğer yaptırmadıysan bence şu an yaptırma bir araçta motor sesi arttı vites düşürükende sarsıyor acemi kullanıcı gibi titretiyor aracım bubara dsg
Gecenlerde yine stop etti servise götürdüm yapilan incelemede aracın mazot pompası arızalı çıkmış değiştirmişler, 1 hafta oldu kullanıyorum ve henüz stop etmedi ama aracta bazı tutarsızlıklar var bazen yavaşlayınca aniden 1.vitese atiyor ve araba kapaklanıyor stop etme arızası varken de bunu yapıyordu o yüzden yine stop edecekmiş gibi hissediyorum, en onemlisi de araçta çok yakıt artışı var ve araç neredeyse benzinli gibi yakıyor, aslında bir gün bir araya gelip araçlara bir bakmak lazım problemleri karşılaştırıp uzerinde kritik yapmak iyi olurdu. Bu konuyu 1.6 tdi yolda giderken stoo etme diye konu açıp orada ayrica yazdım onuda bir oku kardeş.
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2017, 22:06:34 Gönderen: Raci »

Çevrimdışı bertann

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
iyi yapmışsın ayrı konu açarak valla görcez bende şu an sadece vites geçişleri sıkıntılı ve titremeli birde yakıt arttı ben stop fln olmadı bir de servis tabi bu arızaları önemli olan bedelsiz yapması sonuç da onlardan kaynaklı senin durumun çok sıkıntılı olmuş allah sana kolaylık versin kardeş. Biz araçları ne kadar bir araya getirip test etsekde önemli olan servis de test esnasında yapması ben götürdüm video gösterdim test edelim dedi ettik olmadı arabayı bana bırak servis müsait olduğunda dedi ben test edeyim ara dedi 1 gün et 2 etdi çıkmadı diyelim bişey yok dicek banada araç lazım eşim hamile bırakamıyorum doğal olarak video çekiyorum bende. Yakıtım arttı ama her gün gitti yolda 3,5 km yol güncellemeden önce 5.5  6 arası yakarken şu an 7 ile 8 arası yakıyor götürdüm yazılımla bişeyi sıfırladı böyle dene dedi ama hala yakıt aynı

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bu emisyon güncellemesi bizim araçlarda hem yazılım hemde parça değişimi olarak yapılıyor bazı araçlarda bunun yanında dsg guncellemesi de yapıldı bende de tabiki yapilan emisyon güncellemesinde aracın maf sensöründen once hava filtresi çıkışına sönümleyici eleman dedikleri hava akışını ve hızını azaltıcı bir parça takılarak aracın hava alışını azaltarak oksijen oranı azaltılıyor ve nox gazi dengesi bu sayede ayarlanıyor, yanlız burada göz ardı edilen şey aracın bu guncellemeyi yapana kadar ne şartlarda kullanıldığı enjektör durumu egr ve dpf dolulugu manifold kurum oranı gibi faktörler hiç düşünülmeden hepsine aynı güncelleme yapılıp tek taraflı çözüm yapılıyor, ondan sonra başlıyor problemler, kimi araç enjektör arızası kimi egr, kimi farklı sekilde ariza vermeye başlıyor,  bunun ceremesi de aracin sahibine yükleniyor, isin en kötü tarafi da bu guncelleme geri alınıp eksiye donulemiyor, çünkü ecu lar bu işleme izin vermiyor, yani işin özü arabaları mahvedip elimize veriyorlar, keşke bu guncellemeyi yaptirmak istemiyorum deyip ne imzalanacaksa imzalayıp dönüp arkamı gitseymişim.

Çevrimdışı bluevelvet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Eylül'de 60bin bakımı yaptırdım. Vw forumunu okuyunca güncelleme yaptırmadim.

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
En doğrusunu yapmışsın bence, dertsiz başa dert almaya gerek yok.

Çevrimdışı sedat önal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sedat önal;623732

Dün işlerimden dolayı gidemedim, bu sabah gidebildim. Durum şöyle ki;

Aracı götürdüğümde titremeyi yapmadı o yüzden net bir teşhis konamadı, yine bilgisayara bağlayıp 10 dakika civarı süren testler vs yaptılar. Sonrasında 7 km yine döndük dolaştık sıkıntı çıkmadı. Tekrarlarsa video çekip servise gitme kararı aldık.

Süreç şöyle devam etti;
10 Ekim'de araç kullanırken yine rölantide titreme başladı, izinli olduğum için hemen Doğuş Maslak'ın yolunu tuttum. Gittiğimde ilk kontrol eden kişi yoktu ve başka bir yetkili titreşimi gözleriyle görüp, mazotu yarım depoyu geçecek şekilde doldurup gelmemi söyledi. Shell'den dedikleri gibi 3/4 olacak şekilde mazot doldurup döndüm. Yine ilk gittiğimde yaptıkları gibi bilgisayar bağlayıp çeşitli testler veya güncelleme (ayrıntısını o kadar bilemiyorum) yaptılar ve gönderdiler.

Araçta değişen hiçbir şey olmadı aynı titreşim devam ettiği gibi yakıt tüketimi filan da arttı.

12.12.2017'de 60.000 KM randevusu alıp tekrar gittim ve sorunları tekrarladım. Aracımdan güncelleme yapılana kadar çok memnun olduğumu, ancak güncelleme adı altında her ne işlem yapıldıysa o günden beri araçta bir çok sorun oluştuğunu söyledim. Hatta bu yazılımın mümkünse geri alınmasını istedim ancak bunun mümkün olmadığını belirtip sonrasında ise gidip sanayi bakanlığından yazı getirmeniz gerekiyor dediler ? Arabanın bir süre kalması gerektiğini üretici ile görüşeceklerini belirttiler. Diledikleri kadar kalabileceğini belirtip işime döndüm.

Bu sabah tekrar aradılar ve araç için yazılım beklediklerini, bu süreçte arabanın kalmasına lüzum görmediklerini, bakım işleminin tamamlandığını söyleyip, aracı teslim ettiler.

Yazılım ile ilgili dönüş alır almaz beni arayacaklarmış.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dizel araban mı var derdin var. Bu emisyon skandallarından sonra üzerine gittikçe başka başka olaylar çıkıyor.

Benim de var bir kaç dizeli olan arkadaşım. Servise giden güncelleme gördü. Araç eskisi kadar atik değil artık diyorlar. Geri dönüşü de nasıl olur bilmiyorum.

Çevrimdışı tatar331

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;629842
Dizel araban mı var derdin var. Bu emisyon skandallarından sonra üzerine gittikçe başka başka olaylar çıkıyor.

Benim de var bir kaç dizeli olan arkadaşım. Servise giden güncelleme gördü. Araç eskisi kadar atik değil artık diyorlar. Geri dönüşü de nasıl olur bilmiyorum.

s.a arkadaslar. bende  güncelleme sonrası arabayı 3 haftadır deniyorum. araba gitmiyor. boguluyor gibi..tüketim de  çok ta yakıt harcıyor gözüküyor...arabada bir hantallık var atiklik yok... araba 31,000km de