škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Otomatik vites arızası çözüldü.

SAHLVCV · 16 · 66435

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bu yazımı tüm otomatik vites sahibi forumdaşların sabırla okumasını tavsiye ederim. Zira her ne kadar benim aracım Skoda Citigo olsa da, aracımın problemini Land Rover sitesinde keşfettim. Ayrıca farklı otomatik vites arızalarında da benim faydalandığım yolun, sizler için de ucuz bir çözüm olabileceğini düşünüyorum.

Öncelikle kısaca sorunumdan bahsedeyim. Skoda citigo marka aracımda geri vites sorunu yaşıyordum. Aracı geri vitese aldığımda ekranda R harfi çıkıyordu, ancak araç gaza basmama rağmen geri gitmiyordu. Vitesi D konumuna alıp, aracı biraz ilerlettikten sonra tekrar geri vitese aldığımda araç geriye doğru hareket etmeye başlıyordu. Ancak bir süre sonra, özellikle çok sıcak havalarda ve sabah ilk çalıştırmada bu sorun iyice artmaya başladı. Hatta iki hafta kadar önce aracı uzun süre kullanıp evin önüne geldiğimde geri vitese hiçbir şekilde geçmedi. Bir saat kadar park ettikten ve hava soğuduktan sonra geri vitese geçmeye başladı. Bunun dışında aracı geri vitese aldığımda ve 2. vitesten 1. vitese düştüğünce oldukça sesli bir geçiş oluyordu.

Aracı servise bıraksam, otomatik vites arızası için en az 2-3 bin TL tamir parası gideceği için, uzun süre internette bu sorunla ilgili araştırma yaptım. Bir forumda Land Rover marka bir araçta benim sorunumun birebir aynısını yaşayan birisi vardı. Ona cevaben bir kişi, aracın şanzıman yağını değiştirmesi tavsiyesinde bulunmuş ve bunu uygulayan kullanıcının da sorunu bitmişti.

Bende aynı yöntemi uygulamaya karar verdim. Yetkili servise gittim durumu anlattım. Cevaben:

- Bu sorun şanzıman yağından kaynaklanmaz, ayrıca şanzıman yağı ömürlüktür kolay kolay değişmez. Siz aracı bize bırakın kontrol edelim dediler.

- Ben şanzıman yağını yine de değiştirmek istiyorum, nedir maliyeti dedim.

-Litresi 230 TL. Citigoya 2 litre yağ gider. Sadece malzeme 460 TL dediler.

İnternetten biraz daha araştırdım. Yabancı sitelerde, aracım için en uygun birkaç marka belirledim. Castrol Dex III Atf marka şanzıman yağının 2 litresini 65 TL'ye aldım. Sonra otomatik şanzıman işi yapan bir servise gidip, elimde diğer malzemelerle hem 45 bin bakımını hem de şanzıman yağını değiştirmeye gittim.

Şanzımancı da aynı servis gibi:

-Abi bu yağı niye değiştireceksin, senin sıkıntın yağdan değildir. dedi.

-Sen değiştir ben araştırdım, sorunun çözümü için önce ucuz yolu deneyeceğim dedim.

Bu seferde

- Abi sen yanlış yağ almışsın, citigoya "ATF" yağ konmaz dedi.

(Ustayı bozmamak adına ATF'nin Automatic Transmission Fluid, yani otomatik şanzıman sıvısı olduğunu söylemedim :)

- Usta sorumluluk bende sen koy dedim. Sonra yok biz yine de şase numarasıyla bir bakalım yanlış yağ olmasın dedi.

15 dk sonra:

-Abi senin yağ doğruymuş, dedi.

Neyse bütün değişimler yapıldı. Sonuç olarak şanzıman yağı değiştiğinden beri ne geri vitese geçmeme problemi kaldı, ne de sesli şanzıman geçişi sorunu.

Aracımın vites geçişleri acayip düzeldi ve akıcı oldu.

Özellikle sesli vites geçişi problemi olan arkadaşlar için mutlaka şanzıman yağı değişimini tavsiye ediyorum.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sene 1999 91 model duz vites audi 80 arac almistim. Aracin tum motor yagini ve sanziman yagini degistirmistim. Sehir ici sorun yoktu ancak uzun yolda yaklasik 300 km sonra dorduncu vitese gecmeme problemi olmaya baslamisti. Kayserideydim o zamanlar , donuste ustamla beraber arastirmistik ve mercedes tamircisi bi arkadas sanzimanyagini atf 2 koyun demisti. Tekrar yag degisimi yaptik sanziman saat gibi olmustu.

İnsallah sizdede ilerleyen zamanda problem tamamen cozulmus olur. Ayrica aracinizin garanti ile ilgili bi sorunu yoksa yaptiginiz bu islemi skoda merkezede iletebilirsiniz.

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
En büyük hata yağın ömürlük zannedilmesi ve filtre değişiminin yapılmaması..

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
geçmiş olsun Ömer abi, bilinçli araç sahibi olmak böyle bişey işte. eğer düz mantık olarak servis yada ustaya bıraksan yüksek ihtimal hem sorunun bu kadar çabuk çözülmezdi hem de bi dünya masraf çıkardı

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: schumici;619934
geçmiş olsun Ömer abi, bilinçli araç sahibi olmak böyle bişey işte. eğer düz mantık olarak servis yada ustaya bıraksan yüksek ihtimal hem sorunun bu kadar çabuk çözülmezdi hem de bi dünya masraf çıkardı

Furkan biliyorsun bir laf vardır, "tecrübe, hayatta yenilen kazıkların toplamıdır" diye. :)

Citigo başlığında açtığım 2 konu daha var bu şekilde. 450 TL lik ön takım değişimi isteyen servisin bana söylediği problemi, 2 TL'lik basınçlı su ile yıkayarak halletmemden tut, 50 TL'lik rot işi için, 500 TL parça değişimi tavsiye eden servislere kadar pekçok olay yaşadım. Sadece bu sene servisleri takmayıp kendi araştırmalarımla cebimde en az 3-4 bin TL para kalmıştır.

Mesela 45bin bakımındaki filtreler, motor yağı ve şanzıman yağı değişimi için yetkili servis 1.350 TL para istemişti.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Allah'tan internet ve forum siteleri var. :)
« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2017, 09:33:47 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı Tismah

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhaba,
çok faydalı oldu. benımde 2013 eleganse aracım mevcut 1 vitesten 2 vitese geçişte ses problemı var ve 2,3 kere geri vites sorunu yaşadım.
servise sordugumda bana 4 bin küsür fiyat verdi, tabi yaptırmadım :)
emegine sağlık.

Çevrimdışı Sultan.Baybars

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=9860]SAHLVCV[/MENTION]
Çok mutlu oldum azmin zaferi araştırmanın meyvesini almışsınız tebrik ediyorum
« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2017, 12:43:25 Gönderen: enoktakenokta »

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tismah;620025
merhaba,
çok faydalı oldu. benımde 2013 eleganse aracım mevcut 1 vitesten 2 vitese geçişte ses problemı var ve 2,3 kere geri vites sorunu yaşadım.
servise sordugumda bana 4 bin küsür fiyat verdi, tabi yaptırmadım :)
emegine sağlık.
kesinlikle yağ değişimi tavsiye ediyorum. insallah sorununu bu şekilde cozersin.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Tismah

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SAHLVCV;620042
kesinlikle yağ değişimi tavsiye ediyorum. insallah sorununu bu şekilde cozersin.

merhaba,
siz hangi serviste yağ degişimini yapmıştınız?

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
haramiderede sanziman isi yapan bir servise götürmüştüm.

ama cok onemli değil. herhangi bir sanzimanci usta rahatlikla değiştirebilir.

« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2017, 21:23:03 Gönderen: SAHLVCV »

Çevrimdışı Tismah

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sonmezler sanziman e gorustum. Bana 5 litre oldugunu iletti, bende 2 litre aldigini ilerrim.
Dogrumudur 2 litrede halledebilirmiyiz.
Bir ricam olacak yagi nereden temin ettiniz internete bulunan yaglar orjinalmidir? Litresi 30tl

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tismah;620234
Sonmezler sanziman e gorustum. Bana 5 litre oldugunu iletti, bende 2 litre aldigini ilerrim.
Bir ricam olacak yagi nereden temin ettiniz internete bulunan yaglar orjinalmidir? Litresi 30tl

Valla sönmezlerdeki arkadaşları tebrik ediyorum. Sanırım citigo ile superb'i karıştırdılar.

Ben hem yetkili servisten hem de internetten teyit aldım. 2 litre şanzıman yağı al. Zaten içinden max 1.2 litre yağ çıkarabilecekler.

Ben içinden çıkan 1,2 litre yağa karşı, 1,6 litre Castrol Dex III Atf koydurdum.

N11.com dan aldım. İÇin rahat olsun çünkü şanzıman yağı (yada sıvısı) zaten hidrolik sıvısı olarak da kullanılabilen sıvıdır.

Aldığım link bu: http://urun.n11.com/hidrolik-sistem-yagi/castrol-1lt-transmax-dexron-iii-multi-tasit-yag-P12200690

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tismah;620234

Sanayideki şanzımancılar içindeki yağı sızdırma ile boşaltıyorlar sonra yeni yağ doldurup bir müddet sürüş yapıp içindeki kalıntı eski yağın tamamıyla çözülmesini sağlıyorlar ikinci defa boşaltıp son yeni yağı doldurup işlemi tamamlıyorlar
Sanayideki usul bu şekilde olması nedeniyle kapasitenin 2 katı yağ istiyorlar
Servisler bildiğim kadarıyla kompresor yardımıyla ve yağ çözücü ile değişim yaptıkları için kapasite kadar lt söylüyorlar youtube videosunu izlemiştm.

Çevrimdışı Tismah

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, bugun yagi degistirdim neredeyse bir fark goremedim 1 den ikiye gecerken ses devam etmekte.
Sanziman yagi nereden dolduruluyor orayi kacirdim.

Çevrimdışı otomatikşanzıman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
dsg edc power shift dct dtc cvt dpo
otomatik bizim işimiz
her marka ve model araçta teknik bilgi ve sorularınız için
bizi arayabilirsiniz bekliyoruz
05392281647