škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Chevrolet Aveo 1,3 cdti 75 HP Chip Tuning Ecufast

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar chip işini bugün itibariyle bitirmiş bulunmaktayım stock haline geri aldım. Buraya da bu işi düşünenlere yol göstersin diye deneyimlerimi sorunlarımı yazacağım.

Chip işinden neden vazgeçtim?
Sebep:

* Araba haftada bir partikül uyarı vermeye başladı. Normalde arabayı devirli kullanınca partikül tutmaması lazımken 2500 üzeri kullanımlarda daha çabuk dolduğunu gördüm 2 hafta içinde 2 kere uzun yola çıkmama rağmen şehir içi hemen dpf uyarısı veriyordu. Burada chip ten sonra oldu dersem yanlış olur doluydu sanırım ama chip sayesinde gizli temizleme bile yeterli olmuyordu. Şunu da belirteyim 1 yıldır araç bende 1 yıl boyunca chipten önce 1 kere dpf uyarı lambası yanmıştı.
 * Araba sürekli dpf uyarı verince ya dpf yi iptal edecektim yada temizletecek tim temizletmeyi tercih ettim. Temizledikten sonra çekiş çok değişmedi. Temizlikten sonra bir gün aynadan gazlayınca siyah duman attığını gördüm ama baya atıyor şaşırdım dpf olan araç nasıl siyah duman atar diye dedim her halde temizlerken dpf yi bozdular temizlettiğim yere gittim baktılar dpf de bir şey yok olsa uyarı verir motor tekleme yapar gaz yemez dediler enjektör veya oksijen sensörüne baktır dediler. Sonunda bir enjektör ustası chip tendir stock haline al düzelir düzelmezse de enjektörleri söker test ederiz dedi. Bu arada araba sabahları ilk çalıştırmada beyaz duman atmaya başladı. Tabi bu korkutmaya başladı beni.
 * Yakıt sapıtmaya başladı bir ara 0,200 kuruş yakarken bir ara 0,370 kuruş yaktı araba videolarda da anlaşıla bileceği gibi alt devirler daha cansızdı.
 Bu sebeplerden dolayı stock haline geri döndürdüm.

Sonuç:

* Arabam siyah duman atmıyor artık. Yalnız sabahları hala beyaz duman atıyordu bu gün atmadı. Sanırım oda düzeliyor.
 * Stock hali kesinlikle alt devir daha canlıymış ama üst devir stock halinde çok cansız. Chip ile stock kesinlikle hemen aradaki farkı belli ediyor. 2500 deviri geçince araba çok daha iyi gidiyormuş chipliyken. Chip te alt devir kesinlikle daha kötü zaten videolardan da bu anlaşılıyor.
 * % 25-30 güç olayına ben inanmadım çünkü ben çok çeşitli araba süren ve az çok araba üzerine araştırma yapan biriyim benim hissettiğim en fazla %15 çünkü 75 hp - 190 tork benim aracım % 25 güç almış olsa ( aracım çok bakımlıdır her 10.000 km rede tüm yağ ve filtre bakımını 5000 kmrede mutlaka hava filtresini değişim hemde en iyi yağla aracım 65000 kmrede )bu orana göre 93 hp 237 tork olması lazım aynı seviyeye sahip peugeot 301 kesinlikle bariz ondan seri norma de vadedilen %25 güç verse kafa kafaya gitmeleri lazım.
 * Yakıt konusunda tam bir şey diyemeyeceğim çünkü dediğim gibi çok farklı yaktığı oldu ama şunu diye bilirim arabayı düşük devirde sürünce chip te stock haline göre daha çok yakıyordu.
 * Stock haliyle arabama üst devir için sanki 200 kg yük eklenmiş gibi.

Bu yazdıklarım kimseyi karalamak için değil arkadaşlar çok iyi niyetliler sonuçta yılların firması bugün ben olumsuzluk yaşadım ama şunu da diyeyim bunu chip yaptı da diyemem dpf temizlendi belkide bozdular ondan duman falan çıktı. Yakıt konusunda da dpf belki sürekli temizlik yaptı ondan bir süre çok yaktı dengesiz veriler aldım. Belkide her ne kadar arabama kendimce baksam da enjektörlerde arıza var beyaz duman ondan dolayı çıkıyordu yada devam edecek. Bir de benim aracım çok tutulan bir araç değil üstündeki cdti corsa d motoru belkide corsa d motoru yazılımı attılar yanlışlıkla bendeki motor yazılımı daha farklıydı ondan alt devirler daha cansızdı.

Bu yazımı sadece deneyimlerimi sizlere aktarmak için yazdım. Hayırlı Günler.

Çevrimdışı ottoman32

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
benim arac 63 bin km de ecutech de yazilim oldu suan 88 bin de herhangi bir sorun yok arti olarak 2.0 tdi passat arkamda kaliyor hybrid yazilim duz boru 1.7 corsayla tampon tampona gidiyoruz. bu arada arac 1.6 tdi superb

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yazilimi ke ve nereyw yaptirdiginiz onemli.

Dizel cok devir ceviren bir arac degil, bu nedenle yazilimlar ust degil alt devirlere yonelik olur. Sizin bahsettiginiz gibi alt devirlerin olup ustlerin iyilesmesi yazilimin dizel karakterine uygun olmadiginin gostergesi.

Eknolarak uzerinde dpf olan aracin siyah duman atmasi cok cok zor. Ya yazilimla dpf by pass edildi ya da egr arizasi var.

Stage 1 olup dpf sinustunde olan hicbir aracin duman attigini gormedim  bugune kdr.

Ayrica benzer motor corsa larda da var ve yazilim yapipda altlar oldu diyeni hic duymadim.

Bence sizin yazilim problemliymis.

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Evet sanırım benim yazılım problemliydi çünkü yazılımdan sonra siyah duman hemen geçti. Şimdi tek beyaz duman kaldı bu sabahta ilk çalıştırmada eskiye göre çok az attı sanırım bir yerde yağ birikti sonu tam yakınca bitecek inşallah öyle olur yoksa enjektörleri söktürüp baktıracağım.

https://www.youtube.com/watch?v=S8pn9m2Ivf0
https://www.youtube.com/watch?v=h76rHQmhhmc
https://www.youtube.com/watch?v=_XAuyAhzVBI

Videolarda da stock halinin alt devri daha iyi chip işleminden sonra.
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2017, 11:51:52 Gönderen: enoktakenokta »

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fb1907;616962
Evet sanırım benim yazılım problemliydi çünkü yazılımdan sonra siyah duman hemen geçti.

Siz kime yaptırmıştınız Chip işlemini. Ben de daha önce paşaoğlunda chip tuning yaptırmış ve çok büyük sorunlar yaşamıştım. (seyir halinde aracın stop etmesi, ecu'nun arızalanıp garantiden değiştirlmesi gibi.)

Sonrasında stock haline döndürmüştüm.

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben Ecufast diye bir firmaya yaptırdım. Ben bu Chip işini yaklaşık 5 yıldır düşünüyordum ve iyi araştırmıştım. Ecufast bence bu sektörde iyi bir firma ama bazen şanssızlıklar yaşanıyor. Benim aracımdan çok fazla tuning yapılamadığı için belki yazılımı yaparken hata yapmış ola bilirler. Yazılımda hata olmaya da bilir. Ben alt devirler stock halinden daha kötü olunca şüpehenmiştim hatta firmaya da yolladım videoları önce aynı yerde mi denemeyi yaptın dedi evet dedim. Sonra arabada kaç kişi vardı diye sordu bende tek çekim yaptım dedim bundan sonra da depo dolumuydu diye sordu bende stock halindeki videoda daha fazla mazot vardı dedim sonra her şey normal diyince anladım bir yerde sorun var ve firmada anlayamadı diye.

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fb1907;616988
Ben Ecufast diye bir firmaya yaptırdım. Ben bu Chip işini yaklaşık 5 yıldır düşünüyordum ve iyi araştırmıştım. Ecufast bence bu sektörde iyi bir firma ama bazen şanssızlıklar yaşanıyor. Benim aracımdan çok fazla tuning yapılamadığı için belki yazılımı yaparken hata yapmış ola bilirler. Yazılımda hata olmaya da bilir. Ben alt devirler stock halinden daha kötü olunca şüpehenmiştim hatta firmaya da yolladım videoları önce aynı yerde mi denemeyi yaptın dedi evet dedim. Sonra arabada kaç kişi vardı diye sordu bende tek çekim yaptım dedim bundan sonra da depo dolumuydu diye sordu bende stock halindeki videoda daha fazla mazot vardı dedim sonra her şey normal diyince anladım bir yerde sorun var ve firmada anlayamadı diye.

Peki bu sorunlardan haberdar olunca firma ilgilendimi sizinle?

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ecufast vb firmalar bayiilikle calisiyor. Cogu bayii deki adamda merkezden gelen yazilimi yuklemek disinda bir sey yapmiyor. Genelde araca gore ozel ayar vb yapma bilgileri yok. Bu tur islere girdiklerinde de bayaa hatalar oluyor.

O nedenle yazilim yaptirdiginiz yerde marka degeri disinda yazilimi yapan elemanim ne kadar bilgili oldugu ve araca ozel ayar yapip yapamadigi cok onemli.

Sizde de sanirim benzer durum olmus..Cunku midel olarak Aveo ya az sayida uygulama yapilsa bile motor opel le ayni bildigim kadariyla. Ve 1.3cdti 75hp corsa ya bayaa yazilim yapilmistir.

Siz alt devirler oldu diince firmanin hemen ayarlari kontrol etmesi gerekirdi. Acikcasi biraz ilgisiz kalmislar.

Neyse umarim bundan sonrasi sizi uzmez
.

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SAHLVCV;616993
Peki bu sorunlardan haberdar olunca firma ilgilendimi sizinle?

Chip atmadan önce video çekmiştim chipten sonra kıyaslayınca alt devirlerin chipte daha yavaş hızlandığını gördüm ve hemen aradım diğer yazılarımda da belirtiğim gibi videoları yolladım önce bana yanı yerde mi bastın dedi evet dedim sonra kaç kişiydiniz dedi arabayı sürerken bende tek kişiydim dedim en son depon dolumuydu dedi bende stock çekimde depom daha dolu dedim dpf doludur dedi bende yeni uzun yoldan geldim dpf hatta boşalmıştır dedim. Bu sefer her şey normal sorun yok deyince sustum konuşmanın fazla bir gereği yoktu. Duman olaylarını falan hiç bahsetmedim.

Ama hala sabahları yoğun beyaz duman var 20 sn kadar. Bu korkutuyor beni