škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kar ve buzda ABS Fren mesafesini uzatiyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konyadaki cetin kis sartlarinda karda buzda aracin her yonunu deneme sansim oldu. Ilgimi ceken en onemli konu ise: buzda ABS aracin fren mesafesini cok cok artiriyor. Ayni sartlarda el freni cok daha etkili.
Arada el frenini deniyordum ama gecen gece girdigim ara yolda 50km suratle giderken frene dokundum tabi asfaltin ustu cam gibi buzmus fren pedalina sonuna kadar bastim 4 lastikte kilitlendi 15 metreden fazla kaydi yol bitti ama donebilecegim hiza dusemedim aklima el freni geldi ve arka lastik buzu kaziyor gibi ses cikartarak hemen yavasladim.
Aklinizda bulunsun el freni kar ve buzda cok etkili fakat emniyet kemeriniz takili olsun yoksa tusu biraksanizda arac duruncaya kadar freni birakmiyor.

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Forever;604410
Konyadaki cetin kis sartlarinda karda buzda aracin her yonunu deneme sansim oldu. Ilgimi ceken en onemli konu ise: buzda ABS aracin fren mesafesini cok cok artiriyor. Ayni sartlarda el freni cok daha etkili.

Arada el frenini deniyordum ama gecen gece girdigim ara yolda 50km suratle giderken frene dokundum tabi asfaltin ustu cam gibi buzmus fren pedalina sonuna kadar bastim 4 lastikte kilitlendi 15 metreden fazla kaydi yol bitti ama donebilecegim hiza dusemedim aklima el freni geldi ve arka lastik buzu kaziyor gibi ses cikartarak hemen yavasladim.

Aklinizda bulunsun el freni kar ve buzda cok etkili fakat emniyet kemeriniz takili olsun yoksa tusu biraksanizda arac duruncaya kadar freni birakmiyor.

Abs sisteminde fren mesafesini azaltmanın dışında aracı yönlendirdiğiniz yöne doğru giderek durması zaten en kilit noktası.El freni çekerek durabilirsiniz ama aracı istediğiniz yöne yönlendiremezsiniz.Ancak kışın abs de mesafe uzuyor olsa bile çok daha faydalı olduğunı düşünüyorum.Zaten asfaltta söylemeye gerek yok :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı drhsyn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Kuru Asfaltta da abs fren mesafesini uzatır, abs nin espirisi araca fren pedalına bütün kuvvetinizle basarken yön de verebilmenizdir.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kuru zeminde ABSnin faydasi tartisilmaz ama Bana gore isler Buz uzerinde degisiyor. 20 gundur hava karanlikken buzun uzerinde ise gidiyorum aksamda karanlikta heryer buz tutmusken geliyorum. Aracin her halini denedim. Dusuk suratte ABS olsada arac alip basini gidiyor, direksiyonu cevirsenizde kayda deger bir yon degisiminiz olmuyor. Degistirsede konyada ara yollarin iki arac kadar kismi acik gerisi kar yiginlari. Mesela kar kalinliginin fazla oldugu otoparktan ESP acikken cikamiyorum, arac patinaja dusuyor ama ESP deviri dusuruyor pedali haliya yapistirsamda devirlenmiyor.

Çevrimdışı utkub

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Abs sıstemı buzda pek ıse yaramaz dıye dusunuyorum.Abs frene asıldınıgınzda arabının kızaklama yapmaması ıcın pıstonlar cok ani fren yapmadan durdurur aracı kaymadan araba durur ve yönde verebilirsniz araca.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Abs acmak her sartta fren mesafesini uzatir. Abs kisa mesafede durmayi degil, panik frende kontrolu kaybetmemeyi saglar.

En kisa durus carparak gerceklesir, sonrasinda limit fren yapilarak gerceklesir.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Forever;604415
Mesela kar kalinliginin fazla oldugu otoparktan ESP acikken cikamiyorum, arac patinaja dusuyor ama ESP deviri dusuruyor pedali haliya yapistirsamda devirlenmiyor.

ESP değil o ASR. ESP kapanmıyor bizim araçlarda. ESP şasi dengesini sağlayan sistem. ASR patinaj önlüyor. Dediğiniz gibi kalkışlarda ASR açıksa çok zor kalkıyor araç.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ailotana;604784
ESP değil o ASR. ESP kapanmıyor bizim araçlarda. ESP şasi dengesini sağlayan sistem. ASR patinaj önlüyor. Dediğiniz gibi kalkışlarda ASR açıksa çok zor kalkıyor araç.

Superb!'tre ne oldupunu bilmiyuorum. PasSatta ESP off tusu vardi vitesin yaninda kapatinca gostergede superb ile ayni kayan arac isareti cikiyordu.
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2017, 10:24:04 Gönderen: Forever »