škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Aracım Çok Yakıyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hakankuzay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2016 model aracımı ikinci el aldım 2 hafta oldu full ekspertizini skoda erya da yaptirdim tamamıyla kusursuz dediler neyse ilk arkadan gelen sesler sıkıntı yaptı bana ama şimdi asıl derdim çok yakması akaryakıt aldıktan sonra ortalama 8.7 litre yakıyor bu da çok sinir bozucu ayrı olarak start stop daha araç tam durmadan devreye giriyor ama herşeyi geçtim ben hor kullanan bı insan değilim 120 yi gecmıslığim yok iş ev arası nasıl olur böyle yakar!

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kısa mesafelerde kullanıyorsanız her arabada olduğu gibi fazla yakması normaldır.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakankuzay;603732
2016 model aracımı ikinci el aldım 2 hafta oldu full ekspertizini skoda erya da yaptirdim tamamıyla kusursuz dediler neyse ilk arkadan gelen sesler sıkıntı yaptı bana ama şimdi asıl derdim çok yakması akaryakıt aldıktan sonra ortalama 8.7 litre yakıyor bu da çok sinir bozucu ayrı olarak start stop daha araç tam durmadan devreye giriyor ama herşeyi geçtim ben hor kullanan bı insan değilim 120 yi gecmıslığim yok iş ev arası nasıl olur böyle yakar!

:knp::fiuv:
gerçekten o rakamlar fazla beni şaşırttı.Tam dizele yöneliyorum bu tarz yorumları görüyorum vazgeçiyorum.:uve:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı wampir2000

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşım benim aracım 2015 1.6 tdi style dsg 23000 kmde geçen hafta sonu 16 kmlik bir yol gittim 11.2 yaktı benzinli araba gibi arabayı çıkarmaya korkar oldum.

Çevrimdışı law23

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınızın modelini yazmamışsınız, ama bende 1.2 TSİ DSG Rapid var , köprü trafiğine giriyorum, şu anda ortalama sizin rakam kadar yakıyor.Yine rsimsek arkadaşın dediği gibi kısa mesafe ise yine yakar.Son benzin zammından sonra durum daha vahim oldu.LPG de takılmıyor bu meretlere, ya uyumlu değil yada uyumlu kitler çok pahalı.

Çevrimdışı hakankuzay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Octavia 1.6 Tdi style 110 ps dsg aracım. Benim yakın  bi arkadaşım da da 2014 octavia elegance var dsg 105 ps onun ki ben ne kadar kullanırsam 6 litreyi geçmedi diyor valla anlamıyorum ben

Çevrimdışı rabbit

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakankuzay;603732

10km lik yol yapıyorsanız daha aşağıya inmez. 10. kmden sonra yavaş yavaş tüketim düşmeye başlıyor. Ben tasarruflu kullanımda oldukça iyi sayılırım. 3500 kmden beri 2016 rapid sb 1.4 tdi dsg kullanıyorum. Puanım 90. Ortalama tüketimi takip etmek ben de hobi oldu :)

Haftaiçi hergün hep aynı yolu kullanıyorum güzergah üzerinde ışıkları bol cadde;e5, yokuş aşağı ve yokuş yukarı yol var. Gidiş 20 km. Dönüş 20km.
Trafik gidiş ve dönüşte aynı. Giderken ortalama 5.6 ortalama dönüşte 3.8 yakıyor.

İlk 5 kmde 9 litre civarı ortalama veriyor 10. kmde 6-7 arasında oluyor. 15. kmden sonra ancak toparlıyor ve gerçek değerine ulaşıyor.

Ben e-5 e girdikten sonra yaklaşık bir 12 km yol alıyorum. ve e 5 e girer girmez hız sabitleyiciyi 75 km ye sabitliyorum.

Siz de trafiğin müsait olduğu bir zamanda boş bir otoban yolunda 90 kmye aracınızın hızını sabitleyip yaklaşık 20km yol yapın. Hala aynı sonucu veriyorsa bir problem var demektir.

Çünkü ben 20 km'lik yolda hergün 3.8 i çok rahat yakalıyorum. Bu testi yapmanız da fayda olabilir.

Çevrimdışı hakankuzay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rabbit;603772
10km lik yol yapıyorsanız daha aşağıya inmez. 10. kmden sonra yavaş yavaş tüketim düşmeye başlıyor. Ben tasarruflu kullanımda oldukça iyi sayılırım. 3500 kmden beri 2016 rapid sb 1.4 tdi dsg kullanıyorum. Puanım 90. Ortalama tüketimi takip etmek ben de hobi oldu :)

Haftaiçi hergün hep aynı yolu kullanıyorum güzergah üzerinde ışıkları bol cadde;e5, yokuş aşağı ve yokuş yukarı yol var. Gidiş 20 km. Dönüş 20km.

Trafik gidiş ve dönüşte aynı. Giderken ortalama 5.6 ortalama dönüşte 3.8 yakıyor.

İlk 5 kmde 9 litre civarı ortalama veriyor 10. kmde 6-7 arasında oluyor. 15. kmden sonra ancak toparlıyor ve gerçek değerine ulaşıyor.

Ben e-5 e girdikten sonra yaklaşık bir 12 km yol alıyorum. ve e 5 e girer girmez hız sabitleyiciyi 75 km ye sabitliyorum.

Siz de trafiğin müsait olduğu bir zamanda boş bir otoban yolunda 90 kmye aracınızın hızını sabitleyip yaklaşık 20km yol yapın. Hala aynı sonucu veriyorsa bir problem var demektir.

Çünkü ben 20 km'lik yolda hergün 3.8 i çok rahat yakalıyorum. Bu testi yapmanız da fayda olabilir.

Teşekkür ederim en kısa sürede deneyeceğim inşallah birde kısa mesafede fan açma yapabiliyor bu da normal mi?

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şuan havaların soğuk olmasından kaynaklanıyor büyük ihtimal ben her gün uzun yol demeyeyim de 30 km gidip 30 km geliyorum trafiksiz duble yolda birazıysa normal asfalt yol ortalamam yaz aylarında 5 5,5 litre civarı yakarken şuan ortalamam 7 litre böyle düşünün kafaya takılacak birşey değil

Çevrimdışı rabbit

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakankuzay;603779
Teşekkür ederim en kısa sürede deneyeceğim inşallah birde kısa mesafede fan açma yapabiliyor bu da normal mi?

Kısa mesafede fan açmanın normal olup olmadığı konusunda bir bilgim yok maalesef

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakankuzay;603779
kısa mesafede fan açma yapabiliyor bu da normal mi?

Kısa mesafede motor ancak ısınıyor fanı çalıştırması için radyatördeki suyu da ısıtmış olması gerek bu havalarda  aşırı sıkıştırmadıkça fan zor çalışır. Sizin büyük bir ihtimal kaloriferi auto modunda kullanıyorsanız klimanız da çalışıyordur ( A/C lambası yanıyorsa ) ve bu yüzden yakıt sarfiyatınız yüksek olabilir.

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Soğuk hava+ısınmayan motor+kısa mesafe+dur kalk trafiği+soğuktan yol tutuşu azalan lastikler= Çok yakan araç.

Bu mevsimde soğuklarda, dizelin kısa mesafelerde kullanılmasının ekonomikliği sorun yaratır. Aracın motorunun ısınması lastiklerin tutuş ısısına ulaşması yaklaşık 15 ila 30 dakika hatta daha fazla sürer.

Sürüş süreniz kısa ise  çok yakmak bir kader.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mesafe : 3 KM
Ortalama Hız : 15 Km/h
Tüketim : 13.5L
1.2 TSI araç. Bu havalarda ne bekliyon ki. 50 cm kar sıyırdım aracın üzerinden çıktım yola.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim 1.4 tsı altea xl 8.5 litre yakıyor acık yolda 5 - 5.5 lt ye düşüyor benzinde, lpg de var bende karma yakıt kullanıyor 7 lt lere düşürebiliyorum karmada. Dizel için çok fazla bu değerler. Yazdığım değerler kış rakamları.

Çevrimdışı engin_z_engin

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: wampir2000;603745
Arkadaşım benim aracım 2015 1.6 tdi style dsg 23000 kmde geçen hafta sonu 16 kmlik bir yol gittim 11.2 yaktı benzinli araba gibi arabayı çıkarmaya korkar oldum.

Benzinli arabalara haksızlık ediyorsun bence, 1.2 manuel aracımla İstanbul trafiğinde işe gidip geliyorum 6.9 ortalama daha bu gün baktım. 1.2 küçük motor olduğu için dur-kalk trafikte 1.6tdi daha az yakıyor olabilir, motorun küçük olması aracın genelinde hafiflik sağlıyor, bu da aracın daha rahat kalkması demektir.