škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda teşekkür kornasi yok

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rabbit

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar;

Uzun yıllardan beri bizim ülkemizde bir gelenek haline geldi. Birisi size yol verirse, bir iyilik yaparsa sürücü kısa korna çalarak teşekkür ettiğini ifade eder.

Ancak Skoda rapid'de (diğer skodalarda da aynı mı bilmiyorum) teşekkür kornası yok.

Teşekkür edeceğim, edemiyorum. DAAAAT diye çıkıyor ses. Adam kızdım mı, bişey mi oldu diye bakıyor. Anlamıyor.

Nerdeyse tüm arabalarda elimizle kornaya hafifçe bir dokununca DAT diye kısa bir ses çıkar. Skoda da yok. Ve gerçekten benim için önemli. DAAAATTT nedir yani.  En hafif şekilde bile dokunsam uyarı manasına gelen uzun korna çalıyor.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia'da korna sesi Rapid'in bir tık altı, süresi de biraz daha kısa. Babamda Spaceback var gerçekten adam küfür ediyorsunuz sanıyor. Fabia'da bu durum yok iyi ki. Selamı sabahı kesmedik en azından :D

Çevrimdışı guthrie

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Direksiyonun alt kismina bas parmmaginla basmayi dene

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teşekkür kornası nedir arkadaş!
Siz, "korna çalma huzurumu çalma " sloganını duymadiniz sanırım.
Mümkün olduğu kadar korna çalmayın, kornayi ancak dikkatsiz yayalara çalınmali.
Lütfen empati duygumuzu güçlendirelim ve trafik kurallarına uyalım.

Çevrimdışı rabbit

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1. Tesekkur kornasi diye birsey vardir. Ne oldugu yukarida yaziyor.
2.Korna calma huzurumu calma sloganini duydum, biliyorum. Kampanyanin Tesekkur kornasiyla ilgisi yok.
3. Korna sadece dikkatsiz yayalara calinmaz, acil durumlarda suruculeri ve yayalari uyarmak icin calinir.
4. Empati kurmakla durumun ilgisi yok. ( Buyuk olasilikla bu kelimenin anlamini bilmiyorsunuz yada yeni ogrendiginiz icin yerli yersiz kullaniyor olabilirsiniz)
5. Trafik kurallarina uyma konusunda size katiliyorum.

Çevrimdışı sinanali59

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Gemi teslim almak için Hollanda Harlingen'de yaklaşık 2 ay kaldım. Benden 2 ay önce gidenler de vardı araç kiralamışlar tersane şehir arası gidip geliyorduk. Korna çalmanın cezası ( ülkemizde uydurulmuş olan teşekkür kornası dahil) yanlış hatırlamıyorsam 90 euro idi. İlk zamanlar çok zorlandım trafikte, herkes kuralına tam uygun olarak seyrettiği için. Bir süre sonra ise tamamen alıştım. Herkes kurallara uygun sürüş ve davranışlarda bulunduğu için trafikte herhangi bir sürpriz hareket olmuyor. Sadece bisikletliler tehlikeliydi adam eliyle döneceği yöne işareti çakıp hiç arkasına bakmadan pat diye dönüyordu. Oradaki bir gurbetçimiz de uyarmıştı istersen polis arabasına çarp ama sakın ha sakın bisikletliye dokunma bile hemen atarlar kendilerini şeklinde.
Bizi Amsterdam'dan acente teslim alıp Harlingen'e getirmişti. Otobanda emmi bi ara 160 civarına çıktı. En sol şeritten ilerlerken önümüze başka bi araç denk geldi. Adam sollama yapıyor sürati de 120 civarları. Biz yavaşladık. Abartısız 2-3 dk adamın arkasında en sol şeritte onun süratine uygun takip ettik. Sonra orta şerit boşalınca önümüzdeki araç oraya geçti ve biz de devam ettik. Acente önündeki arabaya ne bir selektör ne de bir korna yaptı. Ülkemizde otobanda en sol şeritte 120 hatta %10 payı da koyarak 132 ile sollama yapın bakalım. Orta şeridin de dolu olduğunu farzedin. Sollama yapıyorsunuz 2 3 araba sonra orta şeride geçeceksiniz. Bu sırada arkanızdan gelen araç nasıl tepki verir? Ya da siz ne yaparsınız önünüzde 120 130 ile giden araç var. Hemen selektöre asılırız çoğumuz. Açıkçası altımda Volvo varken çok yaptım. Pişmanım tabii ki. Şimdi eşimin micra aracını kullanırken başıma geliyor bazen. Sollamaya çıkıyorum 130 140 arası. Arkadan geliyor kendini bilmezin biri patır patır selektör yapıyor. Zaten orta şerit boş olsa kaçıcam ki orta şeritten fazla fazla süratliyim. Bas desen micra zaten arkadaki yol isteyen herifin tahammül sınırları içindeki zaman zarfında beni o aralıktan kaçırıp orta şeride taşıyabilecek kapasitede değil. Ayrıca azami hız limiti içinde hatta üstünde seyrederken daha fazla limit üzerine niye çıkayım bu da var.
Maalesef ülkemiz de dahil olmak üzere Arap ve orta doğu ülkelerinde trafik kuralları hak getire. Bikaç gün önce Haifa'dan kalktık orası daha hallice.
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2016, 04:28:31 Gönderen: sinanali59 »

Çevrimdışı sinanali59

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Maalesef ben de dahil olmak üzere bizlerde bu korna alışkanlığı çok kötü bir şekilde oturmuş.
Evden ayrılırken vedalaşıyoruz. Dıt.
Tatilden dönmüşüz eve geliyoruz. Dıt.
Tanıdık gördün selamla. Dıt.
Teşekkür et. Dıt.
Küfür et. Büyük dıt.
Yol iste. Dıt.
Yol ver. Dıt.
Sarı ışık yandı. Dıt.
Düğün alayı. Sürekli dıt.
Galibiyet, şampiyonluk kutlaması. Sürekli dıt.
Seçim zamanı parti konvoyu. Sürekli dıt.

Örnekler daha da artar ki kornaya karşıyım ama yukarıda yazdıklarımın bir çoğunu da yaptım maalesef ve bir kısmını da halen yapıyorum. DNA larımıza işlemiş bir kere.
Gurbetçiyim. Babam İsviçre'den buraya geldiğimizde demişti. "Ya ordayken kornaya hiç bastığımı hatırlamıyorum. Burda habire dütlüyoruz"

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Korna çalınmasına ben de karşıyım. Askere gidecekler öküz gibi basıyor, evlenecekler de aynı şekilde. Sen evleneceksin diye ben evdeki hastamın ya da bebeğimin uykusundan feda etmek zorunda mıyım? Aynı şekilde tuttuğu takım şampiyon olunca sevincini yaratıklar gibi yaşayan bir toplumuz. Bir de darbe sonrası korna çalan güruh vardı ki onlar da korna ile darbe engellediklerini filan sanıyorlardı sanırım.
Şunu kabul etmemiz lazım. Biz bir Ortadoğu ülkesiyiz. Sevinçlerimiz de hüzünlerimiz de abartılı. Cenaze olur cenaze sahipleri feryat figan ağıtlar bağırışlar çağırışlar, ortalık yıkılır. Avrupa'da bunu göremezsiniz, sevdiği insanlar ölünce en fazla göz yaşı olur. Matem sessizdir ve ölüye saygı onunla yaşanan güzel anılar üzerinden olur.
Konvoy kültürü de Ortadoğu toplumlarında olan bir durum. Oy verdiği siyasi parti iktidar olunca, evlenince, askere gidince, takımı şampiyon olunca sesli tur atma kültürsüzlüğü! Aracının önüne koca harflerle evleniyoruz yazan bir toplumdan bahsediyoruz, bu da yasak. Ben yapmadım ancak etrafımda yapmayanı da görmedim. Takımı şampiyon olunca arabanın camından sarkan insanlardan bahsediyoruz.
Keza kaza yapınca geçmiş olsun dilekleri yerine kavga eden bir toplumuz. Herkes olmasa da zaman zaman görüyorum bunu. Bu olay Rusya'da da var mesela :)
Yani yorum yaparken bu gerçekleri de göz önünde bulunduralım. Yaşadığımız coğrafyayı ve insanları bilerek...
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2016, 07:22:40 Gönderen: Bilgic »

Çevrimdışı audioslave

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
korna ile anlaşan tek milletiz zaten biz. teşekkür kornası(ilk defa bu tabiri duydum) yoksa yol verene bir kere dörtlü yakın olsun bitsin, olmuyor mu böyle.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: audioslave;602706
korna ile anlaşan tek milletiz zaten biz. teşekkür kornası(ilk defa bu tabiri duydum) yoksa yol verene bir kere dörtlü yakın olsun bitsin, olmuyor mu böyle.

Evet, evet yakın zamanda farkettim teşekkür dörtlüsünü. Servis şoförümüz sabahın köründe emniyet şeridini işgal ederken kendisine "çok kibar ve naziksin önüne atladıklarına teşekkür ediyorsun da emniyet şeridinden giderek onca insanın hakkını gaspediyorsun" demiştim de bir cevap verememişti.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teşekkür kornası olmaz olur mu yahu?
 Bir çok yerde mekandan ayrılırken insanlar resmen bekliyor bunu, onu duymadan el sallamıyorlar...
ben kısa çalabilmek için şaplak, yumruk arası bir vuruş yapıyorum...
artık coğrafyaya göre yerleşmiş bir hareket bu...yerine göre hakaret aracı da olabiliyor tabii...
mesela ön camdan el hareketiyle teşekkür, özür dileme, selam kültürü var,
kısa selektör, geç, uzun selektör, geçme demek.
ardarda selektör uyarı, kızma duygularını ifade eder....
bir sokakta aşağı inen, yukarı çıkana yol verir, yol onun da olsa...
avrupalı farklı yapıyor diye değişmez bunlar...onlar oralı, biz buralıyız.
düğün, vs konvoydaki korna işi rahatsız edici, katılıyorum.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
bizim memleketteki anlık ruh hali:
deveye sormuşlar: boynun neden eğri
deve: sana ne ulan!

memlekette fablların bile ayarı kaçtı :)

kornadan ziyade ben arabaya megafon mu bağlatsam diyorum bazen. Kanunen yasaktır muhtemelen ama olsun en azından fırsat buldukça kırmızıda geçip önüme fırlayanlarla doğrudan iletişim kurarım :)
misal öveçlerde yakın zamanda yan yoldan gelenler yüzünden kazalar oluyor diye ışıklandırma yaptılar. 2-3 dakika bekliyorsun yaklaşık olarak. ne zaman yeşilde geçmeye kalksam yandan birileri yola fırlıyor. Misal onlara güzel güzel şeyler söylerdim zaten sizin yüzünüzden yapıldı bu diye.

ayrıca bakınız: http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=30499
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2016, 16:32:22 Gönderen: Özgür Şahin »

Çevrimdışı Uğur57

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Tüm bunlar bir yana Tofaşçılar aracına Nuri Alço müziği olan korna taktırıyor da melodiyi bitirmek için uzun basıyorlar asıl buna kıl oluyorum :)

Çevrimdışı bonjovi0433

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bana bu dediğimiz yapıldığk zaman,sağdaki araç 90ile seyrediyormise ben inadına 91 ile geçiyorum.varsın arkamdakimuyuz olsun hiç umrumda değil...

Alıntı yapılan: sinanali59;602678
Gemi teslim almak için Hollanda Harlingen'de yaklaşık 2 ay kaldım. Benden 2 ay önce gidenler de vardı araç kiralamışlar tersane şehir arası gidip geliyorduk. Korna çalmanın cezası ( ülkemizde uydurulmuş olan teşekkür kornası dahil) yanlış hatırlamıyorsam 90 euro idi. İlk zamanlar çok zorlandım trafikte, herkes kuralına tam uygun olarak seyrettiği için. Bir süre sonra ise tamamen alıştım. Herkes kurallara uygun sürüş ve davranışlarda bulunduğu için trafikte herhangi bir sürpriz hareket olmuyor. Sadece bisikletliler tehlikeliydi adam eliyle döneceği yöne işareti çakıp hiç arkasına bakmadan pat diye dönüyordu. Oradaki bir gurbetçimiz de uyarmıştı istersen polis arabasına çarp ama sakın ha sakın bisikletliye dokunma bile hemen atarlar kendilerini şeklinde.
Bizi Amsterdam'dan acente teslim alıp Harlingen'e getirmişti. Otobanda emmi bi ara 160 civarına çıktı. En sol şeritten ilerlerken önümüze başka bi araç denk geldi. Adam sollama yapıyor sürati de 120 civarları. Biz yavaşladık. Abartısız 2-3 dk adamın arkasında en sol şeritte onun süratine uygun takip ettik. Sonra orta şerit boşalınca önümüzdeki araç oraya geçti ve biz de devam ettik. Acente önündeki arabaya ne bir selektör ne de bir korna yaptı. Ülkemizde otobanda en sol şeritte 120 hatta %10 payı da koyarak 132 ile sollama yapın bakalım. Orta şeridin de dolu olduğunu farzedin. Sollama yapıyorsunuz 2 3 araba sonra orta şeride geçeceksiniz. Bu sırada arkanızdan gelen araç nasıl tepki verir? Ya da siz ne yaparsınız önünüzde 120 130 ile giden araç var. Hemen selektöre asılırız çoğumuz. Açıkçası altımda Volvo varken çok yaptım. Pişmanım tabii ki. Şimdi eşimin micra aracını kullanırken başıma geliyor bazen. Sollamaya çıkıyorum 130 140 arası. Arkadan geliyor kendini bilmezin biri patır patır selektör yapıyor. Zaten orta şerit boş olsa kaçıcam ki orta şeritten fazla fazla süratliyim. Bas desen micra zaten arkadaki yol isteyen herifin tahammül sınırları içindeki zaman zarfında beni o aralıktan kaçırıp orta şeride taşıyabilecek kapasitede değil. Ayrıca azami hız limiti içinde hatta üstünde seyrederken daha fazla limit üzerine niye çıkayım bu da var.
Maalesef ülkemiz de dahil olmak üzere Arap ve orta doğu ülkelerinde trafik kuralları hak getire. Bikaç gün önce Haifa'dan kalktık orası daha hallice.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bonjovi0433;603205
bana bu dediğimiz yapıldığk zaman,sağdaki araç 90ile seyrediyormise ben inadına 91 ile geçiyorum.varsın arkamdakimuyuz olsun hiç umrumda değil...

Trafik kuralları göre 90km/s ile giden aracı sollamaya çıkmak için "uygun" hıza çıkmak gerekir der. 91km/s ile sollamak da kural hatası. Ha bir de "inat mı yapıyon sen bana" diye yol kesip darp bile ederler.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!