škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

kısa mesafede yakıt tüketimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lacivert1112

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar genelde kısa mesafe yol yaparak yarım depo ile 430 km yol yaptım. ( 1.4 dizel otomatik)Yol bilgisayarı 6,3 litre gösteriyor.Bu oranı değerlendirir misiniz? Teşekkürler

Çevrimdışı y.tekin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba, bu oranı değerlendirmek biraz zordur. Bu kullanımınıza ve trafiğe göre değişir. Bende aracımı kısa mesafede kullanıyorum 7 km lik hergün gidiş geliş yol yapıyorum. Sabah 10 dk da giderken akşam trafikten 45 dk da anca gelebiliyorum.

Ama vermiş olduğunuz değerler biraz yüksek gibi geldi bana

Çevrimdışı josephanzel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: y.tekin;598113
Merhaba, bu oranı değerlendirmek biraz zordur. Bu kullanımınıza ve trafiğe göre değişir. Bende aracımı kısa mesafede kullanıyorum 7 km lik hergün gidiş geliş yol yapıyorum. Sabah 10 dk da giderken akşam trafikten 45 dk da anca gelebiliyorum.

Ama vermiş olduğunuz değerler biraz yüksek gibi geldi bana

aracınız nedir ?

Çevrimdışı josephanzel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lacivert1112;598119
rapid sedan 1.4 dizel otomatik

Sizin değil, alıntı yaptığım kişinin

Çevrimdışı lacivert1112

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
josephanzel benim durumu değerlendirebilir misin?

Çevrimdışı josephanzel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lacivert1112;598121
josephanzel benim durumu değerlendirebilir misin?

Sizin duruma yorum yapamıyorum. Bende 1.2 TSI DSG var

Çevrimdışı y.tekin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: josephanzel;598114
aracınız nedir ?

Ben octi 1.6 dizel manuel kullanıyorum. Rapid de 1.6 dizel manuel kullandım.

Çevrimdışı Rapid_Sedan

• Elektronik Mühendisi
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende de Rapid Sedan 1.4 TDI DSG var. Yorum yapmak çok güç tabi. Malum, bir sürü değişken var: trafik, sürüş tarzı, kat edilen mesafe, hava sıcaklığı, yol eğimi... vb. Evet biraz yüksek gibi gelebilir, ama çok da can sıkıcı bir husus olmadığını düşünüyorum. Hele ki o kısa mesafedeki az önce dediğim şartlar ağırsa/zorsa bu tüketim değerinin normal olduğunu düşünüyorum. Çünkü kısa mesafe demişsiniz ve 430 km yol yapmışsınız. Tam depo ile yaklaşık 800 km yol yaparsınız (çünkü geri kalan yarım depo ile 430 dan az bir km yapacaksınız, burası net) demektir, ki şartların durumuna göre normal kabul edilebilir. Tekrar söylüyorum, değişkenlerin durumunu bilmek lazım. Ama kafaya takılacak asla bir şey yok nacizane fikrim.
Bu değer "Uzun Dönemli Tüketim" değeri midir?

Çevrimdışı Matan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Rapid sedan 1.4 tdi dsg kullnıyorum ve ev iş arası 7 km lik yolda,  işe gideken genelde iniş olan bir yolda 5.3 civarı ortalama görüyorum aynı yolun dönüşüde 9,5 civarı oluyor. Kış şartları ve klima kapalı elbette ayrıca, araba inişte doğru düzgün ısınmıyor bile.

Kısacası kısa mesafelerde ışık çoksa ve bayır çıkıyorsan araba epey yakıyor.

Çevrimdışı lacivert1112

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yakıt aldigimdan beri 6.3 uzun dönemli 5.4. Soğuk bir ilde yaşıyorum yollar pek düz değil ve dahaa çok kısa mesafe iki kez havaalanı git gel 60 km geri kalan hep kısa mesafe.
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2016, 07:22:59 Gönderen: lacivert1112 »

Çevrimdışı Rapid_Sedan

• Elektronik Mühendisi
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tamam, şimdi daha net anlaşıldı. Tahmin ettiğim gibi koşullar, o yüzden bu değerleri görmeniz normal oluyor. Kaldı ki, bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi zaten öyle çok da anormal bi durum da yoktu kanaatimce. Araçlarımızın keyfini çıkaralım.