škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kışlık Lastik Aldınız mı ? Marka Model tavsiye?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
Alıntı yapılan: Levcho;625019
Kim demiş 4 mevsim lastik olmadığını?
Çok uç değişken hava şartları olmayan ülkelerde 4 mevsim lastik çok tercih ediliyor.
4 mevsim lastik, kış lastiğin işini görmez derseniz, bu videoyu izleyin;
(dikkat, %100 kış lastiği kadar iyi demiyorum)
https://www.youtube.com/watch?v=2cgtmmtsqFA

en sağdaki baya iyiymiş :)

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Beyler yanliş yorumluyorsunuz. Kar lastigi ile kis lastigi ve ayric buz lastigi farklidir. Kis lastigini soguk havalarda hamuru sertleşmesin frene basinca yola daha iyi yapissin diye uretiyorlar, uzerine de dislerini derin yapiyorlar ki hafif kaygan ve buzlu yollarda daha iyi çekis saglasin. Kar lastigi dedigin baba lastiktir dişleri belirgin hatta çivileri bile vardir, buz lastigi dedigin ince stepne gibidir uzerinde metal dişleri vardir ve cok ince lastiklerdir. Bizim alacagimiz kisin havalar 7 derecenin altina indiginde sertlesmeyen hala yumusak kalabilen dişleri derin oyuklu ve duzensiz olan lastiklerdir. Samsun gibi bi yerde kar lastigi alinmaz. 4 mevsim denen lastik orayi idare eder ama istanbulda ankarada veya sehirler arasinda %3 egimle kaygan yolda gidemezsin 4 mevsimle ya da yazlik lasikle. Sirti duz cizgili yaz lasginden hallicedir o 4 mevsimin dişleri ama hamur yapisi yine ayni. -2 derece lastige vur taşa vurmuş gibi olursun şimdi o lastik fren tutar mi?

Alıntı yapılan: Levcho;625019
Kim demiş 4 mevsim lastik olmadığını?
Çok uç değişken hava şartları olmayan ülkelerde 4 mevsim lastik çok tercih ediliyor.
4 mevsim lastik, kış lastiğin işini görmez derseniz, bu videoyu izleyin;
(dikkat, %100 kış lastiği kadar iyi demiyorum)
https://www.youtube.com/watch?v=2cgtmmtsqFA

1. Bu test kac derecede yapildi, karli zeminin uzerinde gitmekle havanin -3 derece olmasi farkli birsey.
2. Bu testin yapildigi zamindeki karlar cok sıkıştırılmamiş ve buz olmamiş, su oluşmamiş sekilde yani normal lastikle bile belli bir mesafe gitmen cok olasi. -5 derece havada lastikler sogumuş sekilde bu zemini hafif islak veya buzlu yap bak bakalim onlardan hangisi ilerlyebiliyor.

Alıntı yapılan: smtcglr;625002
Erdinç sen 4 mevsim lastiği yok diyonda adamlar satıyor hacı o nasıl olcak :D şimdi bu sattıkları yazlık mı kışlık mı mesala.

LSamsun da kar en fazla 1 hafta olur çok aman aman kar olmaz onda da o yüzden kışlık lastik almak işime gelmiyor, bu 4 mevsim dedikleri lastik işimi görmez mi?

Samsunda buzlanma olmaz, kar da gecen seneki gibi efsane yagsa maximum 3 gun tutar zaten sen ilerleyebilsen senin onundeki gidemez o nedenle arabayi cikarmaya degmez. Sen bildigin 4 mevsim ya da Yazlik lastikten sasma hocam kis lastigine cok girmene gerek yok. Gecen sene bile 4-5 defa cok iyi soguk yapti o kadar.
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2017, 16:16:35 Gönderen: enoktakenokta »

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Özgür Şahin;625022
en sağdaki baya iyiymiş :)
En sağdaki zaten kış lastiği.
"Yaz - 4 mevsiım - Kış" lastiklerini kıyaslama amaçlı test bu.
Soldan sağa sırayla;
1. Yaz lastiği
2. Michelin 4 mevsim
3. farklı marka 4 mevsim
4. Kış lastiği

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yeni çıkan 4 mevsim lastikler karlı ve buzlu koşulları idare edebiliyor ama her ne kadar uygun olduğu söylense de bir yaz lastiği kadar sessiz olamıyor. hatta yakıt tüketimi yaz lastiğine göre yüksek kalıyor. ben de tüm bunları düşünerek kış lastiği bakıyorum. [MENTION=8231]Levcho[/MENTION] [MENTION=13909]jackalcarlos_18[/MENTION]

nokian wr 4d ile conti ts 860 arasında kaldım. kışın şehirler arası yol yapmam gerekebilir. iki lastiği de çok övüyorlar ancak anormal bir fiyat farkı var ikisi arasında, bu da beni conti'nin çok daha iyi bir lastik olduğu düşüncesine itiyor. bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum. [MENTION=2576]enoktakenokta[/MENTION]

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;625024
Beyler yanliş yorumluyorsunuz. Kar lastigi ile kis lastigi ve ayric buz lastigi farklidir. Kis lastigini soguk havalarda hamuru sertleşmesin frene basinca yola daha iyi yapissin diye uretiyorlar, uzerine de dislerini derin yapiyorlar ki hafif kaygan ve buzlu yollarda daha iyi çekis saglasin. Kar lastigi dedigin baba lastiktir dişleri belirgin hatta çivileri bile vardir, buz lastigi dedigin ince stepne gibidir uzerinde metal dişleri vardir ve cok ince lastiklerdir. Bizim alacagimiz kisin havalar 7 derecenin altina indiginde sertlesmeyen hala yumusak kalabilen dişleri derin oyuklu ve duzensiz olan lastiklerdir. Samsun gibi bi yerde kar lastigi alinmaz. 4 mevsim denen lastik orayi idare eder ama istanbulda ankarada veya sehirler arasinda %3 egimle kaygan yolda gidemezsin 4 mevsimle ya da yazlik lasikle. Sirti duz cizgili yaz lasginden hallicedir o 4 mevsimin dişleri ama hamur yapisi yine ayni. -2 derece lastige vur taşa vurmuş gibi olursun şimdi o lastik fren tutar mi?
1. Bu test kac derecede yapildi, karli zeminin uzerinde gitmekle havanin -3 derece olmasi farkli birsey.
2. Bu testin yapildigi zamindeki karlar cok sıkıştırılmamiş ve buz olmamiş, su oluşmamiş sekilde yani normal lastikle bile belli bir mesafe gitmen cok olasi. -5 derece havada lastikler sogumuş sekilde bu zemini hafif islak veya buzlu yap bak bakalim onlardan hangisi ilerlyebiliyor.
Samsunda buzlanma olmaz, kar da gecen seneki gibi efsane yagsa maximum 3 gun tutar zaten sen ilerleyebilsen senin onundeki gidemez o nedenle arabayi cikarmaya degmez. Sen bildigin 4 mevsim ya da Yazlik lastikten sasma hocam kis lastigine cok girmene gerek yok. Gecen sene bile 4-5 defa cok iyi soguk yapti o kadar.
:)
4 mevsim lastik yok demek başka ! Var, ancak kış lastiği kadar etkili değil demek başka. Yorum yaparken ölçülü olursanız, benzer yanıtlar ile karşılaşmazsınız.
4 mevsim lastikler, kış lastiklerine göre farkları vardır, ancak pekala iş görürler.
Size soruyu soran arkadaş da İstanbul'da oturuyor ve İstanbul'da pek kış olmaz, yollar genelde temiz olur ve 4 mevsim lastik iş görür.

Bak adamlar nasıl yollarda çatır çatır gidiyor 4 mevsim lastik ile....En son videoda bol rampalı ve buzlu yollar var.
https://www.youtube.com/watch?v=l6QAFSvCGRc
https://www.youtube.com/watch?v=Xy4C5e3WDUY
https://www.youtube.com/watch?v=FCH_YOZOGA8
https://www.youtube.com/watch?v=twb6A8D_2yU
https://www.youtube.com/watch?v=yxq8eTiQZYo

Buzlu yolda araba sürmek, %60 şöförlük, %40 lastik yardımı ile olur.
Çok gördük kış lastiği takmış 4x4 ciplerin rampalarda patinaj çektiğini.

Esen kalın. :ok:

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;625030
yeni çıkan 4 mevsim lastikler karlı ve buzlu koşulları idare edebiliyor ama her ne kadar uygun olduğu söylense de bir yaz lastiği kadar sessiz olamıyor. hatta yakıt tüketimi yaz lastiğine göre yüksek kalıyor. ben de tüm bunları düşünerek kış lastiği bakıyorum. [MENTION=8231]Levcho[/MENTION] [MENTION=13909]jackalcarlos_18[/MENTION]

nokian wr 4d ile conti ts 860 arasında kaldım. kışın şehirler arası yol yapmam gerekebilir. iki lastiği de çok övüyorlar ancak anormal bir fiyat farkı var ikisi arasında, bu da beni conti'nin çok daha iyi bir lastik olduğu düşüncesine itiyor. bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum. [MENTION=2576]enoktakenokta[/MENTION]

İki lastik de gönül rahatlıyla alınabilir. Ancak daha önce dediğim gibi ben yıllardır kışlık olarak Continental kullanıyorum ve gayet memnunum, yapılan testlerde ağırlıklı olarak 1. çıkıyor zaten. Ancak Nokian da gayet iyi bir lastik, fazlasıyla kullanıcı yorumu okumuşluğum var ve henüz olumsuz bir yoruma denk gelmedim.

Özetlemem gerekirse, sadece bu 2 lastik özelinde değil, kışlık lastik alacak olsam alacağım 2 lastik var; 1. tercihim Continetal, 2. tercihim ise Nokian olurdu, başka bir lastik almazdım.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;625031
:)
4 mevsim lastik yok demek başka ! Var, ancak kış lastiği kadar etkili değil demek başka. Yorum yaparken ölçülü olursanız, benzer yanıtlar ile karşılaşmazsınız.
4 mevsim lastikler, kış lastiklerine göre farkları vardır, ancak pekala iş görürler.
Size soruyu soran arkadaş da İstanbul'da oturuyor ve İstanbul'da pek kış olmaz, yollar genelde temiz olur ve 4 mevsim lastik iş görür.

Bak adamlar nasıl yollarda çatır çatır gidiyor 4 mevsim lastik ile....En son videoda bol rampalı ve buzlu yollar var.
https://www.youtube.com/watch?v=l6QAFSvCGRc
https://www.youtube.com/watch?v=Xy4C5e3WDUY
https://www.youtube.com/watch?v=FCH_YOZOGA8
https://www.youtube.com/watch?v=twb6A8D_2yU
https://www.youtube.com/watch?v=yxq8eTiQZYo

Buzlu yolda araba sürmek, %60 şöförlük, %40 lastik yardımı ile olur.
Çok gördük kış lastiği takmış 4x4 ciplerin rampalarda patinaj çektiğini.

Esen kalın. :ok:

Buzlu yolda kış lastiğinin bir anlamı yok, buz tutmuş yolda zaten civili lastik gerekiyor isteginiz kadar iyi şöfor olun, İstanbulda kiş olmuyor demek tamamen bilgisizlik en az 15 gün kar, en az 1.5 ay da 3-5derecelik sicaklikla geciyor bu da 4 mevsim ve yaz lastiginin soguk havalardaki sikintisini ortaya cikariyor. Yorum yaprken ne ölçüsüzluum olmuş onu anlamadim. Sanki 4 mevsim lastik almis da onu savunmaya calisiyormus ya da Lastikçiymiş de elinde fazlaca 4 mevsim lastik varmiş gibi davraniyorsunuz. Burda amacimiz tecrubelerden yararlanmak fikir alisverisi yapmak yoksa kimsenin kimseye birsey kanitlamasina gerek yok.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;625033
Buzlu yolda kış lastiğinin bir anlamı yok, buz tutmuş yolda zaten civili lastik gerekiyor isteginiz kadar iyi şöfor olun, İstanbulda kiş olmuyor demek tamamen bilgisizlik en az 15 gün kar, en az 1.5 ay da 3-5derecelik sicaklikla geciyor bu da 4 mevsim ve yaz lastiginin soguk havalardaki sikintisini ortaya cikariyor. Yorum yaprken ne ölçüsüzluum olmuş onu anlamadim. Sanki 4 mevsim lastik almis da onu savunmaya calisiyormus ya da Lastikçiymiş de elinde fazlaca 4 mevsim lastik varmiş gibi davraniyorsunuz. Burda amacimiz tecrubelerden yararlanmak fikir alisverisi yapmak yoksa kimsenin kimseye birsey kanitlamasina gerek yok.

Nokian İş Makinesi lastiklerinin Türkiye distribütörü olarak şunu söyleyeyim Nokian Ar-Ge konusuna çok önem veriyor. Yüzlerce test, deneyler vs. Zaten kış lastiği konusunda kafa patlatan Nokian, Michelin, Good Year, Continental var. Measela Bridgestone bu kadar önem vermiyor. Kış lastiğinde bence en iyisi Nokian. Onu Kormetal satıyor, bize satış için izin vermiyorlar. Ben şahsi aracımda da Nokian kullandım. Ses ve yakıt olarak Continental ve Good Year'dan iyiydi.

Bu arada buz üzerinde kış lastiği veya mevsim lastiği ile seyahat etmek bile çok farkediyor. Nokian Tyres'ın Nokia'daki test merkezinde bununla ilgili onlarca testleri ve raporları var. Siz/biz burada kış yaşamıyoruz Finlandiya'ya göre. O yüzden bırakalım da milyonlarca dolar üretim yapan firmalar bizden iyi bilsinler konuları.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;625033
Buzlu yolda kış lastiğinin bir anlamı yok, buz tutmuş yolda zaten civili lastik gerekiyor isteginiz kadar iyi şöfor olun, İstanbulda kiş olmuyor demek tamamen bilgisizlik en az 15 gün kar, en az 1.5 ay da 3-5 derecelik sicaklikla geciyor bu da 4 mevsim ve yaz lastiginin soguk havalardaki sikintisini ortaya cikariyor. Yorum yaprken ne ölçüsüzluum olmuş onu anlamadim. Sanki 4 mevsim lastik almis da onu savunmaya calisiyormus ya da Lastikçiymiş de elinde fazlaca 4 mevsim lastik varmiş gibi davraniyorsunuz. Burda amacimiz tecrubelerden yararlanmak fikir alisverisi yapmak yoksa kimsenin kimseye birsey kanitlamasina gerek yok.

Tamam McGyver. :) Senin dediğin gibi olsun. :ok: Sakin ol.

Not : Lastikçi değilim, 4 mevsim lastiğim de yok, hatta kış lastiğim de yok. Sadece türkçeyi daha doğru kullanmanı öneren birisiyim. Tavsiye ve tecrübelerini aktarmaya çalışırken, insanların kafalarında soru işareti bırakıyorsun. 4 mevsim lastik çok efektif olmasaydı, zaten bunu üretmezlerdi, hadi ürettiler diyelim, kimse almazdı.  
Ben "İstanbul'da pek kış olmaz diyorum", bu da "az olur" demek oluyor. Sen de 15 gün kar olur diyorsun.... bu da aynı yere gelebiliyor icabında.
İstanbul metropol bir şehir, bundan dolayı öyle 3-5 dereceleri görürse, 3-5 gün ve gece görür.

Nereden bileyim, belki sen lastikçisin ve insanlara kış lastiği satacaksın.... :gut::o

Amaaan neyse, kış lastiği daha iyidir.... :) Sen nasıl diyorsan....

Çevrimdışı Ofli6134

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
hepsiburadada cok iyi kampanya var. 4 lastik alana 100 tl hediye çeki veriyor.  maximum karta da 75 tl puan. cok iyi kombo olur

Çevrimdışı MATADOR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Selam.
2 sezon Nokian WR D4 kullandım. Bu kış yine aynı lastiği kullanacağım.
Kardaki ve buzdaki performansını bolca test ettim.
Gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.
Saygılarımla.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar tekrar selam,

buradaki yardımlar ve youtube'da izlediğim videolara bakarak conti ts860'ların nokian'lardan bir tık daha iyi olduğunu gördüm. özellikle üzerinde nerdeyse hiç kar tutmaması ve patiye düştüğü anda karları temizlemesi gerçekten çok iyi. bana en yakın yetkili continental bayisinden bugün fiyat aldım aşağıya yazıyorum:

4 adet 185/60/15 84T continental wintercontact ts 860 :1.050.00 tl

anlaşmalı kartlara 5 taksit varmış ve fiyat geçerlilik tarihi yarın sonmuş :D

wr 4d'lere göre lastik başına 50-60 lira daha pahalı ve belki de daha da pahalanacak. ben de aralık ayına kadar beklemeyi düşünüyorum ama ne yapacam bakalım artık.

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
geçen kış Nokian WR D4 aldım. mükemmel bir lastik. hem araç sürüşünü yazlıklardan sonra çok konforlu bir hâle getirmişti, hem de girmediğim karlı yol kalmadı. arabanın asr desteğiyle birleşince gidemediğim karlı yol/yokuş kalmadı.

bu sene de nokian'ları takacağım.

Çevrimdışı firat1337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de geçen sene 185 60 15 Good Year Ultragrip 9 almıştım. Çok memnun kaldım. En az 4 kış daha kullanırım gibime geliyor. Lastik şakaya gelmez.

Çevrimdışı Aixtron

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Herkese Merhaba,

Bende choice aracıma nokian weatherproof 195/50 R 15 aldım. Crossclimate ile arasında kaldım. Kışın daha performanslı olsun. Yokuş, bayır dediğinde ıgh ugh etmesin diye tercihim oldu. 4 mevsimi seçmemim sebebi ise sök, tak parası, rotu vs. olmasın. Birde yarın kışlık lastik zorunlu derseler ayrıca yazlık yada kışlık lastiğe para vermek ve onlara yer bulmak gibi sorun olduğundan böyle bir tercihte bulundum. Önler starmax(185/55 R15 )(3 YIL)/ arkalar petlas'tan(185/55 R15 )(TAHMİNİ 4+) sonra nasıl bir tepki verecek:) Özellikte yokuş performansı düşük gibi geliyordu forumda söylenenlere göre birde aşırı derece yol sesi alıyordu bakalım nasıl değişecek aracın konfor ve performansı bende merak ediyorum açıkçası.