škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2017 ÖTV düzenlemesi onaylandı!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sevgili Özgür Şahin,
zaten halihazırda vatandaşın aklını kurcalayan da sizin temas ettiğiniz konudur. sorduğunuz çamaşır makinesinde ÖTV varken, pırlantada neden yok sorusunun cevabını da herkes az veya çok biliyor. (bilmeyen internette arayabilir) burda devletin vatandaşları arasında adaleti sağlama yükümlülüğünden taviz verdiği ortaya çıkıyor. belli ki birileri kayrılıyor. zaten bizim de ülke olarak sıkıntımız bu. hep bir kayırma ve benden olan yaşasın diğerleri ne yaparsa yapsın anlayışı. (siyasete girmeyeyim demiştim ama maalesef bir miktar dahil oldum-neyse)
bu vergi konusunu çözebilmiş olan ülkelere baktığımızda vergi veren ve hesap veren şeklinde 2 taraf görüyoruz. bizde ise vergi veren ve vergiyi harcayan var. hesap verme mekanizması hiç olmamış bu ülkede. bizim vergileri nereye harcıyorsunuz desek ağzımıza tekme atar sonra da ayağım incindi diye dava açarlar. aslında herşeyin özünde hukukun doğru işlemesi, herkesin yargı karşısında eşit olması ve hesap sorabilme hakkı yatıyor.
selamlar.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim merak ettiğim bu fiyatları artıra artıra en sonunda bu tür ürünler erişim dışında çıktığında ne olacak. Otomobil cidden lüks olup, şu andaki gibi herkes tarafından alınabilir değil de belirli zümre tarafından alındığında ne olacak? Vergilerden gelen bu kaymak kazanç kesildiğinde ne olacak?

Benim itirazım zaten vergi vermek değil ki. Ben bu vergileri verirken, kaçıranların elini kolunu sallayarak dolaşması, binbir türlü aftan yararlanması. Dişimden tırnağımdan artırıp yaptığım alışverişlerde özel tüketim öderken, ayt-mücevherat gibi gerçekten özel tüketim olan ürünlere başkalarının vergi vermiyor oluşu

Ama burada ne kadar konuşsak boşuna. 2 gün sonra milli takım 3gol atar, Fatih Arda ile küser, o olmadı birşeyler olur. Halk gene alışır. bu zamlar da bir daha ki zamma kadar unutulur gider :)

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bakanımızın en son açıklamasını okumakta fayda var

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı melo_32_75

• ST Bursa
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
2.ele yüklencez artık bu şartlarda aynı araca %74 vergi verilmez

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2. el mi :)

Bizim uyanık vatandaş 0km fiyaı arttı diye kullanam ve yıpranma payını hiçe sayıp 2. el fiyatlarını da tavan yapacaktır.

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yasa çıkmadan da öyleydi. Hatta fabia 3 ü sıfrdan pahalıya satan biri vardı dalga geçmiştik :) Herkesin malı değerli

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:) Millet kendi malını bulunmaz bursa kumaşı sanıyor. 0 araba alacağım paraya ikinci el arabayı vermiyor :)

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2. elin cidden ir espirisi kalmadı, neredeyse sıfır fiyatına satılıyor.

Özellikle motosiklet piyasası öyle. Adam ilk çıktığında 13500'e yamaha R25 almış, canına okumuş şimdi 15'e satıyor, zaten sıfırı 15600 :)

Araba da da yaklaşık böyle bir durum var. Benim 2013 de 50bin km de 31Bin tl civarına sattığım GTC lere şimdi km li 130bin civarında olmalarına rağmen 45bin civarı istiyorlar, bu neyin kafasdır :)

Çevrimdışı azureusecz

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
alan da oluyor öyle araçları. Hele gele renault 9 brodway renault 12 toroslar ne paralara gidiyor :)

Çevrimdışı Leventce

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaslar bir sorum olacak 2015 mofel dsg dizel octavia mevcut satmayi dusunuyorum ocaktan sonra satmak mi simdi mi satmak mantikli normalde yeni yil oncesi satmayi dusunuyordum ama otv zammiyla ikinci ellerde zamlanmazmi en azindan 96 bin liralik sifiri olan aracim 120 bin lira gelmezmi ve gelirse ikinci el.pazarida yukselmezmi sizce karasiz kaldim

Çevrimdışı Leventce

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Acaba fikir ve akil verecek bir buyugumux yok mudur benim bu mantigim dogru degilmi

Çevrimdışı frezya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Otomobilin lüks olmaktan çıkıp zaruri ihtiyaç olduğu günümüzde,fakir veya zengin ayırmaksızın vatandaşını vergi adı altında sömürme politikası... Tabi ki vergi de olacak ama bu kadar olmamalı.zaten yakıttan vs.büyük  vergi payı alınıyor. Türkiye cumhriyeti vatandaşı  arabanın da en iyisine binmeyi hak ediyor.zenginiyle fakiriyle...

Çevrimdışı Trakia

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Leventce;596803
Merhaba arkadaslar bir sorum olacak 2015 mofel dsg dizel octavia mevcut satmayi dusunuyorum ocaktan sonra satmak mi simdi mi satmak mantikli normalde yeni yil oncesi satmayi dusunuyordum ama otv zammiyla ikinci ellerde zamlanmazmi en azindan 96 bin liralik sifiri olan aracim 120 bin lira gelmezmi ve gelirse ikinci el.pazarida yukselmezmi sizce karasiz kaldim

Bunlar duyum sadece ama Doğuş Otomotiv'in ötv zammıyla birlikte uygulamayı planladığı politika şöyleymiş...

Passat ve Superb'de bulunan  benzinli orta paketleri üretici desteği alarak 95.000 seviyesine çekmek ve piyasanın uzak ara lideri olmak.

Higline yada Prestige paket isteyenler tabiki de zamdan etkilenecekler ancak orta paketi 95k seviyesine çekerek premium araca daha uyguna binilmesini planlıyorlar...

Octavia-Jetta gibi bu klasmanda olan araçların da style paketlerini yine dizeller için 95k seviyesinde tutacaklarmış.

Benim düşünceme göre şuan satmanız ile ötv zammının bu şekilde onaylanmasıyla olacak fiyatlara göre satmanız arasında çok fark yok.Ha tabi sunroof v.b ek donanımlar işin içine girince belki ötv zammından etiklenebilir ama eğer bu ek donanımlar yoksa dizel otomatik octavia 95k seviyesinde olacak keza superb style ve passat comfortline de benzer şekilde olacak sanırım tabi superb'de style paket değişip passata göre ek donanımlar da koyacaklardır yoksa satamazlar....

Benim duyumlarım şimdilik bu yönde
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2016, 08:45:14 Gönderen: Trakia »