škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Çukurlarda titreme yapan farlar

Rache · 11 · 2325

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rache

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar araç tali yolda giderken cukurlardan bozuk yoldan geçince farların hafif traftan titreme yaptıgını fark ettim. Sanki kapanıp açılıyor gibi.

Çevrimdışı Rache

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bilmiyorum az önce fark ettim farların sol tarafından ısıgın kesik kesik böyle hafif sönüp yanıyor gibiydi

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam dediğiniz olayı genelde yaşı büyük ve hor kullanılmış araçlarda gördüm, buna örnek de bizim servis aracı transit. :) Ama superb3'ün yapması çok enteresan. :confused:

Çevrimdışı Rache

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bilmiyorum aynen daha arac 3bin kmde bile değil tali yoldan geçerken dikkatimi çekti karanlık yolda fark ettim araç durmyşken titreme yok yürür durumda cukurlardan geçerken titremeyi farkettim ama ileri uca bakınca titreme görmüyorum yan tarafa bakınca görünüyor

Çevrimdışı yolcu60

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ben bir sorun olacağına ihtimal vermiyorum.G öz yanılması da olabilir

Çevrimdışı Rache

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Düz ileri bakınca titreme hiç yok göremezsiniz ama sol ve sağ tarafa yakın şekilde bakınca cukurlardan geçildiginde titreme görüyorum ama karşıda birini bakması için kpydum bişey görmüyor

Çevrimdışı msami

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam bahsettiğiniz olay yükseklik ayarlı far mekanizmasından kaynaklanıyor büyük ihtimal. Sert yerlerden geçerken farlar oynar çünkü merceğin alt üst kısmı boştur ve doğal olarak darbeden etkileniyor :) Benim araçta da var aynı durum.

Çevrimdışı trblsl

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Olayin sebebi farlarin aski sistemi yeni superb farlarda mercek asili halde ve suruse duyarli mesela uzunlari yakip seyir halindeyken dönüşlerde dikkat ederseniz ışığında sağa ya da sola hareket ettiğini gorebilirsiniz kötü zemindeki titresimin sebebi askıdaki merceklerin hareketleri zamanla alışırsınız kafaya takscak birsey degil

Çevrimdışı snnslt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Rache;595320
arkadaşlar araç tali yolda giderken cukurlardan bozuk yoldan geçince farların hafif traftan titreme yaptıgını fark ettim. Sanki kapanıp açılıyor gibi.

Gayet normal bir durum... Araç özellikle tümsek veya buna benzer titreşime sebep olacak yerlerden geçerken hareketli olan mercekler dengeye gelmeye çalışır,buna sebep, açısal dengeyi korumaya çalışan jiroskoptur... Kafayı takmayın alışın gitsin...

Çevrimdışı icarus

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Çok normal çukurda az titreme yapar.Far içindeki balast far yüksekliğini dengelemeye çalışıyor çukurdan sonra.