škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia III İstanbul-Ankara Uzun Yol Değerlendirme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bekomach

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

Aracımla ilk kez uzun yol deneyimimi gerçekleştirdim geçen hafta. Öncelikle yakıt tüketimiyle başlayayım:

Ankara-İstanbul (Yola çıkış saati 19.00 - 3 kişi + full depo + biraz bagaj)

Bolu'ya kadar 130-140 arası, nadiren 170-180 (malum yokuş yukarı)
Bolu'dan sonra 180-190 (max 200)
Toplam yaklaşık yolculuk süresi (mola hariç gişeden gişeye): 3 saat 20 dakika
Ortalama yakıt tüketimi 6.8litre/100km

İstanbul-Ankara (Yola çıkış saati 12.30 - yalnızca ben valiz yok)
Yol boyu minimum 150-160 çoğunlukla 190-200
Ankara'da dağlardan aşağı inerken (son 30km) 120-130
Toplam süre yaklaşık: 3 saat
Ortalama yakıt tüketimi: 7.8litre/100km

Arabanın koltukları baya iyi, yolda hiç yormadı, baldır desteği falan oldukça iyi.

Oldukça konforlu bir sürüşü var ama 150-160'tan sonra rüzgar sesi rahatsız ediyor. Lastik sesi idare eder.

İnce tabanlı lastiklerin olması (185'lik Mato) yol tutuşunu yüksek süratte olumsuz etkilemesine rağmen virajlarda beklenenden çok daha iyi tutuyor, XDS sağolsun. Direksiyon yüksek hızlarda biraz daha sert olsa daha çok güven verecek.

180'den sonra full gaz giderken araçta hoşuma gitmeyen ufak titreşimler oluyor (özellikle S5'te) , 6. ve 7.vitese geçince rahatlıyor. Kayış sisteminden şüpheleniyorum. Hatta bir keresinde kalorifer de açıktı hafif bir yanık kokusu geldi, zorlamadım daha fazla.

Hız sabitleyicim yok onun dezavantajını çok yaşadım, arabanın kadranına bakmazsanız yumuşak dokunuşta araç 160'a kadar çıkıyor dikkatli olmak lazım. Frenler yeterli bu arada.

Geceleyin farları oldukça iyi eksikliğini görmedim. Bence boşuna Xenon Led uğraşmayın, far yüksekliğini ayarlarsanız geceleyin sıkıntı yaşamazsınız. Tek sıkıntısı selektör, millet arabayı küçük ve çapsız görüyor o yüzden yol vermiyor hızınız çok sekteye uğruyor.

Seri şoför olduğumdan malumunuz yolda bazı kapışmalar oldu onları da paylaşayım :)

İstanbul'a giderken bahsettiğim gibi 3 kişi + full depoyla Focus'un biri taciz etti, yokuş yukarı kaptırdık en son arada 100 metre falan fark oldu, bunun gibi toplam 4-5 tane Focus'la karşılaştım niyeyse Focus'cu arkadaşlar altında Lamborghini var gibi sürüyorlar, sağolsun Fabia çok sağlam fark atıyor.

Hatchback Kia vardı yine focusla aşağı yukarı aynı performansta o da tutunamıyor fabiaya.

Onun dışında CLA 180d vardı, geçmesi zor oldu, Fabia 3 kişi olmamıza rağmen bizi üzmedi, adamda arkamdan selektör yakarak taciz etti sağolsun. (Bilgi: CLA piyasadaki en aerodinamik arabalardan biri olduğundan yüksek hızlarda oldukça başarılı)

Yeni BMW 118i ile de İstanbula varmadan bir süre devam ettik ben arkadaydım geçemedim ama oda uzayamadı aramızdaki fark sabit kaldı her denemede.

Dönüşte yine sağolsun Focus'cular yalnız bırakmadılar :)

İki tane 1.6 TDI DSG tane Superb' denk geldim, birinde 4 tane adam vardı sollarken garip garip baktılar, diğerinde de kel gözlüklü bir amcamız vardı tek başına, sağolsunlar Fabia diye yol verdiler heralde, Superbleri sağlam solluyor 1.2 TSI, fakat son hızlara geldikçe geçmek zor oluyor çünkü ikisinin de son hızı aşağı yukarı aynı.

Fazla uzattım, sizlerin başka sorusu varsa alabilirim. Bu arada yukarıda bahsettiğim olaylarda yollar tenhaydı.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güzel deneyim olmuş sizlere. Fabia gerçekten iyi araç gidiş konusunda bende çok mennunum. ;)

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hangi yakıt kullanıyorsunuz acaba ? Opet Shell  ? kaç oktan  ?

Çevrimdışı bekomach

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SinirliSürücü;595137
Hangi yakıt kullanıyorsunuz acaba ? Opet Shell  ? kaç oktan  ?

Her zaman Shell, sadece bir kez Opet almak zorunda kaldım. EPDK'da çalışna Uzman bir tanıdığımız var, Shell dışındaki tüm firmaların yakıt damıtma teknolojisinin aynı olduğunu söylemişti, teknik detayını bilmiyorum ama Shellin daha iyi olduğunu söylemişti. (95 oktan)

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bekomach;595141
Her zaman Shell, sadece bir kez Opet almak zorunda kaldım. EPDK'da çalışna Uzman bir tanıdığımız var, Shell dışındaki tüm firmaların yakıt damıtma teknolojisinin aynı olduğunu söylemişti, teknik detayını bilmiyorum ama Shellin daha iyi olduğunu söylemişti. (95 oktan)

Anladım bende aracı aldığımdan beri OPET denedim ancak hakkaten yakıt çabuk bitiyor gibi normalde o kadar litre yakıt ile daha çok yol gitmesi gerekiyor.

2-3 kez shellden alıp deniyeceğim

Çevrimdışı adviser

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de hep Shell'den alırım. Kartı da var puan da birikiyor. Nitro'dan alırsanız x2 puan biriktiriyor. Shell'i beğeniyorum. Shell bulamazsam (şehirler arası yolda, acil durumda vs.) Opet veya PO'ya bakarım. Ben bir depo ile yaklaşık 600-700 km gidiyorum. Yarısı İstanbul içi, yarısı İstanbul dışı sayılır. Normal kullanım şartlarında.

Çevrimdışı Anilyldrm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adviser;595281
Ben de hep Shell'den alırım. Kartı da var puan da birikiyor. Nitro'dan alırsanız x2 puan biriktiriyor. Shell'i beğeniyorum. Shell bulamazsam (şehirler arası yolda, acil durumda vs.) Opet veya PO'ya bakarım. Ben bir depo ile yaklaşık 600-700 km gidiyorum. Yarısı İstanbul içi, yarısı İstanbul dışı sayılır. Normal kullanım şartlarında.
Hocam nitronun olayı ne

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Firzen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben sanki BP den daha iyi verim alıyorum. Shell ve BP kullanıyorum da hangisini sürekli kullansam karar veremedim.

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Firzen;596958
Ben sanki BP den daha iyi verim alıyorum. Shell ve BP kullanıyorum da hangisini sürekli kullansam karar veremedim.

Skodacılara BP den %3 indirim var. Ben iki kere aracı fullettim 16-17tl gibi bir tasarruf sağladı ve performansından memnunum. Her akaryakıt şirketinin bir kampanyası var. Mesela geçenlerde Migrostan Moneyclub üyelerine 100tl PO akaryakıt alana 20tl parapuan veriyordu gittim 100tl aldım 20 si cepte:)). Ama Shell ve BP harici fulletmiyorum bu ikisini kullanıyorum sıklıkla, diğerleri olurda kampanya yaparlarsa arada alıyorum. Malum benzin 4.80 3-5 buldukça tasarruf yapmayınca can yakıyor namussuz.

Çevrimdışı Corvette.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben hiç shellden almadım, Bugüne kadar BP-OPET den alıyorum bp iyi gidiyor da opetten aldığım zaman bpye göre daha çabuk bitiyor sanki.

Çevrimdışı adviser

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Anilyldrm;596940
Hocam nitronun olayı ne

normal/standart benzinlere nazaran daha performans odaklı olan bir yakıt olarak biliyorum. Bir tık daha iyi gibi. Aşağıda linki var.

http://www.shell.com.tr/products-services/on-the-road/fuels/vpower/what-is-v-power-nitro-plus.html

Çevrimdışı Anilyldrm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adviser;597022
normal/standart benzinlere nazaran daha performans odaklı olan bir yakıt olarak biliyorum. Bir tık daha iyi gibi. Aşağıda linki var.

http://www.shell.com.tr/products-services/on-the-road/fuels/vpower/what-is-v-power-nitro-plus.html
95 oktan değil mi

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Anilyldrm;597025
95 oktan değil mi

mercedes forumunda konuşulmuş bu konu.. oradaki arkadaşlar nitro+ ya 97 oktan demişler. 95 altı kullanmadığınız ve bilindik yerlerden aldığınız sürece problem olmayacaktır. tr de 95 oktan altı yakıt satışı yasaktır ancak ne olduğu belli olmayan istasyonlarda benzine katkı diye farklı şeyler koyabiliyorlar. etanol tarzı hızlı yanan ve yandığında yüksek ısı üreten sıvılar katkı olarak fazla kaçırıldığında motorun haddinden fazla ısınarak sekmanlara ve piston gömleklerine hasar verebiliyorlar bu da motoru bitiriyor. benzinde de mazotda da en ucuzunu koydurun aracınıza.sadece bilindik markalardan almaya dikkat edin yeterlidir.

bir defasında biraderin aracına yakıt alıyorum (volvo s60). petrol ofisindeyim ucuz dizel koy dedim adam garip garip baktı. hayırdır diye sordum. abi aracına traktör yakıtı koyduğunun farkında mısın dedi? bende cevaben sen sattığın yakıtın kaç oktan olduğunun farkında mısın? diye sordum. eğer 95 oktan altı yakıt satıyorsan söyle yarın kilit vurdurayım dükkanına dedim :D

Çevrimdışı askeceli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Nitro TSI motor için ince geliyor servis deki arkadaş öyle demiş di o yüzden ben nitro almaktan vazgeçtim 95 Oktar vb iyi birde Bb sanki daha fazla km yol yapıyor gibi geldi bana

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Firzen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: askeceli;597116
Nitro TSI motor için ince geliyor servis deki arkadaş öyle demiş di o yüzden ben nitro almaktan vazgeçtim 95 Oktar vb iyi birde Bb sanki daha fazla km yol yapıyor gibi geldi bana

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynen ben de söyledim bunu, bu konuda mı başka konuda mı bilmiyorum ama BP daha verimli geldi bana Shell den ziyade.