škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Balata değişimi

gbektas · 30 · 14727

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gbektas

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar, 45000 km bakımı için gittiğim serviste aracımın balatalarının birkaç bin km. idare edeceği söylenerek değiştirelim mi denildi. Ön ve arka balata takımları değişiminin maliyeti 600 TL imiş.:eek: Bana fiyat çok geldi, kış bakım kampanyasında indirimli yaptırırım diyerek şimdilik istemediğimi belirttim. Sizce balataları dışarıda iyi bir marka ile değiştirmek daha mantıklı değil mi? Skoda servis kış kampanyasında da 500 TL'ye serviste yaptırabilirim ama dışarıda taş çatlasa 300 TL tutar gibi görünüyor. Ancak DSG olduğundan iyi niyet garantisi devam etsin diye bakımlara serviste devam etmek istiyorum ancak balatayı bizden değiştirmemişsin denilerek ileride DSG vb. arızada mağdur olma durumum olabilir mi? Bir de Ankara için balata değiştirebileceğim bir yer tavsiyesi olan var mıdır?
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2016, 14:37:11 Gönderen: gbektas »

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Selam
Aynı muhabbeti bana 45 bin bakımda yaptılar. Balataların 3-5 bin ömrünün kaldığını değiştirirsem iyi olacağını belirttiler. Ben de araba ışıkla ikaz verince değiştiririz dedim. Sonra 60 bin oldu bakıma gittim gene balatalar değişsin mi diye sordular, kalsın dedim. Araç şu anda 65 binde hala bilgisayar değişim uyarısı vermedi. Bilginiz olsun.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı octavia41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben geçen hafta sadece ön balataları değiştirdim. Dışarıda özel serviste değiştirdim. Orjinal Ferodo marka balata aldım. İşçilik dahil 180 TL'ye değiştirdim. Çıkan balataları atmadım. Yarın öbür gün garantilik bir sorunum olursa ve problem çıkartırlarsa aynısını geri takarım :)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8988]gbektas[/MENTION]

Ön balatalar neyse de arka balatalar 45.000 de bitmez, balatanın eğimli kısmı yada ortadaki kanal eriyene kadar kullanılabilir.

Çevrimdışı OctiCan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ah bu servisler,nasil para kazanacaklarını şaşırıyorlar.

Lenovo A7020a40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Balatanın garanti ile ilgisi yok arkadaşlar lastik ne ise balata da odur. Araca uygun ebatta olsun yeter ister orjınal ister ucuZ ister seramik tak.

Sadece tek onerim size şudur. Bizim araclarda konfor ön planda oldugu için fren hassasiyeti balata sertliğine göre ayarlanmştır. Wğer aynı marka aynı ürünü faha ucuza buluyorsanız dışarıda taktırın yoksa fren hassasiyetiniz kesinlikle değişecektir

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yanlis hatirlamiyorsam arkalari 50 tl ye onleride 70 tl ye almistim kale marka , aks korugu degisimi yapilirken hazir sokulmustu hepisine yuz lira iscilik verdiydim.

Çevrimdışı gbektas

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Orijinal balatamız ferodo marka mı? Sabri arkadaşımızın dediği gibi başka yerlerde de öyle okudum sanırım?
Alıntı yapılan: dryusufbal;594137
Balatanın garanti ile ilgisi yok arkadaşlar lastik ne ise balata da odur. Araca uygun ebatta olsun yeter ister orjınal ister ucuZ ister seramik tak.

Sadece tek onerim size şudur. Bizim araclarda konfor ön planda oldugu için fren hassasiyeti balata sertliğine göre ayarlanmştır. Wğer aynı marka aynı ürünü faha ucuza buluyorsanız dışarıda taktırın yoksa fren hassasiyetiniz kesinlikle değişecektir

Çevrimdışı octavia41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gbektas;594142
Orijinal balatamız ferodo marka mı? Sabri arkadaşımızın dediği gibi başka yerlerde de öyle okudum sanırım?

Ben değiştirirken çıkan orjinaller de Ferodo idi. Hatta çıkmalar bagaj da duruyor.

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugun ankara and otoya balata değişim ücreti sordum ön valata işçilik dahil 360 arka balata işçilik dahil 320 dediler bana mı çok geldi yoksa fiyatlar mı hu şekilde dışarıda yaptıran varsa da fiyat alabilşrmiyim acaba sizden

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence cok. Bana servis disk ve balata icin cok fiyat verince ozel servise gittim. Disklerim saglam cikti :). On ve arkalari iscilik dahil 350 - 450 civarina deistirdiler diye hatirliyorum

Ayrica ilk takildigi 2 3 disinda fren hassasiyetinde en ufak fark olmadi

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yedek parca sordum önler 260 arkalar 170 fiyat verdi bu neyin işçiliği ya lastık değiştşrdiğim yer abi balatayı al 30 a değişiriz dedi

Çevrimdışı OctiCan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dryusufbal;612238
Yedek parca sordum önler 260 arkalar 170 fiyat verdi bu neyin işçiliği ya lastık değiştşrdiğim yer abi balatayı al 30 a değişiriz dedi

Vag grubu yedek parça satan yerlerde veya internet üzerinde her marka balata bulabilirsiniz, ön takim 150 lira civarında. İşçilik de max 50 lira olur. Tavsiyem bu şekilde yapmanız,fazla paraya hiç gerek yok,mal aynı mal, işçilikse oldukça basit bir işlem

Bir diğer önemli tavsiyem; balata değişiminde disklere çok ince bir torna cekilmesidir. Eski balata disk yüzeyini farklı derinliklerde asindiracagi ve diskin kenarında badra oluşacağı için yeni balata tam verimli çalışmaz , diski sökmeden araç üzerinde torna yapan cihazlar var iyi özel servislerde,tam verim için bunu da göz önünde bulundurun. 2 yada 3. balata takımında da disk değişimi gerekiyor normal bir kullanım ile

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Skoda hangi markayı kullanıyor, açıkçası octi nin fren performansına hayranım muhtemelen balata seçimi buna göre yapılmış şuan 66bin deyin hazirana kadar da götürür teker değiştirirken azaldıgını farkettim sadece piyasada vok urun var ama 66 bin dayanmıs bir balata oncelikli secim

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Balata ömrü daha çok sürüş tarzınıza bağlı. Gereksiz gaz-fren yapılıyorsa ister istemez ne marka olursa olsun aşınıp bitecektir.

Bana 2016 Haziran'da servis "arkalar incelmiş değiştirmek lazım" diye söyleyince o zaman "fiyat ne kadar" dedim 160 TL civarı denmişti. Ben de 40 TL ye TRW arka balataları alıp 40 TL de işçilikle sanayi de değiştirmiştim. TRW'nin hesaplı bir balata olduğu söyleniyor.