škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ufak Çizik ve Boya Sökülmeleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Firzen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar,

Aracımı alalı 2 hafta oldu 1.2 tsi style yarış mavisi + siyah tavan. Nasıl ve ne zaman oluştuğunu bilmediğim bi boya sökülmesi olmuş. Biliyorum çok ufak bir şey ama ben biraz takıntılıyım bu konularda en azından bu kadar erken görmek istemiyorum bu tarz şeyleri. Sizlerden ne yapabileceğim hakkında yardımınızı rica ediyorum. Mini onarımsa nasıl olacağını prosedürünü falan açıklayabilir misiniz? Rötuş ise tam olarak bu renk bulunur mu ve kim yapacak? Lütfen bilgilendirebilir misiniz?

Ek olarak: Resimde araç biraz çamurlu kusuruma bakmayın. Bölge ise sağ arka tampon. Sanırım altı plastikmiş beyazı ortaya çıkmış.

« Son Düzenleme: 18 Ekim 2016, 10:47:37 Gönderen: Firzen »

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Firzen;593464
Merhaba Arkadaşlar,

Aracımı alalı 2 hafta oldu 1.2 tsi style yarış mavisi + siyah tavan. Nasıl ve ne zaman oluştuğunu bilmediğim bi boya sökülmesi olmuş. Biliyorum çok ufak bir şey ama ben biraz takıntılıyım bu konularda en azından bu kadar erken görmek istemiyorum bu tarz şeyleri. Sizlerden ne yapabileceğim hakkında yardımınızı rica ediyorum. Mini onarımsa nasıl olacağını prosedürünü falan açıklayabilir misiniz? Rötuş ise tam olarak bu renk bulunur mu ve kim yapacak? Lütfen bilgilendirebilir misiniz?

fabrikasyon boyanın bu şekilde sökülmesi sürtme vs hariç imkansız gibi bir şeydir. Bir boyacıya gidip boyanın fabrikasyon olup olmadığını kontrol ettirmenizi öneririm. belki aracı getirilerken sürtmüş ve tekrar boyatmış olabilirler. eğer tesadüfi şekilde olmuşsa da herhangi bir mini onarıma gerek yok en incesinden bir boya fırçası alınız. sanayide 7-10 tl civarına 100 gr boya yaptırıp kendiniz halledebilirsiniz kolaylıkla. sanki bir yere sürtülmüş gibi duruyor ancak. yakından bakarak boya atması mı sürmeye bağlı bir çizik mi anlayabilirsiniz. Parmağınızı o bölgeye hafifçe sürün beyaz yüzey pütürlüyse sürtmedir.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2016, 10:51:57 Gönderen: Eray Güler »

Çevrimdışı Firzen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Eray Güler;593465
fabrikasyon boyanın bu şekilde sökülmesi sürtme vs hariç imkansız gibi bir şeydir. Bir boyacıya gidip boyanın fabrikasyon olup olmadığını kontrol ettirmenizi öneririm. belki aracı getirilerken sürtmüş ve tekrar boyatmış olabilirler. eğer tesadüfi şekilde olmuşsa da herhangi bir mini onarıma gerek yok en incesinden bir boya fırçası alınız. sanayide 7-10 tl civarına 100 gr boya yaptırıp kendiniz halledebilirsiniz kolaylıkla. sanki bir yere sürtülmüş gibi duruyor ancak. yakından bakarak boya atması mı sürmeye bağlı bir çizik mi anlayabilirsiniz. Parmağınızı o bölgeye hafifçe sürün beyaz yüzey pütürlüyse sürtmedir.

Daha önce yoktu Eray bey hatırlıyorum 3 gün önce yıkattım arabayı kendi ellerimle sildim heryerini olsaydı kesin farkederdim. Dediğiniz gibi farkında olmadan sürtmüş olabilirim park ederken. O alacağım boya orjinal kalitesinde aynı renk olacak mı peki? Serviste bu rötuşu yapamazlar mı? Kusuruma bakmayın bu konuda tecrübesizim biraz da.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Firzen;593468
Daha önce yoktu Eray bey hatırlıyorum 3 gün önce yıkattım arabayı kendi ellerimle sildim her yerini olsaydı kesin farkederdim. Dediğiniz gibi farkında olmadan sürtmüş olabilirim park ederken. O alacağım boya orjinal kalitesinde aynı renk olacak mı peki? Serviste bu rötuşu yapamazlar mı? Kusuruma bakmayın bu konuda tecrübesizim biraz da.

Önce pasta sürün. Bu kadar ufak yeri pasta da kapatır. Baktınız olmuyor; Oto sanayideki boyacılara gitseniz ufak bir kavanoz boya veriyorlar. Aracınızın marka ve boya kodunu sorup ona göre veriyorlar. Zaten bu bilgiler sizde mevcut. Eskisi gibi boya tutmama olasılığı pek kalmadı. Çünkü artık beyaz boyaya renkler karıştırılarak boya yapılıyor. Beyaz kısıma kürdan ucu ile ufak ufak sürün yalnız :)

Çevrimdışı Firzen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;593472
Önce pasta sürün. Bu kadar ufak yeri pasta da kapatır. Baktınız olmuyor; Oto sanayideki boyacılara gitseniz ufak bir kavanoz boya veriyorlar. Aracınızın marka ve boya kodunu sorup ona göre veriyorlar. Zaten bu bilgiler sizde mevcut. Eskisi gibi boya tutmama olasılığı pek kalmadı. Çünkü artık beyaz boyaya renkler karıştırılarak boya yapılıyor. Beyaz kısıma kürdan ucu ile ufak ufak sürün yalnız :)

Pasta ile nasıl olacak ki altındaki beyaz çıkmış ortaya, boya sürülmesi lazım değil mi? O işlemi ben yapamam açıkça söyleyeyim elime yüzüme bulaştırırım iyice moralim bozulur. Serviste bu rötuş olayını yaptıramaz mıyım orjinal boyası ile?

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Firzen;593474
Pasta ile nasıl olacak ki altındaki beyaz çıkmış ortaya, boya sürülmesi lazım değil mi? O işlemi ben yapamam açıkça söyleyeyim elime yüzüme bulaştırırım iyice moralim bozulur. Serviste bu rötuş olayını yaptıramaz mıyım orjinal boyası ile?

Pasta ile ben neleri kapattım bir bilseniz :) Denersiniz olmazsa rötuş yaparsınız. Elinize yüzünüze bulaştıracak bir şey yok. Biraz süreceksiniz, sonra bir bez ile sileceksiniz. Serviste de yaptırabilirsiniz ancak biraz para vermeniz gerekir :)

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;593476
Pasta ile ben neleri kapattım bir bilseniz :) Denersiniz olmazsa rötuş yaparsınız. Elinize yüzünüze bulaştıracak bir şey yok. Biraz süreceksiniz, sonra bir bez ile sileceksiniz. Serviste de yaptırabilirsiniz ancak biraz para vermeniz gerekir :)
Pasta ile nasıl yapıldığını ben de merak ettim. Hangi pasta bu? Markası/modeli falan var mı? :wax:

Çevrimdışı doruk986

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
orda beyaz görünen yer gerçekten boyanın altındaki astar ise pasta işe yaramaz. Fakat o beyazlık sürttüğünüz nesneden bulaştıysa pasta uygulamak o sürtme izini siler. mini onarıma vermeden yada boyayla üstünü kapatmadan evvel mutlaka bir pasta uygulayın. (biraz kuvvet uygulayarak sileceksiniz özetle).

mini onarım yaptırmaya karar verirseniz aracı götürüyosunuz auto king veya muadili bir yere, size bu mini onarım olur derlerse randevu veriyorlar, o gün götürüp bırakıyosunuz 1-2 günde geri veriyolar. Yaptıkları işlem ise rötuş değil lokal boya. Ben aynı renk aracımı ankara auto kingte yaptırdım. Belki şanslıydım ama memnun kaldım

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende arabayı bayiden aldım usta dedi arabada hiç çizik yok öyle teslim ediyoruz. Neyse eve gittim garaja koydum arkadan bir baktıım sizinle aynı yerde ama biraz daha tamponun ortasında 2-3 cm bir yer aynı renkte ama sadece sivri kenarda beyazlık vardı(sizde sanki az üste taşmuş). nazarlık olsun dedim önemsemedim . benimkide mavi. arabayı alalı 1 seneyi geçti hala aynı duruyor bunun gibi başkada olmadı. bir boya kontrol cihazı ile ölçüm yaptırırsanız takipteyim :)

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Eray Güler;593465

benimki pütürsüz. sınırları oldukça düzgün sanki orası düşmüş gibi çok küçük bir yer ama araba masmavi olunca hemen dikkat çekiyor.

Çevrimdışı Firzen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Pasta ile olacağını zannetmiyorum bahsedilen işlemse eğer. Çünkü boyanın altındaki tabaka çıkmış ortaya beyaz plastik. Vallahi park ederken sürttüm diyeceğim ama hiç ses falan da duymadım sensörlerin de kırmızı olduğu yere kadar yanaştım hep nasıl oldu anlamadım. Aldığımda böyle değildi ona eminim farkederdim her gün etrafında turlayıp bakıyorum yıkarken de her yerini kendim siliyorum keza. Yalnız kendiliğinden dökülme gibi değil resimde de dikkat ettiyseniz sanki sürtmüşüm. Sensöre güvenmemek lazımmış ne diyim. Ayrıca bu sensörleri edge noktalara koymamışlar mı anlamadım arabanın en uç noktalarında değil mi ne. Servisi aradım bu arada ellerinde rötuş için yarış mavisi rengi olup olmadığını öğrenecek kadın. Bana geri dönecek. Boya testi istemiş bir arkadaş ama bence gerek yok hocam ona.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2016, 13:42:49 Gönderen: Firzen »

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Firzen;593481
Pasta ile olacağını zannetmiyorum bahsedilen işlemse eğer. Çünkü boyanın altındaki tabaka çıkmış ortaya beyaz plastik. Vallahi park ederken sürttüm diyeceğim ama hiç ses falan da duymadım sensörlerin de kırmızı olduğu yere kadar yanaştım hep nasıl oldu anlamadım. Aldığımda böyle değildi ona eminim farkederdim her gün etrafında turlayıp bakıyorum yıkarken de her yerini kendim siliyorum keza. Yalnız kendiliğinden dökülme gibi değil resimde de dikkat ettiyseniz sanki sürtmüşüm. Sensöre güvenmemek lazımmış ne diyim. Ayrıca bu sensörleri edge noktalara koymamışlar mı anlamadım arabanın en uç noktalarında değil mi ne. Servisi aradım bu arada ellerinde rötuş için yarış mavisi rengi olup olmadığını öğrenecek kadın. Bana geri dönecek. Boya testi istemiş bir arkadaş ama bence gerek yok hocam ona.

öncelikle tamponun boyasını boya ölçerle ölçemeyiz zaten elcometer ler sadece metal yüzey altta olduğu zaman çalışırlar. plastik yada macun var ise hiçbirşey göstermezler. ben anlamasamda ustalar rahatlıkla anlayabiliyorlar. konuya dönecek olursak belki çoluk çocuk sokakta oynarkende top vs. herhangi birşey sürtmüş olabilirler şut çekerken ayağıyla vurmuştur vs. bilemeyiz. ancak pasta ona birşey yapamaz malesef. rötuş gerekli. ben özelden numaramı gönderim size eğer bu taraflardaysanız yardımcı olabilirim. çok çizik kapattım önceki aracımda ;)

Çevrimdışı wertasd

• Sabreden Derviş
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İstanbul.un hangi yakasındasınız. Eğer başakşehir.e yakınsanız güngören sanayide ben kendi aracıma rötüş boyası hazırlatmıştım. Bir kap ve fırça ile 10tl idi. Bu şekilde nispeten görünmez yapabilirsiniz.
Ayrıca belki siz vurmadınız, size vurmuşda olabilirler. Etrafta çok...

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Astara kadar inmiş görünüyor. Boya koduna göre rötuş alırsanız renk tutar pastayla olacak iş değil. Rötuş+zımpara ile güzel sonuçlar elde edilebilir.

Çevrimdışı Gezen_Orion

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Satın aldığın yere söyle aynı renk boyadan göndersinler numunelik. Oje gibi ufak, kendi fırçası da var, hafifçe sür geçer.