škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kış Lastiği Önerileri

kavih · 40 · 8828

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Malum, kış yavaş yavaş geliyor artık. Hâliyle, kış lastiği ihtiyacı da geliyor. Aslında forumda bu konuyla ilgili önceki senelerde açılan bir kış lastiği başlığı vardı. Ancak bu kış için özellikle son ve güncel tecrübeleri paylaşarak kim, hangi lastiği önerir?

Forumdaki diğer konu da Nokian Wr D4 öne çıkmıştı. Çok sayıda olumlu yorum vardı. Birkaç yerde daha araştırınca benzer olumlu yorumlar duydum. Sanırım, Wr D4'ü taktıracağım.

Ankara'da ilk kışım olacağı için bilmiyorum. Wr D4 gibi bir lastikle rahat rahat, tâbi dikkatli olmak kaydıyla sürebilir miyiz?

Şimdiden, tecrübelerini paylaşan herkese teşekkürler.

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kavih;591333
Merhaba,

Malum, kış yavaş yavaş geliyor artık. Hâliyle, kış lastiği ihtiyacı da geliyor. Aslında forumda bu konuyla ilgili önceki senelerde açılan bir kış lastiği başlığı vardı. Ancak bu kış için özellikle son ve güncel tecrübeleri paylaşarak kim, hangi lastiği önerir?

Forumdaki diğer konu da Nokian Wr D4 öne çıkmıştı. Çok sayıda olumlu yorum vardı. Birkaç yerde daha araştırınca benzer olumlu yorumlar duydum. Sanırım, Wr D4'ü taktıracağım.

Ankara'da ilk kışım olacağı için bilmiyorum. Wr D4 gibi bir lastikle rahat rahat, tâbi dikkatli olmak kaydıyla sürebilir miyiz?

Daha önce hiç nokian kullanmadım ancak hakkında hep iyi şeyler duydum özellikle sessizliği konusunda... Ben bugüne kadar hep continental tercih ettim beni hiç üzmedi zaten adac testlerinde de 2014-15 sezonunun en iyi kış lastiklerinden seçilmiş olan contiwintercontact ts 850 modelini kullanıyorum 2 senedir, kasım başında taktırır mart başında çıkarttırırım. su an daha 2 sene gidecek gibi duruyor. 185 60 15 olanları 195 tl civarında tanesi...

Çevrimdışı drivetome

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Geçen kış pirelli snow control 3 aldım. 185 60 15 ebatta . Tanesi 160Tl den gayet memnun kaldım.Bu ebatta test sonuçlarıda iyi sayılır.Tavsiye ederim
Auto Bild 2015 – 185/60 R15

1-Continental WinterContact Ts 850
2-Pirelli Winter Snow Control Series 3
3-Barum Polaris 3
4-Dunlop Winter Response 2
5-Michelin Alpin A4
6-Goodyear UltraGrip 9
7-Hankook Winter i cept RS2

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bir diğer seçenek olarak evinizde saklama imkanınız yoksa 4 adet lastiği, lastik oteli kullanmak istemiyorsanız veya tak çıkarla uğraşamam derseniz... michelin'in kışın kış performansı yazın da yaz performansı verdiği söylenen (kullanmadım) crossclimate isimli kış sertifikalı yaz lastiği mevcut... kışları alpin a4 ile birebir aynı performansı verdiği söyleniyor üretici testlerinde. fiyatı biraz tuzlu gibi gözükebilir (230 tl  şu anda) ancak 3 sene kullandığınızı varsayarsak ilk seferinde bedava taksalar 5 defa (yazlık-kışlık)lastik değişimi yapacakken hiç değiştirmeyeceksiniz ve 50 tl den 250 tl kar'a geçmiş olacaksınız 3 yılda. Bu şekilde düşünürseniz 160-170 tl lik premium altı bir lastik fiyatına premium bir lastik satın almış olursunuz...

Bu arada belirtmek isterim kış lastikleri sadece hava +7 derecenin altında ise performans verir. hava +7 derecenin üstündeyse aksine durma mesafesini artırarak sürüş güvenliğini azaltır. Ankara'da hiç yaşamadım kışları İstanbul'dan daha serttir eminim. Kararı iyi vermek gerek..

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kavih;591333
Merhaba,

Kış lastikleri hamuru ve diş yapısı gereği Eray Bey'in de dediği gibi 7 Celcius derecenin altına düştüğü zaman performans verir. Nokian WR D4 2015 yılı üretimi bir lastik. WR D3 kendini çok iyi kanıtlamıştı, WR D4'ün de kendini kanıtladığı kesin. Kış lastiği alırken yakıt, desibel ve yol tutuşuna bakmalısınız öncelikle. Nokian (ölçüden ölçüye değişmekle birlikte) bu konularda en iyilerinden bir tanesi diyebilirim. Nokian'ın Finlandiya üretimi olduğunu, ve kış koşullarının hakim olduğu ülkede lastik üreticisi olduğunu da atlamamak lazım.

Michelin Alphine İstanbul gibi kış koşullarının çok yaşanmadığı yerlerde ideal, ancak Ankara'da bu durum biraz daha farklı. 2 yıldır fazla kış yaşanmıyor burada da gerçi. İşe araba ile gitmiyorsanız ve sadece hafta sonları kullanıyorum diyorsanız Michelin taktırabilirsiniz bence :)

Çevrimdışı kavih

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;591360
Kış lastikleri hamuru ve diş yapısı gereği Eray Bey'in de dediği gibi 7 Celcius derecenin altına düştüğü zaman performans verir. Nokian WR D4 2015 yılı üretimi bir lastik. WR D3 kendini çok iyi kanıtlamıştı, WR D4'ün de kendini kanıtladığı kesin. Kış lastiği alırken yakıt, desibel ve yol tutuşuna bakmalısınız öncelikle. Nokian (ölçüden ölçüye değişmekle birlikte) bu konularda en iyilerinden bir tanesi diyebilirim. Nokian'ın Finlandiya üretimi olduğunu, ve kış koşullarının hakim olduğu ülkede lastik üreticisi olduğunu da atlamamak lazım.

Michelin Alphine İstanbul gibi kış koşullarının çok yaşanmadığı yerlerde ideal, ancak Ankara'da bu durum biraz daha farklı. 2 yıldır fazla kış yaşanmıyor burada da gerçi. İşe araba ile gitmiyorsanız ve sadece hafta sonları kullanıyorum diyorsanız Michelin taktırabilirsiniz bence :)

Yani, zaten hepimizin bildiği Michelin, Continental, Pirelli, Goodyear gibi lastikler zaten belirli bir standartta ve belli bir kaliteye sahip lastikler. Zaten, esas merak ettiğim Finlandiya üretimi olması ve kış lastiği konusunda daha bir öne çıkması anlamıyla Nokian'ın belirgin bir farkı olup olmayacağıyla ilgiliydi.

Kışın da sıkça kullanmak için aklım arkada kalmayarak ne olur diye başlığı açtım zaten. Yoksa, Alphin'ler, Ultragrip'ler vs. zaten oldukça iyi, sıkça kullanılmadığında utandırmayacak lastiklerdir tahminimce.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kavih;591362
Yani, zaten hepimizin bildiği Michelin, Continental, Pirelli, Goodyear gibi lastikler zaten belirli bir standartta ve belli bir kaliteye sahip lastikler. Zaten, esas merak ettiğim Finlandiya üretimi olması ve kış lastiği konusunda daha bir öne çıkması anlamıyla Nokian'ın belirgin bir farkı olup olmayacağıyla ilgiliydi.

Kışın da sıkça kullanmak için aklım arkada kalmayarak ne olur diye başlığı açtım zaten. Yoksa, Alphin'ler, Ultragrip'ler vs. zaten oldukça iyi, sıkça kullanılmadığında utandırmayacak lastiklerdir tahminimce.

Nokian yaz lastiği olarak da iyi, ancak distribütör konusunu çözemediler. Ne kadar reklam yaparsanız o kadar satarsınız aslında. Aslında uzmanlık alanları kış lastiği mevsim şartlarından dolayı. Çivili lastikleri de çok güzel, ama ülkemize fazla gelir :D

Pirelli ve Goodyear'ın kalitesinde son yıllarda baya bir düşüş var. Michelin, Continental, Dunlop (yaz), Falken, Yokohama güzel markalar.

Aracınızın lastik ölçüsü ne?

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dün lastikcimde idim ve bu ürünü yeni getirtmiş
NOKIAN  Weatherproof Dört Mevsim (Üretim Yılı: 2016)
İnceledim çok hoşuma gitti hatta oğlum manisada 36 bin km dir michelin crossclimate kullanıyor ve cok cok memnun ancak bu nokian ona göre daha iyi bence bir lastikcide inceleyin derim tabii fiatı biraz yüksek amma iki takım lastik bedeline karşın çok iyi bence fiatı bi inceleyin araştırın derim

http://www.lastiknokian.com/lastikdetay.aspx?urunId=57
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2016, 18:21:07 Gönderen: muallim45 »
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;591366
Nokian yaz lastiği olarak da iyi, ancak distribütör konusunu çözemediler. Ne kadar reklam yaparsanız o kadar satarsınız aslında. Aslında uzmanlık alanları kış lastiği mevsim şartlarından dolayı. Çivili lastikleri de çok güzel, ama ülkemize fazla gelir :D

Pirelli ve Goodyear'ın kalitesinde son yıllarda baya bir düşüş var. Michelin, Continental, Dunlop (yaz), Falken, Yokohama güzel markalar.

Aracınızın lastik ölçüsü ne?

Birkaç forumda okumuştum çivili lastikler aslında sadece delikli olarak üretiliyormuş ardından çivi tabiri caizse lastiğe çakılıyor imiş. Ve ülkemizde çivili hali ile satışı yasakmış. Sebebiyse asfalta zarar vermesi ( sanki memleketimin asfaltları çok matahmış gibi :) ) ilk kışlık lastik arayışıma girdiğimde çivili lastikler şekil olarak hoşuma gitmişti bir internet sitesinde de bir satıcıya ulaşmıştım. Aradığımda, satıcısı lastiğin orjinalinde çivili olduğunu ancak yasak olduğundan aynı lastiği çivisiz haliyle sattıklarını söylemişti.

Çevrimdışı ipek_ali

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Eray Güler;591353
Bir diğer seçenek olarak evinizde saklama imkanınız yoksa 4 adet lastiği, lastik oteli kullanmak istemiyorsanız veya tak çıkarla uğraşamam derseniz... michelin'in kışın kış performansı yazın da yaz performansı verdiği söylenen (kullanmadım) crossclimate isimli kış sertifikalı yaz lastiği mevcut... kışları alpin a4 ile birebir aynı performansı verdiği söyleniyor üretici testlerinde. fiyatı biraz tuzlu gibi gözükebilir (230 tl  şu anda) ancak 3 sene kullandığınızı varsayarsak ilk seferinde bedava taksalar 5 defa (yazlık-kışlık)lastik değişimi yapacakken hiç değiştirmeyeceksiniz ve 50 tl den 250 tl kar'a geçmiş olacaksınız 3 yılda. Bu şekilde düşünürseniz 160-170 tl lik premium altı bir lastik fiyatına premium bir lastik satın almış olursunuz...

Bu arada belirtmek isterim kış lastikleri sadece hava +7 derecenin altında ise performans verir. hava +7 derecenin üstündeyse aksine durma mesafesini artırarak sürüş güvenliğini azaltır. Ankara'da hiç yaşamadım kışları İstanbul'dan daha serttir eminim. Kararı iyi vermek gerek..

Selam, Crossclimate kullandım. Yaz performansı iyi değil. Tavsiye etmem.

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ipek_ali;591377
Selam, Crossclimate kullandım. Yaz performansı iyi değil. Tavsiye etmem.

Bilgilendirme için teşekkür ederiz... Ne gibi dezavantajlarını gördünüz acaba ?

Çevrimdışı ipek_ali

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Eray Güler;591379
Bilgilendirme için teşekkür ederiz... Ne gibi dezavantajlarını gördünüz acaba ?

Selam,
Benim deneyimlerime göre yol tutuşu yaz lastiği ayarında değil araç çabuk patinaja düşüyor örneğin. Kış için tam bir şey söyleyemem istanbulda yaşadığım için çok ağır koşullarda kullanmadım. Kışın iş görür ama bence
bu tip lastiklerde tam bir kış lastiğinin ya da tam bir yaz lastiğinin performansını beklememek lazım. Her iki taraftan da biraz kayıp olacaktır diye düşünüyorum.
Ben yazlık kışlık ayrı lastiklere dönüş yaptım.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Genel kanı bu yönde. Cross climate uç durumlarda beklentiyi karşılamıyor ama orta şeker idare eder kanaati var.

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ultra grip 9 kullanıyorum. Bolu gibi bir yerde espnin yardımıyla daha arabayı kaldırırken kaydırmayı başaramadım. Tamponu çok az aşan karda yolu temizlemek zorunda kaldığım durum oldu. Arabayı yol dışı bir yere çekmeye çalışırken araba patinaja kaldı ileri geri yaparak ve yolu biraz temizleyerek durumu çözmüştüm. Onun dışında frenlemeside gayet iyi 50-40 la giderken abs yardımı ile çok az fren mesafesi uzuyor. Ayrıca ultragrip 9 un karsız zeminde sıcaklık 10 derece falanken otoban yolculuklarında da çok memnun kaldım. Yol tutuşu yaz lastiğini aratmadı. Baya yumuşak lastik tümseklerde dunlop sportlara göre baya bayayumuşak hissettirdi. 165 tl ye almıştım. Komik yanı petlas 180 tl idi :) en ucuzlardan biriydi goodyear.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yaz lastiği ile kış lastiğini ayıran en önemli faktör hamurun yapısı. Aslında dört mevsim lastik pek mümkün değil. Yani bir lastiği hem -20 Celcius derecede hem de +40 Celcius derecede aynı randımanda kullanmak olası değil.

Ayrıca 4 mevsim lastikler ile ilgili güncel değerlendirmeyi de sizlerle paylaşıyorum.

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2016-ACE-All-Season-Tyre-Test.htm