škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yokuşlardaki, Hill Holder (Sanırım) Sonrası Koku

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı NafirKeyh

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

Aracı 29 Martta aldım, manual 1.2 110 hp Optimal Octavia, yaşadığım yerde neredeyse hiç yokuş yok, fakat özellikle uzun yolculuklarımda illaki dik bir yokuş oluyor ve bu yokuşlarda dur kalk yapmak zorunda kalıyorum. Bu dur kalklarda kullanmasam bile hill holder devreye giriyor, az da olsa tuttuğunu hissediyorum. Sonrasında ise hissedilir bir şekilde bir koku yayılıyor, kısa da sürse böyle bir koku oluyor. 3000 km kontrol bakımında yüncülerdeki ustalar yeni arabalarda normal olduğunu belirttiler.

Sizde de böyle bir durum var mı? Eğer zararı varsa (hatta olmasa bile) kapatılabiliyorsa kapatmanın bir yolu var mı?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: NafirKeyh;587111
Merhabalar,

Aracı 29 Martta aldım, manual 1.2 110 hp Optimal Octavia, yaşadığım yerde neredeyse hiç yokuş yok, fakat özellikle uzun yolculuklarımda illaki dik bir yokuş oluyor ve bu yokuşlarda dur kalk yapmak zorunda kalıyorum. Bu dur kalklarda kullanmasam bile hill holder devreye giriyor, az da olsa tuttuğunu hissediyorum. Sonrasında ise hissedilir bir şekilde bir koku yayılıyor, kısa da sürse böyle bir koku oluyor. 3000 km kontrol bakımında yüncülerdeki ustalar yeni arabalarda normal olduğunu belirttiler.

Sizde de böyle bir durum var mı? Eğer zararı varsa (hatta olmasa bile) kapatılabiliyorsa kapatmanın bir yolu var mı?

Yanlış hatırlamıyorsam vag-com üzerinden hill-hold süresini belirleyebiliyorsunuz; değeri "0" yapmak sanırım işinizi görür.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı yeren

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
faydalı bir özellik kapatmak yerine kokunun sebebini arayın derim çünkü hiç bir yeni arabada hill holder kokusu diye bir koku duymadım

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Koku bence normal değil neden olsun ki ? Koku yapacak ne var... daha önce hiç yaşamadım. İnşAllah çözersiniz

Çevrimdışı egeadam

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
eğer aracınız yeni ise, farklı ve çözülemeyen bir sorunla karşılaşırsanız "sıfır araç sendromu" yaşanıyordur,
 şaka bir yana Trabzon'da araç kullanıyorum aracın ilk sahibiyim 1.2 dgs hiç böyle bir koku almadım

Çevrimdışı cagatayozkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Trabzonda yaşıyorum bilirsiniz trabzonun hertarfı yokuş öyle bir kokuya rasgelmedim
acaba aracın yeni kokusunamı alışamadınız ben araca her binişimde o kokuyu alınca mutlu oluyorum :)

Çevrimdışı wertasd

• Sabreden Derviş
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Baskı-balata kokusu olabilir mi? tedirgin olup ayarlayamıyor olabilir misiniz?

Çevrimdışı NafirKeyh

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: wertasd;587179
Baskı-balata kokusu olabilir mi? tedirgin olup ayarlayamıyor olabilir misiniz?

Bende baskı balata kokusu olduğunu düşünüyorum.

Dediğim gibi yaşadığım yer yokuş değil. Ama ne zaman bir yokuşta dur kalk yapsam hafif de olsa, standart olarak bildiğimiz o baskı balata kokusu geliyor.

Uzun yıllardır araba kullanıyorum. Bundan daha önce ailemin arabası doblo 1.9 jti, symbol 1.4, kendi eski arabam astra h 1.3 cdti uzun yıllar kulandım. Çooook dik yokuş haricinde hiç de baskı balata kokusu çıkartmadım. Fakat şuanki arabamda böyle bir koku çıkıyor.

Dediğim gibi 3000 kontrol bakımında yüncülerde ustaya söyledim, yeni araçta olur dedi. Aslında derdim şu, eğer bir şey ters gidiyor ise daha yolun başındayken bunu halletmek. Ama yokuş haricinde hiç böyle bir koku yok...

Ben her yeni araçta, özellikle de manuel viteslerde var sanıyordum.

Çevrimdışı wertasd

• Sabreden Derviş
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: NafirKeyh;587182

Dediğim gibi yaşadığım yer yokuş değil. Ama ne zaman bir yokuşta dur kalk yapsam hafif de olsa, standart olarak bildiğimiz o baskı balata kokusu geliyor.

Uzun yıllardır araba kullanıyorum. Bundan daha önce ailemin arabası doblo 1.9 jti, symbol 1.4, kendi eski arabam astra h 1.3 cdti uzun yıllar kulandım. Çooook dik yokuş haricinde hiç de baskı balata kokusu çıkartmadım. Fakat şuanki arabamda böyle bir koku çıkıyor.

Dediğim gibi 3000 kontrol bakımında yüncülerde ustaya söyledim, yeni araçta olur dedi. Aslında derdim şu, eğer bir şey ters gidiyor ise daha yolun başındayken bunu halletmek. Ama yokuş haricinde hiç böyle bir koku yok...

Aracınız otomatik sanırım. Bu durumda servis'e tekrar sormakta fayda var. Hatta kayıt açtırdığınızdan da emin olun bence.

Çevrimdışı ipek_ali

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: NafirKeyh;587182

Selam benim de basima geldi daha önce. Hatta duman bile çıktı.  Nacizane onerim özellikle uzun soluklu yokuş yukari suruslerde vitesi manuel kullanin ya da S ye alin. Arac surekli vltes kucultup büyüttüğü zaman sanziman asiri isiniyor.
Hatta sıkışık trafikte de aynısını oneririm.
Su an kafaniza takacak bir durum yok bence.

Çevrimdışı kmlglcn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı sorunu ben de yasadım.Serviste usta ben soylemeden kokuyu farketti hatta kalkışta hafif silkeleme var dedi.Sonuçta garantiden baskı balata değişimi oldu.Aracım manuel vites.

Çevrimdışı NafirKeyh

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim de aracım MANUAL vites, 1.2 110 hp...

Ama ben 3000 km kontrolunce yüncülerdeki ustalara durumu bahsettim bana normal dediler?

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sizinki gerçekten baskı balata. Ustalar başından savmak için böyle laflar ederler ne yazık ki. Benim fabia da manuel yokuşta bile değil düz yolda az debriyajı tut hemen berbat ama nasıl berbat bir koku yani baskı balata kokusu...

Çevrimdışı NafirKeyh

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Peki nasıl yapıcaz? Ciddi ciddi bir problem mi? Yoksa ustaların dediği gibi geçici bir durum mu?

Buna en iyi siz forum arkadaşlarım cevap verir.

Özellikle Octaviası manuel olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Hani ciddi bir sorun varsa, artık servise gitmeli ne yapmalı, karar verip halletmek de lazım...

Çevrimdışı Mmurat

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: NafirKeyh;587252
Peki nasıl yapıcaz? Ciddi ciddi bir problem mi? Yoksa ustaların dediği gibi geçici bir durum mu?

Buna en iyi siz forum arkadaşlarım cevap verir.

Özellikle Octaviası manuel olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Hani ciddi bir sorun varsa, artık servise gitmeli ne yapmalı, karar verip halletmek de lazım...

Hocam benim aracta manuel ve yasadigim yerde gunde 5 6 kez hill holderi kullaniyorum. Araci ilk aldigimda ilk rampada dediginiz koku geldi aracim daha 600 km deydi, su an 3000 km de ve o zamandan beri hic koku duymadim. Size yardimci olur insallah bu bilgi.