škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rampa çıkarken arıza ışığı yanma sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet Bby

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar 1.4 TDI 2005 mod fabia sahibiyim. Aracımdaki sıkıntıyı söyleyecek olursam. Devirli gittiğim halde özellikle rampa çıkarken 2.500 devirden sonra araç arıza lambası yakıyor bi anda hızını düşürüyor turbo zaten o esnada çalışmıyor...

Aracı müsait bir alana çekip tekrar çalıştırdığımda düzeliyor. Fakat bu sorun uzun yolda araç sollarken başıma gelse kötü sonuçlar doğurabilir.

Bu arızanın sebebi nedir? Bilgi almam gerek sizlerden. Bir çok kişi bu sıkıntıyla başbaşa kalmış.

Kullandığım yakıt : Shell Nitro , Lukoil ... Bu markalar haricinde yakıt konulduğunu hatırlamıyorum aracın km'si 225,000. 5,000 Km önce aldım aracı. Yakıt filtresi değişip değişmediğini bilmiyorum.

Çevrimdışı sensoy

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı sıkıntıyı Astra 1,3 CDTI aracımda yaşıyordum, arabanın gücü yetmeyince motor arıza
ışığını yakıp koruma durumuna geçiyordu, motor gücünü kontrol ettirmenizi tavsiye ederim, bu motor bu kadar diyorlarsa yapacak bir şey yok.

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle turboya giden hava hortumlarını kontrol edin. Yırtık veya yerinden çıkmış olabilir. Bundan sonra hortumlarda, akış sensorlerinde kırlenme olabilir.

Onlar değilse sensörler bozulmuş olabilir. En son olarak turbu kırlenmiş olabilir Bunlar turboyla ilgili olanlar. Harici enjektörler elektrik kesintisi vs. vs . gider.

Ancak hortum kontrolünde bir sorun yoksa fazla kurcalatmadan aracı bir arıza tespit cihazına bağlatıp sorunu bulmaya çalışın.

Çevrimdışı olc_37

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar;
Aynı sorun bende de olmuştu.Arızanın bir çok sebebi olabilir bendeki turbo radyatöründeki plastik hortumun çatışması sonucu olmuş radyatör Fiyatı 450 tl ataşehir de özel servise yaptırdım işçilik dahil 750 tl ye geldi.İlk ona baktır derim yüzde 90 sebebi odur çok geçmiş olsun...

Çevrimdışı NafirKeyh

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşların yazdığı gibi turbo hortumlarınızı kontrol ettirin, bu problemin asıl kaynağı budur. Bu iyi ihtimal.

Kötü ihtimal, turbo türbininiz eskisi gibi çalışmıyodur, yani ateş bloğuna sıkıtırılmış hava gönderemiyordur. Zaten dizel araçlarda belli km üstünde sık yaşanır. Anlamak için aracınızın devrini 3000 kadar çıkarın, hafiften bir ıslık sesi geliyorsa turbonuz bozulmuştur. Bu da kötü ihtimal, turbo ünitesi + işçilik ödersiniz.

Umarım ilk seçenektir.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu kadar paniğe gerek yok, basınç bir anlık fazla ya da az geliyor ve motor kendini safe moda alıyor.

kontrol edilmesi gereken yerler

hava/turbo hattındaki bütün sensörler
turbonun west gate sistemi
egr valfi (açık veya kapalı kalıyor olaiblir, çarşıyı karıştırıyor olabilir)

emme manifoldu sökülüp temizlenecek (kurum birikimi hava basıncında değişikliğe neden olaibliyor)

en sonunda hala daha çare bulamazsanız konuşuruz daha detaylı. şimşdi kafa bulandırmaya gerek yok

Çevrimdışı olc_37

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet arkadaşlar sorun herşey olabilir ben katalizörü bile değiştirdim o bile çekişi çok etkiliyor