škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Golf 6 Detay İşleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar biliyorsunuz geçtiğimiz aylarda Skoda Fabia aracımızı satıp yerine 2011 model 3.VW aracımızı aldık. Araç çok ama çok detay istiyordu bende hepsini fotolayıp tek konuda sizlerle paylaşmak istedim. Bundan sonrada yapacağım çalışmaları İnşallah sizlerle burada paylaşacağım keyifli seyirler...  

Aracı Ramazan ayının 2. haftası kendisinin askeri personel olduğunu ve gözü gibi baktığını, tek kuruş masrafı olmadığını bize sattığından mutluluk duyduğunu söyleyen bi zattan aldık. Gözü gibi değilde sanki g**ü gibi bakmış galiba?    

Neyse hadi anlatmaya başlayayım;
Aracı aldık her zaman ki gibi İstanbul yolundaki sigortacımıza sigorta ve kaskosunu yaptırdıktan sonra Emniyete gidip ruhsat çıkarmak için çıktık yola Angaralı arkadaşlar bilir Yenimahalle MİT'in önündeki yola çıkıp bi topuklayalım dedik nasıl gidiyormuş kerata sonuç hüsran... 80km sonrası araç deli gibi titremeye başladı yoldan çıkıp fırlayacağız zannettim. Rot ayarıdır deyip hemen İskitlerde ki Çinici Otomotiv'e gidip durumu anlattık, usta rot ayarı değildir mekanik sıkıntı vardır deyince arabaya bi tekme atasım geldi tabi o sırada eski sahibinde bi güzel andık. :) Ustaya sök bak bakalım dedim lastikleri söküp makineye takınca usta 1. janta; abi bu eğik dedi, öbür jantı taktı buda eğik dedi..... 4 jant'ta eğik çıktı.  Allah'tan önceden aynı kasa golfümün jant ve kapakları duruyordu gidip kömürlükten yaklaşık 5bin km'lik jant ve kapakları alıp taktırdım.  

jpg upload

çoklu resim yükle

Çok şükür ucuz kurtulduk bu işten. Hemen evin önüne çekip ilk bıcı bıcısını yaptırdım.  

resim yülke

resim yükleme servisi

resim upload

İçinin fotolarını çekmek sonradan aklıma geldi ama tüm aracın içi bu haldeydi.

resim upload servisleri

Dls 125 ile bıcı bıcı sonrası eline yüzüne can geldi.  

resim upload servisleri

çoklu resim yükle

Yine bir Ramazan akşamı baktım vakit geçmiyor iniyim de şu ziftleri mazotla bi söküyüm dedim... Aracın 2 yanı da zift idi.  

bmp resim yükle

çoklu resim upload

Sonuç :)

çoklu resim yükle

Bu seferde sofra bezine dönmüş tavana el attım. Tavan temizliğini önceki araçlarım da kullandığım yapı marketlerinde satılan Carpex Tavan ve Koltuk temizleyicisi ve Vinet ile temizledim lekeden eser kalmadı.
Ama bi konuyu da atlamak istemiyorum, bu Carpex önceden çok beğendiğim, fiyatı da uygun olan bi üründü maalesef şimdi lekeyi zar zor söken, çoğu lekeyi sökemeyip daha da leke yapan ve üzerine 5 lira zam yapılmış berbat, işe yaramaz bi ürün olmuş kimseye tavsiye etmiyorum yanımda iyi ki Vinet vardı.
Öncesi;

resİm yÜkleme

yükle resim

Sonucun 1 fotosu var maalesef.   Ama güzel sonuç elde ettim.  

resim

4 camın çerçevesi nasıl bu kadar kirlenebilir yav? Buralara kadar sildim bezler simsiyah oldu.

resim yülke

Sonuç

resim yükle

Sonunda en sevdiğim aşamaya geldim...  Motor temizliği.  

resim upload servisleri

Aracın keçesini söküp attım, çürümüş sarkmış berbat bi hal almıştı. Keçeyi sökünce arkadan çıkan sürpriz.

resim yüke

Gerekli parçaları kapattım 1/4 EST ile fırçalayarak kirleri yumuşattım.

çoklu resim yükle

Sonuç tatminkar olmayınca BİM'in Desto bulaşık deterjanı ve EST'yi karıştırıp bi güzel köpük attım. Tekrar fırçaladım.

resim yükle

Sonuç

resim upload servisleri

Tabi keçeyi atınca yeni bi keçe arayışına girdim. Yıldız Sanayi Sitesinde 435' de sana 335 lira olur diyen çıldırmış parçacılar çıktı karşımıza.   Kaput mu satıyon dayı dedim. Keçeyi terziye veriyim diye düşünürken   aklıma netten bakmak geldi. İvedik OSB Mettuğ Otomotiv'de 150 liraya orijinal diye bi keçe bulup taktım tam oldu.  

gif upload

Hazır motoru temizlerken dışına da bi el atıyım dedim. Meg sarı ile dışını da bi güzel yıkadım.

resim yükleme servisi

resİm yÜkleme

Jant kapaklarını sökmemin nedeni aracın sanayiye gitmesi idi debriyajın üstünden şangır şungur ses geliyordu. Ustamıza götürdüğümüzde baskı balatanın ve volan dişlisinin cortladığını gördük. Set halinde hepsi MİKİ VW de değişti. Parça değişimi için sol ön lastik söküldü ne olur ne olmaz kapaklar çizilmesin diye dördünü de söktüm.

Değişen parça

resim upload servisleri

Plakalarımız görüldüğü üzere yamuk yumuk, galiba 8 harfi yanlış olarak 3 basılmış sonradan 8'e çevrilmiş. Plakalar ve plakalıklar değişti değişirken aracın görüntüsü de değişti.  

jpg upload

hızlı resim yükle

Sıra geldi polisaj'a öncelikle reçeteyi yazan doktorumuz [MENTION=5853]Gearbox[/MENTION] a ve eczacımız [MENTION=5524]detailing[/MENTION]Dükkanı Yasin abiye teşekkürler.   İlk polisajı mı VW boyasında yapmak nasıp oldu. kullandığım ürünler;
Skill 1144 Polisaj Makinası
Menzerna Super Heavy Cut Compound 300
Menzerna Medium Cut Polish 2500
Menzerna Super Finish Plus 3800
Befar Turuncu, Bordo, Beyaz Pedler ve Su

Polisajı tek başıma yaptığım için pek foto çekme fırsatım olmadı maalesef.  
Aracın parçalarını bantla bölüp ufalttım uygulanmayı öyle yaptım.

ücretsiz resim barındırma

Menzerna Super Heavy Cut Compound 300 sonrası bir kare...  

resİm yÜkleme

Piano Blackleri de unutur muyum.
Öncesi

yükle resim

Sonrası

gif upload

Polisajı bitirdim ort. %80'e bazı yerleri %90'a yakın aldım ama kaputun boyası daha mı serttir nedir %70 yakınını alabildim. :) Sanırım pedlerin Befar oluşundan kaybettik.
Parlaklık paha biçilemez.  

çoklu resim upload

hızlı resim yükle

jpg upload

çoklu resim yükle

Araç beyaz olduğu için kalanları pek yakalayamadım ort. bu şekilde.

çoklu resim upload

Sıra geldi aracın içine, arka koltuklar gayet temizdi fakat ön koltuklar ve kolçak  gözüme çok bakıyordu koltuklar popo, el teri ve saçma sapan lekelerle doluydu. :D

İlk başta koltuklara Vinet sıkıp sildim arkasından içi Vinet dolu makineyle geçtim. Bazı yerlerde acaba kahve mi çekiyorum diye düşünmedim değil.  

hızlı resim yükle

resim yüke

çoklu resim upload

hızlı resim yükle

jpg upload

bmp resim yükle

Taban halısı ve halı paspasları da unutmadım tabi.
Sonuç

resim

resim upload

İç plastik, konsol vs. yerleri biraz fazla sulanmış Vinet ile sildim kalorifer peteklerini vs. fırça ile geçtim.

bmp resim yükle

Sonuç mis  

resim yüke

Radio'nun açma kapama tuşunun üzeri tırnak çizikleri ile doluydu oraya da ufak bi operasyon düzenledim :)

resim yükle

resim yüke
Göstergeleri unutmadık tabi  

resim gönder

Sonuç

hızlı resim yükle

İç trimleri Automix ile korumaya aldım mat bir görüntüsü var kalıcılığı da iyi ama biraz fazla toz tutuyor.

resim gönder

resim yükle

Tavan aydınlatmalarını led ile değiştirdim.

resİm yÜkleme

Korumayı unutmadık tabi. Aracın üzerinde hafif bi toz vardı bende Gojo şampuanı Foam Lanceye koyup attım, korumaya geçtim.

resim upload

İlk başta camlara AutoGlym cam cilası çektim silecek izlerinin büyük çoğunluğunu ve hafifi çizikleri aldı.

çoklu resim upload

Geçen sene Fabişe aldığım Sonax Polish+Wax 3 Hybrıd ve Polish&Wax Nano Pro ile korumaya aldım.

Koruma sonrası güneşli havada biraz yağmur atıştırdı, bende boncukları sevdim :D

gif upload

resim upload servisleri

Bunlarda final fotoları;

gif upload

jpg upload

Vakit ayırdığınız için teşekkürler. Maşallahlarınızı esirgemeyin lütfen... :)

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ilk maşallah benden gelsin.

önceki sahibi baya hor kullanmış yau, kirli döşemeye bakmaktan gözüm yoruldu.

Ama sabırlıymışsın maşallah, çok emek vermişsin.

Bundan sonra bir jant ister bence . bunları da kışlık yaparsın.

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;584775
ilk maşallah benden gelsin.

önceki sahibi baya hor kullanmış yau, kirli döşemeye bakmaktan gözüm yoruldu.

Ama sabırlıymışsın maşallah, çok emek vermişsin.

Bundan sonra bir jant ister bence . bunları da kışlık yaparsın.

Çok teşekkürler, evet eski sahibi eşek niyetine kullanmış garibimi jant, sis, film düşüncelerim var ama benim gönlüm bunu satıp golf7 yada octi almaktan yana hayırlısı bakalım. :)

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İşte şimdi ''gözü gibi'' bakılmış bir araba gördük...satılık mı??? :)
Eline sağlık.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Maşallah, iyi günlerde kullanın,
km kaç? baskı balatayı bitirmesinden merak ettigimden sordum.

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;584793
İşte şimdi ''gözü gibi'' bakılmış bir araba gördük...satılık mı??? :)
Eline sağlık.

Teşekkür ederim abi. Gözümüz gibi bakmaya çalışıyoruz. :D Aynen abi satılık bi türlü alışamadım, ısınamadım arabaya [MENTION=8805]irfan[/MENTION] hocamın mamişden yada babam octi istiyo bakalım hayırlısı... :)

Alıntı yapılan: lrfan;584811
Maşallah  :ok:
Teşekkür ederim hocam :)

Alıntı yapılan: mustisahin;584824
Maşallah, iyi günlerde kullanın,
km kaç? baskı balatayı bitirmesinden merak ettigimden sordum.
Teşekkür ederim. 68 bin km de değişti. Fabişi tam 70.011 km sattım debriyaj ilk günkü gibiydi. Millet nasıl araba kullanıyor anlamış değilim. 60 bin km deki arabaya anahtar değmez yav. :mad:

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Once gecmis olsun sonra hayirli olsun.

Elinize emeginize saglik yeniden dogus gercekten :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ;584871
Once gecmis olsun sonra hayirli olsun.

Elinize emeginize saglik yeniden dogus gercekten :)

Her ikisi içinde teşekkürler :D :D

Çevrimdışı noxy44

• Hayaller VRS,hayatlar HTP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yorumların hepsine katılıyorum :) elinize emeğinize sağlık çook güzel olmuş

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: noxy44;584900
yorumların hepsine katılıyorum :) elinize emeğinize sağlık çook güzel olmuş

Teşekkür ederim. :)
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2016, 10:39:13 Gönderen: Tamer06 »

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ellerinize sağlık çok gzl olmuş,

bu arada portatif yıkama makinasını merak ettim. Marka, model ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Portatif yikama makinasi derken??

Çevrimdışı Tamer06

• Çılgın Detaycı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;584991
Ellerinize sağlık çok gzl olmuş,

bu arada portatif yıkama makinasını merak ettim. Marka, model ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim

Teşekkürler, portatif değilde direk basınçlı yıkama makinesi olarak geçiyor. Marka ve model: Nilfisk c110.4XTRA
Önceki makinem Karcher K2.14 idi, 3 yıl kullandım içi plastik olduğu için çatlama yaptı cortladı. Bu markayı seçmemin nedeni içinin metal olması. Makine 110 bar ve kovadan su çekebiliyor, bence temizlik seven herkesin alması gerekir... :) Alalı 5-6 ay oldu çok memnunum. Nilfisk Türkiye' pek bilinmese de dünyada ve detailworld de çok kullanılan bir marka...

Çevrimdışı Hüseyin Eker

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Maşallah, evrim geçirmiş resmen :)

Son final fotoğraflarından önce yağmur suları cam de kaportada boncuk boncuk olmuş.
Bende bu uygulamayı Fabia aracıma yapmak istiyorum. Hangi malzemelere ihtiyacım var uygulama yapabilmek için bilgilendirebilir misiniz.