škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 3 Uzun Yol Deneyimi, Yol Tutuşu, Yakıt vs Deneyimim (Bilgi Amaçlı)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Savas7090

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Öncellikle Herkese İyi Akşamlar,

Sizlere geçen hafta yaklaşık 7 ay önce almış olduğum 1.2 TSI 110HP DSG Fabiam ile yaptığım tatil amaçlı uzun yol deneyimimi paylaşmak için bu başlığı açtım. Herhangi bir şekilde arabayı övmek ya da yermek değil sadece edindiğim tecrübeleri aktarmak istiyorum sizlere.

İstanbul-Çanakkale-Bozcaada-Altınoluk-Edremit-Ayvalık-İstanbul güzergahında geçen hafta 1100 km toplamda yol yaptım.

İstanbul-Bozcaada seferinde aracımı ortalama 90-110 km/saat hızda kullandım zaten çok hız yapmayı seven biri değilim bazen sollamalarda 130 civarına çıktım ama nadirdir her yerde radar vs olduğu için. Giderken gece 04:00 gibi çıktığımdan hava da baya serindi bu yüzden klimayı çok kullanmadım gidişte 450 km yol yaptıysam 50 km de falan kullanmışımdır. Yakıt ortalamam 4.4 idi. Gayet memnun etti açıkcası. Uzun  yol tutuşu çok hoşuma gitti aracın rüzgarda vs sallama yapmadı ve güvende olduğunuz hissini veriyor direksiyon sertleşmesi vs ile. Özellikle gidenleriniz vardır Lapseki-Geyikli arasında yol tek gidiş ve geliş köy yolu gibi yaklaşık 60-70 km falan bu yolda sollamalarda çok seriydi araç gaza bastığım anda hiç çekmiyor hissi yaşamadım. Bu da çok tatmin ediciydi açıkcası.

Gelirken de aynı şekilde yola çıkarak Assos-Edremit-Ayvalık-İstanbul seyahatini yaptım. Şehir İçi de dahil toplamda 450-500 km yol yaptım, sürekli klima açıktı ve araçda iki kişiydik.

İstanbuldan çıktığımda depomda yaklaşık 40 TL lik yakıt vardı  BP'den 130 TL'lik daha yakıt aldım pompa attığı anda üstüne ilave ettirmedim. Gelirken de Shell'den 150 TL'lik yakıt aldım. Aracın bir deposu 850 km yol yapıyor arkadaşlar 90-110 km/saat hızında. Bunu da test etmiş oldum. Özellikle rampalarda falan araca çok yüklenmedim ama tabi 1.2 motor ve klima açık iken güç kaybı oluyor bu da gayet normal 1.4 TSİ Golf 7 var babamda onda da aynı şekilde etkileniyor tüm arabalarda olduğu gibi. Gaza bastığınız anda biraz toparladıktan sonra gayet verimli bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

İstanbulda geldiğimde toplam yakıt ortalamasına baktım zira gebzeden girişte yaklaşık 30 dakika falan da trafik de takıldım klimayı da kapatmadım. Yakıt ortalamam 4.8 idi. Yani toplamda istanbuldan çıkıp tekrar gelene kadar 1100 km yol  yaptım  ve 550 km sinde klima açık kalan 550 km sinde ise kapalıydı klima. Şehir içi de dahil adada kullandım adanın çevresinde bir hayli dar ve rampalı yollar vardı.

Uzun yol deneyimi yaşamış oldum ilk defa Fabia ile genel olarak memnunum araçtan herhangi bir arıza vs yapmadan çok şükür gidip geldim. Zaten araçdan bazen motor sesi falan değişik gelebiliyor forumda okuyorum bazı arkadaşlar sanırım çok titiz ya da çok kafaya takıyorlar ben açıkcası hiç önemsemiyorum zira bir arıza olsa arabada ikaz lambası vs yanar. Babamın golf 7 de aynı şekilde değişik sesler gelebiliyor ilk çalışma esnasında vs. Ama tavsiyem çok abartılı bir arıza yoksa hiç dert etmeyin söylediklerim yanlış anlaşılmasın lütfen.

Sizlere aracın yakıt, yol tutuşu, konfor ile ilgili bilgiler vermek amacımdı umarım aracı almayı düşünen arkadaşlar için faydalı bilgiler vermişimdir.

Hepinize İyi Akşamlar:)

Çevrimdışı Kamikaze

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Güzel inceleme tebrikler.
Araçların motoru Uzak Doğu üretimi olmadıktan sonra sorunsuzluğa hiçbir zaman güvenmem şahsen.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Sathoriani

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Savas7090;584187
Arkadaşlar Öncellikle Herkese İyi Akşamlar,

Sizlere geçen hafta yaklaşık 7 ay önce almış olduğum 1.2 TSI 110HP DSG Fabiam ile yaptığım tatil amaçlı uzun yol deneyimimi paylaşmak için bu başlığı açtım. Herhangi bir şekilde arabayı övmek ya da yermek değil sadece edindiğim tecrübeleri aktarmak istiyorum sizlere.

İstanbul-Çanakkale-Bozcaada-Altınoluk-Edremit-Ayvalık-İstanbul güzergahında geçen hafta 1100 km toplamda yol yaptım.

İstanbul-Bozcaada seferinde aracımı ortalama 90-110 km/saat hızda kullandım zaten çok hız yapmayı seven biri değilim bazen sollamalarda 130 civarına çıktım ama nadirdir her yerde radar vs olduğu için. Giderken gece 04:00 gibi çıktığımdan hava da baya serindi bu yüzden klimayı çok kullanmadım gidişte 450 km yol yaptıysam 50 km de falan kullanmışımdır. Yakıt ortalamam 4.4 idi. Gayet memnun etti açıkcası. Uzun  yol tutuşu çok hoşuma gitti aracın rüzgarda vs sallama yapmadı ve güvende olduğunuz hissini veriyor direksiyon sertleşmesi vs ile. Özellikle gidenleriniz vardır Lapseki-Geyikli arasında yol tek gidiş ve geliş köy yolu gibi yaklaşık 60-70 km falan bu yolda sollamalarda çok seriydi araç gaza bastığım anda hiç çekmiyor hissi yaşamadım. Bu da çok tatmin ediciydi açıkcası.

Gelirken de aynı şekilde yola çıkarak Assos-Edremit-Ayvalık-İstanbul seyahatini yaptım. Şehir İçi de dahil toplamda 450-500 km yol yaptım, sürekli klima açıktı ve araçda iki kişiydik.

İstanbuldan çıktığımda depomda yaklaşık 40 TL lik yakıt vardı  BP'den 130 TL'lik daha yakıt aldım pompa attığı anda üstüne ilave ettirmedim. Gelirken de Shell'den 150 TL'lik yakıt aldım. Aracın bir deposu 850 km yol yapıyor arkadaşlar 90-110 km/saat hızında. Bunu da test etmiş oldum. Özellikle rampalarda falan araca çok yüklenmedim ama tabi 1.2 motor ve klima açık iken güç kaybı oluyor bu da gayet normal 1.4 TSİ Golf 7 var babamda onda da aynı şekilde etkileniyor tüm arabalarda olduğu gibi. Gaza bastığınız anda biraz toparladıktan sonra gayet verimli bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

İstanbulda geldiğimde toplam yakıt ortalamasına baktım zira gebzeden girişte yaklaşık 30 dakika falan da trafik de takıldım klimayı da kapatmadım. Yakıt ortalamam 4.8 idi. Yani toplamda istanbuldan çıkıp tekrar gelene kadar 1100 km yol  yaptım  ve 550 km sinde klima açık kalan 550 km sinde ise kapalıydı klima. Şehir içi de dahil adada kullandım adanın çevresinde bir hayli dar ve rampalı yollar vardı.

Uzun yol deneyimi yaşamış oldum ilk defa Fabia ile genel olarak memnunum araçtan herhangi bir arıza vs yapmadan çok şükür gidip geldim. Zaten araçdan bazen motor sesi falan değişik gelebiliyor forumda okuyorum bazı arkadaşlar sanırım çok titiz ya da çok kafaya takıyorlar ben açıkcası hiç önemsemiyorum zira bir arıza olsa arabada ikaz lambası vs yanar. Babamın golf 7 de aynı şekilde değişik sesler gelebiliyor ilk çalışma esnasında vs. Ama tavsiyem çok abartılı bir arıza yoksa hiç dert etmeyin söylediklerim yanlış anlaşılmasın lütfen.

Sizlere aracın yakıt, yol tutuşu, konfor ile ilgili bilgiler vermek amacımdı umarım aracı almayı düşünen arkadaşlar için faydalı bilgiler vermişimdir.

Hepinize İyi Akşamlar:)

Güzel bilgiler, üşenmeden oturup yazmışsınız elinize sağlık. Bende de 1.4 TDI DSG var. Yakıt tüketimi çok iyi. Ayrıca yol tutuş sizin de dediğiniz gibi gerçekten çok iyi. Babamın Superb ile olan deneyimim sonrası Fabia da downforce daha yüksek gibi geldi. Bu da aracın doğal olarak yokuş aşağı bile gazdan çekince ayağınızı aldığı hava akımından dolayı daha fazla hız kaybetmesine sebep olsa bile superb ile 120-130 ile girerken tedirgin olduğum ve hafiften lastik sesi duyduğum virajlarda bana mısın demedi. Özellikle 215/45/17 lastikleri taktıktan sonra bu tutuş daha da artı sanki. Ama dizelden sonra bir gün servisten test aracını alıp da 1.2 TSI DSG 110 HP'nin de tadına bakmak istiyorum.. ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı Savas7090

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim arkadaşlar bir nebze bilgi verebildiysek ne mutlu:) Bir de uzun yolda hava sıcaklığından dolayı yaklaşık 1 saatte bir kez yağ sıcaklığını kontrol ettim max o kadar sıcak hava da klima açıkken 98 C idi. Gayet başarılı bence .

Çevrimdışı Sathoriani

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Savas7090;584198
Teşekkür ederim arkadaşlar bir nebze bilgi verebildiysek ne mutlu:) Bir de uzun yolda hava sıcaklığından dolayı yaklaşık 1 saatte bir kez yağ sıcaklığını kontrol ettim max o kadar sıcak hava da klima açıkken 98 C idi. Gayet başarılı bence .

Benim yağ sıcaklığı 107lere kadar çıkıyor.. Agresif kullanımdan mı dizel diye mi acaba. Genelde 90-95 arası ama.

Çevrimdışı Takashi

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • https://m.facebook.com/ozlempide07/#!/ozlempide07/
Arkadaşlar merhaba bende 1.2TSI 110 olan fabiamdan çok memnunum. İlk uzun yolumu yarın antalyaya dönerek tamamlıcam inş. Bende sizlerle aracın yakıt tüketimini paylaşmak isterim.

Çevrimdışı GURCANK

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
araçta yanlızken çok tehlikeli tünel çıkışları ve  viyadükler otobüs sollamaları aynı yolu ağustos ortasında yaptım 100 kmden sonra çok dikkatli olunmalı
araç içi 3 kişi ile daha güvenli

şehir içi acemi şehir dışı usta işi araç

frknkpt

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Sathoriani;584217
Benim yağ sıcaklığı 107lere kadar çıkıyor.. Agresif kullanımdan mı dizel diye mi acaba. Genelde 90-95 arası ama.

SABİT 90 olmalı bir gösterin bence. bende 1 aydır kontrol ettim 91 bile görmedi hep 90 da tutuyor harareti. Dijital olarak bakıyorum.

Çevrimdışı Savas7090

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Sabit 90 olamaz yağ sıcaklığı sürekli değişken olabilir güvenli bölgede. Aşırı trafikte hararet yapmayacak şekilde artabilir örneğin ama güvenli bölge de kalır. O yüzden 103 dereceyi bile gördüğü olabilir.

Çevrimdışı Ghokun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: frknkpt;587721
SABİT 90 olmalı bir gösterin bence. bende 1 aydır kontrol ettim 91 bile görmedi hep 90 da tutuyor harareti. Dijital olarak bakıyorum.

Yağ sıcaklığı ile Soğutma sıvısı sıcaklığını karıştırıyor olmayasınız?

Maxidotta gözüken yağ sıcaklığı, kadran da gözüken Soğutma sıvısı

Çevrimdışı emrehan.

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben de 2015 Fabia 1.2 TSI 110 Hp sahibiyim, Bursa-Ankara-Fatsa arası bir depo yakıtla 930 km yaptım. 100-110 km hızla kullandım. Aracımdan memnunum.

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emrehan.;588208
Ben de 2015 Fabia 1.2 TSI 110 Hp sahibiyim, Bursa-Ankara-Fatsa arası bir depo yakıtla 930 km yaptım. 100-110 km hızla kullandım. Aracımdan memnunum.

litre bazında kaç lt tuketim elde ettiniz acaba araç doluluğu ve klima açıklığı konusunda da bilgi verebilir misiniz çok çok iyi bir tüketim elde etmişsiniz :)

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben Ankara içi Eskişehir yolunda 3.8 litre değer alıyorum  Allahın izniyle. Daha az değer alan babayiğit var mı ? :)

Çevrimdışı Savas7090

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Çok iyi değer 3.8 ben en son 4.3-4.4 civarı görmüştüm. Ortalama hızınız kaç?

Çevrimdışı firat1337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
2 ay oldu aracımı alalı. Başlangıctan itibaren 7.6 lt gösteriyor tüketimimi. Daha düşer mi acaba? Sizin değerlere baktıkça araçta bir sıkıntı mı var diyorum.
Ankara'dan  Antalya manavgata 3 Çeyrek depo ile gitmiştim 1 ay önce. Araç içi, bagaj tam dolu ve  klima 4-5 seviyelerde sürekli açıkken.