škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik seçimi yapmak

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cancan7024

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
205 50 16 kışlık falken kullandım. malum orjinal ebat 215 45 16. maalesef hiç memnun kalmadım. araçtaki balansı sorununu bir türlü halledemedik. defalarca balansa girdim kış boyu. zar zor marta kadar gelebildim ve hemen yazlıklara geçtim. araba kendine geldi. şimdi garantiye yollayacağım. hiçbir işlem yapılamadan geri gelirse de lastiği başka bir markaya değiştirmeyi düşünüyorum. daha önce de araçlarımda kışlıklarda falken kullandım ve memnun kalmıştım. ve hatta bu lastikleri de alırken bir kaç arkadaşıma da tavsiyede bulunup onlara da aldırdım. fakat bu sefer illallah ettirdi. tekrar falken takmayı ve tavsiye etmeyi düşünmüyorum.

Çevrimdışı erdalask

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben kış lastiği olarak, önceki aracıma aldığım kış lastiği kullandım, ebatları 205/55/r16 bu lastiklerle Mersin, Sinop ve İstanbul'a gittim lastiklerle ilgili hiç bir sorun yaşamadım.

Alıntı yapılan: Uğur57;584079
205/55/R16  ölçüsü de sorun çıkarmıyormuş diye bir lastikçiyle görüştüğümde söyledi, 5 tane rapide taktığını, taktığı kişilerin akrabası olduğunu, sorun olsa mutlaka yakama yapışırlardı diye ekledi, hatta arabama bakım yaptırırken gelen bir rapidde dikkatimi çekti bu ölçü vardı çekinmeden sordum lastikten memnun musun, herhangi bir sorun çıkardı mı dedim o da memnun olduğunu söyledi araç da km si 80000 falandı öyle yeni değil yani istanbuldan gelmişti trabzona

Çevrimdışı Ali Murat

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar, aracımı Aralık 2013'de aldığımda üzerinde Dunloplar vardı. Viraj performansı olarak çok memnun kalmıştım ama fren mesafesi için aynı şeyleri söyleyemem... Malum şu an tanesi 650 Tl olan lastikler 3 yılda bitti. Taban yapısı da bozuldu sürekli balans var arabada. Michelin Pilot Sport 3 ya da 4 alcakken   ( tane fiyatı 500-550 tl), lastikcim çok düşündüğümü görünce, Kormoran al tanesi 200 Tl dedi. Düşündüm araştırdım, lastik hakkında yorumlar çok kötü, Dunlop hakkında da öyle diyorlardı ama yol tutuşunu çok özleyeceğimi düşünüyorum!!!
Velhasıl bir malı kullanıcı değerlendirir diyerek Kormoran almaya karar verdim. Perşembe takılacak... Memnun kalmazsam 1-2 yıl kullanır değiştiririm çok zararım olmaz diye düşünüyorum. Michelin'in alt markası sonuçta. Cuma da yola gidicem değerlendirme fırsatım olacak sizlerle paylaşırım.

Çevrimdışı emre-usta

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar benimde bi sorum var mevcuttaki araç spaceback lastikleri 215 40 17. Düşüncem kışlıklar için 15 jant alıp ambition versiyondaki 185 60 15 e geçmek bi sıkıntı çıkarırmı bu durum lastik işinden hiç anlamayan biri olarak soruyorum. Teşekkürler...

Çevrimdışı xecoy

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bende skoda fabia rs 2011 model aracım var. Lastikler 205/40/r17. Şu an sadece kış lastiği kullanıyorum.4 Tane Yaz lastiği alacağım yaz gelmeden ama 40 yerine 45 veya 50 alsam nasıl olur? Yol sesini biraz kesmek istiyorum, performans yakıt tüketimi etkileri olur mu ? Ayrıca olursa 4 mevsim lastik almayı da düşünüyorum.

Marka olarak michelin,pirelli, dunlop,... olabilir. Bir arkadaşım Falken i önerdi.

Fikirlerinizi alabilirmiyim, Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2018, 09:57:07 Gönderen: xecoy »

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Nokian weatherproof 195 55 16 kullanıyorum hem yaz hem kış lastiği özelliği var 215 45 16 dan sonra iyi geldi zaten 4 mevsimde sadece 2 lastik var michelin cross climate ve nokian weatherproof

Çevrimdışı semioli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba.

Skoda Rapid Spaceback 215 45 16 aracım var.

4 mevsim lastik için Nokian'ın 185 65 14 tekeri var? Ebat hesaplayıcıda -0,67 fark ile kullanıma uygun diyor. Ancak tüm değerlerim değişmiş olacak? Sizce bunu almam mantıklı mı?

Ya da Nokian 195 55 16 dört mevsim teker mi alayım?

Her sorduğum farklı birşey söylüyor.. Birisi sakın orjinal ebat dışına(215 45 r16) çıkma diyor.. Bir tanesi yaz lastiğinde Nokian alma Michelin al diyor.. Michelin'ler tanesi 600 TL?

Ne zor kararmış.. Az parada değilki.. Nokian için 1780 TL Michelin için 2400 TL fiyat aldım? Petlas almak istemiyorum çünkü mevcutta kullanıyorum ve hiç memnun değilim..
« Son Düzenleme: 28 Mart 2018, 15:20:33 Gönderen: semioli »

Çevrimdışı weneorn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: semioli;635412
Merhaba.

Skoda Rapid Spaceback 215 45 16 aracım var.

4 mevsim lastik için Nokian'ın 185 65 14 tekeri var? Ebat hesaplayıcıda -0,67 fark ile kullanıma uygun diyor. Ancak tüm değerlerim değişmiş olacak? Sizce bunu almam mantıklı mı?

Ya da Nokian 195 55 16 dört mevsim teker mi alayım?

Her sorduğum farklı birşey söylüyor.. Birisi sakın orjinal ebat dışına(215 45 r16) çıkma diyor.. Bir tanesi yaz lastiğinde Nokian alma Michelin al diyor.. Michelin'ler tanesi 600 TL?

Ne zor kararmış.. Az parada değilki.. Nokian için 1780 TL Michelin için 2400 TL fiyat aldım? Petlas almak istemiyorum çünkü mevcutta kullanıyorum ve hiç memnun değilim..

Ben kışın yoğun geçtiği yerlerde 4 mevisimi önermiyorum. Yabancı testler mevcut. İzmir, Antalya gibi yerlerde oturuyorsanız sorun yok ama kar yağışının biraz da olsa yoğun olduğu yerlerde kış lastiği çok önemli. Ufak maddi hasarlı bir kaza yapsanız bile lastiğin parası zaten çıkacaktır. Bazı büyük lastik firmalarının sitelerinde sanırım %3 e kadar tolerans tanınıyor. Bunun üzerinde arabanın dinamiklerinin değişeceği ve en iyi ihtamalle araca zarar vereceğiniz söyleniyor. Ben kendi adıma nokian 195 55 16 kış lastiği ve yaz için de normal 215 45 16 yazlık lastiklerimi kullanıyorum.
http://www.nokianlastik.com/lastik_hesaplama.aspx

Edit:Kışlığım 215 45 16 ya göre %3 ün biraz üstüne çıkasa da ambition modelle gelen 185 60 15 ile arasında %027(binde 27) gibi bir fark var. O yüzden rahatça aldım. Ayrıca 195, 16 inç jant boyu için son sınır sanırım. Bizin jantlar 16*7j(katalogda var): https://www.oponeo.com.tr/lastik-bilgileri/janta-gore-lastik/7-00x16
« Son Düzenleme: 29 Mart 2018, 09:18:31 Gönderen: weneorn »

Çevrimdışı semioli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
215 45 r16 için yazlık lastik alacağım.. 2015 model Rapid SB 1.2 DSG Style..

Seçimimi Michelin , Continental veya Bridgestone üzerinden yapacağım..

Nokian için kış lastiğinde iyi olduğu , Petlas ise şu an kullandığım ve memnun olmadığım için almayacağım..

Cevap için teşekkür ederim weneorn..

Çevrimdışı Ally_07

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: semioli;635446
215 45 r16 için yazlık lastik alacağım.. 2015 model Rapid SB 1.2 DSG Style..

Seçimimi Michelin , Continental veya Bridgestone üzerinden yapacağım..

Nokian için kış lastiğinde iyi olduğu , Petlas ise şu an kullandığım ve memnun olmadığım için almayacağım..

Cevap için teşekkür ederim weneorn..
Goodyear EfficentGrip Performance tavsiye ediyorum. Etiket değeri ve sessizlik açısından en iyi lastik diyebilirim. Ben yaklaşık olarak 4000 kmdir kullanıyorum (sizinki ile aynı ebat) konforu da çok iyi gerçekten. Michelin Primacy 4 bulabilirseniz ona da iyi diyorlar. Bridgestone ve Continental'e hiç bakmayın bile. Sert hamurlu lastikler onlar.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lassa drivewaysserisinede bakin. Gecen yil cikan yeni model lastik. Ben aldim bi sorun yok simdilik. 195.65.15

Çevrimdışı Gama

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Selamlar..Aracımı sattığım için kış lastiklerim boşa çıktığından satıyorum.. konu açtım isteyen bakabilir.

Çevrimdışı furuko

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar 2017 Skoda Rapid var bende de benim gözlemlediğim tek sorun 45 olan 55 yapmak gerektiği bence çünkü jant lastik arasında mesafe kısa olduğu için çukurlarda biraz tak sesi geliyor Onu da bu sayede engellemiş oluruz fazla da oynamaya gerek yok

Çevrimdışı Ally_07

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: furuko;636707
Arkadaşlar 2017 Skoda Rapid var bende de benim gözlemlediğim tek sorun 45 olan 55 yapmak gerektiği bence çünkü jant lastik arasında mesafe kısa olduğu için çukurlarda biraz tak sesi geliyor Onu da bu sayede engellemiş oluruz fazla da oynamaya gerek yok
Hiç tavsiye edilmiyor. 16" jant için tek alternatif ebat 195/50R16

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ordic

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
hocam 195 50 16 bana da mantıklı geldi. çünkü tabanı birazcık daralırken yanak genişliği 45'den 50'ye çıkıyor. yanak 55 olunca biraz kalın gibi duruyor daha önce görmüştüm. peki 195 50 16 ölçüsünü üretici tavsiye ediyormu? seçimi bu yönde yaparsak artısı eksisi ne olur