škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

hız sabitleyici

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Arai

• Bahtsız
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
ben 2.2 civarı yakıt tüketimini imkansız olarak görmüyorum hatta video yükleyebilirsem buraya atarım düz yolda o civarlarda yakıt tüketimi var bende de

Çevrimdışı vtecman

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hız sabitleyici ile alakalı bazı markalar kullanım klavuzlarında dahi belirtiyorlar . Bizim araçlarda belirtilmişmi bilmiyorum ama . Yukuş yukarı cc Kullanmayın yazar . Düz ve önünüzü rahatlık ile görebileceğiniz yerlerde yakıt ekonomisi yapar. Yazın 3 kere uzun yola çıktım . Ortalama 6 bin km yol yaptım , CC'nin rahatlığı çok güzel .

Çevrimdışı hsnkrmn

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DaNGeRouS_;592152
Bende siz gibi düşünüyorum..

Maslak - Bayrampaşa istikameti gidiyorum.

Kağıthane tarafında mesela hafif rampa vardır araçlar tatlı bayılır.

Şimdi TT Arena önünden hız sabitleyici açık ile gidersem hafif rampa iniyor tüketim tabi ki biraz düşük oluyor. Ama rampaya geldikçe aracı aynı hızda tutmak için vites küçültüyor, devir yükseltiyor bence daha fazla yakıyor.

Bu durumu bildiğim için yokuş aşağı inerken 100-120 ile salıyorum arabayı ayağımı gazdan çekiyorum ve tüketim 0lt ' a düşüyor. Rampaya yakın yine gazımı veriyorum. Hem rahat çıkmış oluyorum. Hemde daha az yaktığımı düşünüyorum.

Hafif inişli - çıkışlı yollarda hız sabitleyicisinin bir faydası belkim olabilir.

Benim kullanım amacım, radar vs dolayı sabit hızda gitmek istiyorum. Veya uzun süre sabit gidiyorsam ayağım ağrıyor o yüzden sabitliyorum.

hocam o dediğiniz hız sabitleyici devredeyken de oluyor, en azından bende öyle :) yani hız sabitleyici devredeyken de yokuş aşağı inerken anlık tüketim 0 (sıfır) gösteriyor.

Çevrimdışı hsnkrmn

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bir de merak ettiğim bir şey var sizlerde de öyle mi, hız sabitleyici devredeyken gaz pedalı işlevini kaybediyor. hız artırma işini sadece +/- den yapabiliyorum. Oysa sollama anında gaz pedalına bastığımda aracı ani hızlandırabilmemiz lazım.

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hsnkrmn;608727
bir de merak ettiğim bir şey var sizlerde de öyle mi, hız sabitleyici devredeyken gaz pedalı işlevini kaybediyor. hız artırma işini sadece +/- den yapabiliyorum. Oysa sollama anında gaz pedalına bastığımda aracı ani hızlandırabilmemiz lazım.

Merhaba,
 gaz pedalı işlevini kaybetmiyor, gaza basınca hızlanıyor, bırakınca CC için ayarladığınız hıza geri dönüyor, frene basınca CC devreden çıkıyor.