škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dizel partikül filtresi ve fanı...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yufotym

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar 1.6 tdı dsg aracımı alalı yaklaşık 3 ay oldu, bu dizel partikül filtresi denen zıkkımın fanı bu súreçte toplam 5 kez felan devreye girmiştir lakin son yakıtı aldıktan sonra son 1 haftadır 4-5 kez devreye girdi. Bunun nedeni ne olabilir yakıtla ilgili olabilir mi? Bu zıkkım iptal edilebiliyor mu? Artık bıktırdı yakıt tüketimini de artırıyor..

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tüm koşullar sabit ve tek değişken yakıtsa yakıttan kaynaklıdır. İstasyondan istasyona dahi fark olabilir yakıt kalitesinde. Hangi firmadan alıyorsunuz yakıtı? Total Excelium'u da deneyin derim.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı yufotym

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Opetten alıyorum üstadim. Bir de bu zikkim devre disi birakilabilir mi?

Çevrimdışı guvenxoca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yufotym;582216
Opetten alıyorum üstadim. Bir de bu zikkim devre disi birakilabilir mi?

abi napıyorsun gözünü sevem:):)

o zikkim o kadar önemliki...

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Olaya şöyle giriş yapayım DPF kendi içinde pasif temizlik yaparken arabanın devri bin devir civarı sabitlenir, SS devreye girmez ve motor fanı açar.Motorun fanı açmasının sebebi DPF pasif temizlik işlemi yaparken filtre ısısının çok çok yüksek seviyelerde gezmesidir.Bu ısıyı düşürmek için fanın çalışması şart.Özellikle bu yaz günlerinde.Arabadan inince bile bu sıcaklık kapı altlarından kaputtan tampondan insanın yüzene kadar vuruyor.İşin boyutunu ordan anlayabilirsiniz.

2 depoda bir 4 vites 3300-3400 devir civarı sabit bi 10-15km giderseniz.DPF kendini temizlemiş olur.Daha detaylı bilgi için kullanım kılavuzunu okuyabilirsiniz.

İptal ise anca chip tuning yani yazılım yolu ile olur.Başka türlü olmaz.

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dpf temizliğinin devreye girdiğini nerden anlıyorsunuz, her fan çalıştığında dpf temizlik mi yapıyordur?

yakıt konusunda Ankara'daysanız, eskişehir yolu bp'nin kendi işletmesi olan istasyondan veya konya yolu nissan'ın olduğu yine bp'nin kendi işlettiği istasyondan %3 indirimle alabilirsiniz.

Çevrimdışı yufotym

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: elliyedi;582229
dpf temizliğinin devreye girdiğini nerden anlıyorsunuz, her fan çalıştığında dpf temizlik mi yapıyordur?

yakıt konusunda Ankara'daysanız, eskişehir yolu bp'nin kendi işletmesi olan istasyondan veya konya yolu nissan'ın olduğu yine bp'nin kendi işlettiği istasyondan %3 indirimle alabilirsiniz.

Teşekkür ederim. 1000 devirde oluyor genelde, ordan anlıyorum, bur de anlık yakıt tuketimi artıyor ordan biliyorum. Aracı stop edince de fan bir müddet çalışıyor..

Çevrimdışı yufotym

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: guvenxoca;582219
abi napıyorsun gözünü sevem:):)

o zikkim o kadar önemliki...

:) valla zıkkım bu ya..

Çevrimdışı yufotym

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;582224
Olaya şöyle giriş yapayım DPF kendi içinde pasif temizlik yaparken arabanın devri bin devir civarı sabitlenir, SS devreye girmez ve motor fanı açar.Motorun fanı açmasının sebebi DPF pasif temizlik işlemi yaparken filtre ısısının çok çok yüksek seviyelerde gezmesidir.Bu ısıyı düşürmek için fanın çalışması şart.Özellikle bu yaz günlerinde.Arabadan inince bile bu sıcaklık kapı altlarından kaputtan tampondan insanın yüzene kadar vuruyor.İşin boyutunu ordan anlayabilirsiniz.

2 depoda bir 4 vites 3300-3400 devir civarı sabit bi 10-15km giderseniz.DPF kendini temizlemiş olur.Daha detaylı bilgi için kullanım kılavuzunu okuyabilirsiniz.

İptal ise anca chip tuning yani yazılım yolu ile olur.Başka türlü olmaz.

Çok sağolun..

Çevrimdışı koraycan35

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
İşlem bitmeden kontak kapatmayın mümkün olduğu kadar bu işlemi rölantide yapmasına izin vermeyin eğer mecbursanız rölantide boşta tam gaz verin zaten devir 2500 e sabitlenecek 3-5 dk sonra işlem biter.sonra bir müddet rölantide çalıştırıp stop edersiniz.yalnız bunu çok sık yapmayın çünkü aşırı ısınmadan zarar görme riski var

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: koraycan35;582258
İşlem bitmeden kontak kapatmayın mümkün olduğu kadar bu işlemi rölantide yapmasına izin vermeyin eğer mecbursanız rölantide boşta tam gaz verin zaten devir 2500 e sabitlenecek 3-5 dk sonra işlem biter.sonra bir müddet rölantide çalıştırıp stop edersiniz.yalnız bunu çok sık yapmayın çünkü aşırı ısınmadan zarar görme riski var

Aracın devrinin boşta 2500e sabitlenmesinin nedeni DPF değil.DPF temizliği esnasında hareket haline olmanız daha yararlı olur.

Çevrimdışı koraycan35

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;582280
Aracın devrinin boşta 2500e sabitlenmesinin nedeni DPF değil.DPF temizliği esnasında hareket haline olmanız daha yararlı olur.
Eğer mecbursanız diye belirtmişim

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence de çok sık devreye girmesi kısa mesafe kullanımlar ve yakıt kaynaklı bende 14.000 km ve 2 yıl oldu DPF hiç devreye girmedi bunda aracımı genel de sürekli uzun yolda uzun sürelerde kullanmamın da etkisi olabilir ama kısa mesafe kullanımları da yapıyorum henüz hiç devreye girdiğini görmedim duymadım yakıtım ilk yakıt dahil Shell V Power Nitro Diesel

Çevrimdışı ugurdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Biz 2 senedir aracı genellikle şehir içi ağırlıklı kullanıyoruz 20 bin km'yi geçti daha bir kere böyle bir şey başıma gelmedi.