škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Manuel 1.2 TSI vs 1.6 TDI

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

Bende 1.2 TSI manuel Octi var, yeğenimde de 1.6 TDI manuel. Arada gözlemlediğim bazı farklar var onları burada sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle içi dışı tekeri bilmemnesi herşeyi 1 e 1 orada bir fark yok. Ancak şanzuman ve motor ikilisinde çok ciddi farklar var.

1- TSI olan motor kesinlikle çok daha sessiz. TDI da gaza biraz fazla bastığınızda gaz pedalında motor titreşimi hissediliyor. Ancak 1.2 TSI ise yağ gibi nerdeyse vitesli elektrikli araba kullanıyor gibi..

2- TSI olan araçta 6 ileri bir şanzuman var TDI da ise 5 ileri ve teknolojilerinin çok farklı olduğunu ilk vites attığınızda hissediyorsunuz. TSI'ın vitesleri çok daha yumuşak geçiyor TDI ise baya sert, vites yolları ise benzer biçimde kendini hissettiriyor.

3- TSI olanın debriyajı çok daha yumuşak nerdeyse 2-3 kat. TSI uzun süre trafikte kaldığınız zaman bile sol ayağınızı yormuyor ancak TDI olan ise bir süre sonra off dedirtiyor.

4- İlk hızlanmalarde TSI daha seri, TDI geride kalıyor, ancak genel olarak motor performansları çok benzer. TSI olanın daha çok devir çevirebilmesi TDI olanın ise tork'u tercih meselesi.

Genel olarak motor ve şanzuman noktasında TSI çok daha konforlu. Ancak diğer konularda birebir aynı araç tabi..

Teşekkürler.

Çevrimdışı gkonbb

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Çok teşekkürler, TDI karakterini merak ediyordum ben de.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu durum zaten dizel ile benzinli motor karakterlerinden kaynaklanıyor. TDI ın bu saydığınız konularda TSI dan iyiyim iddası yok.

Çevrimdışı sipartacus

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İki aracın aynı şartlarda yakıt tüketimi nasıl?

Çevrimdışı Sequenc

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
şirkette tdi kullanıyorum kendi özel aracım tsi. aynı koşullarda, aynı sürücü ile, tsi 1.2  benzin bazında 1 lt fazla yakıyor. 100 km de.

klima Tsi çok yoruyor bu da dip not olsun.

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Klimanın yormasını bilmem de benim kullanımım da 100 km de 1 litre yakıt tüketimini artırıyor. Yani performans olarak çok fark etmedim herhalde zorlamadığım için. Ancak benim araçta klima manuel ve çok güzel soğutuyor. Yani dijital'lerde bir kaç şikayet duydum o yüzden yazmak istedim.

Benim tespitim uzun yolda tsi 0,5 - 1 lt arası daha fazla yakıyor. Ancak şehir içinde fark 1.5lt seviyesine geliyor.

Fakat sürüş keyfi ve motor - şanzuman konforu noktasında 1.2 TSI uzun yol-şehir içi daha keyifli olacaktır.