škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hız Sabitleyici ve Yokuş Kalkış Desteğinin kullanımı hakkında bir kaç soru

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mrkaragoz

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkaşlar;

Malumunuz araçlarda hız sabitleyici opsiyonel ve bende dahil birçok araçta yok. Bunun yerine hız sınırlayıcı var. Şimdi gelelim hız sabitleyicinin işleyiş prensibine. Gördüğüm kadarıyla aracın hiç bir şekilde ayarladığımız hızı geçmesine izin vermiyor bu sistem. Hatta aşağı eğimli yerlerde bile aracı yavaşlatıyor. Bu sistemle ilgili şöyle bir çekincem var: Aracı yavaşlatma şekli fren yapmaksa bu uzun vadede zararlı birşey örneğin Bursa otobanına girmeden yaklaşık 1km çok dik bir eğim var burada kullansak disk fren falan kalmaz mazallah. Eğer gazı kesiyor motor freni gibi birşey yapıyorsa çok iyi. Bunun doğrusu nedir bilen var mı acep?

Gelelim yokuş kalkış desteği namı diğer hill holder. Bu sistemde iyi güzel, belli bir eğimin üzerinde durursanız aracı yaklaşık 2 saniye kadar geri salmıyor. Şimdi burda da şöyle bir çekincem var. Bu iki saniye içerisinde (sanki) gaza yüklenirsem aracı bırakmıyor ve frenlerden bir miktar ses geliyor. Bir problem olur diye çok zorlamadım. Ancak bu haliyle yeşil ışık yandıktan sonra 2 saniye frenleri bırakmasını bekliyorum sonra yürüyorum ve haliyle düdük falan arkadan sövüyorlar biraz. Hill holder devredeyken gaza yüklendiğimizde frenleri bırakıyor mu?

Bu iki soruma cevap verebilirseniz sevinirim.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınızdaki hız sınırlayıcı fren sistemine entegre olarak çalışmaz, dolayısıyla disk ya da balatayla ilgili endişelenecek bir durum yoktur.

Yokuş kalkış desteği de gaza bastığınız an devreden çıkar.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada sonradan araca takılacak CC eklentisi için parça ve işçilik dahil 1.100 TL fiyat aldım. Ağustos ayında arabayla tatile çıkacağım için bu işlemi yaptırmayı düşünüyorum.

Forumdan daha uygun fiyat alan oldu mu acaba?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SAHLVCV;582181
Bu arada sonradan araca takılacak CC eklentisi için parça ve işçilik dahil 1.100 TL fiyat aldım. Ağustos ayında arabayla tatile çıkacağım için bu işlemi yaptırmayı düşünüyorum.

Forum sponsorumuz Yüncüler'den de fiyat almanızı öneririm.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.qreatif.net

[FONT="]6V0054691 sipariş etmiştik ancak [/FONT][FONT="]6V0054690 olabilir. Bizde sağ kolda trip tuşu yok.
Ancak kodlama için ODİS vb yazılım gerekmekte. Ender hem montaj hemde kodlamada yardımcı olabilir.

Cruise kontrol doğuş otodan KDV dahil 1000 TL civarına geldi. Bunun içersinde SWM (sipar[FONT="]iş içi[FONT="]n kod : 5[FONT="]E0054800)[/FONT][/FONT][/FONT] kodu dahil[/FONT]

Cruise kontrol için ilave olarak SWM kodu gerekiyor. 72 tl ayrı satılıyor.
İşin efsane yanı ise sadece skodada swm ayrı alınabiliyor. Bu şu demek  çıkma polo 6c cruise kontrol bulursanız 72 tl ödeyerek aracınıza  takabilirsiniz.

Style paket için tesisat çekimi gerekmiyor. Hız sabitleyiciden dolayı her şey hazır.
http://hizliresim.com/PMaZkO

Not : Biz fabrikaya söyledik bize bu parça geldi, eskisiyle yenisini değiştirdik derlerse muhtemelen silecek kolunda "trip" buttonu ile karşılaşabilirsiniz.
Style paket için sadece ve sadece sol kol değişmeli.

Yedek parçadan sipariş edilen parça ile araç opsiyon kodunuz 8T2 olacaktır. <- Hız sabitleyici devreden çıkacaktır.
Fabrikada özel sipariş ile takılan parçanın opsiyon kodu 8T6'dır  <- Hız sabitleyici + sınırlayıcı

Orjinal post
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=34402
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2016, 09:42:05 Gönderen: r.a.i.f. »

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: r.a.i.f.;582215
Style paket için tesisat çekimi gerekmiyor. Hız sabitleyiciden dolayı her şey hazır.  Style paket için sadece ve sadece sol kol değişmeli.

Yedek parçadan sipariş edilen parça ile araç opsiyon kodunuz 8T2 olacaktır. <- Hız sabitleyici devreden çıkacaktır.
Fabrikada özel sipariş ile takılan parçanın opsiyon kodu 8T6'dır <- Hız sabitleyici + sınırlayıcı

Benim aracım da Style paket olandan. Yani anladığım kadarıyla polo 6c cruise controlü çıkma olarak bulsam maliyet ciddi olarak düşecek. Ayrıca sadece solda bulunan hız sınırlayıcı değiştirilecek ve başka bir sökme takma olmayacak doğru mudur?

Çevrimdışı volkan.e

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SAHLVCV;582226
Benim aracım da Style paket olandan. Yani anladığım kadarıyla polo 6c cruise controlü çıkma olarak bulsam maliyet ciddi olarak düşecek. Ayrıca sadece solda bulunan hız sınırlayıcı değiştirilecek ve başka bir sökme takma olmayacak doğru mudur?

Sadece sol taraf değişmiyor sağ ve sol beraber tek parça bu yüzden o parça komple değiştiği için 2 kolda değişmiş olacak. En azından ben yaptırdığımda öyleydi.

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: volkan.e;582266
Sadece sol taraf değişmiyor sağ ve sol beraber tek parça bu yüzden o parça komple değiştiği için 2 kolda değişmiş olacak. En azından ben yaptırdığımda öyleydi.

Serviste, yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi yek pare vs diyecek. İşte tam bu yüzden altını çizmek istedim.

Eğer Yedek parça deposundan sipariş ettiğiniz ürün son kodu 1 ise bunlar on-board computer'e sahip olan araçlar içindir(ambition) ve silecek kolunda trip tuşu bulunur.

Mevcut aracınızda trip tuşu yoktur. Takılmasında bir mahsur yok ancak çalışmayan boş bir tuş olacak. Tercih sizin kalmasınıda isteye bilirsiniz

Eğer 0 sipariş edilmişse. Ekstra bir aksiyona gerek yok

Resimde işaretlediğim yerden göbekten çıkartılabiliyor.
http://hizliresim.com/goYE1O

Eğer çıkma parça bakacaksanız sadece sol tarafla uğraşmanız yetiyor.
Yurt dışında 70€ civarında gördüm

Gözü karartıp ben bunu takarımda kodlarımda diyorsanız.
VAS 5054a + ODIS ihtiyacınız var.

VAS Clone chip ile denerim derseniz takribi 80$ civarında. FAZT ne kadar izin verir bilemiyorum.
ODIS takribi (~12gb) kadar kurulumu mevcut

Çevrimdışı SAHLVCV

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Özaydınlı Oto'dan işçilik dahil 1.025 TL fiyat aldım. Aracımda hız limitörü olmasaydı fiyatın 1.500 TL olacağını belirttiler. Sanırım bu ambition donanım için geçerli.

Evim de büyükçekmece de olduğu için siparişi verdik. Kısmetse perşembe günü montaj yapılacak.

Geçtiğimiz hafta özel bir işim için Gökçeadaya gidip geldim. Önceki aracımda CC olduğu için gerçekten yokluğunu çok hissettim. O yüzden önümüzdeki hafta yaklaşık 4.000 km yol yapacağım için (yıllık izinde ege turu) bu parçayı taktırmak elzem oldu. Sonuçları buradan sizlerle paylaşırım.

Çevrimdışı mahony

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Dış görüntüde hız sabitleyici ile limitleyici fiziksel olarak aynı görünüyor.

Kodlamayla Hız Limitleyiciyi, Hız sabitleyici olarak kullanmamız mümkün olmaz mı acaba?

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mahony;586220
Dış görüntüde hız sabitleyici ile limitleyici fiziksel olarak aynı görünüyor.

Kodlamayla Hız Limitleyiciyi, Hız sabitleyici olarak kullanmamız mümkün olmaz mı acaba?

Hayır...

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Not olarak şuraya düşeyim bulunsun

Cruise Control Arızası;
CCS açık iken bozuk satıhtan dolayı sinyal kolunundaki anlık temassızlık yada açma kapama düğmesinden oluşan kontak arkı neticesinde CCS kendini kitleyebiliyor.

Kitlemeden sonra CCS işlevsez hale geliyor.

Address 09: Cent. Elect.       Labels: None
Control Module Part Number: 6C0 937 090 C    HW: 6C0 937 090
Component and/or Version: BCM PQ26 HiKR H08 0086
1 Faults Found:

231683 - Turn Signal Stalk; Switch for Cruise Control
          B1144 F1 [009] - Mechanical Malfunction
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 1
                    Mileage: 18395 km
                    Date: 2016.08.12
                    Time: 22:31:17

Mekanik olarak düğmenin sağlam olduğunu gördükten sonra DTC'den arızayı temizleyip CCS tekrardan aktifleştirebilirsiniz.

Çevrimdışı hknardru

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Hangi servisten fiyat almıştınız? Ben Erya İstanbul Göztepe den sordum 1250 tl, Ankara Efe de 1200 tl fiyat verdiler..

frknkpt

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: r.a.i.f.;586343
Hayır...

Merhabalar Hız limitleyici nedir hocam ben bilmiyorumda ?

2016 1.0 ambiation donanımda varmı Hız limitleyici ? belli hıza çıkınca uyarı vermesi bu değil dimi farklı 2 şeydenmi konuşuyoruz ?

Hız sabitleyici yok zatende Hız limitleyici neymiş onu duymamıştım.