škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Arabada cep telefonu ile konuşmak serbest olsun "

trio · 19 · 3403

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar arabada cep telefonu ile konuşmak yasak buraya kadar herşey normal fakat konuşmak yasak olduğu için her 10 araçtan 3-5 i trafikte mesaj yazıyor yavaş giden arabalar oluyor yanına gelince bakıyorum kafa önde mesaj yazıyor trafik durunca da aniden öndeki araca yapışıyorlar kaza diyorlar sonrada bunun adına konuşmak daha güvenli en azından yola bakıyorlar o anda...

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Evet ama bluetooth standart olup mecbur tutulmalı bence. Tıpkı TMPS ve ESP gibi.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
TMPS neydi?

Cep telefonundan yazdım. Yazım hataları affola.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İnsanlar artık konuşmaktan ziyade whatsapp ve messenger gibi programları kullanıyorlar ve konuşmak ile bu tarz programlar üzerinden iletişim kurmak birbirinin yerine geçmiyor, ikamesi de değil zaten. Bu nedenle bluetooth ancak konuşmadan kaynaklı sorunları ortadan kaldırabilir ki bence araçta bluetooth bir şekilde olmalı zaten (İster araçta mevcut ilsun ister harici bir cihaz olsun ki artık o kadar pahalı şeyler değil bunlar).

Hareket halinde klavyede birşeyler yazmak ya da yazmamak ise bir bilinç ve kültür meselesidir. Adam olan aracı sağa çekip ne yazacaksa yazar...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Abi iyi guzel de cep telefonuyla konusurken yurumeyi beceremeyen insanlarla yasiyoruz bu toplumda :D

Gecen kizin biri hem ceple konusuyo hem bisiklet suruyo onunde tabak gibi duran arkadasina carpti ben ipal tabi :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cep telefonu ile meşgul olmak muhtemelen sırf ülkemizin sorunu değildir. Konuşurken, yazarken feci şekilde kaza yapanlar ekranlara geliyor. Konuşmak istediğimiz kişi telefon rehberimizde 1 ya da 2 tuşa basıp ulaşacağımız mesafede bizi beklemiyordur!  Kişi, müsait mi, günün hangi saati, şimdi nerede olabilir diye düşünmeden, hatta nazikçe müsait misin bile demeden genelde bodoslama lafa gireriz. Sanki kişi rehberdeki gibi esas duruşta bizim telefonumuzu bekliyor sanırız. Ramazanda tam iftar saatinde, Cuma günü namaz saatinde arayanlarımı sorarsın?! Neyse en azından yazma işi icat oldu da karşımızdakine emri vaki yapmadan müsaitse cevap verebileceği bir teknoloji icat edilmiş oldu. Şahsen meramını yazarak anlatmak, karşımızdaki kişiyi daha az rahatsız edecektir. Fakat bunu da araç kullanırken değil, müsait yerde yapmalı! Yoksa bazı hanımların direksiyon başında makyaj yapması ve bazılarının da kitap gazete okuması hiç hoş bir davranış değil, önünde ve arkasındaki insanlara saygısızlık, hatta onların canlarıyla ve mallarıyla alay etmekten, önemsememekten başka bir şey değildir!

Yolda tek başınıza giderken sadece kendinizden sorumlusunuz. Bir araba kullanırken içindeki kişilerin sorumluluğunu da, arabanın sorumluluğunu da  alıyorsunuz demektir.

Trafikte saygı, insana saygı!

Kusura bakmayın biraz uzun oldu, bu vesile ile paylaşmak istedim.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;572436
TMPS neydi?

Cep telefonundan yazdım. Yazım hataları affola.

TPMS olcakti yakalamişsin yine :)
Type pressure measurement system olmasi lazim.

Edit : Tyre olacaktı.

Çevrimdışı palandoken

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Trafikte seyir halindeyken ha mesaj yazmışsın ha alkollü araç kullanmışsın. Trafik güvenliği açısından pek farkı yok bence...

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Her arabada bluetooth standart olmali bence. Ben arabayi alirken bile bu kadar kullanacagimi tahmin etmemistim. İnsanin ucuncu bir eli oluyor resmen.

Mesajlasmak ise tamamen cahilce bir hareket...

Çevrimdışı noxy44

• Hayaller VRS,hayatlar HTP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
mert'in başına gelen trajikomik olaylar serimizin bugünkü başlığında 28.04 tarihli 22.15 saatli bir kaza var. polis kontrollü olarak geçiriyordu araçları o ara sorma fırsatı buldum. istanbul yolunda merkez istikamette 4 araç birbirine girmiş trafik kilit halde en önde ilerleyen bir honda civic (şu son kasanın bir alt serisi olanlardan) kullanan hanım ablamız mesaj atacağım diye yola bakmıyor ve önünde seyreden kamyonu son anda görünce sola çıkıyor. haliyle sol şeritte ilerleyen araç arkadan sağlamından vuruyor buna. (bilmeyenler için ankaranın en işlek ve en büyük yollarından biridir çoğunlukla 90-120 km hızla akar) cana zarar gelmemiş olsa da, sonuç?: bay-bayan farketmeden trafikte bilinçsizce cep telefonu kullanan ve kendi canını-malını hiçe sayan bir insan evladı yüzünden 3 insanın hem canı yandı hem de malı zarar gördü..

Çevrimdışı Frequency

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;572455
.................. Ramazanda tam iftar saatinde, Cuma günü namaz saatinde arayanlarımı sorarsın?! ............................................. insanlara saygısızlık, hatta onların canlarıyla ve mallarıyla alay etmekten, önemsememekten başka bir şey değildir!

Yolda tek başınıza giderken sadece kendinizden sorumlusunuz. Bir araba kullanırken içindeki kişilerin sorumluluğunu da, arabanın sorumluluğunu da  alıyorsunuz demektir.

Trafikte saygı, insana saygı!

................

+1
ama şu da var ki, iftarda ''rahatsız olmamak için'',
cuma ve benzeri etkinliklerde ise ''rahatsız etmemek için'' telefon kapalı tutulmalı...
telefonu açık bırakarak arayanı değil, kendinizi de sorumlu tutmalısınız, hele ki melodiniz komik, şarkı türkü vs. ise...konsantrasyonu bozulan insanların hakkı geçer.

Sadece trafikte değil, ''heryerde'' insana saygı!

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tabi ki namazdı, toplantıydı, tiyatroydu vb. kişinin sorumluluğunda kapatılması ya da sessize alınması gerekiyor (bu halde sessize aldım diye titreşimde bırakanlar da yok mu, kaç metre öteden bile titreşerek yine çevresine aynı rahatsızlığı, hak ihlalini yapıyor!).

Cami girişlerinde genelde telefon resmi üzerinde çarpı konarak; "Halkla irtibatı kes, Hakla irtibata geç!" diye yazılar yazsa da, gelen telefonu sessize veya kapatmaya basamayıp "camideyim" diye açıp konuşanı mı ararsın yoksa bağdaş kurup sosyal medyada takılanı mı?! Nedense teknoloji bizi her yerde esir aldı.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;572463
TPMS olcakti yakalamişsin yine :)
Type pressure measurement system olmasi lazim.
Bir şey yakalamadım yahu! Gene ne olduğunu bilmiyorum.
Acaba lastik basınç şeysi olacaktı da gene yanlış mı yazdın ki?:blm::hmm:
Alıntı yapılan: enoktakenokta;572440
...Hareket halinde klavyede birşeyler yazmak ya da yazmamak ise bir bilinç ve kültür meselesidir. Adam olan aracı sağa çekip ne yazacaksa yazar...
Profilinde Ankara' dan diye yazıyor ama yazılar buram buram İskandinavya kokuyor arkadaş.:++:
Öyle ADAM nerede?
Metrobüste adamın ayağına bastım, "çok özür dilerim" dedim. Adam uzaylı görmüş gibi baktı bana. Hepimiz maalesef, özellikle de İstanbul' da, mala bağlamış durumdayız.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;572511

Profilinde Ankara' dan diye yazıyor ama yazılar buram buram İskandinavya kokuyor arkadaş.:++:
Öyle ADAM nerede?
Metrobüste adamın ayağına bastım, "çok özür dilerim" dedim. Adam uzaylı görmüş gibi baktı bana. Hepimiz maalesef, özellikle de İstanbul' da, mala bağlamış durumdayız.

:++: EVet Tyre yazacağıma bu sefer de Type yazmışım, aynen öyle lastik abi.

Çevrimdışı promethe

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;572511

Öyle ADAM nerede?
Uğur bey sizin bu yorumlarınıza bitiyorum, super espriydi, iskandinav.  Maalesef insanımız da anlayış ve saygı denen şey kalmadığı için, selam sabah vermek ya da almak bir gülümsemek, hal hatır sormak hepsi çok uzak ülkelere kültürlere aitmiş gibi geliyor bize.