škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

front asist devreye girdi arka tmpon gitti

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aytunca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba

Geçtiğmiz günlerde yoğun trafikte önümdeki araç durunca front asist başarılı bir şekile devreye girdi. Fakat ne yazıkki ülkemizde güvenli takip mesafesi kavramı olmadığı için arkamdaki araç ani duruşum karşısında duramadı ve arka tamponumu götürdü. Çarpan araç sirocco olduğu için onun alçak ön kaputu benim arka tamponun altına girdi. Böylelikle kaporta hasarı almamış oldum... her şeye rağmen front asisti kapatmadım... kısmet dedim...

Çevrimdışı beko86

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun. Allah daha beterinden korusun. Ülkemizde takip mesafesinin güvenli olmadığına kesinlikle katılıyorum. Front asist iyi bir özellik

Çevrimdışı abeyy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Gecmis olsun. Aistani kapatmak lazim ama elimiz gitmiyo kapatmaya. Bazen gereksiz tepkiler veriyor dalmisin gidiyorsun kenarda duran araci tehlike olarak algilayip direk bagirmaya ve freni koklemeye kalkiyor allah ne oldu deyip biden heyecanlaniyorsun adami strese sokuyo :)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sikisik trafikte kapatilabilir belki ama yogun akici trafikte kesinlikle kapatilmamali.

Gecmis olsun. Octavia totosu yuksek araba. Bu gibi durumlarda tampon ve tampon demiriniz hasar gorur sadece genelde

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Belki de siz farkedemeyecek ve öndeki araca çarpacaktınız, bu kadarla geçmiş olsun.

Bence de akıcı trafik de kapatmamak gerek

Çevrimdışı Hukuki

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: aytunca;567086
Merhaba

Geçtiğmiz günlerde yoğun trafikte önümdeki araç durunca front asist başarılı bir şekile devreye girdi. Fakat ne yazıkki ülkemizde güvenli takip mesafesi kavramı olmadığı için arkamdaki araç ani duruşum karşısında duramadı ve arka tamponumu götürdü. Çarpan araç sirocco olduğu için onun alçak ön kaputu benim arka tamponun altına girdi. Böylelikle kaporta hasarı almamış oldum... her şeye rağmen front asisti kapatmadım... kısmet dedim...

Peki can alıcı soru front assist fren yapmasaydı öndeki araca çarpacakmıydınız. Açık konuşalım beyler takip mesafesi vs. diyoruzda arkadan çarpan araç scirocco değilde bir kamyon olsa ne olacaktı, biliyorsunuz tr de kamyonlar ralliciler tarafından sürülüyor. Ben önceki araçlarımda kendi aracımı çoğu defa yanlara kaçarak ve ya arkadakinin duramayacağını hesap ederek freni köklemeden mesafe uzatarak frenleyip kazaları önledim. Front assist güzel özellik buna kimse itiraz etmez ama freni sonuna kadar köklemesi büyük tehlike, bu arada benim daha önce açtığım konuda (http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=34010)
bu tehlikeden bahsettim, bir de şöyle bir durum var. Geçmişte köpeğe vurma durumlarımda oldu, kaçış yoksa vurmaktan başka çare yok 140-150 km de önüme ani köpek çıkarsa bu front assit ani dip ren yaparsa yandı gülüm keten helva.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2016, 13:47:36 Gönderen: Hukuki »

Çevrimdışı hkaydin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ;567099
Sikisik trafikte kapatilabilir belki ama yogun akici trafikte kesinlikle kapatilmamali.

Gecmis olsun. Octavia totosu yuksek araba. Bu gibi durumlarda tampon ve tampon demiriniz hasar gorur sadece genelde

Trafik kazalarının çopu 50km altı hızlarda oluyor. Dolayısıyla front assist gerekli.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hkaydin;567183
Trafik kazalarının çopu 50km altı hızlarda oluyor. Dolayısıyla front assist gerekli.

Front asist kullanmadim ama uyelerin soyledigi gibi sikisikljkta zirt pirt fren yapiyorsa sikisikta kapatmak iyi olabilir

Çevrimdışı abeyy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ;567185
Front asist kullanmadim ama uyelerin soyledigi gibi sikisikljkta zirt pirt fren yapiyorsa sikisikta kapatmak iyi olabilir
Freni koklemesi can sikici arabada cocuk falan varken devreye girmesi buyuk sikinti yaratir. Sistem cok daha sakin davranacagina surucuden daha telasli davraniyor sanki yeni araba kullanan biri gibi 50m mesafeye bile kokleme yapiyor. O basmasa sen cok rahat durursun hatta fren yaptigini arkadakiler bile hissetmez onun icin bu sistemin gelistirilmesi lazim

Çevrimdışı guvenxoca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
AHAAAA

AYNISI BENİMDE BAŞIMA GELDİ...

hatta konu açacaktım ama üşendim...

istanbulda merterde aniden önümdeki kamyon durdu,ben daha frene basmadan front assist zınk diye durdu ve tabiiii mutlu son...

arkadaki A3 aynen bana arkadan feci geçirdi...

ben indim aha arka taraf gitti diye ama enteresan A3 ün panjur ve kaput gitti benim tamponda vuran aracın plakasının izi ve ufak bir kaç boya kavlamasından başka birşey yok...

öyle sağlam vurduki dedim arka taraf gitti,ama a3 frene basınca alta girdiğinden  tampondaki minik hasar harici birşey yok...

bende bu kazadan sonra front assisti sorguladım ama yinede açık kullanıyorum...

Çevrimdışı Style

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bunun çalışma prensibini Bi türlü çözemedim.öndeki araça yaklaştığımda bilerek araçı bırakıyorum yok abi fren yok 2 kere alakasız ötmüştü hepsi bu.birde bazen acc hız sabitlemede mesafe orta olmasına rağmen almış kafayı gidiyor ben frene basıyorum çözemedim vesselam

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teknoloji geliştikçe özellikle otomobiller sıkıcı hale gelmeye başladı.. Bunun gibi asistanlar sadece şöförleri uyuşturup yola olan konsantrasyonunu bozuyor diye düşünüyorum. Öndeki aracın ani durması durumunda benim ilk yaptığım iş frene basarken aynadan arkadaki aracın tepkisini izlemek oluyor,eğer vuracak gibiyse freni gevşetip öndeki aracın dibine girebildiğim kadar giriyorum ki arkadakine duracak mesafe kalsın. Ya da kaçabilecek konumdayken bir anda fren yapınca o şansta ortadan kalkıyor,direkt olarak kazaya karışıyorsunuz. Ve front asist maalesef çok sert fren yapıyor.

İşe yaradığı,hayat kurtardığı durumlar elbette var,ancak üzerinde daha çok çalışılması gereken bir teknoloji olduğunu düşünüyorum..

Çevrimdışı masah

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aracım üç aylık ve benim aracımda front asist bir defa çalıştı. Onda da gayet yerinde ve kararlı davrandı. Önümdeki aracın sert frenini farketmiş ve hafifçe frenlemekteydim. O anda fren pedalına aracın müdahale ettiğini farkettim ve ekranda kırmızı uyarı işareti çıktı. Arkadaki araç için tehlike oluşturacak derecede sert bir frenleme yapmadı bence. Ama sizlerin başına gelenleri duyunca çok dikkatli olmak gerektiği sonucu çıkıyor.

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: guvenxoca;567237
AHAAAA

AYNISI BENİMDE BAŞIMA GELDİ...

hatta konu açacaktım ama üşendim...

istanbulda merterde aniden önümdeki kamyon durdu,ben daha frene basmadan front assist zınk diye durdu ve tabiiii mutlu son...

arkadaki A3 aynen bana arkadan feci geçirdi...

ben indim aha arka taraf gitti diye ama enteresan A3 ün panjur ve kaput gitti benim tamponda vuran aracın plakasının izi ve ufak bir kaç boya kavlamasından başka birşey yok...

öyle sağlam vurduki dedim arka taraf gitti,ama a3 frene basınca alta girdiğinden  tampondaki minik hasar harici birşey yok...

bende bu kazadan sonra front assisti sorguladım ama yinede açık kullanıyorum...

Geçmiş olsun en büyük kazanız bu olsun. Bu tür kazalarda görünürde birşey yokmuş gibi görünse de tampon demiri eğilmiş olabilir. Bu durum da daha sonraki bir kaza için sıkıntı oluşturabilir. Kontrol etmenizde fayda var.