škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia 1.6 TDİ ile 2000 km yol yaptım

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gercekefe

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

jpg upload

resim yükle

resim gönder

gif upload

resim yükleme servisi

resim yükleme servisi

Selamlar. Aracım Octavia 1.6 TDİ A7 style. 17” lastikler. 2015 Eylül ayında satın aldım ve Erzurum şehir içerisinde, uzun yol yapmadan 2000 km yi tamamlamış oldum. Kendimi “direksiyon şoförü” olarak tanımlayabilirim çünkü aracın teknik konularından hiç anlamam. Forumu elimden geldiği kadar takip etmeye çalışıyorum ve sizlerden bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Sizlere bir faydası olur mu bilmem ama ben de bu mesajı paylaşayım dedim.  
Araç ile sizden öğrendiğim rodaj sebebiyle çok sürat yapmadım. Birkaç kez sırf rüzgar sesi var mı diye Erzincan yolu (Ilıca ilçe yolu) üzerinde 145-150 km hız yaptım. Beni rahatsız eden bir ses ile karşılaşmadım.
Yakıt tüketimi konusunda fotoğrafları buradan paylaşıyorum. Ama bana firma değerlerinden fazla yakıyormuş gibi geliyor. Hava Erzurum’da çok soğukdu. -35 derecenin altına bile birkaç gece düştü. Ayrıca Erzurum yaklaşık 2000 rakımda kurulu bir şehir. Dolayısıyla oksijen az, teknik olarak bilmiyorum ama hem soğuk hem de az oksijen yakıt tüketimi etkileyebilir diye bir düşüncem var.
Diesel yakıtı aracı aldığım günden beri hep Opet den aldım. Hiç sorun çıkmadı. Partikül temizleme lambası dediğiniz şey de hiç yanmadı. Geceleri çok soğuk ve ayaz olmasına rağmen 1 kez araç sabah çalışmadı. İşe gitmek zorunda olduğum için uğraşmadım. Akşam geldikten sonra hava sıcaklığı biraz düzelmişken çalıştırınca normal çalıştı. Sağda solda insanlar araçlarını çalıştırmak için kaput kapaklarını açmış takviye vesaire gibi işlemlerle uğraşırken ben radyoda haberleri dinleyerek işime gidiyordum. İç ısı kalorifer biraz geç ısıtıyor. Yaklaşık 5-6 km yol yaptıktan sonra motor ısısı 90 dereceye ulaşıyor ve klima iyi ısıtmaya başlıyor.
Erzurum şehir içi yollar biraz bozuk. Normal yollarda da beni rahatsız eden bir trim sesi olmadı.
Araç 17” Dunlop sportmaxx lastiklerle gelmişti. Kış lastiği Petlas 225/45/R17 94 snowmaster aldım. Erzurum şartlarında (kar, buz ve aşırı soğuk) lastiklerden memnun kaldım beni sıkıntıya sokmadı.
Dediğim gibi çok teknik bilgim yok. Şimdilik bu kadar sorularınız olursa pek bilgili olmamama rağmen cevaplamaya çalışırım.
Selamlar ve kazasız belasız günler dilerim.
(ayrıca araç "DSG" yazmayı unutmuşum.)
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2016, 14:35:31 Gönderen: gercekefe »

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güzel günlerde kullanın, anlattıklarınıza göre tüketim dahil her şey normal..

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O şartlarda değerler gayet normal.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dediginiz kosullarda normal bir tuketim. Bende de 1.6 tdi dsg golf7 var. Ankara sehir icinde kis lastikleriyla 6.5-7 arasi yakiyorum.

Çevrimdışı promethe

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kullanım şartlarınıza göre normal degerler. arada bir çevre yoluna falan çıkıp uzun yol yaparsanızve biraz devirli kullanırsanız aracınızın her vitesi az cok açılacaktır bence. yalnızca sehir içinde kullanmak "motoru sağırlaştırabilir" derler genelde.

Çevrimdışı mhaktanir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bence de normal hocam, havalar ısındıktan sonra gerçek değerleri görürüz.

Kazasız belasız kullanın.

Çevrimdışı drokan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bugün bursa balıkesir arasında sabit 95km/saat hızla gidip geldim bir kaç yerde kısa süre hızlandım, 4 tane kırmızı ışıkta dur kalk yaptım.
hava sıcaklığı 17,5 derece (ortalama)
ortalama tüketim: 3,9 lt/100 km
motor sesi yok denecek kadar azdı
camlardan rüzgar sesini hızlandığım dönemlerde belirgin hissettim

Çevrimdışı ibrahimcengiz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Benim de şu anda yaklaşık 2100 km oldu. Ankarada kışlık lastikle karışık kullanımda 5 lt/100 km ortalamam var.

Çevrimdışı ceycey34

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gercekefe;559492

jpg upload

resim yükle

resim gönder

gif upload

resim yükleme servisi

resim yükleme servisi

Selamlar. Aracım Octavia 1.6 TDİ A7 style. 17” lastikler. 2015 Eylül ayında satın aldım ve Erzurum şehir içerisinde, uzun yol yapmadan 2000 km yi tamamlamış oldum. Kendimi “direksiyon şoförü” olarak tanımlayabilirim çünkü aracın teknik konularından hiç anlamam. Forumu elimden geldiği kadar takip etmeye çalışıyorum ve sizlerden bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Sizlere bir faydası olur mu bilmem ama ben de bu mesajı paylaşayım dedim.  
Araç ile sizden öğrendiğim rodaj sebebiyle çok sürat yapmadım. Birkaç kez sırf rüzgar sesi var mı diye Erzincan yolu (Ilıca ilçe yolu) üzerinde 145-150 km hız yaptım. Beni rahatsız eden bir ses ile karşılaşmadım.
Yakıt tüketimi konusunda fotoğrafları buradan paylaşıyorum. Ama bana firma değerlerinden fazla yakıyormuş gibi geliyor. Hava Erzurum’da çok soğukdu. -35 derecenin altına bile birkaç gece düştü. Ayrıca Erzurum yaklaşık 2000 rakımda kurulu bir şehir. Dolayısıyla oksijen az, teknik olarak bilmiyorum ama hem soğuk hem de az oksijen yakıt tüketimi etkileyebilir diye bir düşüncem var.
Diesel yakıtı aracı aldığım günden beri hep Opet den aldım. Hiç sorun çıkmadı. Partikül temizleme lambası dediğiniz şey de hiç yanmadı. Geceleri çok soğuk ve ayaz olmasına rağmen 1 kez araç sabah çalışmadı. İşe gitmek zorunda olduğum için uğraşmadım. Akşam geldikten sonra hava sıcaklığı biraz düzelmişken çalıştırınca normal çalıştı. Sağda solda insanlar araçlarını çalıştırmak için kaput kapaklarını açmış takviye vesaire gibi işlemlerle uğraşırken ben radyoda haberleri dinleyerek işime gidiyordum. İç ısı kalorifer biraz geç ısıtıyor. Yaklaşık 5-6 km yol yaptıktan sonra motor ısısı 90 dereceye ulaşıyor ve klima iyi ısıtmaya başlıyor.
Erzurum şehir içi yollar biraz bozuk. Normal yollarda da beni rahatsız eden bir trim sesi olmadı.
Araç 17” Dunlop sportmaxx lastiklerle gelmişti. Kış lastiği Petlas 225/45/R17 94 snowmaster aldım. Erzurum şartlarında (kar, buz ve aşırı soğuk) lastiklerden memnun kaldım beni sıkıntıya sokmadı.
Dediğim gibi çok teknik bilgim yok. Şimdilik bu kadar sorularınız olursa pek bilgili olmamama rağmen cevaplamaya çalışırım.
Selamlar ve kazasız belasız günler dilerim.
(ayrıca araç "DSG" yazmayı unutmuşum.)

1. lastik taban çapı geniş,
2- araç yeni motor yeni
3- şehir içi kullanım.4
4- hava soğukmuş
bunların hepsi yakıtı artıtırır. ben eski aracımla benzer değerler görüyordum. ama octavia yakıtta daha iyi . zamanla azalacatır.
benden tavsiye lastikleri değiştirebilirden 16 ile değiştir. hem yumuşar hemde erzurumda kar buz çok olur. her nekadar kışlastikte olsa taban geniş olduğundan daha az yol tutar