škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Aracınızın gördüğünüz eksileri nelerdir?

kblbn · 174 · 39157

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;568913
Tolga bey, genelde otomatik şanzımanlar yarım lt fazla yakar diye bilinir. Fakat DSG nin 1000-1100 devirlerde yedinci vitesle gitmesini hangi manuel kullanımla yapabilirsin? Her ne kadar kullanıcıya, kullanılan yere, yöreye, kullanım türüne vb. tüketimler değişiklik gösteriyor olsa da ancak aynı güzergahta peşpeşe sürülerek her iki şanzımanın tüketimleri karşılaştırılabilir. Ben DSG nin manuelden daha az yakacağını düşünüyorum. Çünkü en düşük devir en yüksek vites ve ekonomiye göre programlanmış. Spor/Standart modla araç daha fazla yakacaktır.
:kat:
Kaldı ki DSG manuel vitesler gibi baskı-balata mantığıyla çalıştıkları için klasik tokr konvertörliler gibi fazla tüketme gibi bir durumları yok.:wnk:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı dehawen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Marşpiyelleri yazan oldu mu bilmiyorum ama gerçekten çok kötü

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: TolgaAntalya;568884
Herkes yakıtla ilgili paylaşımda bulunurken yaşadığı şehri de paylaşırsa belki ortak sağlıklı bir sonuca ulaşabiliriz.

Zaten çoğu kişinin profil bilgilerinde şehri yazıyor ordan kontrol edebilirsiniz.

Çevrimdışı armada

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Nesi kotu marspiyelin  ? Mesela
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2016, 21:58:12 Gönderen: armada »

Çevrimdışı erens

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ruzgar;568850
Arkadaşlar adamlar klavuza şehir içi 5.8 yazmışlar.Sizin arabanız 7.5-8 lt yakıyor ve siz buna normal diyorsunuz.Benim şimdiye kadar kullandığım arabaların hepsi hemen hemen fabrika verisiyle uyuşuyordu.

Sizin gerçekten sadece markayı kotulemek için foruma girmiş biri olduğunuzu düşünüyorum.
Tüm markalarda durum aynı. Yaptıkları doğru demiyorum. Ama kullandığım 5-6 farklı arabada hep yakıt tüketimi fabrika verisinin en az 1.5lt, çoğunlukla 2lt üstündeydi.
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2016, 23:35:12 Gönderen: erens »

Çevrimdışı erens

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FabiaYarışMavisi;562951
Chavrolet  piyasadan kalkmasaydı ilk alacağım araba Aveo olurdu 8 hava yastığı <3

2012 'de sıfır almıştım. 8 diyordu ama ben 6 saymıştım. Hoparlördede 6 hoparlör diyordu. 2 hoparlör +2 twetter ile gelmişti.
32.500 e tam otomatik almıştım. Sattığım için ne kadar pişman oldum anlatamam.

Çevrimdışı dehawen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Meselası böyle tırklı olması yıkanınca çok göze batıyor. Düz yapsalar daha iyi olabilirmiş.

Çevrimdışı armada

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dehawen;569453
meselası böyle tırklı olması yıkanınca çok göze batıyor. Düz yapsalar daha iyi olabilirmiş.

hemen hemen butun araçlarin tirtikli zaten :)  sebebide şu oralara tas vs geldigi icin cizik falan  kotu gorunmemesi icin

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: armada;569511
hemen hemen butun araçlarin tirtikli zaten :)  sebebide şu oralara tas vs geldigi icin cizik falan  kotu gorunmemesi icin
Kötü görünmesinden ziyade lastiklerin fırlattığı taşlara daha mukavemetli olsun diye o kısımlar öyle. Anlayacağınız ekstra koruma var o kısımlarda.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı ruzgar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: erens;569286
Sizin gerçekten sadece markayı kotulemek için foruma girmiş biri olduğunuzu düşünüyorum.
Tüm markalarda durum aynı. Yaptıkları doğru demiyorum. Ama kullandığım 5-6 farklı arabada hep yakıt tüketimi fabrika verisinin en az 1.5lt, çoğunlukla 2lt üstündeydi.

Öncelikle şunu söyleyeyim..Arabayı beğenerek aldım ve hala severek kullanıyorum..Beğenmediğim birşeyi söyleyince,eleştirince neden aşırı bir tepki gösteriyorsunuz,suçlamada bulunuyorsunuz anlamıyorum..

Şimdi siz rapid de biraz fazla sorun var diye başlık açmışsınız.Rapidimi kötülüyorsunuz?Tavan boyası kapı fitili her arabada olan şeyler mi diyeyim şimdi size!?

Ben siteden teknik verileri inceleyip aldım.Koskoca firmanın verilerine itimat etmeyip de neye itimat edecektim.5.8 yazan bir araba hadi 6.5 yaksın..8 lt nedir yahu..Üstelik arabayı boş ve tek kullanıyorum çoğunlukla..

Kusura bakmayın ama bazılarının yaptığı da arabaya övgüler düzmek..Kuzguna yavrusu şahin görünürmüş misali..Alt üstü bir araba işte gözünüzde büyütmeyin..

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ruzgar;569816

Ben siteden teknik verileri inceleyip aldım.Koskoca firmanın verilerine itimat etmeyip de neye itimat edecektim.

Bu cümleye sonuna kadar katılıyorum. Kullanım şartları çok fazla etkiler ama hiçbir fabrika verisi yalan değildir ben şimdiye kadar bütün  araclarimizda fabrika verilerini tutturdum.İstanbul gibi yerde mesela akıcı trafikte sakin kullanılırsa çok rahat duser. Ama sıkışık trafikte yapacak bisey yok.ayrıca geçen gün 1.2 TSİ dsg fabia kullandım anlık yakıtı da açtım 60-65 le hız denetlemesinin olduğu akıcı bi trafikte seyrederken 3.5-3.8 gibi değerler gosteriyordu.

Çıkıpta kendilerini araba ustası sanan insanlar(araba test eden internet sayfaları vs) yok asla olmaz fabrika verisi  basarilamaz dediği için insanımız buna odaklanmış :)

Çevrimdışı ruzgar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Dre42;569819
Bu cümleye sonuna kadar katılıyorum. Kullanım şartları çok fazla etkiler ama hiçbir fabrika verisi yalan değildir ben şimdiye kadar bütün  araclarimizda fabrika verilerini tutturdum.İstanbul gibi yerde mesela akıcı trafikte sakin kullanılırsa çok rahat duser. Ama sıkışık trafikte yapacak bisey yok.ayrıca geçen gün 1.2 TSİ dsg fabia kullandım anlık yakıtı da açtım 60-65 le hız denetlemesinin olduğu akıcı bi trafikte seyrederken 3.5-3.8 gibi değerler gosteriyordu.

Çıkıpta kendilerini araba ustası sanan insanlar(araba test eden internet sayfaları vs) yok asla olmaz fabrika verisi  basarilamaz dediği için insanımız buna odaklanmış :)

Ben de şimdiye kadar hep fabrika verilerini tutturdum..Üstelik arabalar yılını yapmış km sini doldurmuş araçlardı.Bu skoda yeni olmasına rağmen çok yakıyor.. Şimdi bazı arkadaşlar rodaj filan diyecekler ama bunun bilimsel bir dayanağı yok.Araba çok km yapınca yakıt düşmez aksine artar.Öyle olmasa millet yakıt düşürüp performans artırmak için karbon clean yaptırmaz.Araba eskiyince verim azalır.Verim düştükçe yakıt artar.Zaten bunu bizzat kullandığım fabia da yaşaayarak gözlemliyorum.Yakıtta azalma söz konusu değil.Hatta artma söz konusu tabii bu artma şehir içi (kısa mesafe) güzergahı fazla kullanmamdan kaynaklanıyor.Düştüğünü iddia eden varsa ki pek sanmıyorum onlar da şehir dışı (uzun mesafe-çevre yolu) güzergahını fazla kullananlardır..
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2016, 22:39:53 Gönderen: ruzgar »

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ruzgar;569821
Ben de şimdiye kadar hep fabrika verilerini tutturdum..Üstelik arabalar yılını yapmış km sini doldurmuş araçlardı.Bu skoda yeni olmasına rağmen çok yakıyor.. Şimdi bazı arkadaşlar rodaj filan diyecekler ama bunun bilimsel bir dayanağı yok.Araba çok km yapınca yakıt düşmez aksine artar.Öyle olmasa millet yakıt düşürüp performans artırmak için karbon clean yaptırmaz.Araba eskiyince verim azalır.Verim düştükçe yakıt artar.Zaten bunu bizzat kullandığım fabia da yaşaayarak gözlemliyorum.Yakıtta azalma söz konusu değil.Hatta artma söz konusu tabii bu artma şehir içi (kısa mesafe) güzergahı fazla kullanmamdan kaynaklanıyor.Düştüğünü iddia eden varsa ki pek sanmıyorum onlar da şehir dışı (uzun mesafe-çevre yolu) güzergahını fazla kullananlardır..

Yakıt tüketimini gösteren  ekranda kalibre hatası da olabiliyor.bende de vardı servise goturdum bakmamiz lazım test etmemiz lazım bursa kalması lazım arabanın filan dedikleri için bırakmadım. Kendim hata payına gore hesap yapıyorum. Sizde de böyle bi durum olabilir onun dışında tamamen kullanımla alakalı.

Çevrimdışı ruzgar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Dre42;569823
Yakıt tüketimini gösteren  ekranda kalibre hatası da olabiliyor.bende de vardı servise goturdum bakmamiz lazım test etmemiz lazım bursa kalması lazım arabanın filan dedikleri için bırakmadım. Kendim hata payına gore hesap yapıyorum. Sizde de böyle bi durum olabilir onun dışında tamamen kullanımla alakalı.

Ben hiçbir zaman göstergeye itimat etmem.

Yakıt göstergesindeki veriyi her alışımda depo verisiyle karşılaştırırım.

Her defasında göstergedekinden 0.1-0.2 0.3 ve nadiren 0,4 arasında daha fazla yakıt tüketimi olduğunu görürüm.Ortalamayı 0.2 alırım.yani göstergede ne varsa 0.2 daha fazla..Bu hata payının da kabul edilebilir bir değer olduğunu düşünüyorum.

Maalesef daha az yakıt harcayıp daha fazla gösteren bir arabaya daha rastlamadım.Ne yazık ki bu kimi otomobil firmalarının tipik bir üçkağıtçılığı..(Belkide şimdilerde hepsi)

Neden hep gerçekte olandan daha az da daha fazla değil? İşte bunun üzerine düşünmek lazım.

Çevrimdışı Dre42

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ruzgar;569834
Ben hiçbir zaman göstergeye itimat etmem.

Yakıt göstergesindeki veriyi her alışımda depo verisiyle karşılaştırırım.

Her defasında göstergedekinden 0.1-0.2 0.3 ve nadiren 0,4 arasında daha fazla yakıt tüketimi olduğunu görürüm.Ortalamayı 0.2 alırım.yani göstergede ne varsa 0.2 daha fazla..Bu hata payının da kabul edilebilir bir değer olduğunu düşünüyorum.

Maalesef daha az yakıt harcayıp daha fazla gösteren bir arabaya daha rastlamadım.Ne yazık ki bu kimi otomobil firmalarının tipik bir üçkağıtçılığı..(Belkide şimdilerde hepsi)

Neden hep gerçekte olandan daha az da daha fazla değil? İşte bunun üzerine düşünmek lazım.

Bu konu tam bi üçkağıtçılık haklısınız.ilk başlarda benimde moralimi bozmuştu ama hiçbir şeyin durust yapılmadığını görünce çok da umursamadım ve sizin yaptığınız gibi hep kendim hesapladım.gostergenin hata payını ölçtüm vs :) umarım istediğiniz yakıta kavuşursunuz kazasız belasız sürüşler dilerim :)