škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Antifriz hakkında merak ettiklerim...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı canberkvt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tekrar merhaba St ailesi, yine ben. :)

Bu sefer bir konuda fikir ve yorumlarınızı almak istiyorum, bildiğiniz üzere 93 model Favorit Lx sahibi öğrenci bir kardeşinizim.

Arabama antifriz koyduracağım, benim aracım için genellikle pembe antifriz tavsiye edilmiş ama sizinde fikirlerinizi almak istiyorum.

En iyi antifriz hangisi, Favorit Lx'lere mavi mi pembe mi konmalı, hangi ürün konmalı?

Bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim. Özellikle pembe mi mavi mi koymalıyım konusu kafamı karıştırdı. Hangi ürün 93 Favorit Lx için en uygun üründür?

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Daha önce ne varsa aynısını koymalısınız. Sanırım su var o yüzden fikriniz yok. Benim bildiğim yeşil konulur ( sizin bahsettiğiniz mavi antifriz yani )

Lakin Favorit'in ustaları konuyu görünce tam doğru bilgiyi verirler.

Ben branşım Fabia I , hiç Favoritim olmadı :)

Çevrimdışı canberkvt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: umtdrn;548840
Daha önce ne varsa aynısını koymalısınız. Sanırım su var o yüzden fikriniz yok. Benim bildiğim yeşil konulur ( sizin bahsettiğiniz mavi antifriz yani )

Lakin Favorit'in ustaları konuyu görünce tam doğru bilgiyi verirler.

Ben branşım Fabia I , hiç Favoritim olmadı :)

Hocam aracı aldığımda antifriz vardı sanırım fakat ben su takviyesi yaptım hiç bakmadan şu anda bir renk gözükmüyor. Komple soğutma sıvısını boşalttırıp yeni koyduracağım antifrizi ve suyu o yüzden önceden olanla farklı koymamın bir sıkıntı yaratacağını sanmıyorum tek isteğim zarar vermeyecek bir antifriz seçmek sıfırdan koyacağım nasılsa. İnternette ağırlıklı olarak pembe yazılmış Favo'lar için fakat güncel ve net bir şey bulamadığım için konuyu açma ihtiyacı hissettim.

Cevap için teşekkür ederim bu arada.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sistemi iyice temizleyip koyacaksanız rengi çok da önemli değil ancak tamamını antifrizle doldurmayın. Toplamda 6 litre su alır 3 litre antifriz 3 litre saf su koyarsanız en iyisi olur. Zira antifrizsiz çalıştığı için bazı yerler korozyon yapmıştır. Eğer tamamını antifriz koyarsanız, bu kısımları aşındıracağı için muhtemelen su kaçaklarıyla uğraşmak zorunda kalırsınız.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı canberkvt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;548849
Sistemi iyice temizleyip koyacaksanız rengi çok da önemli değil ancak tamamını antifrizle doldurmayın. Toplamda 6 litre su alır 3 litre antifriz 3 litre saf su koyarsanız en iyisi olur. Zira antifrizsiz çalıştığı için bazı yerler korozyon yapmıştır. Eğer tamamını antifriz koyarsanız, bu kısımları aşındıracağı için muhtemelen su kaçaklarıyla uğraşmak zorunda kalırsınız.

İyice temizlettirmeyi düşünüyorum işlemi ben yapmayacağım çok anlamadığım için. Antifriz su karışık yaptıracağım hocam, sadece antifriz yaptırmayacağım. Araştırdığım bilgiler pembenin alüminyum bloklu araçlarda kullanılması gerektiğiydi Favorit'in ise sadece üst kapak alüminyum blok dökümmüş. Bir çok Favorit kullanıcısı pembe kullanılması gerektiğini yazmış o yüzden renk olayını merak edip sordum aslına bakarsanız. Araç sanırım 1 aydır antifrizsiz sadece bu sürede çok fazla korozyon oluşabilir mi?

Yardımınız için teşekkürler.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: canberkvt;548852
...Araç sanırım 1 aydır antifrizsiz sadece bu sürede çok fazla korozyon oluşabilir mi?

Yardımınız için teşekkürler.
Zannetmiyorum korozyon oluşsun ama yaşından dolayı oluşan korozyonları da yerinden çıkartmaması için yarı yarıya koyun antifrizi illaki.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Valla ben hic pembe antifirizli favorit gormedim. Hatta favoritin piyasaya ciktigi zaman binek araclar icin pembe antifiriz uretilmis miydi ondan bile emin degilim :)

Yesil-mavi antifiriz koymanizi oneririm.

Bana kalsa boyle bir iste komple bosaltirim %80-90 basarim antifirizi. Neresi patlayacaksa patlasin (%90 patlar biyerler). Patlayan yerleri de degistiririm kafam rahat olur. Obur turlu zayif olan ileride patlama riski olan yerin omrunu uzatmis olursunuz. 2 ay sonra patlak verip yolda birakmayacagi kesin degildir. Basarim antifirizi 1 hafta icinde patlayacak yer patlar zaten. Ona gore hazirlikli gezerim ;)

Ya da hep soyluyorum imkan varsa sayet, favorit kullanilacaksa; komple butun hortumlari ve radyatoru degistirmek hatta termostat ve musuru de en guzeli. Sogutma sistemi verimli calisir. Sikinti cikma ihtimali en aza iner.

Tahminim iscilik dahil 300-500₺ ye hallolur butun sistem. O saatten sonra kapakta sikinti yoksa, yazin yazlik musur termostat kullanilirsa ya da iceriye fan anahtari cekilirse oldur Allah hararet problemi yasamazsiniz ;)

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;548883
...iceriye fan anahtari cekilirse oldur Allah hararet problemi yasamazsiniz ;)
1990 136L' de içeride fan anahtarı vardı ve otobanda gidiyordum. Yol açık 90-100km/s ile gidiyorum ve fanı içeriden açtım, gene de contayı almıştım elime. Demem o ki fan anahtarı tek başına pek bir işe yaramıyor.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;548942
1990 136L' de içeride fan anahtarı vardı ve otobanda gidiyordum. Yol açık 90-100km/s ile gidiyorum ve fanı içeriden açtım, gene de contayı almıştım elime. Demem o ki fan anahtarı tek başına pek bir işe yaramıyor.

Abi favorit oyle nalet bisey ki, contayi yakasi varsa affetmiyo yakiyo

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eski Favoritçiler kendini belli ediyor.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tabi canim. Az mi conta yaktim. Kac kapak patlattim yesildewimde :)

Çevrimdışı tanner1973

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar favonuza iyi bakın yaz kış antifirizinizi eksik etmeyin.bugune kadar 2 favom oldu.ikisindede yeşil kullandım.hiçbi sorun olmadı.ama kesinlikle şunu biliyorum.aracınızda su kullanmayın.ileride conta vb.suyun geçtigi noktalar paslanma ve çürüme yapar.+masrafa sebep olur.