škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Acil... Marş ile ilgili sorun.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı canberkvt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba.

93 model Favorit Lx aracımda başıma gelen bir sorundan bahsetmek istiyorum.

İnternette çeşitli konuları okumama rağmen tam olarak benimkiyle ilgili bir fikir edinemedim ve bu konuyu açmaya karar verdim.

Araba soğuk havada marşa bastığımda normal basıyor ancak marşı almadığında ''gıj'' sesi giderek azalıyor ve bitiyor sonrasında marş basmıyor. Ancak bir süre çalışıp hareket ettikten sonra kontağı kapatıp açtığımda direk marşı alıyor ve çalışıyor. Özellikle sabahları bu ''gıjj'' sesinin kesilerek bitmesiyle ilgili çeşitli yorumlar okudum bunlar volant dişlisi, akü ve marş taşağı denilen parçalarla ilgiliydi.

Arabayı aldığım kişiyi arayarak sordum bendede yaptı bir kaç kere, öyle yapınca marş taşağına sert bir cisimle bir iki kere vur sıkıntı kalmaz dedi. Sorun aküden olabilir mi dedim, akünün daha garantisi var sanmıyorum dedi.

Marş motorunun komple arızalı olmasından korkuyorum ancak o zaman ilk bastığımda o çalışma sesini çıkartır mı? Çalışma sesini çıkartmasına rağmen eğer marşı almazsa bir süre sonra ''gıjjj, gjj, jj'' sesleriyle ses azalıyor ve kontağı çevirsemde marş sesi gelmiyor. Vurdururarak çalıştırıp hareket edip denedikten sonra ise stop ettiğimde normal çalışabiliyor.

Sizce sorun nedir, ne kadar masraf çıkartır, ne yapmalıyım?

Bide marş taşağı denilen parçanın yerini bilmiyorum, bu parçanın tam yerini tarif ederseniz sevinirim, en azından eski sahibinin dediğini yaparak deneme şansım olur.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Marş taşağı dediğiniz, marş bobinidir ve marş motorunun üzerinde marş motorunun maketi gibi durur. Bana kalırsa, öyle vurarak kırarak olmaz. Bir an önce marş bobinini kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;548336
...Marş taşağı...

Allah söylerken şaşırtmasın [emoji23]

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;548353
Allah söylerken şaşırtmasın [emoji23]
Marş bobini daha garanti ama sanayideki adı maalesef bu.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı maymetmgs

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Marş  dinamosunda problem varsa yine aynı sorunu yapar ilk çalıştırmada sıkıntı yapar sonra tek marş ta alır uğur arkadaşa katılıyorum vurarak düzelmesi imkansızdır şu an sanayiye götürüp 3 lira masraf edersiniz vurursunuz 10 lira ödemek zorunda kalırsınız

Çevrimdışı canberkvt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;548336
Marş taşağı dediğiniz, marş bobinidir ve marş motorunun üzerinde marş motorunun maketi gibi durur. Bana kalırsa, öyle vurarak kırarak olmaz. Bir an önce marş bobinini kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

Bugün gidip baktıracağım oto elektrikçiye hocam, cevap için teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: maymetmgs;548360
Marş  dinamosunda problem varsa yine aynı sorunu yapar ilk çalıştırmada sıkıntı yapar sonra tek marş ta alır uğur arkadaşa katılıyorum vurarak düzelmesi imkansızdır şu an sanayiye götürüp 3 lira masraf edersiniz vurursunuz 10 lira ödemek zorunda kalırsınız

Dün sordum, yanlış hatırlamıyorsam ''marş dinamosunun dişlilerinden alakalı olması lazım'' dedi usta, ama bugün götüreceğim kesin teşhisi o zaman öğreneceğim. :)

Cevap için teşekkürler.

Çevrimdışı canberkvt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tekrar merhaba Skoda Turkey ailesi.

Bugün oto elektrikçiye gittim ve durumu anlattım o da bana marş motorunun döndüğünü ve sorunun muhtemelen dişlilerden olmadığını söyledi. Sonrasında sanırım akünün bir kablosunu çıkarttı ve marşa basmamı söyledi marşa bastığımda aynı ''gjj'' sesi geldi ve kesildi. Aynı sesin çıktığını söyledim, o da dişlilerde sorun olsa bu sesi çıkartmayacağını ''tık'' diyeceğini ve kalacağını söyledi.

Daha sonra başka bir aküyü bağlayarak bir daha marşa basmamı söyledi ve araba marşı aldı, ustanın söylediğine göre bu tarz arabalarda teyp kapalı olsa bile onun açma kapama düğmesine ışık gelmesi elektrik çekiyormuş. İçeriye bir anahtar çektirdik arabayı stop ettiğimde anahtardan teybe gelen elektriği kesiyorum.

Şu anlık sıkıntıyı çok düşük bir maliyetle atlattım gibi, bir kaç gün duruma bakacağım. Umarım gerçekten sıkıntı yapan tek durum budur.

İşin özeti marş motoru, marş dinamosu, volan dişlisi gibi korktuğum şeyler başıma gelmedi. Teybin akımı çekme olayından dolayı, problemi basit ve çok düşük bir maliyetle hallettim.

İlerleyen günlerde bakarak kesin emin olacağım, ancak şimdilik durum bu. Hepinize yardımınız için çok teşekkür ediyorum. :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Böylece geçmiş olsun inşallah.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı canberkvt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;548507
Böylece geçmiş olsun inşallah.

Teşekkür ederim. :)

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Marş motorunun dönen dişlilerini sadece ilk hareket için volana iteleyen çatal denen bir koldur, bu çatal ise marş selenoidi denilen prçanın itmesiyle hareket eder. Buna sanayi dilinde marş hayası, marş testisi, marş torbası denir.diğeri zaten söylenmiş, benim dilim varmıyor demeye...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı maymetmgs

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı canberkvt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;548535
Marş motorunun dönen dişlilerini sadece ilk hareket için volana iteleyen çatal denen bir koldur, bu çatal ise marş selenoidi denilen prçanın itmesiyle hareket eder. Buna sanayi dilinde marş hayası, marş testisi, marş torbası denir.diğeri zaten söylenmiş, benim dilim varmıyor demeye...

Sormayın, sahibi öyle dediğinde bende yazmak durumunda kaldım açıkçası. Bunun dışında o isimle duyan arkadaşlarda burada görünce ne olduğunu bilsinler en azından :) Cevap için sağ olun.

Alıntı yapılan: maymetmgs;548586
Geçmiş olsun sevindim ucuza mal olmasına

Teşekkür ederim, dün gece ve bugün denediğimde araba tekte marş aldı böylece tek sıkıntının aküden kaynaklandığını kesinleştirmiş olduk. :) Tekrar sağ olun.

Çevrimdışı canberkvt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dün gece ve bu sabah tekrar denediğimde tekte marşı aldı araba. Böylece tek sıkıntı kaynağının akü olduğunu çözümlemiş olduk. Favorit kullanıcıları için de bu bilgiyi not düşmüş olalım, eğer arabanızdaki teyp kontak kapalıyken çalışabiliyorsa kontağı kapattığınızda teybe giden elektriği kesecek bir anahtar mutlaka taktırın yada kontağı kapatınca teybi çıkartın. Yoksa benim gibi acaba marş otomatiğinden mi, motordan mı, volan dişlisinden mi diye kafayı yersiniz. :)

Şükür ki aslında sorun teşkil etmeyen bir durumu atlatmış oldum, cevap veren ve yardımcı olmaya çalışan tüm forumdaşlara tekrar teşekkürler.

Çevrimdışı tanner1973

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar konu ilk baştan beri uzun uzadıya gitmiş.arkadaşın sorunu zaten en baştan akü oldugu belli ben foruma baya olmuştu girmeyeli.önceden görseydim direk akü derdim.akü harici sayılan çözüm.hiç alakası yok.